Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Циркулаторни нарушувања

Циркулаторни нарушувања - промена која се формира поради промени во обемот и својствата на крвта во крвните садови или од хеморагија. Болеста има општ и локален карактер. Болеста се развива од исхемија , емболија , тромбоза и крварење. Нарушен циркулацијата на крвта може да се забележи во секој дел од човечкото тело, па затоа има доста причини за појава на болеста.

Етиологија

Причините за нарушувања на циркулацијата се многу слични во нивните манифестации на исхемична срцева болест . Често предизвикувачкиот фактор е таложењето на масни компоненти во ѕидовите на крвните садови. Со голема акумулација на овие масти, забележано е кршење на протокот на крв низ садовите. Овој процес води кон затнување на артериите, појава на аневризми, а понекогаш и на кршење на ѕидовите.

Условно, лекарите ги споделуваат сите причини за нарушување на циркулацијата во следните групи:

 • компресија;
 • трауматски;
 • вазоспастичен;
 • врз основа на тумори;
 • оклузален.

Најчесто, патологијата се дијагностицира кај луѓе со хипертензија , дијабетес, бубрежна инсуфициенција и други заболувања. Исто така, повредите во циркулацијата на крвта често се манифестираат од продорни повреди, васкуларни пореметувања, аневризми и феномен на Рејно .

Проучувајќи ја болеста, лекарот мора да определи точно каде се наоѓа повредата. Ако циркулаторното вознемирување е предизвикано во екстремитетите, тогаш, најверојатно, причините се следниве индикатори:

 • оштетување на артериите;
 • холестеролни плаки;
 • крвни згрутчувања;
 • спазми на артерии.

Често предизвикан од болести карактеристични болести:

Нарушената циркулација на долните екстремитети напредува со влијанието на одредени фактори - никотин, алкохол, прекумерна тежина, старост, стрес , дијабетес, генетика, неуспех во липидниот метаболизам. Причините за слаб крвен транспорт низ нозете имаат заеднички карактеристики. Болеста се развива на ист начин како и на други места, од оштетување на структурата на артериите, намалување на луменот на крвните садови поради појава на плаки, воспаление на ѕидовите на артеријата и грчеви.

Етиологијата на цереброваскуларна несреќа лежи во развојот на атеросклероза и хипертензија. Наглото зголемување на притисокот влијае на структурата на артериите и може да предизвика прекин, што доведува до интрацеребрален хематом. Исто така придонесе за развој на болеста може механички оштетување на черепот, остеохондроза на цервикалниот 'рбет , сколиоза .

Атеросклероза - можна причина за цереброваскуларна несреќа

Факторите кои предизвикуваат повреда на церебралната циркулација се исто така вакви фактори:

 • постојан замор;
 • стрес;
 • физички стрес;
 • дијабетес мелитус ;
 • употреба на контрацепција;
 • прекумерна тежина;
 • никотин и консумирање алкохол.

Многу болести се манифестираат кај девојките за време на бременоста, кога телото значително се менува, хормоните се нарушени и органите треба да бидат преуредени за нова работа. Во овој период, жените можат да детектираат повреда на утероплацентарната циркулација. Процесот се развива во позадината на намалување на размената, ендокрините, транспортот, заштитните и другите функции на плацентата. Поради оваа патологија се развива плацентарна инсуфициенција, што придонесува за нарушен метаболизам помеѓу органите на мајката и фетусот.

Класификација

За да им се олесни на лекарите да ја утврдат етиологијата на болеста, тие произлегоа од овие типови на вообичаени акутни циркулаторни нарушувања во кардиоваскуларниот систем:

 • дисеминирана интраваскуларна коагулација;
 • шок состојба;
 • артериска плетора;
 • крвни згрутчувања;
 • венска плетора;
 • акутна анемија или хронична форма на патологија.

Локалните нарушувања на венската циркулација се манифестираат во овие видови:

 • тромбоза;
 • исхемија;
 • срцев удар;
 • емболија;
 • крвна стаза;
 • венска плетора;
 • плетора во артериите;
 • крварење и хеморагија.

Исто така, лекарите претставија општа класификација на болеста:

 • акутно оштетување - нагло се манифестира во два вида - хеморагичен или исхемичен мозочен удар;
 • хронично - се формира постепено од акутни напади, манифестирани со брз замор, главоболки и кружење на главата;
 • транзиторна церебрална циркулација - се карактеризира со вкочанетост на делови од лицето или телото, епилептични напади, нарушување на говорот, слабост во екстремитетите, синдром на болка, гадење.

Симптоматологија

Вообичаени симптоми на болеста се болните напади, промените во нијансите на прстите, појавата на чиреви, цијаноза, оток на крвните садови и околината околу нив, замор, несвестица и многу повеќе. Секој човек кој некогаш наишол на вакви проблеми постојано се жалел на докторот за таквите манифестации.

Ако ја расклопите болеста на местото на лезијата и симптомите, церебралната циркулација во првата фаза не се манифестира. Знаците нема да го нарушат пациентот додека не се појави силно снабдување со крв во мозокот. Исто така, пациентот почнува да ги покажува следните симптоми на нарушувања на циркулацијата:

 • синдром на болка;
 • нарушена координација и визуелна функција;
 • бучава во главата;
 • намалување на нивото на перформанси;
 • несоница ;
 • нарушување на квалитетот на мемориската функција на мозокот;
 • вкочанетост на лицето и екстремитетите;
 • неуспех во говорниот апарат.
Симптоми на церебрални нарушувања на циркулацијата

Ако циркулацијата на крвта е нарушена во нозете и рацете, тогаш пациентот има тешка грда болест, како и губење на чувствителност. Температурата на екстремитетите често е малку намалена. Човек може да биде вознемирен од постојано чувство на тежина, слабост и грчеви.

Дијагностика

Во медицинската пракса, многу техники и техники се користат за да се утврди причината за кршење на периферната циркулација на крвта (PNMK). Лекарите препишуваат на инструменталниот преглед на пациентот:

 • Ултразвучен дуплекс преглед на крвните садови;
 • селективна флебографија на контраст;
 • сцинтиграфија;
 • томографија.

За да се утврдат факторите кои предизвикуваат повреда на циркулацијата на крвта на долните екстремитети, лекарот го испитува присуството на васкуларни патологии, како и ги препознава сите знаци, присуството на други патологии, општа состојба, алергии и сл. За да се направи анамнеза. За точна дијагноза, студиите се доделуваат со лабораториски методи:

 • вкупен тест за крв и шеќер;
 • коагулограм;
 • липиден профил.

При испитувањето на пациентот сè уште треба да се идентификува функционалноста на срцето. За да го направите ова, пациентот се испитува со помош на електрокардиограм, ехокардиографија, фонокардиографија.

Со цел да се утврди функционалноста на кардиоваскуларниот систем што е можно попрецизно, пациентот се испитува со вежбање, со одржување на здив и со ортостатски тестови.

Третман

Симптомите и третманот на циркулацијата на крвта се меѓусебно поврзани. Додека докторот не дознае каква болест им припаѓаат на сите симптоми, невозможно е да се препише терапија.

Најдобар резултат на третманот ќе биде кај пациентот чија патологија била дијагностицирана во почетните фази и терапијата започнала со текот на времето. Во елиминацијата на болеста, лекарите се однесуваат на медицински и оперативни методи. Ако болеста е откриена во почетната фаза, тогаш може да се излечи со вообичаената ревизија на начинот на живот, исхраната и вежбањето.

Третманот на нарушената циркулација на крвта му се доделува на пациентот според оваа шема:

 • елиминирање на коренот;
 • зголемување на контрактилноста на миокардот;
 • прилагодување на интракардијалната хемодинамика;
 • подобрување на срцевите перформанси;
 • кислородна терапија.
Кислородна терапија

Методите на лекување се пропишуваат само откако е идентификуван изворот на патологија. Ако постои повреда на циркулацијата на долните екстремитети, тогаш пациентот треба да користи терапија со лекови. Лекарот пропишува лекови за подобрување на васкуларниот тонус и капиларна структура. Таквите лекови можат да се справат со таквите цели:

 • венетоник;
 • флеботропна;
 • лимфоника;
 • ангиопротектори;
 • хомеопатски апчиња.

За дополнителна терапија, лекарите препишуваат антикоагуланти и антиинфламаторни нестероидни лекови, а исто така се користи и хирудотерапија.

Доколку е потребно, на пациентот му се дава хируршка помош - ангиопластика или отворена операција. Ангиопластика се изведува со неколку пункции во препоните, мала катетер со балон се вметнува во артеријата. Кога цевката ќе го достигне местото на блокада, специјалниот балон се проширува, со што се зголемува луменот во самата артерија и се враќа протокот на крв. Посебен стент е инсталиран на повредената страна, што е превентивна мерка за рекурентно стеснување. Истата постапка може да се изврши со пораз на остатокот од телото.

Превенција

За да не предизвикаат нарушување на циркулацијата на крвта на крвта или блокирање на крвните садови во кој било друг дел од телото, лекарите препорачуваат да се следат едноставни превентивни правила:

 • за луѓе со седечка работа, препорачливо е редовно да се вклучат во лесен физички напор. Спорт во животот на една личност треба да биде не само навечер, туку и во текот на денот. Луѓето со седентарен начин на живот треба да бидат одвлечени од работата на секои неколку часа и да прават некои вежби за подобрување на циркулацијата на крвта низ телото. Благодарение на таквите мерки, работата на мозокот исто така се подобрува;
 • Важно е да се одржи нормална телесна тежина за мажи и жени. За да го направите ова, треба да ја прилагодите храната, да додадете во исхраната од свеж зеленчук, овошје, риба, млечни производи. Подобро е да се исклучат од мени пушеле храна, масна храна, производи од квасец, прекумерна количина слатки;
 • пушењето и алкохолот се контраиндицирани;
 • употреба на лекови за бремени жени, за подобрување на циркулацијата на крвта во плацентата.

Можете исто така да спречите болест со грижа за кардиоваскуларниот систем, третманот на заразни болести и други патологии.

Сподели го овој напис:

"Циркулаторни нарушувања" забележани кај заболувања:

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...

Аритмијата имплицира сите оние состојби во кои се менуваат секвенците на отчукувањата на срцето, нивната фреквенција и сила, како и ритамот. Аритмија, чии симптоми се јавуваат како резултат на кршење на главните функции карактеристични за срцето (спроводливост, возбудливост, автоматизам), во едно име е генерализирана верзија на патологијата, што значи какви било промени во срцевиот ритам кои се разликуваат од стандардниот синусен ритам.

...

Вазомоторниот ринитис е нарушување кое се јавува во процесот на назално дишење, што е особено промовирано со стеснување кое се јавува во носната празнина. Вазомоторниот ринитис, симптоми кои во овој процес предизвикуваат отекување на ткивата во носната конха, исто така предизвикува кршење на васкуларниот тон, како и тонот на садовите во носната лигавица.

...

Остеохондрозата на градниот кош, која ќе ја разгледаме во нашата статија денес, е еден од видовите на остеохондрозни манифестации - болести на 'рбетот, како резултат на кои меѓувертебралните дискови со' рскавица се погодени во соодветната област на нејзината концентрација. Торакалната остеохондроза, чии симптоми се базираат на концентрација во торакалниот регион, предизвикува развој на секундарни промени директно во пршлените со истовремено негативно влијание врз функционирањето на внатрешните органи.

...

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...

Кифозата, како медицински термин, има грчко потекло, неговите компоненти се "свиткани" и "грмки", врз основа на кои читателот веќе може да претпостави дека ова е искривување на држењето кое се манифестира во форма на наведнување. Кифоза, чии симптоми може да бидат не само чисто естетски по природа, туку и природата на тешките клинички манифестации, исто така, доведува до брзо стареење на 'рбетот, како и развој на болести како што се остеохондроза и голем број на поврзани нарушувања.

...

Коксартрозата е прилично честа болест, дијагностицирана главно кај пациенти со средна и старост како дегенеративно-дистрофична патологија на зглобот на колкот. Коксартроза, чии симптоми во доцните фази на нејзиниот тек се манифестираат во форма на мускулна атрофија на погодената област во комбинација со скратување на екстремитетот, се развива постепено во период од неколку години.

...

Леукоараозата - болест на мозокот, која е исклучително ретка, се карактеризира со лезии на белата маса. Постои повреда на циркулацијата на крвта и се јавува хронична исхемија. Во медицината, оваа состојба се смета за симптом на повеќето болести, на пример: Алцхајмерова болест, мозочен удар, енцефалопатија, дијабетес.

...

Анемија, почестото име за кое звучи како анемија, е состојба во која има намалување на вкупниот број на црвени крвни клетки и / или намалување на содржината на хемоглобин по единица волумен на крв. Анемија, чии симптоми се манифестираат како замор, вртоглавица и други видови карактеристични состојби, се јавува поради недоволно снабдување со кислород до органите.

...

Атријалната фибрилација, која исто така е дефинирана како атријална фибрилација, е еден од видовите на компликации кои се јавуваат на позадината на коронарната срцева болест паралелно со други видови на срцеви аритмии. Атријалната фибрилација, чии симптоми може да се појават како резултат на релевантноста на болестите на тироидната жлезда и голем број на сродни фактори, се манифестира во вид на срцеви контракции кои достигнуваат граници од 600 отчукувања во минута.

...

Мигрената е прилично честа невролошка болест, придружена со тешка пароксизмална главоболка. Мигрена, чии симптоми се всушност болни, концентрирани од една половина од главата главно во областа на очите, храмовите и челото, во гадење, а во некои случаи и во повраќање, се случува без упатување на мозочни неоплазми, мозочен удар и сериозни повреди на главата, иако и може да укаже на релевантноста на развојот на одредени патологии.

...

Бубрежната инсуфициенција сама по себе подразбира таков синдром во кој се оштетуваат сите функции релевантни за бубрезите, што резултира со распаѓање на разни видови на размена во нив (азотен, електролит, вода итн.). Реналната инсуфициенција, чија симптоми зависат од текот на ова нарушување, може да биде акутна или хронична, секоја од патологиите се развива поради ефектот на различни околности.

...

Проктосигмоидитис е воспаление кое се јавува во областа на мукозната мембрана на сигмоидот и ректумот. Оваа болест дејствува како најчеста форма која е карактеристична за колитис. Нејзиниот тек се повторува во природата, додека тече заедно со воспалителни промени кои се јавуваат во другите делови на гастроинтестиналниот тракт (гастроентеритис и ентеритис).

...

Пета поттикне е вид на раст на пределот на коски и ткива, локализиран во областа на приврзаност во подножјето на лигаментите и во некои случаи има остеофит. Пета поттикната, симптомите кои главно се појавуваат кога пациентот е нарушен од метаболизмот, може да се појави и во случај на рамна нога како резултат на прекумерно претерување на стопалото.

...

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...

Дијабетес мелитус е хронична болест во која влијае врз работата на ендокриниот систем. Дијабетес мелитус, чии симптоми се базираат на продолжено зголемување на концентрацијата на гликоза во крвта и на процесите кои ја придружуваат изменетата состојба на метаболизмот, се развива особено поради недостаток на инсулин, како хормон произведен од панкреасот, кој ја регулира процесирањето на гликозата во телесните ткива во телото и во неговите клетки.

...

Срцева слабост го одредува таков клинички синдром, во рамките на кој се јавува повреда на функцијата на пумпање карактеристична за срцето. Срцева слабост, чии симптоми можат да се манифестираат на различни начини, се карактеризира и со тоа што се карактеризира со постојана прогресија, врз основа на која пациентите постепено губат соодветен работен капацитет и се соочуваат со значително влошување на квалитетот на нивниот живот.

...

Сигмоидитис е воспалителна лезија формирана во сигмоидниот дебело црево, односно во еден од крајните делови лоцирани во дебелото црево. Сигмоидната црево е особено склона кон формирање на воспалителни процеси во него, бидејќи физиологијата тука ја предодредува долготрајната стагнација на цревните содржини за последователното формирање на фекални маси во неа.

...

Cartagener синдром е вродена комбинирана патологија која се карактеризира со тријада на симптоми: обратен распоред на белите дробови, хроничен бронхопулмонален процес и дефекти на параназалните синуси. Болеста според Меѓународната класификација на болести ICD-10 го има шифрата: Q89.3.

...

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...

Спиналната хернија е тежок патолошки процес, често од вродена природа, што се јавува кога задниот ѕид на 'рбетниот канал не се отвара. Преку резултирачкиот дефект е ослободување на дура матер, цереброспинална течност, нервни корени, оштетување на мозокот.

...

Стафилококната инфекција е генерализирана верзија на дефиницијата на болести предизвикани од изложеност на стафилококи. Со оглед на фактот дека стафилококните инфекции се екстремно отпорни на антибиотската терапија која се применува кај нив, во бројот на воспалителни заболувања на стафилококиот, чии симптоми може да укажуваат на воспалителен процес во кој било орган, тоа го зазема првото место.

...

Tetanus е една од најопасните болести на инфективната природа на изложеност, што се карактеризира со ослободување на токсин, како и значителна брзина на клиничкиот тек. Тетанус, симптомите на кои се појавуваат и во лезијата на нервниот систем во врска со генерализирани конвулзии и тонични тензии кои произлегуваат од скелетни мускули, е исклучително сериозна болест - доволно е да се издвојат статистички податоци за смртноста, која достигнува околу 30-50%.

...

Флебитис е болест на вените што предизвикува воспаление на нивните васкуларни ѕидови. Оваа болест е главно важна за долните екстремитети - флебитис, чии симптоми се појавуваат во овој случај, се појавува во однос на позадината на варикозната болест која е релевантна за пациентот.

...

Цервикалната остеохондроза, чија концентрација е забележана, како што може да се утврди од името, во вратот, е прилично честа патологија. Цервикалната остеохондроза, чии симптоми не можат секогаш да се сметаат единствено единствено како оваа болест, со оглед на карактеристиките на нејзината локализација и локалните процеси, често доведува до третман на специјалисти во други области, па затоа е контрадикторни овој симптом.

...

Екстрасистол - ова е еден од најчестите типови на аритмии (т.е. нарушувања во срцевиот ритам), што се карактеризира со појава на извонредна контракција од страна на срцевиот мускул или со неколку вонредни контракции. Екстрасистолот, чии симптоми се јавуваат не само кај пациенти, туку и кај здрави луѓе, можат да бидат предизвикани од премногу работа, психолошки стрес, како и некои други надворешни стимули.

...

Таквата болест како епилепсија е хронична и се карактеризира со манифестација на спонтани, ретко појавени, краткорочни епизоди на епилептични напади. Треба да се напомене дека епилепсијата, чии симптоми се многу изразени, е една од најчестите невролошки болести - на пример, на секои 100-тиот човек на нашата планета се јавуваат повторливи епилептични напади.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.