Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Урина кафеава

Браун урина - оваа боја урина може да се земе во присуство на болеста во урогениталниот систем. Покрај тоа, оваа боја може да биде во случај кога некое лице злоупотребува алкохол или зема одредени лекови.

Точната причина зошто урината е темно-циметна боја може да ја определи само квалификуван лекар преку спроведување на неопходни лабораториски и инструментални испитувања. Врз основа на ова, треба да се разбере дека само-лекувањето е неприфатливо, без точна дијагноза.

Етиологија

Причините за кафеава урина може да се должат на следните етиолошки фактори:

Урината кафеава кај жени може да се должи на такви етиолошки фактори:

 • циститис ;
 • тумори на матката;
 • воспалителни болести на женските генитални органи од неспецифична природа.

Покрај тоа, урина со темна боја може да се забележи кај жени за време на бременоста, во кој случај не треба секогаш да се смета како манифестација на болеста, сето тоа зависи од сегашната клиничка слика.

Кај мажите, кафеава урина може да биде резултат на такви болести:

 • простатит ;
 • воспалителен процес во областа на епидидимисот;
 • инфекции на уринарниот тракт;
 • болести на тестисите и vas deferens;
 • траума на скротумот.

Одделно, неопходно е да се идентификуваат етиолошки фактори кои не се поврзани со патолошки процеси, но исто така може да предизвика кафеава боја на урина:

 • земање одредени лекови;
 • недостаток на лична хигиена;
 • злоупотреба на алкохол - во овој случај, урината ќе биде мрачна наутро;
 • употребата на производи со бои со соодветна боја;
 • недоволно количество на течност во телото.

За да се утврди точната причина за овој симптом, може да биде само лекар со преземање на потребните дијагностички мерки.

Причини за промена на бојата на урината

Симптоматологија

Во присуство на болест на дел од бубрезите, може да биде присутна следната клиничка слика:

Брачната урина може да биде манифестација на венерична болест, која ќе биде придружена со следната клиничка слика:

 • недостаток на сексуална желба;
 • осип, чиреви во областите на препоните;
 • воспаление на лимфните јазли во областа на препоните;
 • чешање и горење во областа на надворешните генитални органи;
 • трети лица исцедок од вагината, остар непријатен мирис;
 • повреда на менструалниот циклус .

Ако причината за затемнување на урината не е болест, тогаш, како по правило, не постои дополнителна клиничка слика. Бидејќи е предизвикувачкиот фактор елиминиран (алкохол, лекови, одредени видови храна), урината ќе добие природна боја. Во сите други случаи, разумно е да се консултирате со лекар.

Дијагностика

Во овој случај, можеби ќе треба да се консултирате со такви квалификувани лекари:

Претходна фаза на лабораториска и инструментална дијагностика е физички преглед на пациентот со збир на лична и општа историја.

За да се утврди факторот на основната причина може да се користат такви лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • тест за СПБ;
 • уринализа;
 • анализа на урина според nechyporenko;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем.
Нормите на анализа на урина според Нечипорко

Дополнителни методи на испитување, исто така, може да се препишат, во зависност од тековната клиничка слика и собраната историја.

Третман

Терапевтските интервенции ќе зависат од основната болест. Лекот може да ги вклучува следниве лекови:

 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антибиотици;
 • диуретици;
 • антиспазмодии, ако има болка во областа на препоните;
 • антифунгални.

Конзервативните методи на третман не се секогаш ефикасни, во некои случаи може да се користи хируршка интервенција.

Во прилог на главниот тек на третманот, пациентот може да биде препишан со посебна диета.

Со правилно и навремено започнување на терапевтски мерки, се случува целосно закрепнување, ризикот од компликации е минимизиран.

Превенција

Превентивните мерки се како што следува:

 • соодветна доза на течности;
 • внимателна интимна хигиена;
 • испразнете го мочниот меур колку што е потребно и веднаш по сексот.

Исто така, треба систематски да подлегнете на превентивен физички преглед кај лекарите и да не се лекувате самостојно.

Сподели го овој напис:

"Урина кафеава" се забележува кај болести:

Инфарктот на бубрегот е патологија, поради развојот на кој се јавува смрт (некроза) на бубрежните ткива. Причината за оваа состојба е ненадејниот прекин на протокот на крв низ бубрежниот сад. Најчесто, оваа болест ги погодува луѓето од работоспособна возраст и пензионери.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.