Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Течење на носот

Течниот нос, или се вика и во медицинскиот ринитис, е вистински проблем во која било сезонска и студена сезона. Во овој период, човечкото тело е ослабено и повторно изградено во различно време од годината. Многумина ја сметаат темата за назална конгестија како извонреден проблем и не поставуваат сериозно прашање како брзо да се ослободат од студ и да не предизвикаат појава на разни компликации.

Течниот нос е опасен за некоја личност, бидејќи има сериозни последици. Вообичаеното ладно може да доведе до главоболки , оштетен мирис и намален апетит, како и нарушен сон . За многу луѓе, течниот нос не е сериозна закана за здравјето, па затоа болните и не посветуваат големо значење на третманот на болеста. Сепак, ова мислење е погрешно. Терапијата мора да вклучува капки од обичната настинка, инхалации, физиотерапија и лекови кои ќе влијаат не само на симптомите, туку и на причините за почетокот на болеста.

Етиологија

Течниот нос се развива во човечкото тело за настинки, како што се САРС , болки во грлото , синузитис , итн. Исто така, алергиите може да предизвикаат појава на болеста.

Пред да земете лек за ладен пациент, треба да ја разберете причината за болеста. Дополнителни провокативни фактори на лекарот вклучуваат:

 • хипотермија;
 • врши хирургија во носната празнина;
 • продолжена употреба на вазоконстрикторни лекови;
 • ефектот на хемиски или други надразнувачи на носот;
 • искривување на назалниот септум ;
 • Видови на закривеност на носната преграда
 • повреди на носот;
 • менување на времето, сезонските и климатските услови;
 • ослабен имунитет;
 • аденоиди .

Течен нос за време на бременоста е доста честа појава, бидејќи жената има хормонални промени во нејзиното тело што може да предизвика ослабен имунолошки систем. Затоа, жените се многу побрзо изложени на вирусни инфекции. Исто така, течење на носот за време на бременоста може да се појави за време на алергиски реакции или инхалација на ладен или влажен воздух.

Течниот нос кај новороденче ги има истите причини како возрасен. Најчесто болеста напредува со развој на студ. 95% од бебињата имаат вирална природа на формирање на студ.

Детето подложено на воспалителен процес во аденоидите ако развие аденоидитис . Нејзиниот развој станува формирање на хроничен ринит во детството. Доста често, заедно со хипертрофија на аденоидите, лекарите дијагностицираат отитис , синузитис, хроничен тонзилитис . Зголемувањето на волуменот на тонилот доведува до множење на патогени бактерии кои предизвикуваат воспаление на назофарингеалните ткива.

Исто така, течниот нос може да се појави од туѓо тело. Таквата причина е карактеристичен фактор за развој на атипичен ринитис. Појавата на испуштање од носот е поврзана со влегувањето на такви предмети:

 • мали играчки и нивни делови;
 • моливи;
 • честички од храна;
 • копчиња;
 • витамини или мали слатки;
 • паразити.

Пред третирање на течење на нос кај дете, треба да ја разберете причината за нејзината манифестација.

Лекарите посочија дека уште еден фактор во прогресијата на ринитот може да биде полипи во носот . Причината за нивниот раст станува хронично оштетување или алергии. Бенигните израстоци растат на значителна големина, ја покриваат носната празнина и го спречуваат нормалното дишење. Полипи често се дијагностицира кај возрасни пациенти, но исто така може да се јави кај деца. Придружувањето на болеста може да биде астма, алергиска реакција на ацетилсалицилна киселина или жолто овошје и други алергени.

Класификација

Постојат многу видови на ринитис, во зависност од причините за појавата, имено:

 • Вазомоторниот ринит - патологијата од надворешни стимули, напредува, на пример, промена на времето или агресивно влијание на надворешното опкружување. Елиминирање на болеста е можно со исклучување на сите стимули;
 • алергиски ринитис - се манифестира кога се изложени на еден или друг алерген, на пример, во текот на цветниот период на растенијата, при користење на производи или од контакт со кучиња или мачки. Како да се разликува алергиски ринитис од други видови на болест ќе го извести лекарот за време на испитувањето. Често овој вид на патологија се јавува кај луѓе кои страдаат од алергии. Разликувањето на алергискиот ринит од студ е доволно лесно, бидејќи се манифестира многу и исто така брзо се смирува. Можете да го елиминирате со едноставно менување на животната средина, со исклучок на сите алергени, понекогаш лекарите сугерираат користење на антихистаминици за брзо намалување на нападот на ринитис;
 • заразен - се манифестира со болеста САРС, акутни респираторни инфекции и грип. Пациентот е пропишан антивирусен третман, кој ги елиминира симптомите. Вообичаената настинка лесно се лекува во текот на неделата. Како дел од домашна терапија, можат да се направат солни бањи и да се дозволат инхалации ако има студ;
 • дрога или дрога - се формира од честата употреба на лекови кои предизвикуваат едем и атрофија во носот. Овој вид на ринитис е различен во тоа кога престанок на употреба на лекови, ринитис речиси веднаш се смирува. Терапијата на болеста е пожелно да се спроведе во болницата, за да не се предизвикуваат компликации;
 • трауматично - се манифестира со механички, хемиски или термички оштетување на носот и мукозните мембрани. Со мало влијание на иритантите, ринитисот поминува самостојно, но со долга и болна главоболка, пациентот треба да побара помош од специјалист;
 • хипертрофични - носните ѕидови растат и се згуснуваат. Во текот на овој период, огромниот износ на непријатна слуз се секретира од носот. Лесно лек за студ, кој се користи дома, нема да помогне целосно да го елиминира таквиот ринитис, бидејќи на пациентот му треба само брза помош;
 • атрофични - ткивата на носните пасажи се исцрпени и се исушат. Ненавремено започне со терапија може да предизвика целосно или делумно губење на мирис. Само-лекувањето е контраиндицирано.
Разновидност на ринитис

Во зависност од текот на болеста, лекарите исто така идентификуваа два типа на ринитис:

 • акутен - се манифестира со настинки, алергии;
 • хроничен течење на носот - се манифестира со чести повторувања на вирусни патологии.

Од течниот нос за време на бременоста, кај возрасен и дете често се манифестира токму од поразот на телото со инфекција и бактерии, лекарите идентификуваа три главни фази на развој на акутен напад:

 • почетна;
 • catarrhal - се манифестира неколку дена подоцна;
 • обновување - по една недела на целосен третман, назалната мембрана е целосно исчезна.

Хроничната форма на болеста, исто така, има неколку форми:

 • catarrhal;
 • хипертрофичен;
 • атрофичен.

Симптоматологија

Во почетната фаза на формирање на болеста, пациентот развива карактеристично чувство на печење во носот, чешање, сувост, главоболка, кивање и конјунктивитис . Тогаш болеста се развива во текот на неколку дена, и воден исцедок се додава на првичните знаци. Пациентот може да има тешка назална конгестија , засипнатост . Со развојот на грип , течниот нос за време на бременоста кај жените, децата или возрасните пациенти често се карактеризира со испуштање од крвта.

На последната фаза на ринитис, пациентот е ослободен. Се појавува по една недела на ефективна терапија. Состојбата на пациентот значително се подобрува, количината на исцедок од носот се намалува, дишењето станува јасно и униформирано. 10 дена по терапијата, ринитот исчезнува без компликации.

Понекогаш лекарите дијагностицираат развој на ринитис без треска. Ова се должи на прогресијата на вирусна инфекција. Оваа болест може да се карактеризира со следниве манифестации:

Со алергиски лезии на назалните синуси, пациентот ги има следниве симптоми:

 • затнат нос;
 • течење на носот со мукозен, гноен, крвав исцедок;
 • чувство на трансфузија на течности во синусот кога главата е навалена;
 • кивање;
 • главоболка;
 • треска;
 • црвенило на очите .
Симптоми на алергиски ринитис

Во случај на невровегетативен ринитис, честите симптоми на значително количество течност слуз по спиење се додаваат во општите симптоми на патологијата.

Признаваат дека виралниот течен нос може да биде на такви показатели:

Бактериската лезија на носот, за разлика од другите видови на болести, се манифестира во матна дебела слуз од жолта или зелена боја.

И со трауматски ринитис, на пациентот му пречи тешкото празнење на вискозната слуз која тече низ ларингијалниот ѕид до фаринксот.

Лекот за обичната настинка треба да се избере исклучиво за симптомите на болеста. Пред да почне третманот, неопходно е да се идентификува основната причина за болеста по дијагнозата.

Дијагностика

Течен нос кај новороденче или возрасен пациент се дијагностицира со симптоми. За да се разликува еден вид на болест од друга, лекарот треба јасно да разбере каква клиничка слика има секој вид на ринитис и дали личноста има индивидуални карактеристики на организмот.

Ако најдете чести ринити, пациентот треба да побара помош од лекар. Отоларингологот ќе ја испита носната празнина и ќе може да даде точна дијагноза, како и да препише терапија.

Третман

Секој човек барем еднаш се соочи со проблемот на ринитис, па затоа секој е заинтересиран за прашањето како да се ослободи од студ, кои се ефективни начини за терапија дома. Секрецијата на слуз, како по правило, се елиминира дома, бидејќи болеста често се манифестира од вирусно заболување. Во овој случај, пациентот може да направи капки за нос или народни лекови. Меѓутоа, ако патологијата се манифестира во посложена и атипична клиничка слика, тогаш не може без помош на специјалист.

За симптоматска терапија, пациентот е пропишан со следниве постапки:

 • чистење на носните пасуси од слуз - можно е да се спроведе постапката со дување или испирање;
 • олеснување на назалната конгестија - користел вазоконстриктор од студ.

При откривање на ринитис предизвикан од вирус, пожелно е пациентот да користи антивирусни лекови, паѓа од обичната настинка, лекови за зајакнување на имунолошкиот систем.

Течен нос е исто така честа појава во бременоста. Етиолошките фактори за развој на таква болест се сосема различни, но терапијата на сите од нив треба да биде што е можно понежна, за да не му наштети на фетусот. Течниот нос за време на бременоста може да се елиминира со испирање на носната празнина. Терапијата се базира на навлажнуване на мукозните мембрани, а кога се исплакнува носот со солена вода, ефектот се подобрува со елиминирање на водата од мукозните мембрани и зголемуваье на респираторните пасажи.

На жените им е дозволено да вршат процедури за затоплување. Можете да ги загреете носните синуси со топла сол или да ги загреете со сина светлина. Лекарите, исто така, одобруваат инхалација за обичната настинка. Тие можат да бидат направени врз основа на лековити билки и есенцијални масла, но не повеќе од 4 пати на ден за 10 минути.

Синиот нос се загрева

Лекот третман на ринитис за време на бременоста е непожелен и се користи со дозвола на лекарот само во случај на влошување на општата состојба на бремената мајка.

За секој родител, најлошото е кога детето се разболува, особено бебето. Затоа, на првите состаноци со лекарот, тие се обидуваат да научат како да се третираат течење на носот кај новороденчињата, бидејќи вирусна инфекција е можна на било која возраст и под никакви околности. Во такви случаи, лекарите препишуваат лекови со вазоконстрикторно дејство и антибактериски ефект. Капки од студот за бебето што треба да изберете поштеда. Антивирусни и имуномодуларни лекови исто така се препишуваат на пациентот. Можно е да се врши навлажнување со лекови, како спреј со морска вода.

Бидејќи течниот нос - болест во која лекарите можат да го користат лекувањето на народните лекови, на пациентот му се доделува употреба на декорации, чаеви, тинктури и други процедури со користење на природни состојки:

 • сок од алое од обичната настинка;
 • мед
 • тоја масло;
 • ѓумбир;
 • Kalanchoe од студ;
 • боровинки;
 • рибизла;
 • еукалиптус

Во прилог на употребата на тинктури, можно е да се излечи течење на нос кај дете и возрасен со пареа. Вдишување на обичната настинка е најефективното средство за самотерапија дома. Овие постапки може да се изведуваат не повеќе од 4 пати на ден со користење на етерични масла и билки.

Компликации

Ако пациентот започнал со непријатно празнење на носот, кои се придружени со други симптоми и укажуваат на оштетување на имунолошкиот систем, неопходен е итен третман. Ако не се прашувате како да се ослободите од студ, тогаш во човечкото тело може да започне сериозни компликации:

 • синузитис - оштетување на слузницата во максиларните паранални синуси;
 • фронтална болест - оштетување на мукозната мембрана на фронталните синуси;
 • полипозен синузитис - зголемување на сврзното ткиво во назалните синуси;
 • отитис медиа - воспаление на средното уво.

Ако третманот на претходната болест не започне навреме, тогаш вообичаениот лек за студ нема да помогне во борбата против таквите сложени патологии. Пациентот треба да спроведе посериозни терапевтски процедури.

Превенција

За децата и возрасните има многу алатки и народни рецепти од обичната настинка. Сепак, најдобрата терапија е спречување на болеста. Во овој поглед, лекарите советуваат да се придржуваат кон избалансиран начин на работа и одмор, да вежбаат, да не ги злоупотребуваат лошите навики, да го смируваат телото и да ја следат чистотата на работното место и дома.

Сподели го овој напис:

"Течење на носот" се забележува кај заболувања:

Аденоидитис е воспаление кое се јавува во областа на фарингеалниот тонзил. Процесот на воспаление е инфективен - алергичен по природа, додека аденоититот, чии симптоми се јавуваат по аналогија со воспалителниот процес кој се јавува во ангина, со долг тек и краток третман, може да предизвика појава и последователен развој на срцеви дефекти, болести на бубрезите, органите за варење и други патологии .

...

Алергиската астма е најчестата форма на астма, која се јавува кај речиси 85% од детската популација и кај половина од возрасните кои моментално живеат во земјата. Супстанции кои продираат во човечкото тело за време на вдишување, и предизвикуваат прогресија на алергии, наречени алергени. Во медицината алергиската астма се нарекува и атопична.

...

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...

Алергискиот конјуктивитис е акутно воспаление на конјуктивата, која е предизвикана од имунолошкиот одговор на телото на алерген. Според официјалните статистички податоци, болеста е дијагностицирана кај 15% од жителите на планетата. Најчесто, болеста влијае врз децата и младите луѓе. Но, за постарите луѓе болест не е исклучок.

...

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

...

Анасарка е патолошки процес, кој се карактеризира со акумулација на течност во поткожното ткиво, кое надворешно ќе се манифестира во форма на едем. Во повеќето случаи, тоа не е независна болест, туку се развива против позадината на другите патолошки процеси во телото.

...

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. По официальным данным, на сегодня в мире проживает более 300 миллионов людей, больных астмой. Первые симптомы болезни проявляются чаще всего в детском возрасте. Люди пожилого возраста переносят заболевание намного сложнее.

...

Атипичная пневмония – воспалительный процесс в лёгких, этиология которого не является типичной. То есть данное заболевание вызывают не бактерии, преимущественно кокки, как бывает в случаях с типичной пневмонией, а микроорганизмы и вирусы.

...

Бронхиолит – болезнь воспалительного характера, поражающая исключительно мелкие бронхи (бронхиолы). По мере прогрессирования этого недуга, происходит сужение просвета бронхиол, что может привести к развитию дыхательной недостаточности. Если лечение бронхиолита не будет проведено своевременно, то соединительная ткань в бронхиолах различных размеров начнёт разрастаться, и закупоривать лёгочные сосуды.

...

Вазомоторный ринит представляет собой нарушение, возникающее в процессе носового дыхания, которому в частности способствует сужение, формирующееся в носовой полости. Вазомоторный ринит, симптомы которого провоцирует в указанном процессе набухание тканей в носовых раковинах, обуславливает также нарушения сосудистого тонуса, а также тонуса сосудов в слизистой носовой полости.

...

Верхнечелюстной синусит – воспалительный процесс слизистой верхнечелюстных пазух, которые называют гайморовыми. Именно по этой причине заболевание носит второе название — гайморит. Воспаление распространяется не только на слизистую оболочку, но также на подслизистый слой, надкостную и костную ткань верхнего зубного ряда. По медицинской статистике такое заболевание является наиболее распространённым среди всех патологий носовых пазух. Может протекать в острой и хронической форме. Возникает как у взрослых, так и у детей.

...

Воспаление лёгких вирусной этиологии носит в медицинской практике название вирусная пневмония. Чаще всего такая патология развивается в детском возрасте, а у взрослых при воздействии вирусов на организм пневмония принимает смешанный характер и становится вирусно-бактериальной. Происходит это потому, что вирус ослабляет защитные функции организма, вследствие чего бактериальная инфекция беспрепятственно размножается и вызывает воспаление лёгочной ткани.

...

Вирусный гепатит — инфекционное заболевание печени, которое вызывает патологическое воспаление печёночной ткани. Носителем заболевания является сам ч ловек. Строгого ограничения, касаемо возраста и пола, нет. На сегодня в медицине существует пять групп этого заболевания. Каждая из групп имеет свою клиническую картину и этиологию.

...

Вирусный конъюнктивит – это наиболее распространённое заболевание, обусловленное инфекционным поражением конъюнктивы глаза. Этот недуг может протекать в эпидемическом или же эпизодическом виде. Чаще всего этот вид конъюнктивита развивается на фоне ослабления иммунной системы. Поражает людей из различных возрастных групп, в том числе и маленьких детей.

...

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...

Обычный насморк может перерасти за короткий период в более сложные виды заболеваний, но люди привыкли не отдавать должного внимания на такие проблемы. «Само пройдет, только закапаю нос каплями!» — так думают практически все люди. И только когда наступает осложнение носового дыхания или беспробудная заложенность носа, люди спешат в клинику, чтобы избежать этих симптомов.

...

Гемофильная палочка – в медицинской сфере носит второе название – инфекция инфлюэнца. Острый инфекционный процесс в подавляющем большинстве случаев поражает органы дыхательной системы и ЦНС, а также приводит к формированию гнойных очагов на различных органах.

...

Вирусный гепатит В – вирусный недуг воспалительного характера, который поражает преимущественно ткани печени. После того как человек выздоровеет после этой болезни, у него формируется стойкий пожизненный иммунитет. Но возможен переход острой формы гепатита В в хроническую прогрессирующую. Не исключено также носительство вируса.

...

Герпетическая ангина – это острое инфекционное заболевание, сопровождающееся внезапным изменением температуры тела, фарингитом, дисфагией (расстройство глотания), в некоторых случаях болью в животе, возможной тошнотой, рвотой. Герпетическая ангина, симптомы которой также характеризуются появлением высыпаний со стороны мягкого нёба или задней стенки глотки, подверженных изъязвлению, в основном диагностируется у детей, потому ее по праву можно назвать «детским» заболеванием.

...

Грипп – это тяжелое острое инфекционное заболевание, которое характеризуется выраженным токсикозом, катаральными явлениями и поражением бронхов. Грипп, симптомы которого возникают у людей вне зависимости от их возраста и пола, ежегодно проявляется в виде эпидемии, чаще в холодное время года, при этом поражается примерно 15% населения планеты.

...

Диатез у ребёнка — это реакция детского организма на внешний или внутренний раздражитель. Следует отметить, что данный воспалительный процесс может иметь как наследственный, так и приобретённый характер. Как правило, проявляется в возрасте от двух месяцев до двух лет.

...

Дисфония – нарушение голосовой функции, что проявляется в виде осиплости голоса, хрипоты, с ижения тембра. Следует понимать, что это не полное исчезновение голоса, а частичное, которое в медицине носит название афония. Данная патология носит обратимый характер.

...

Кишечный грипп – болезнь вирусной природы, которая вызывается ротавирусом и протекает с клиническими проявлениями кишечной инфекции. Среди всех кишечных инфекций данная патология имеет широкую распространённость – согласно статистике, 40% всех инфекционных заболеваний кишечника составляет именно она. Причём чаще всего кишечный грипп развивается у детей первого года жизни, тогда как взрослые заражаются вирусом в процессе ухода за детьми.

...

Коклюш является таким острым инфекционным заболеванием, передача которого обеспечивается воздушно-капельным путем. Коклюш, симптомы которого характеризуются цикличностью собственных проявлений, а также длительным кашлем приступообразного характера, в особенности опасен для детей (до двух лет в частности), хотя заболеть им могут лица любого возраста.

...

Коронавирус у человека способствует развитию острого респираторного заболевания (от двух до пяти дней), после чего наступает выздоровление. При стечении неблагоприятных факторов инфекция может спровоцировать возникновение атипичной пневмонии.

...

Корь представляет собой острое инфекционное заболевание, степень восприимчивости к которому составляет практически 100%. Корь, симптомы которой заключаются в повышении температуры, воспалительным процессом, поражающим слизистые ротовой полости и верхних дыхательных путей, появлением пятнисто-папулезной сыпи на коже, общей интоксикацией и конъюнктивитом, является одной из основных причин смертности среди детей раннего возраста.

...

Краснуха является острым вирусным заболеванием, преимущественным образом диагностируемым у детей, за счет чего ее причисляют к «детским» инфекциям. Краснуха, симптомы которой и определяют название этого заболевания, проявляется, прежде всего, в виде характерного цвета сыпи, кроме того, это заболевание также является достаточно опасным для беременных женщин, а точнее для плода, по причине прямой его связи с развитием врожденных уродств у детей и с внутриутробной смертностью.

...

Краснуха у детей — широко распространенное заболевание вирусного характера. Наиболее подвержены болезни дети в возрастной категории от 2 до 14 лет, посещающие детсадовские и школьные и другие учреждения, где находятся в коллективе.

...

Ларингит у детей – воспалительный процесс гортани, при котором практически сразу же происходит её отёк. Наиболее опасен ларингит для новорождённых малышей и для детей до трёхлетнего возраста, потому что протекание болезни сопровождается недостаточным попаданием воздуха в дыхательную систему. Это может стать причиной удушья, если родители не обеспечат скорейшую госпитализацию.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.