Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Метален вкус во устата

Металниот вкус во устата е прилично чест и навидум безопасен симптом. Но, не го игнорирајте, бидејќи вашето тело може да сигнализира сериозен проблем на овој начин. Вкусот на метал може да укаже на болести, со сериозни последици. Размислете зошто овој симптом се појавува и како можете да се ослободите од него.

Зошто се појавува мирис?

Специфичниот вкус обично се поврзува со присуството на бакарни или железни јони во устата ("како ако еден денар под јазикот лежел" или "како да се бакнува раката" беше кажано порано). Но, ова се измамнички впечатоци, бидејќи природата на појавата на вкусот е сосема поинаква. Се случува вкусот на металот во устата да се меша со горчлив вкус. Таквите знаци може да бидат придружени со сува уста.

Размислете за причините за овој симптом.

Болестите кои се проследени со анемија од дефицит на железо. Тие можат да бидат заболувања на црниот дроб, дисфункција на тироидната жлезда или дијабетес мелитус . Ова е најчеста причина зошто се појавува метален вкус во устата. Во прилог на овој вкус, пациентот понекогаш чувствува кисело вкус. Идентификување на анемија од дефицит на железо, исто така, може да биде на друга основа - со пукнатини на јазикот. Сепак, за да се направи конечна дијагноза, сеуште треба да помине крвен тест за хемоглобин . Ако анализата ја потврди дијагнозата, следниот чекор е да започнете да ги барате причините за анемија.

Многу често, оваа болест не е предизвикана само од недостаток на железо, што често се јавува во текот на бременоста и кај вегетаријанците. Анемија, исто така, може да биде предизвикана од недостаток на витамин Б12, фолна киселина.

Болести на дигестивниот тракт. За одредени проблеми со црниот дроб, жолчните канали и гастритисот со ниска киселост, пациентот исто така може да почувствува непријатен вкус на крв. Во овој случај, препорачуваме исто така да се консултирате со специјалист, да се прегледате и да преземете соодветни мерки за да го отстраните симптомот.

Метален вкус во устата: причини

Лечење со лекови. Често се појавува метален вкус во устата при земање на некои антибиотици. Разговарајте со докторот кој ги препишал овие лекови за вас. Можеби тој ќе ги замени со други.

Труење со супстанции како ванадиум, кадмиум, водороден пероксид, водород сулфид, цинк, арсен, олово, жива. Труењето со тешки метали често се толерира од луѓе чија работа е поврзана со бои врз база на метал. Во овој случај, веднаш треба да се консултирате со токсиколог.

Понекогаш пациентите го чувствуваат вкусот на метал кога кашлаат . Многумина се жалат на кашлица со вкус на крв по студот. Ова може да биде знак за бронхитис . За да го отстраните овој непријатен симптом, советуваме да контактирате со пулмолог . Исто така, сува кашлица и засипнатост може да предизвика габична инфекција во областа на устата. Ако имате црвена уста и кашлица, треба да се свртиме кон Лаура .

Употребата на ниско-квалитетни протези или круни од различни видови на метал. Тие го катализираат процесот на галванизација, кој, пак, ослободува јони од материјалот. Треба да размислиме за менување на круните на подобри.

Вкусот на метал може да се предизвика ако користите леано железо или алуминиумски садови за готвење. Вкусот на железо може да биде посилен ако во овие резервоари готвите кисела храна. Бидејќи киселините реагираат на металот, храната е опремена со специфичен вкус, кој потоа се чувствувате.

Честа употреба на минерална вода со висока содржина на сахарин и железо.

Вкус и бременост

Железовиот вкус е симптом на бременоста

Многу од нас знаат за првите знаци на бременост - одложена менструација, вртоглавица, гадење наутро, слабост и сл. Ова се вообичаени симптоми на бременоста. Сепак, постојат бројни чудни и малку познати знаци. Тие вклучуваат вкус на железо, кој се смета за еден од најраните симптоми на бременоста.

Ова се должи на хормоналните промени во телото на една жена. Овој вкус може да се појави на крајот на првиот и вториот триместар од бременоста. Докторите го објаснуваат овој недостаток на железо во телото. Немојте да се лекувате сами и да јадете килограм јаболка дневно. За жал, ова не помага. Контактирајте со специјалист кој ве забележува во текот на бременоста, тој ќе ги пропише соодветните лекови.

Што ако вкусот на железо?

Ние не препорачуваме само-третман, и ако се појави овој непријатен симптом, треба да се јавите кај квалификуван специјалист за совет.

Треба да се забележи дека не постојат посебни лекови за лекување на само овој симптом. Фокусирајте ги вашите напори за идентификување и елиминирање на самата причина што предизвика метален вкус во устата. Значи, како да се ослободите од погоре вкусот?

Како што рековме, треба да се јавите кај специјалистите, по што ќе бидете испратени за сеопфатен преглед. Ако испитувањето открие дијабетес мелитус, анемија , гастритис, проблеми со жолчното кесе или тироидната жлезда, лекарот ќе го пропише соодветниот третман.

Во тоа време, за да се ослободите од непријатност, ќе помогнете за орална хигиена. Редовно исплакнете ја устата со раствор од сода бикарбона или малку закиселена вода. Лимон, исто така, ќе помогне да се ослободи од овој вкус. Ако металниот вкус во устата укажува на анемија, тогаш треба да се обидете да го зголемите хемоглобинот во крвта.

Како што може да се види од погоре, причините за појава на железен вкус во устата може да бидат многу различни. Слушајте го вашето тело, одговорете на неговите сигнали во времето, а потоа идентификацијата и лекувањето на болестите ќе биде многу побрзо и полесно. Остани здрав!

Сподели го овој напис:

"Метален вкус во устата" се забележува кај болести:

Хеморагичниот гастритис е акутен воспалителен процес кој влијае на гастричната слузница, што доведува до формирање на ерозии и крварење. Во изминатите 10 години, лекарите го забележаа растот на оваа болест. Во главната група за ризик, луѓето кои земале кортикостероидни лекови и страдаат од алкохолизам. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но децата ретко се дијагностицираат.

...

Гингивитис е воспалителен процес кој се концентрира на површината со гуми за џвакање и е придружен со црвенило и систематско крварење. Гингивитис, чиишто симптоми се прилично чести, може да бидат хронични или рекурентни, исто така, текот на болеста е исто така можно во акутна форма.

...

Труење со жива - едно од најсериозните труења на телото, што е опасно од неговите последици. Најчесто, живата влегува во човечкото тело во форма на прашина или пареа, со дишење или храна. Доколку оваа супстанца се појави во мала количина и само еднаш, тоа нема да нанесе штета на здравјето - живата ќе се отстрани од телото без дополнителни дејства. Кога се пушта во крвта - низ бубрезите со урина, во дигестивниот тракт - со измет. Таквиот метал, влегувајќи во телото, не се апсорбира во ткивото и не се менува.

...

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...

Хроничниот атрофичен гастритис е слаба болест, при што гастричната мукоза е разредување, со што се намалува количината на гастричен сок произведен поради намалување на бројот на жлезди. Во околу половина од случаите, таквата болест е неопходно придружена со промена на структурата на мембраната, односно нејзината метаплазија. Ова се должи на намалување на бројот на нормални клетки и жлезди и формирање на хибриди со таква комбинација на знаци, кои вообичаено не треба да бидат. Често, замената на гастричните клетки е цревна. Покрај тоа, болеста се разликува по тоа што напредува, внатрешните органи на гастроинтестиналниот тракт анатомски лоцирани во близина се вклучени во воспалителниот процес, како и функционирањето на циркулаторниот и нервниот систем е оштетено.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.