Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рација на крајниците

Плакета на крајниците е знак на голем број болести и речиси никогаш не е физиолошка манифестација, односно не е поврзана со текот на секоја болест. Ваквиот симптом нема никакви ограничувања за возраста и полот, поради што често се дијагностицира кај децата.

Во повеќето случаи, изразувањето на таква манифестација е придружено со голем број непријатни симптоми. Најчестите причини се треска , воспаление на регионалните лимфни јазли и тешко болно грло .

Главната задача на лабораториски и инструментални испитувања е да се утврдат етиолошките фактори врз основа на кои ќе се состави индивидуална тераписка тактика. Во најголем дел од случаите, во третманот се користат конзервативни методи на лекување.

Етиологија

Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои предизвикуваат појава на сличен симптом, во зависност од тоа што може да се разликува нијансата на плаката.

На пример, бела плоча на крајниците во дете или возрасен е предизвикана од:

 • воспалено грло ;
 • хроничен тонзилитис ;
 • мононуклеоза , која често се меша со нормалните САРС ;
 • дифтерија е прилично опасна болест, која во отсуство на навремено лекување може да биде фатална. Појавата на таков клинички знак е еден од ретките специфични симптоми на болеста;
 • стоматитис - хипотермија на дете или возрасен организам, повреда на јазикот, текот на инфективен процес или алергиски реакции може да бидат причинители на воспалителниот процес во усната шуплина;
 • пенетрација во телото на габични инфекции;
 • тром или кандидијаза ;
 • леукоплакија е прилично ретка болест за дете, понекогаш се јавува кај возрасни;
 • широк спектар на рани и изгореници на оралната мукоза - во такви случаи, откривањето на таквата манифестација сугерира дека процесот на лекување се одвива под бел филм;
 • цистичните неоплазми - може да се маскираат како обични бели цветови, но всушност тие се полни со течност.

Еден од ретките физиолошки фактори кои се појавија бело на крајниците без температура, е употребата на голем број млечни производи или млечни производи. Само оваа ситуација не бара да се побара квалификувана помош, бидејќи таков знак поминува самостојно. Во други случаи, неопходно е што побрзо да се консултира со отоларинголог , особено ако други симптоми го придружуваат слојот.

Жолта крајница

Жолтата плоча на крајниците може да се формира наспроти позадината на слични фактори како што се белата плакета, но за секој човек нејзиниот изглед се должи на различни причини. Сепак, вреди да се напомене дека жолтеникава боја може да укаже на првата фаза на формирање на гној на крајниците. Игнорирањето на таков симптом може да доведе до формирање на апсцеси.

Сивата плакета на крајниците предизвикува само еден патолошки фактор - ефектот на стапките на дифтерија. Влегува во човечкото тело преку горниот респираторен тракт, гениталиите или очите. Ако патот на пенетрацијата лежи преку усната шуплина, тогаш патогенот води до развој на воспаление во грлото и појава на сивкав филм на жлездите.

Во зависност од видот на дифтерија, интензитетот на сенката ќе се разликува. На пример, со локализирана форма на болеста, плаката е речиси невидлива и поблиску е слична на филмот со бисерна нијанса на сива боја. Ако некој има токсичен облик на слична болест, тогаш слојот има појава на валкани сиви кора, кои предизвикуваат силна болка. Со честа дифтерија, плаката може да варира од светло сива до темна сенка. Во овој случај, тој ќе биде локализиран не само на жлездите, туку ќе оди подалеку од нив.

Глутената плакета на крајниците се појавува кога форма на ангина се запоставува. Оваа болест е многу тешко и доста тешко за лекување. Во прилог на овој тип на плоча, како болно грло, исто така, може да послужи како извор на образование:

 • габична плоча;
 • кинески филм;
 • фиброзно раслојување.

Симптоматологија

Бидејќи белата плакета на крајниците е речиси секогаш резултат на болеста, тогаш, природно, ќе бидат придружени со други клинички манифестации. Така, симптомите можат да бидат:

 • покривање на јазикот со филм од бела, жолта или сива нијанса;
 • појавата на микротреќи во аглите на устата;
 • крварење на непцата ;
 • зголемување на телесната температура;
 • воспалено грло со различен интензитет;
 • тешка кашлица ;
 • засипнатост;
 • зголемена брзина на срцето;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • оток на вратот, кој е предизвикан од воспаление на лимфните јазли;
 • непријатен мирис од устата;
 • слабост и летаргија на телото;
 • црвенило и проширување на жлездите;
 • сува уста .

Ова се само главните знаци кои можат да го придружуваат главниот симптом кај возрасен и дете.

Дијагностика

Појавата на стратификација на жлездите може да предизвика не толку многу патолошки состојби, поради што искусен специјалист нема да има потешкотии во утврдувањето на точната дијагноза. Исклучок е рација на крајниците без температура.

Во секој случај, дијагнозата бара интегриран пристап и вклучува:

Палпација на цервикалните лимфни јазли
 • Спроведување на детален преглед на пациентот или неговите родители - за да се добие комплетна клиничка слика од страна на лекарот. Неопходно е да се извести докторот за прв пат на појава и интензитет на изразување на симптоми;
 • студијата на лекарот за историјата на пациентот и историјата на животот на пациентот - ова е неопходно за да се бараат предиспонирачки фактори;
 • палпација на вратот - за откривање на зголемени лимфни јазли;
 • испитување на грлото со моќта на посебни инструменти за ЕНТ;
 • лабораториски тестови на крв - укажуваат на текот на телото на патолошкиот процес;
 • земајќи тест од крајниците за последователно бактериско сеење;
 • PCR - за откривање на патоген кој може да предизвика појава на патолошки слој на крајниците.

Само по запознавање на отоларингологот со резултатите од сите испитувања, тој може да додели индивидуална тактика за тоа како да ги отстрани крајниците од крајниците.

Третман

За да се отстрани плочата од крајниците кај возрасните и децата, е прикажана имплементацијата на конзервативната терапија, која има за цел земање лекови и користење на алтернативни медицински техники.

Лековита терапија вклучува:

 • земање антибактериски и антифунгални агенси;
 • третман на ѕидови на грлото со антисептички раствори;
 • назначувањето на витамински комплекс;
 • локална примена на стоматолошки анти-кандидативни масти, кои обезбедуваат не само третман, туку и ослободување од болка;
 • прием на сорбирање и детоксикација;
 • испирање на устата и грлото со раствор на сода, солен раствор и фурацилина;
 • земајќи лекови против болки.

Традиционалните начини за отстранување на плаката од крајниците вклучуваат испирање или цицање на устата со користење на следните компоненти:

 • камилица и календула;
 • мудрец и лук;
 • репка сок;
 • лимон и мед;
 • кромид.

Пред да започнете со овој третман, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Хируршки третман на рации на жлездите и грлото ретко се користи.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегне појавата на филмови од различни нијанси на крајниците, нема посебни правила, луѓето треба само да ги следат општите упатства, вклучувајќи:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • редовна хигиена на усната шуплина;
 • навлажнувачки уста;
 • дополнително навлажнување на воздухот;
 • честа проветрување на просторијата;
 • навремен третман на настинки и воспалителни процеси;
 • поминување на отоларинголог за рутински прегледи неколку пати годишно.

Прогнозата на рација на крајниците е генерално поволна. Навремениот и сеопфатен третман овозможува целосно закрепнување од болеста што доведе до појава на главен симптом.

Сподели го овој напис:

"Рација на крајниците" е забележана кај болести:

Лакунарната ангина е акутна болест на инфективна природа, која се карактеризира со локално воспаление на еден или повеќе елементи на лимфаденоидниот прстен на фаринксот. Вообичаено, воспалението ги покрива крајниците, но исто така е можно оштетување на ларинксот и фаринксот. Патогените микроорганизми може да предизвикаат таква болест, вклучувајќи менингококи, стрептококи, хемофилус бацил и така натаму. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...

Стрептококната инфекција е група на болести кои предизвикуваат патолошки процеси во областа на респираторниот тракт и кожата. Инфекции од овој тип се присутни во телото на здраво лице. Развојот на болеста е возможен само ако постои поволна средина за ова. Децата и бремените жени најмногу се подложни на болеста.

...

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.