Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Повреда на менструалниот циклус

Повреда на менструалниот циклус - знак на промени во нормалното функционирање на гениталиите. Сомнежите за прекршокот треба да предизвикаат ретки, чести, премногу изобилни или скудни месечно.

Со цел да се препознае болеста со текот на времето, жената треба да се движи низ кои периоди се смета за нормална. Нормалниот тек на менструалното крварење трае 3-7 дена, а разликата помеѓу секој нов циклус е 21-35 дена. Таква голема разлика помеѓу бројот на денови поврзани со карактеристиките на секој поединечен организам. Претпазливоста на жената треба да предизвика одложување од најмалку 2 недели.

Етиологија

Често причините за менструалните нерегуларности се поврзани со хормонална дисфункција на јајниците, што предизвикува нестабилна манифестација на крварење. Сепак, етиологијата на болеста е поврзана со многу други фактори. Психолошкиот и физичкиот стрес е една од најчестите причини за неправилна менструација. Тие влијаат на функционалноста на телото, вклучувајќи ги женските хормони. Честите причини за психолошки стрес може да се пренатрупат, промена во вообичаеното темпо на животот, стравови, комплекси, искуства. Таквата повреда во обичниот живот на една жена доведува до абнормални манифестации на циклусот.

Повреда на менструалниот циклус за време на физичкиот стрес се карактеризира со силни оптоварувања, вклучувајќи органски во дневното мени. Хормоналниот дисбаланс, исто така, може да предизвика остар пад или зголемување на телесната тежина.

Пореметувања во хормоналната позадина се предизвикани од какви било промени, вклучувајќи исклучување на интимните врски од животот на жената. Прекршувањата може да се појават како недостаток и за време на продолжувањето на сексуалните контакти.

Циклусот е особено често нарушен кај девојчиња кои штотуку започнале менструација. Овој феномен се смета за нормален, бидејќи на почетокот на формирањето на крвниот исцедок кај тинејџер, циклусот сè уште не е формиран. Првите периоди можат да се појават во 10-14 години, во преголема и долга распределба. Со текот на времето, менструалните неправилности кај девојките се намалуваат, исфрлањето станува нормално.

Меѓутоа, ако жените забележат какви било прекршувања, подобро е веднаш да се консултира со гинеколог , затоа што може да почнат сериозни патологии.

Фази на менструалниот циклус

Во женското тело сите органи се многу меѓусебно поврзани. Во процесот на менструалниот циклус е вклучен не само репродуктивниот систем на жената, туку и церебралниот кортекс, субкортикалните центри и другите органи на ендокриниот систем. Затоа, причините може да бидат скриени во воспалителните процеси на други телесни системи. Нарушувања во церебралниот кортекс вклучуваат такви предизвикувачки фактори:

Во хипофизата и хипоталамусот може да се појават и некои неисправности кои предизвикуваат појава на тумор или вирусна невроинфекција, што исто така доведува до нарушен циклус.

Неуспехот во менструацијата, според лекарите, сепак може да биде предизвикан од такви фактори:

Нарушување на менструалниот циклус е исто така честа појава по породувањето. Хиперпролактинемијата придонесува за овој абнормален процес. Оваа состојба е поврзана со зголемување на крвниот пролактин, хормон кој е одговорен за производство на мајчиното млеко.

Класификација

Нарушувањето на менструалниот циклус често се јавува поради стрес и физички напор. Меѓутоа, ако не одите на лекар повремено, тогаш жената може да започне сериозни здравствени проблеми. Етиологијата на аномалии може да биде најразновидна, и сите овие причини можат да се манифестираат на различни начини. Во овој поглед, клиничарите ја издвоија класификацијата на менструалните нарушувања, која се состои од следниве видови:

 • алгоменореа - патологија се формира во грчеви во долниот дел на стомакот, со досадни знаци во долниот дел на грбот, гадење , главоболки . Ова нарушување може да се развие кај девојчиња на возраст од 14 години и во текот на нивниот живот до менопауза;
 • дисменореа - се карактеризира со нестабилен тек на циклусот, може да се манифестира многу, без одредени симптоми или, напротив, има долго одложување;
 • хиперменореа - прекумерно количество на секрети со нормално траење;
 • менорагија - трае до 12 дена и се карактеризира со силно испуштање на крв;
 • хипоменореа - слаба крвава исцедок;
 • полименореа - интервалот помеѓу менструалното крварење не е подолг од 21 ден;
 • олигоменореа - премногу кратки периоди од еден или два дена;
 • Oppensenorea - редок исцедок со голем интервал до 3 месеци;
 • Проиномерија - намалување на менструалниот циклус до 21 ден, или уште помалку.
Видови менструални нарушувања

Симптоматологија

Невообичаено изобилни периоди, или, обратно, премногу ретки имаат карактеристични симптоми. Секое кршење во женското тело не поминува без трага, затоа е можно да се препознае неуспех во циклусот по следната основа:

 • нарушена контрола на крварење;
 • значително одложување;
 • силен исцедок со згрутчување;
 • слаба менструација;
 • силни болни напади со различен карактер;
 • предменструален синдром .

Во нормална манифестација на менструацијата, жените не чувствуваат значителни знаци, понекогаш може да има болки во долниот дел на стомакот , кои не го нарушуваат генералниот ритам на животот. Меѓутоа, ако се најде нарушување на менструацијата, тогаш синдромот на болка станува премногу силен, може да се даде на долниот дел на грбот и колкот.

Интензитетот на синдромот може да се определи со вакви индикатори:

 • за губење на перформансите - тешко е да се направи вообичаена работа, седи, постојана желба да легнете;
 • од бројот на лекови против болки.

Повреда на менструалниот циклус кај адолесцентите е предизвикана од силна емоционална преоптовареност од чекање за крварење. Таквиот знак е опасен, бидејќи е речиси невозможно да се утврди причината за појавата на болеста.

Дијагностика

При идентификување на горенаведените симптоми, на жената неопходно е потребна дијагноза, во која се вршат такви испитувања:

 • Ултразвук;
 • хистолошка анализа на струготини.

За да се идентификуваат причините за абнормален развој на внатрешните генитални органи, пациентот треба да ги следи следните дијагностички методи:

 • колпоскопија;
 • тест на флора;
 • татко-тест;
 • заразен скрининг.

Кога е итно потребно, се пропишуваат биопсија и киретажа на мукозната мембрана на цервикалниот канал.

Ултразвучна процедура

Ако жената има слаби манифестации, тогаш треба да направите истражување за хормони, како и за нивото на шеќер. Во случај на целосно отсуство на менструација, пациентот се дијагностицира за да ја исклучи бременоста. За да го направите ова, можете да направите соодветен тест.

Воспоставувањето дијагнози, особено бременоста, лекарот може да пропише тест за хорионски гонадотропин и ултразвук.

Причината за отсуството на менструација исто така може да биде менопаузата, која се јавува кај жени 42-47 години. За да се утврди оваа дијагноза, се спроведува хормонална студија.

Третман

Третманот на менструалните неправилности мора нужно да помине секоја жена. Терапијата е пропишана од страна на пациентот, во зависност од состојбата, идентификуваниот тип на аномалија, асоцирани болести и симптоми. Ако жената има причини за појава на нарушувања во инфекција и воспаление, тогаш антибактериските лекови и физиотерапијата ќе помогнат да се справат со патологијата. Со ослабено тело, константната и урамнотежената диета, спортот, а исто така и витаминските комплекси можат да го зголемат тонот.

Многу жени одлучиле да се справат со проблемот со хербални лекови. Лековите кои се засноваат на билки и природни состојки повеќе го засегаат телото, без да предизвикаат разни компликации.

Што се однесува до елиминацијата на повредите на менструалниот циклус кај жените со витамини, нивната употреба е задолжителна. Доколку пациентот има патолошки промени, лекарите ве советуваат да ги почитувате следните правила за третман:

 • намалување на количината на потрошена течност;
 • додадете млечни производи во исхраната;
 • јаде кисела зелка, тиква, домати, живина, говедско месо црниот дроб.

За да се регулираат месечните лекари, пропишува витамин Е во комбинација со други групи корисни елементи во трагови.

Ако кршењето на менструалниот циклус е предизвикано од цервикална лезија, тогаш на пациентот му се препишува кардинален третман. Во рамките на таквата терапија, лекарот најпрво врши темелна дијагноза, а потоа може да пропише вакви хируршки методи:

 • cryodestruction;
 • ласер;
 • радио бранови.

Ако аномалијата лежи во ретки и неправилни манифестации, тогаш соодветна терапија е пропишана за нормализирање на испуштањето крв.

Превенција

За да не се започне со болеста, а потоа да не се започне со третман на менструални нарушувања, лекарите советуваат сите девојки и жени да се грижат за нивното здравје. Родителите на адолесцентите треба да се запомнат дека месечниот период за девојчињата треба да биде на возраст од 10-14 години, но ако нивниот изглед е одложен, тоа укажува на патолошки процес.

Лекарите нудат такви превентивни мерки:

 • чувајте го менструалниот календар;
 • посетете гинеколог;
 • терапија на сите гинеколошки заболувања, патологии на ендокрините жлезди и болестите на внатрешните органи;
 • биланс на менито;
 • играат спорт и водат активен животен стил.

Со последната точка вреди да се биде внимателен, бидејќи прекумерните спортски оптоварувања може да предизвикаат скршен циклус.

Сподели го овој напис:

"Нарушување на менструалниот циклус" е забележано кај заболувања:

Абдоминалната дебелина е најчестата, но во исто време и најопасниот тип на прекумерна тежина. Вреди да се напомене дека болеста најчесто влијае на машките, додека жените ретко се развиваат. Служат како извор на болест може и погрешен начин на живот, и причините што имаат патолошка основа. Покрај тоа, влијанието на генетската предиспозиција не е исклучено.

...

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

...

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до прекини во менструалниот циклус и неплодност. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...

Автоимуниот тироидитис е автоимуна болест на тироидната жлезда, која се карактеризира со хроничен тек. Како што се развива, се јавува постепено и долгорочно уништување на тироцитите. Како резултат на тоа, состојбата на хипотироиди почнува да напредува. Медицинската статистика е таква што болеста се јавува кај 3-11% од вкупното население.

...

Попуштени вени на карлицата - патолошка состојба во која крв, наместо нормална циркулација, се фрла долж каналот (рефлукс) назад во оваријалната вена. Жените од раѓање често страдаат од оваа патологија, а активирањето што ја предизвикува болеста честопати станува гестација и породување, бидејќи во текот на бременоста матката значително се зголемува и врши притисок врз вената, спречувајќи нормално циркулирање на крвта. Во исто време, адолесцентните девојки понекогаш може да се соочат со слична болест.

...

Воспаление на матката е патологија која се формира поради влегувањето на патогените во органската празнина. Доста често, воспалението влијае и фалопиевите туби и јајниците. Затоа, во медицината, овие болести се обединети во една група "воспалителни болести на карличните органи". Лекарите во оваа група на болести вклучуваат патолошки процеси на воспалителна природа во матката и додатоците, карличниот перитонеум и масното ткиво на карлицата.

...

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...

Пролапс на матката е промена во локацијата на внатрешните органи на женскиот репродуктивен систем со делумно или целосно излегување на матката на надворешноста преку гениталната пресек. За време на развојот на патологијата, пациентот чувствува силна болка и напнатост во подрачјето на сакрумот, сензација на туѓо тело во гениталниот јаз, оштетено мокрење и движење на дебелото црево, зголемена болка за време на сексот и непријатност при движење.

...

Галактореата е болест која се развива со зголемување на содржината на крв во хормонот пролактин, наспроти позадината на која има ослободување на млеко или колострум од брадавиците. Во повеќето ситуации, овој феномен се јавува кај жени, но тоа не значи дека мажите и децата не можат да се жалат на симптомите на болеста.

...

Ганглионевритис е воспаление на нервниот јазол на симпатичкиот нервен систем, проследен со оштетување на нервните процеси. Основната причина за оваа болест е појавата во телото на инфективниот процес и во акутна и хронична форма. Покрај тоа, постојат неколку предиспонирачки фактори.

...

Хиперостоза - е патолошка состојба на коските, придружена со висока концентрација на коскената супстанца во непроменливото коскено ткиво, што доведува до патолошки раст. Главната причина за развојот на болеста е дека постои зголемено оптоварување на одредена коска.

...

Ендометријалната хиперплазија е патолошки процес, како резултат на кој мускулното ткиво на матката расте и репродуктивниот систем не успее. Благодарение на овој патолошки процес, можноста за забременување и нормално носење на дете е значително намалена. Ендометријалната хиперплазија и бременоста се некомпатибилни концепти.

...

Хипоманија (нарушено расположение) е афективно нарушување кое се карактеризира со почетниот степен на манија и речиси целосно отсуство на клиничката слика која е карактеристична за психијатриска болест.

...

Хипопитуитаризмот е патолошки процес во кој функционирањето на предната хипофиза се нарушува, што резултира со намалување на активноста на ендокрините жлезди. Клиничката слика ќе зависи од тоа каков вид на хормони повеќе не се произведува во вистинската количина.

...

Хипоталамичен синдром - збир на нарушувања, појавата на која се должи на нарушеното функционирање на хипоталамусот. Оваа болест често се развива во адолесценција и репродуктивна возраст. Кај жените, се наоѓа повеќе пати почесто отколку кај мажите. Проблемот со ова нарушување е тоа што е доста распространет, во повеќето случаи тоа влијае на младите луѓе, се развива брзо и има многу компликации.

...

Хипотиреоидизмот е состојба која се јавува во позадина на долг и постојан недостаток на тироидни хормони произведени од тироидната жлезда. Хипотиреоидизам, чии симптоми во екстремниот степен на нивната манифестација кај возрасните се означени во форма на микседема со карактеристичниот оток на ткивата и органите, кај децата се манифестира во форма на кретенизам, чија особина се состои не само во намалена функција на тироидната жлезда, туку и во одложена ментална и физичка развој.

...

Хирзитизмот кај жените е патолошка состојба во која е забележан прекумерен раст на машкиот коса. Оваа болест е директно поврзана со зголемување на концентрацијата на андрогени во женското тело. Почесто патологијата се развива кај жени од фер секс во репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Обично се комбинира со кршење на менструалниот циклус или со неплодност.

...

Гонореја е заразна венерична болест која се карактеризира со лезии на мукозните мембрани на урогениталните органи, мукозните мембрани на устата, очите и ректумот. Оваа болест влијае на машката и женската популација, па симптомите на гонореа за секој од нив се различни.

...

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција, може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...

Аномалии на структурата на женските репродуктивни органи ретко се јавуваат, најчест дефект (0,1-0,5%) е утробата со две рогови, која се карактеризира со удвојување, при што двете шуплини на телото на органот не се целосно одвоени. Телото на матката е поделено на два рога, кои се поврзани на дното.

...

Дијабетичната невропатија е последица на игнорирање на симптомите или недостаток на терапија за контрола на дијабетесот. Постојат неколку предиспонирачки фактори за појава на такво нарушување во однос на позадината на основната болест. Главните се зависност од лоши навики и висок крвен притисок.

...

Бубрежна дистопија е конгенитална болест која се карактеризира со повреда на топографијата на органи. Може да биде една или двострана. Клиничарите забележуваат дека таквите конгенитални абнормалности се доста ретки - кај една кај 800-1000 деца. Третманот може да биде и конзервативен и радикален, се користи само со развој на сродни компликации.

...

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

...

Вродената хиперплазија на ендометриумот е патолошка пролиферација на ендометријалното ткиво. Како што напредува болеста, тие се згуснуваат и згуснуваат. Како резултат на тоа, може да се развие рак. Оваа патолошка состојба предизвикува нарушување во работата на целиот репродуктивен систем на една жена. Жените од репродуктивна возраст и менопауза се најмногу подложни на болест.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.