Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мали тестиси

Мали тестиси се прилично ретка клиничка манифестација, што укажува дека патолошкиот процес се одвива во машкото тело. Таквата повреда може да биде и вродена и стекната.

Појавата на таков симптом може да биде предизвикана само од негативни предиспонирачки фактори, бидејќи нема физиолошки причини дека еден тестис е помал од другиот.

Клиничката слика ќе биде конституирана од симптомите на основната болест, но честопати таков симптом е прв кај симптомите и, освен психолошки непријатност, не предизвикува други нарушувања.

Дознајте дека изворот на таквото отстапување може да биде само уролог врз основа на податоците добиени при физичкиот преглед и проучување на резултатите од лабораториски и инструментални испитувања на пациентот.

Терапевтските мерки се избираат поединечно и се целосно диктирани од основниот патолошки фактор.

Етиологија

Здравите возрасни машки тестиси ги имаат следните индикатори:

 • должина - варира од четири до шест сантиметри;
 • ширина - се движи од два до 3.5 сантиметри;
 • волумен - од дванаесет до триесет см 3 ;

Што се однесува до децата, проблемот може да се посомнева во случаи кога таквите машки надворешни генитални органи се долги помалку од шеснаесет милиметри и не достигнуваат еден сантиметар по ширина. Вреди да се напомене дека за бебиња има свои нормални индикатори - должината е два сантиметри, а ширината е дванаесет милиметри.

Сепак, горенаведените бројки се просечни вредности и мали отстапувања во една или друга насока може да се сметаат за варијанта на нормата.

Клиничарите идентификуваат неколку механизми кои можат да предизвикаат тестисите да се намалат:

 • прекршување на процесот на поставување тестиси за време на развојот на фетусот;
 • хромозомски заболувања или генски абнормалности;
 • негативни ефекти на широк спектар на фактори на ткивото на таквите машки генитални органи.

Првата категорија на предиспонирачки фактори треба да вклучи:

 • акутни инфективни болести кои ги претрпеле жените за време на бременоста;
 • разни опции за сложениот период на раѓање;
 • прием од идната мајка на разни супстанции кои имаат тератоген ефект - ова исто така вклучува и неконтролирана администрација на лекови.

Група на хромозомски и генетски болести кои влијаат на детето да има мали тестиси може да бидат претставени:

Негативните ефекти врз тестикуларното ткиво може да имаат:

 • хормонски нарушувања;
 • автоимуни процеси;
 • инфекции на генитоуринарниот систем;
 • формирање на малигни неоплазми на секоја локализација во машкото тело;
 • изложеност на јонизирачко зрачење;
 • пролонгирано влијание на високи или ниски температури на оваа област;
 • широк спектар на повреди.

Покрај тоа, тестисите кај мажи може да се намалат на позадината на стекната хипотофија или атрофија на тестисот. Таквите патолошки состојби доведуваат до фактот дека детето има недоволен раст на тестисите. Ваквите прекршувања може да се должат на:

Варикоцела - можна причина за намалени тестиси

Класификација

Во зависност од времето на појавата на патологијата, малите тестиси кај мажјакот можат да бидат:

 • примарно или конгенитално - во вакви случаи, слично нарушување се развива за време на периодот на интраутерина генитална инсерција;
 • секундарни или стекнати - поради влијанието на гореспоменатите фактори.

Според распространетоста на таквата аномалија е поделена на:

 • еднострано - додека левиот тестис е помал од десниот или обратно;
 • двострана.

Симптоматологија

Иако самите мали тестиси се клинички знак, тие можат да бидат дополнети со симптоми на болеста што предизвикало развој на такво отстапување.

Така, таквата ситуација во која еден тестис се разликува од големината на друго кај мажите, ќе бидат придружени со следните знаци:

 • нарушување на процесот на мокрење, што се рефлектира во намалување на интензитетот на авионот;
 • намалување на сексуалната функција;
 • машка неплодност ;
 • болка во скротумот со ширење на целиот перинеум;
 • појавата на симптоми на гинекомастија , најкарактеристични меѓу кои се зголемувањето на млечните жлезди од женскиот тип и ослободувањето на урда од брадавиците;
 • повеќе дефекти на внатрешните органи кои се забележани со хромозомски заболувања;
 • досадна болка во долниот дел на стомакот ;
 • губење на тежината;
 • ширење болка на грбот;
 • проблеми со ејакулација;
 • појавата на ејакулатот во урината - тоа значи дека има нечистотии на спермата во урината;
 • тежина и непријатност во скротумот, отежнато при пешачење или со продолжено седење;
 • отекување на скротумот и промена на нејзината сенка;
 • изгледот на тестисот на густите области кои можат лесно да се палпираат.

Треба да се има на ум дека погоре не се сите клинички манифестации кои го дополнуваат фактот дека еден човек има еден тестис повеќе од другите или двата сегменти се мали. Симптоматологијата е чисто индивидуална.

Дијагностика

Дознајте причините зошто машките тестиси стануваат мали, а може само уролог, по сеопфатен преглед. Од ова произлегува дека за време на дијагностиката ќе се преземат следниве мерки:

 • воведување на клиничка историја на пациентот на клиничарот. Ова исто така вклучува анализирање на текот на бременоста, кое исто така може да предизвика развој на такво отстапување;
 • собирање на анамнеза на човечкиот живот;
 • темелен физички преглед, кој вклучува палпација на проблематичната област и предниот ѕид на абдоминалната празнина, што може да укаже на присуство на тумори;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - да изготви комплетна симптоматска слика;
 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • копрограм и сперма;
 • крвен тест за хормони и тумор маркери;
 • општа анализа на урината;
 • Ултразвук и МРТ скротал - да се разјасни големината на тестисите кај дете или возрасен;
 • КТ и МРИ;
 • биопсија.
Спермограм ги здрави мажи

Третман

Елиминација на етиолошкиот фактор, врз којшто тестисите во машките стануваат мали, може да се врши со еден или повеќе од следните терапевтски методи:

 • третман со лекови (ако е можно) на инфективни процеси, хормонски нарушувања и автоимуни болести;
 • земање андрогени - за стимулирање на тестикуларното ткиво;
 • хормонска терапија за замена - во случаи на постојано намалување на машките полови хормони;
 • физиотерапија;
 • усогласеност со поштеда диета - се користи како помошен метод на терапија;
 • Orchifuniculectomy е операција за отстранување на еден тестис со сперматичен мозок;
 • терапија со зрачење и хемотерапија.

Единственото нешто што никогаш не треба да се направи е да се прибегне кон само-третман со помош на традиционалната медицина. Ова може само да го влоши текот на основната болест.

Превенција

За да се намали веројатноста за појава на главниот симптом, постои примарна и секундарна превенција.

Првата категорија на превентивни мерки треба да се спроведе за време на бременоста и вклучува:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • земање лекови само во случаи на екстремна потреба и строго како што е пропишано од лекарот што посетува;
 • ран третман на инфективни и други патолошки процеси;
 • Редовни посети на акушер-гинеколог се неопходни за рана дијагноза на разни аномалии и за барање решение за проблемот.

Секундарната превенција се состои од следниве општи правила:

 • избегнувајте повреда на скротумот;
 • спречување на влијанието на зрачењето на телото;
 • навремен третман на болести на генитоуринарниот систем;
 • редовни посети на урологот.

Прогнозата кај деца и возрасни ќе зависи целосно од етиолошкиот фактор.

Сподели го овој напис:

"Мали тестиси" се забележани кај болести:

Синдромот на недоволно производство на полови хормони, кој се јавува како резултат на дисфункција на половите жлезди, се нарекува хипогонадизам. Постои хипогонадизам кај мажите и кај жените, и може да биде и стекнато и вродено, и може да се развие кај лице на која било возраст. Главните манифестации на нарушувањето се недостатокот на формирање на надворешни и внатрешни органи на репродуктивниот систем, што, соодветно, доведува до нивна неможност да ги извршуваат своите функции. Овие симптоми се нарекуваат примарни, но со оваа патолошка состојба и секундарни симптоми кои се карактеризираат со нарушување на метаболизмот на маснотии и протеини, како и нарушувања на кардиоваскуларниот систем и промени во коскениот систем.

...

Клајнфелтеровиот синдром е генетска болест која се дијагностицира исклучиво кај мажите. Неговата карактеристика е присуството на дополнителен женски полов хромозом во машкиот XY-кариотип. Се манифестира со развој на различни ендокрини нарушувања. Лице со оваа дијагноза има нецелосно и недоволно производство на машки полови хормони.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.