Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Флегма со крв

Флегма со крв е симптом кој укажува на одреден патолошки процес во телото или оштетување на белите дробови. Тоа може да биде манифестација на туберкулоза . Нормално, крвта во спутумот при кашлање отсуствува, па затоа манифестацијата на ваков симптом бара веднаш да му се пожали на пулмонолог или во екстремни случаи на терапевтот .

Етиологија

Кашлица плунка може да се должи на такви етиолошки фактори:

Треба да се забележи дека спутумот со крв од крв не претставува закана за животот (станува збор за кршење на мал сад на бронх). Сепак, тоа може да го утврди само лекарот по испитувањето.

Класификација

Лекарите ги идентификуваат следните форми на спутум со крв:

 • вистинска хемоптиза ;
 • мало крварење - дневниот волумен на крв што се секретира од спутумот не надминува 100 ml;
 • просечен дневен волумен до 500 ml;
 • профузно - згрутчување на крв во спутум со волумен од повеќе од 500 ml. Таквата човечка состојба е опасна по живот.

Во зависност од формата на манифестација на овој симптом и основната причина, манифестацијата на целокупната клиничка слика може да варира.

Спутумна крв

Симптоматологија

Следниве може да се припишат на заеднички дополнителни функции:

Во онколошките процеси во белите дробови, може да бидат присутни следниве симптоми:

Општо земено, пациентот чувствува апатија , слабост, може да биде раздразлив без очигледна причина.

Ако причината за спутум со крв е воспаление на белите дробови, симптомите може да бидат како што следува:

Плунката со крв може да биде знак за туберкулоза. Во овој случај, клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

 • кашлица долго во природата - повеќе од три недели;
 • ниска одделна телесна температура;
 • прекумерно потење ноќе;
 • губење на тежината, без очигледна причина;
 • плунка од гнојна конзистентност со крвни лепенки;
 • постојана слабост;
 • слаб апетит.

Кај апсцесите на белите дробови, покрај општите симптоми, може да има постојана болка во белите дробови, додека самиот спутум има непријатна миризба и гнојна конзистентност. Наспроти позадината на општата интоксикација на телото, постои остра загуба на маса и слабост.

Горенаведените симптоми бараат итна медицинска помош. Потребно е да се земе во предвид фактот дека некои болести претставуваат закана за животот и здравјето на не само пациентот, туку и околината, бидејќи тие имаат инфективна природа, а ослободувањето на спутум е придружено со кашлање. Како резултат на тоа, пренос преку воздух е повеќе од веројатен.

Дијагностика

Програмата за терапија се пропишува само откако е утврдена основната причина. Првичниот физички преглед на пациентот од пулмонолог и терапевтот е задолжителен.

Бронхоскопија

Дијагностичката програма може да го содржи следново:

 • земање крв за општо и биохемиско истражување;
 • ако пациентот е дете, тест Mantoux;
 • крвен тест за инфекции и алергени;
 • имунолошки студии;
 • Х-зраци испитување на градите;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ЕКГ;
 • бронхоскопија;
 • микроскопско испитување на спутум;
 • FAGGS.

Општата листа на студии може да се прилагоди поради моменталната клиничка слика, општата историја и возраста на пациентот.

Третман

Програмата за третман ќе зависи од основната причина и моменталните симптоми. Одлуката за хоспитализација се зема и поединечно.

Ако пациентот има крв во случај на бронхитис, третманот може да се состои од следниве мерки:

 • пијте многу вода;
 • одмор во кревет;
 • земајќи муколитици и експекторани лекови.

Општо земено, терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • нестероидни антиинфламаторни;
 • лекови против болки, ако кашлањето предизвика болка во градите;
 • експекторант;
 • за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • антибиотици;
 • витамински комплекси.

Во зависност од основната причина, лекарот може да препише постапки за физиотерапија, компреси за затоплување, што може да го подобри процесот на искачување и производство на спутум.

Ако онколошкиот процес стане причина за спутум, тогаш се користи хируршка интервенција, се пропишува курс на хемотерапија. Во овој случај, третманот ќе зависи од фазата на развој на централниот белодробен канцер.

Што се однесува до традиционалната медицина, во овој случај, неговата употреба е можна само како што е пропишано од лекар и како додаток на главниот тек на лекувањето.

Превенција

За жал, во овој случај не постојат методи за превенција. Потребно е да се почитуваат општите превентивни препораки во однос на болестите што се вклучени во листата на етиолошки фактори. На првата манифестација на овој симптом, неопходно е да се консултирате со лекар, а не да се обиде сами да ја отстраните патологијата.

Сподели го овој напис:

"Флегма со крв" се забележува кај заболувања:

Бактерискиот бронхитис е воспаление на долниот респираторен тракт и мукозната мембрана предизвикана од патолошки микроорганизми. Главните бактерии кои ја предизвикуваат болеста се: стафилокок, пневмокок, стрептокок, голема кашлица или хемофилус бацил. Овој тип на болест не може да биде примарен, но секогаш се случува против позадината на вирусот (всушност, тоа е неговата комплицирана форма). Оваа болест никогаш веднаш не влијае на бронхијалното ткиво. Во раните фази, инфекцијата се шири во горниот респираторен тракт, како што се назофаринксот, трахеата и крајниците. Како што се развива нарушувањето, процесот на болеста продира низ долните делови, а со тоа влијае и на бронхиите. Оваа форма на болеста е многу честа кај децата.

...

Бронхиектазии - воспалителни процеси во респираторниот систем. Болеста се карактеризира со патолошки промени, експанзија или деформација на бронхиите, како резултат на која во нив се формира голема гној. Ова изобличување на внатрешните органи се нарекува бронхиектазија.

...

Венска конгестија е патологија која се карактеризира со присуство на попречен одлив на венска крв со нормален артериски прилив. Причината за болеста се проблемите со еластичноста на ѕидовите на крвните садови, високиот крвен вискозитет.

...

Воспаление на белите дробови од вирусна етиологија е во медицинската пракса име вирусна пневмонија. Најчесто, оваа патологија се развива во детството, а кај возрасните, кога вирусот се влошува на телото, пневмонијата станува измешана и станува вирусна и бактериска. Ова се случува бидејќи вирусот ги ослабува заштитните функции на организмот, како резултат на што бактериската инфекција се размножува слободно и предизвикува воспаление на белодробното ткиво.

...

Габичната пневмонија е воспаление во белите дробови предизвикано од опортунистички габи кои постојат во телото, или од габична флора од надвор. Ако болеста се развила како резултат на активна репродукција на условно патогена микрофлора или кога инфекцијата е донесена однадвор, тогаш станува збор за примарна габична пневмонија и кога патологијата се појавила во позадина на други болести на внатрешните органи (дијабетес, бронхиектазии и др.), пневмонија. Третманот на болеста треба да биде комплексен и во секој случај да не вклучува антибиотици, што може да го влоши текот на пневмонијата.

...

Дијабетичната ангиопатија е патолошки процес кој е компликација на дијабетес мелитус и се карактеризира со фактот дека малите садови се оштетени низ телото. Ограничувања на возраст и пол, оваа болест не.

...

Терминот "емболизам" се однесува на патолошка оклузија на крвните садови од оние супстанции кои вообичаено не можат да бидат во нив. Масното емболија, според тоа, е патологија во која садовите се запушени со капки на маснотии, поради што е нарушен протокот на крв, со сите последователни последици.

...

Белодробниот инфаркт е патолошка состојба која се развива како резултат на блокада на мали или средни белодробни садови со тромб формиран во пулмоналниот циркулациски систем или земен од периферните вени. Оваа болест е слична по природа со миокарден инфаркт - истиот има брз развој и се карактеризира со смрт на ткивата на погодената област.

...

Кашлица на пушачот - интензивни напади на кашлица, најчесто наутро по будењето. Треба да се забележи дека кашлицата може да биде со или без флегма. Присуството на таков процес може да биде или посебна патологија или симптом на клиничката слика на опструктивна пулмонална болест. Третманот треба да се консултира со пулмолог. Лекот за лекување е полн со сериозни компликации.

...

Митрална валвуларна инсуфициенција - е секундарна срцева болест, која се карактеризира со нецелосно затворање на вентилите, поради што има обратен проток на крв од левата комора во левиот атриум. Во исто време се зголемува и волуменот на крвта, што доведува до задебелување на самиот вентил (хипертрофија). Фиброзниот прстен во исто време се протега и, како резултат, се ослабува. Сличен процес се јавува во левата комора, предизвикувајќи премногу крв да тече во неа.

...

Туморот на белите дробови - комбинира неколку категории на тумори, имено, малигни и бенигни. Вреди да се одбележи дека првите влијаат врз луѓето постари од четириесет години, а втората се формираат кај лица под 35 години. Причините за формирање на тумори во двата случаи се скоро исти. Најчесто, трајната зависност од штетни навики, работат во опасно производство и изложеноста на телото делува како провокатори.

...

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...

Сквомозниот карцином е малигна неоплазма од епителното ткиво. Клетките на ракот може да бидат локализирани во белите дробови, на грлото на матката кај жените, во гркланот, на кожата и на други места. Карактеристични манифестации на болеста - брзиот раст на клетките на ракот и пенетрацијата во најблиското ткиво поради метастази.

...

Право еднострана пневмонија - се јавува неколку пати почесто од воспалителна лезија на левото белодробно крило. Ова се должи на специфичната структура на десниот бронх - таа е помала и поширока, што придонесува за пенетрација на агенси кои предизвикуваат болести. Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот, но има многу други предиспонирачки фактори, меѓу кои одредено место е окупирано од текот на други хронични заболувања. Многу често, десната еднострана пневмонија делува како компликација.

...

Бронхијален карцином или централен рак на белите дробови е патолошки процес кој се карактеризира со формирање на малигнен тумор од епителниот епител на бронхиите и бронхијалните жлезди. Медицинската статистика денес е таква што заболувањето на било која форма (мала ќелија, сквамоза и други) се дијагностицира кај пациенти меѓу 45 и 75 години. Вреди да се спомене дека најчесто симптомите се појавуваат кај претставниците на посилниот пол. Во текот на изминатите неколку децении, инциденцата на централен рак на белите дробови се зголеми неколку пати. Научниците го припишуваат овој тренд на зголемени канцерогени ефекти.

...

Ајзенменгеров синдром е кардиолошка болест која се карактеризира со присуство на интервентрикуларен септален дефект со пулмонална хипертензија. Оваа болест се однесува на вродени патологии на развојот на интервентрикуларниот септум. Главните симптоми на комплексот Ајзенменгер вклучуваат сериозен замор, недостаток на здив, општа слабост, крварење од носот. Се дијагностицира кај деца на рана возраст. За точна дијагноза користејќи ултразвук и х-зраци.

...

Еозинофилна пневмонија е болест на белите дробови со инфективна алергиска природа, во која еозинофилите се акумулираат во алвеолите, а еозинофилија е забележана во крвта. Еозинофилите се компоненти на човечкиот имунолошки систем. Нивниот број се зголемува во случаи кога се развиваат воспалителни и алергиски процеси во белите дробови. Вклучувајќи го и бројот на еозинофилите се зголемува кај бронхијална астма, која често ја придружува оваа патологија.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.