Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Метеоролошка зависност

Meteozavisimost - клинички синдром, кој се карактеризира со прекумерна чувствителност на човечкото тело на промени во временските услови. Треба да се напомене дека најчувствителни на овој синдром се луѓето кои имаат историја на хронични заболувања, проблеми со крвниот притисок и IRR (вегевероваскуларна дистонија).

Како да се ослободиме од метеоролошката зависност може да се каже само квалификуван медицински специјалист по спроведување на физички преглед на пациентот и добивање на резултатите од истражувањето. Не се препорачува да се спроведе само-третман или целосно да се игнорира проблемот, бидејќи тоа може да доведе до сериозни компликации.

Третманот, како по правило, вклучува само интегриран пристап, но прилично е тешко целосно да се ослободи од метеосензитивност.

Етиологија

Метеоролошката зависност кај децата и кај возрасните може да се должи на такви етиолошки фактори:

 • промена во атмосферскиот притисок;
 • ненадејни промени во температурата на воздухот;
 • промена на влажноста на воздухот;
 • лоши временски услови за долго време.

Покрај тоа, постојат неколку предиспонирачки фактори за манифестација на таков клинички синдром:

Треба да се забележи дека луѓето со историја на хипертензија или болести во кои овој патолошки процес дејствува како активирач, во периодот на менување на климатските услови, постои егзацербација на болестите.

Метеоричната зависност кај доенчиња е дијагностицирана исклучително ретко и најчесто, ова се должи на генетска предиспозиција.

Метеофактори кои влијаат на човечкото тело

Класификација

Во зависност од тоа каков вид на систем на телото страда од овој клинички синдром, постојат пет од неговите форми. Така, класификацијата ги вклучува следните видови:

 • срдечна;
 • церебрална или церебрална;
 • астено-невротична;
 • мешан изглед;
 • неодредена етиологија и клинички морфолошки карактеристики.

Во зависност од тоа кој тип на систем е вклучен во патолошкиот процес, така клиничката слика ќе се карактеризира.

Симптоматологија

На општите клинички знаци на метеоролошка зависност со VVD или друга етиологија треба да се вклучат:

 • прекумерна подложност на лице на промени во временските услови;
 • не се чувствува добро за време на времето, кое "не го сака" неговото тело;
 • егзацербација на хронични болести во такви периоди.

Покрај тоа, во зависност од тоа каков вид на систем на телото влијае овој клинички синдром, целокупната слика ќе биде надополнета со специфични знаци. Значи, со зависност во облик на срце, клиниката ќе биде како што следува:

Во церебралната форма на синдромот, ќе се појават следните клинички знаци:

Метеор-зависни главоболки

Астено-невротичната форма на метеозависимост, по правило, е забележана кај луѓе кои имаат проблеми со невролошка природа. Клиничката слика може да се карактеризира како што следува:

 • чести капки во крвниот притисок;
 • промени во расположението, чести останува во состојба на раздразливост;
 • намалување на работниот капацитет;
 • поспаност ;
 • зголемен замор дури и со целосен и долг одмор;
 • чести депресивни состојби.

Мешан тип на метеоролошка зависност ги комбинира речиси сите горенаведени симптоми, интензитетот на нивната манифестација ќе зависи од здравствената состојба на лицето како целина, како и неговата возраст. Треба да се забележи дека постарите луѓе или оние кои немаат добар одмор страдаат од метеоролошка зависност многу полошо од другите луѓе.

Со неодредена форма на метеоролошка зависност, можно е клиничката слика да се карактеризира како што следува:

 • чувство на потполна слабост, што вклучува промени во расположението, влошување на перформансите, поспаност и апатија;
 • болки во мускулите и зглобовите;
 • општа слабост, слабост;
 • губење на апетитот;
 • главоболки.

Поради фактот што клиничката слика на која било форма на овој синдром е прилично неспецифична, невозможно е самостојно да се споредат симптомите и третманот, бидејќи тоа може да доведе не само до компликации, туку и до иреверзибилен патолошки процес. Слични знаци може да бидат последица на други, поопасни за здравјето и животот, заболувања.

Дијагностика

Во овој случај, треба да се јавите кај општ лекар. Кај возрасни тоа е терапевт , кај деца - педијатар . Доколку е потребно, докторот ќе упати упатување до високо специјализирани медицински специјалисти.

Првично, се врши физички преглед на пациентот, при што лекарот мора да ја утврди природата на клиничката слика, времетраењето и зачестеноста на симптомите, личната и семејната историја.

Мозокот КТ

Што се однесува до лабораториската и инструменталната дијагностика, програмата се собира поединечно. Може да побара:

 • ОВК и БАК;
 • уринализа;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • КТ / МРИ на мозокот;
 • ЕКГ

Дијагностичките резултати ќе помогнат да се утврди кои методи за третман се најдобри за употреба и кои лекови за метеоролошка зависност ќе бидат соодветни за пациентот.

Третман

Во овој случај, препорачливо е да се користи интегриран пристап за третман, имено:

 • земање лекови;
 • физиотерапија;
 • правилна исхрана;
 • исклучување на стрес, силна нервна пречка.

Листата на лекови се одредува поединечно, во зависност од клиничките индикатори на пациентот. Третманот со народни лекови не е исклучен, но само по консултација со лекарот што посетува. Во овој случај, можете да го користите:

 • земање декоки врз основа на благотворно билки - камилица, валеријана, мајчина душица, мајчинска личност;
 • ароматерапија базирана на билки или есенцијални масла;
 • капење со лушпа на смирувачки билки.

Исто така се препорачува терапевтска масажа, часови во медитација и јога. Важно е да се набљудува дневната рутина и целосно да се релаксираат. За време на периоди на евентуална повторна појава на клинички синдром, подобро е да се воздржите од прекумерниот физички или ментален стрес.

Сепак, лекот метеозавизимо е целосно невозможен, но ако ги следите препораките на лекарот, може да се избегнат компликации и значително влошување на квалитетот на животот. Не постојат специфични превентивни методи.

Сподели го овој напис:

"Метеозависимост" забележани кај заболувања:

Кај луѓето, 'рбетот игра голема улога. Таа служи како поддршка за телото и главата, ги омекнува ударите, го штити 'рбетниот мозок, а исто така врши и други важни функции. Затоа и малите неправилности во работата на 'рбетот може да доведат до проблеми.

...

Церебрастичен синдром е патологија на невролошки профил. Зборуваме за неспецифичен комплекс на симптоми, што е предизвикано од инфериорноста на централните единици на нервната регулација. Ако буквално, тоа значи слабост на мозокот како таков. Честопати патологијата се нарекува астенија, астеничен синдром. Главната карактеристика на болеста е неуспехот на механизмите за прилагодување. Болеста е еднакво честа кај мажите и кај жените.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.