Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Растројство на срцевиот ритам

Растројството на срцевиот ритам е клиничка манифестација, која во повеќето случаи укажува на појава на болест во телото. Соочени со слична манифестација можат и возрасните и децата. Пол, исто така, не е важно. Голем број на фактори кои не се секогаш поврзани со патологиите на срцето може да доведат до појава на таков симптом. Покрај тоа, постои група на доста безопасни причини.

Клиничката слика ќе биде одредена од состојбата што доведе до промена на ритамот, зголемување или забавување на срцевите отчукувања. Главните симптоми се сметаат за недостаток на здив, вртоглавица, флуктуации во крвниот притисок, слабост и болка во срцето.

Идентификуваат причините за срцеви аритмии може да се користат лабораториски и инструментални методи на испитување. Терапијата ќе биде индивидуална, но основата е лекување и третман со народни лекови.

Нарушувањето на срцевиот ритам во Меѓународната класификација на болестите е кодирано со неколку вредности. Кодот за МКБ-10 е Ѕ49.0-І 49.8.

Етиологија

Клиничарите идентификуваат голем број на причини за срцеви абнормалности, патолошки и физиолошки.

Кардиоваскуларни патологии кои повлекуваат појава на главен симптом:

Втората категорија на причини за патолошка природа вклучуваат болести кои влијаат врз нервниот систем. Меѓу овие болести вреди да се потенцира:

 • VSD ;
 • невроза и неврастенија ;
 • удар и други состојби кои се карактеризираат со оштетена церебрална циркулација;
 • неоплазми од било кое потекло во мозокот;
 • трауматска повреда на мозокот.

Причини за нарушувања на срцевиот ритам поврзани со други внатрешни органи:

Физиолошки извори на овој симптом:

 • предменструалниот синдром е најчестата причина за аритмија кај адолесцентните девојчиња;
 • менопауза ;
 • продолжено влијание на стресни ситуации или нервни пренапони;
 • периодот на раѓање - кога бременоста е многу често зголемување на срцевата работа;
 • злоупотреба на лоши навики;
 • лошата исхрана, особено употребата на големи количини на кафе;
 • не е доволно спиење;
 • пролонгирана хипотермија или прегревање на телото.
Причини за аритмија

Покрај тоа, неконтролираното внесување на одредени групи на лекови може да предизвика нарушувања на срцевиот ритам, на пример:

 • диуретици;
 • хормонални супстанции;
 • антидепресиви;
 • антибиотици;
 • кофеински лекови.

Повреда на срцевиот ритам кај децата, а во некои случаи и кај адолесцентите, може да се должи на:

 • вродени срцеви заболувања;
 • генетска предиспозиција;
 • тешко труење со храна;
 • преголема доза на лекови;
 • нарушување на функционирањето на централниот нервен систем;
 • протокот на заразни болести;
 • патологии на други внатрешни органи споменати погоре.

Вреди да се напомене дека главната група за ризик ги вклучува луѓето изложени на дебелина и лицата од возрасната група повеќе од четириесет и пет.

Во некои случаи, причините за појавата на таков симптом не може да се утврди.

Класификација

Во медицината, вообичаено е да се разликуваат следниве типови на срцеви аритмии:

 • синус тахикардија е состојба во која срцевиот ритам достигнува сто и педесет отчукувања и повисока за минута. Кај здрава личност, може да се појави на позадината на стресот или тешки физички напор;
 • синус брадикардија - во вакви случаи постои сосема спротивна ситуација во споредба со претходната. Срцевата фреквенција паѓа под шеесетина отчукувања во минута. Слично нарушување кај здрави возрасни лица се јавува во текот на спиењето;
 • пароксизмална тахикардија - срцевата фреквенција варира од сто четириесет и двеста отчукувања во минута, под услов да се одмазди. Овој услов бара итна прва помош;
 • екстрасистол - нарушување кое се карактеризира со фактот дека некои делови од срцето се склучуваат надвор од времето. Таа е формирана за сите проблеми со срцето, во случаи на предозирање со дрога, дрога или алкохол. Треба да се забележи дека кај децата екстрасистолата може да биде фатална;
 • атријална фибрилација - се разликува од удари по тоа што редукцијата на одредени групи на срцеви мускули се случува на хаотичен начин. Фреквенцијата на вентрикуларните контракции може да достигне сто и педесет отчукувања во минута, а преткоморите во ова време воопшто не можат да се намалат;
 • идиовентрикуларен срцев ритам, кој има спротивна насока на пулсот - од коморите до преткоморите;
 • нодуларен облик на ритам - е прилично редок тип на нарушување на срцевиот ритам, но во повеќето случаи се забележува кај деца.
Видови на аритмии

Симптоматологија

Опасноста од аритмија е тоа што воопшто не може да се манифестира на кој било начин, зошто некое лице можеби дури и не е свесно за постоењето на таква повреда. Поради оваа причина често се јавува нарушување на срцевиот ритам за време на превентивните прегледи.

Меѓутоа, во некои случаи, неуспесите во ритамот на срцеви контракции се придружени со следниве симптоми:

 • недостаток на здив , кој се појавува или со мала физичка активност или во мирување;
 • чувството на "штрајкови" во градите;
 • интензивна вртоглавица ;
 • намалена визуелна острина или затемнување на очите ;
 • неразумна слабост и замор ;
 • детето не ја покажува вообичаената активност и интерес за работите наоколу или луѓе;
 • болка во регионот на срцето. Таквата манифестација може да има поинаков карактер, на пример, прободување или дробење;
 • зрачење на болка во левата рака и на површината на скапулата;
 • промена во однесувањето на пациентот;
 • чувство на недостаток на здив;
 • слабо состојба .

Треба да се напомене дека тие се далеку од сите знаци на нарушување на срцевиот ритам, нивното присуство и интензитетот на манифестацијата ќе се разликуваат од пациентот до пациент.

Во случај на еден или повеќе симптоми, жртвата мора да добие прва помош. Пред сè, потребно е да ја повикате бригадата за брза помош, а при нивно чекање следете ги правилата за прва помош:

 • го увери пациентот и го стави на таков начин што горниот дел од телото е повисок од долните екстремитети - со брз срцев ритам, со редок пулс, позицијата на лицето треба да биде спротивна;
 • обезбеди свеж воздух во собата;
 • ослободи го пациентот од тесна и тесна облека;
 • на секои петнаесет минути за мерење на показателите за крвниот притисок и срцето, ги евидентираат за подоцнежна презентација до лекарите;
 • му даде на пациентот седативен лек. Ако нападот не се развие за прв пат, тогаш давајте ги лековите кои се наменети за нормализирање на состојбата, но под услов да бидат препишани од лекарот што посетува.

Дијагностика

За да се идентификуваат причините за појавата и типот на нарушување на срцевиот ритам, лекарот треба:

 • да ја проучува историјата на болеста и историјата на животот на пациентот - понекогаш ќе може да ги посочи факторите што доведуваат до нарушување на срцевиот ритам
 • спроведе објективен преглед - да се утврди зголемувањето или забавувањето на срцевиот ритам, како и да се измери крвниот притисок;
 • внимателно интервјуирајте го пациентот, ако е свесен, за фреквенцијата на појава на аритмии, присуство и степен на интензитет на симптоми.

Меѓу инструменталните методи на испитување во кршење на ритамот на срцето е да се потенцира:

 • ЕКГ, вклучувајќи дневен мониторинг;
 • тест за неблагодарна работа и велосипедска ергометрија;
 • трансезофагеална ЕКГ;
 • доплерографија
 • Ултразвук.
Трансезофагеална ехокардиографија

Меѓу лабораториските тестови, специфичните крвни тестови имаат дијагностичка вредност која може да се користи за да се утврди воспалително оштетување на срцето.

Третман

Што да се стори и како да се лекуваат пациентите со оштетен сердечен процент знае кардиолог . Пред сè, неопходно е да се ослободиме од причината за појавата на главниот симптом, зашто е пропишан индивидуален режим на терапија. Особено внимателно одбраниот третман за деца и жени за време на бременоста.

Пропишана е корекција на повредите на срцевиот ритам, што се врши со користење:

 • антиаритмични лекови;
 • витамински комплекси;
 • инсталација на пејсмејкери;
 • физиотерапевтски процедури, меѓу кои - влијанието на нискофреквентното магнетно поле, јаглерод диоксидот и радонските бањи.

Во некои случаи, пациентите може да откријат желба за лекување со народни лекови, но ова може да се направи само по советување со вашиот лекар. Најефективните од нив се:

 • цветни цвеќиња;
 • кора од планински пепел;
 • сини цвеќиња од цвеќиња;
 • равнец и анасон;
 • валеријана корен;
 • лисја на диви јагоди;
 • нане и бадем од лимон;
 • јаболка и мед;
 • кромид и целер;
 • поле конска и глог;
 • дива роза и ротквица;
 • цикорија и ореви.

Компликации

Многу пациенти не се свесни за опасноста од нарушување на срцевиот ритам. Игнорирањето на симптомите и неподготвеноста да се побара квалификувана помош може да доведе до следниве компликации:

Превенција

За да избегнете проблеми со појавата на нарушување на срцевиот ритам, мора:

 • целосно се откаже од зависноста;
 • води активен животен стил;
 • јаде право и избалансиран;
 • ги земаат само лековите што ги пропишува лекарот и строго ги почитуваат дозата;
 • одржување на нормална телесна тежина;
 • избегнувајте стрес кога е можно;
 • намалување на ефектот врз телото на превисоки или ниски температури;
 • редовно се подложени на целосен медицински преглед.

Прогнозата на нарушување на срцевиот ритам директно зависи од типот на нарушување, причината што доведе до такво нарушување, навремениот пристап до кардиолог, комплексната терапија и возрасната категорија на пациентот.

Сподели го овој напис:

"Нарушување на срцевиот ритам" се забележува кај болести:

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...

Аневризмата на срцето е екстремно тешка патолошка состојба, која во секое време може да предизвика масовна загуба на крв и да доведе до смрт на пациентот. Аневризма се формира поради разредување и испакнување на миокардниот дел, и со секој последователен срцев импулс, неговите ѕидови стануваат само потенки, па затоа само прашање на одредено време, кога без лекување ќе се скрши срцевата аневризма.

...

Аномалија на Ебштајн (аномалија на Ебштајн, Епштајн аномалија) е дефект на срцето што се случил на ниво на феталниот развој. Болеста е дека постои намалување на волуменот на празнината на десната комора во однос на позадината на зголемување на празнината на десниот атриум.

...

Антифосфолипидниот синдром е болест која вклучува комплетен симптом комплекс поврзан со нарушен метаболизам на фосфолипидите. Суштината на патологијата лежи во фактот дека човечкото тело зема фосфолипиди за туѓи тела, против кои произведува специфични антитела.

...

Аортна инсуфициенција е патолошки процес во срцето, кој се карактеризира со нецелосно преклопување на аортниот отвор со митрални валвуларни летоци. Ова значи дека меѓу нив се формира јаз, што, пак, води до прелевање на крвта во левата комора. Се протега, што го прави полошо да ги извршува своите функции. Оваа болест е втора најчеста болест на срцето и често е придружена со стеснување на аортата. Инсуфициенцијата на аортната валвула почесто се дијагностицира кај мажи отколку кај женките. Во зависност од факторите на појавата, ова нарушување може да биде примарно и секундарно. Затоа развојните фактори се вродени патологии или болести.

...

Аритмијата имплицира сите оние состојби во кои се менуваат секвенците на отчукувањата на срцето, нивната фреквенција и сила, како и ритамот. Аритмија, чии симптоми се јавуваат како резултат на кршење на главните функции карактеристични за срцето (спроводливост, возбудливост, автоматизам), во едно име е генерализирана верзија на патологијата, што значи какви било промени во срцевиот ритам кои се разликуваат од стандардниот синусен ритам.

...

Аритмогена дисплазија (синхронична аритмогена десна вентрикуларна кардиомиопатија, Фонтанов болест, АРВД) е болест во која се јавува прогресивна замена на нормалното мускулно ткиво на миокардот со сврзно или масно ткиво. Почесто се јавува десната комора, а оштетувањето на левата се јавува во изолирани случаи и само со прогресија на болеста.

...

Асфиксијата на новороденчиња е патолошка состојба што се јавува кај дете во раниот неонатален период. Карактеристично е нарушување на респираторната функција со последователните компликации: хипоксичен и хиперкапичен синдром. Оваа состојба во 6% од случаите доведува до смрт кај новороденчето.

...

Фридриховата атаксија е генетска патологија во која не се оштетува само нервниот систем, туку и развојот на надворешните нарушувања. Оваа болест се смета за доста честа појава - со оваа дијагноза, живеат 2-7 луѓе на 100 илјади од населението.

...

Аерофагија (син пневматоза на желудникот) е функционален вознемирен стомак кој се карактеризира со ингестија на голема количина на воздух, што по некое време предизвикува регенерација. Ова може да се случи и за време и надвор од употребата на храна. Слична состојба може да се појави и кај возрасно лице и кај дете.

...

Блокадата на снопот на Неговиот (BNPG) зрак е кардиолошка патологија, која се изразува со нарушување на интракардијалната спроводливост, забавување или комплетен прекин на спроводливоста по должината на гранките на Неговиот сноп. Знаците на нецелосната блокада на вистинскиот пакет на Неговиот пакет, како по правило, отсуствуваат во почетната фаза на развојот. Како што болеста се влошува, клиничката слика ќе се манифестира, која се карактеризира со слабост, вртоглавица и симптоматологија на нарушување на кардиоваскуларниот систем.

...

Помпеловата болест (син гликогеноза тип 2, дефицит на киселина алфа-глукозидаза, генерализирана гликогеноза) е ретка болест со наследна природа која предизвикува оштетување на мускулите и нервните клетки низ телото. Вреди да се забележи дека подоцна болеста се развива, толку поповолна ќе биде прогнозата.

...

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...

Спиналниот хемангиом е болест што се карактеризира со присуство на полека развиен бенигнен тумор. Пренесената болест може да се појави со болка или безболна. Нејзиното формирање се јавува во кое било коскено ткиво. Хемангиом е еден од најчесто дијагностицираните примарни тумори на 'рбетот.

...

Хиперкалемија е нарушување во кое концентрацијата на калиум во крвната плазма се зголемува и е над 5 mmol / l. Болеста се јавува поради оштетено производство на калиум од телото или употреба на хумана храна или лекови со висока содржина.

...

Хиперкалцемијата е дефинирана како болест која се карактеризира со висока концентрација на калциум во крвта, во која неговите индикатори ја надминуваат марката од 2,6 mmol / l. Хиперкалцемијата, чии симптоми често може да биде целосно отсутен кај пациент, се открива преку крвни тестови. Што се однесува до главната причина за нејзиното појавување, тоа обично се определува врз основа на испитувањата на пациентот за лековите и храната што ја користат. Во меѓувреме, определувањето на причините за хиперкалцемија главно се сведува на изведување на испитувања на Х-зраци и лабораториски тестови за ова.

...

Хиперкинеза е несвесна, спонтано движење на мускулите. Патологијата има поинаква локализација, произлегува како резултат на нарушувања во работата на централниот и соматскиот нервен систем. Оваа болест нема јасни ограничувања во однос на возраста и полот. Хиперкинезата се дијагностицира дури и кај децата.

...

Хиперсомнија е нарушување на спиењето кое се карактеризира со зголемување на времетраењето на периодот на одмор и манифестација на дневна поспаност. Во овој случај, времетраењето на спиењето е повеќе од десет часа. Ретко се случува како независно нарушување - честопати компликација на некои болести. По долг сон, нема подобрување во општата состојба, постои постојана поспаност и проблеми со будењето.

...

Хипертрофична кардиомиопатија е патологија која се карактеризира со задебелување на левиот вентрикуларен ѕид. Ѕидовите на десната комора многу поретко страдаат од оваа болест. Покрај тоа, срцева слабост почнува да се развива и речиси секогаш дијастолно.

...

Левата вентрикуларна хипертрофија (кардиомиопатија) е типично срцево заболување кај пациенти со дијагноза на хипертензија. Левата вентрикуларна хипертрофија, чии симптоми овозможуваат оваа патологија да се смета како процес кој вклучува структурна адаптација на срцето во однос на метаболните потреби релевантни за миокардот, како и промени кои се јавуваат кај хемодинамските параметри, е доста опасна по тоа што често резултира со фатален исход.

...

Хипокалемијата е патологија која се јавува во позадина на намалување на количината на таков елемент во трага како калиум во човечкото тело. Ова се случува од различни причини, внатрешни или надворешни, и може да доведе до развој на тешки патологии. Затоа, ако нивото на калиум во урината падне под 3,5 mmol / l, лекарите го слушаат алармот и зборуваат за хипокалемија која бара итен третман.

...

Хипокалцемијата е патолошка состојба која се развива како резултат на нарушен електрофизиолошки процес и се карактеризира со намалување на нивото на калциум во телото. Оваа патологија може да биде и акутна и хронична. Важно е времено да се утврди причината за прогресијата на болеста и да се започне со соодветен третман за да се избегне развојот на опасни здравствени ефекти. Хипокалцемијата може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...

Хипопротеинемијата е болест која предизвикува намалување на концентрацијата на протеини во крвната плазма, што доведува до развој на други патолошки процеси во телото. Оваа болест е особено опасна за време на доцната бременост, бидејќи предизвикува развој на тешка токсикоза.

...

Хипотермијата е патолошко намалување на централната телесна температура кај мажите или кај жените (вклучувајќи го и новороденчето) до ниво под 35 степени. Состојбата е исклучително опасна за животот на еден човек (повеќе не е прашање на компликации): ако не му дадете на лице со медицинска нега, се јавува смрт.

...

Глукозуријата често е конгенитално нарушување, но може да се случи под влијание на други фактори. Карактеризира со фактот дека гликозата се излачува од телото заедно со урината, но, сепак, нивото на шеќер во крвта останува во рамките на нормалниот опсег. Таквиот процес се јавува поради тоа што бубрезите ја апсорбираат гликозата, која влегува во крвта. Оваа болест обично не е придружена со никакви симптоми. Дијагнозата се потврдува врз основа на уринарни тестови, во кои се открива висока концентрација на шеќер. Понекогаш со дијабетес или за време на бременоста, таквата повреда може да напредува.

...

Декстрокардијата е конгенитална патологија кога е нарушена природната локација на срцето и неговите поврзани крвни садови (органот не се наоѓа на левата страна на градниот кош, туку на десната страна). Едноставната форма на таква аномалија не бара специфичен третман и не влијае на квалитетот на животот на една личност.

...

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

...

Дијабетичната невропатија е последица на игнорирање на симптомите или недостаток на терапија за контрола на дијабетесот. Постојат неколку предиспонирачки фактори за појава на такво нарушување во однос на позадината на основната болест. Главните се зависност од лоши навики и висок крвен притисок.

...

Дилатирана кардиомиопатија е патологија на главниот мускул на срцето, што резултира со значително зголемување на коморите. Ова подразбира повреда на функционирањето на срцевите комори. Болеста може да биде примарна и секундарна. Во првиот случај, факторите на настанување во моментов остануваат непознати, а во втората на нејзиниот развој претходи настанување на други болести.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.