Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болки во телото

Губење во телото - симптом на одреден патолошки процес во телото, кој се манифестира во форма на болка во мускулите, состојба на апатија и слабост , и општо лошо здравје. Доста често, овој симптом може да се појави без треска, но ова не треба да се смета за нормално. Отсуството на температура од низок степен или висока телесна температура не значи дека во телото нема патолошки процес. Ако телото е болно без температура, потребно е да го контактирате, пред сè, терапевтот.

Етиологија

Болка во телото без температура може да биде предизвикана од следниве етиолошки фактори:

 • постојана прекумерна вежба;
 • автоимуни болести;
 • оштетување на механички ткива;
 • интоксикација на телото со ботулизам ;
 • ХИВ ;
 • хипотермија;
 • каснување од инсекти, особено крлежи;
 • патологии на ендокриниот систем;
 • воспалителни процеси во зглобовите;
 • тешка нервна напнатост, премногу работа;
 • долготраен третман со тешки лекови, одмор во кревет;
 • првичните фази на инфективен или воспалителен процес.

Болки во телото со покачени или високи температури може да се должат на следните фактори:

 • акутни респираторни инфекции;
 • воспалителни процеси во телото;
 • пневмонија , бронхитис , тонзилитис и заболувања со слична етиологија;
 • крвни нарушувања;
 • развој на онколошки процеси;
 • паразитски оштетувања на телото;
 • храна или токсично труење.
Пневмонијата е можна причина за болки во телото.

Треба да се сфати дека развојот на горенаведените фактори и овој симптом често се случува против позадината на ослабен имунитет.

Во некои случаи, кај жени, болки во телото без треска или со субфебрилна состојба може да се забележат пред почетокот на менструалниот циклус или во првите денови. Како по правило, оваа состојба е надополнета со болка во долниот дел на стомакот и општо лошо здравје. Постојаното присуство на таков симптом бара консултација со лекар, бидејќи можеби овој симптом укажува на нарушување во функционирањето на хормоналната позадина.

Симптоматологија

Општите знаци на клиничката слика ги вклучуваат следните симптоми:

 • тешко е да се излезе од кревет во утринските часови, бидејќи сите мускули се болни;
 • слабост, чувство на слабост;
 • главоболка ;
 • поспаност

Ако болки во телото се предизвикани од прекумерна работа или тешка нервна напнатост, тогаш клиничката слика може да се надополни со следните симптоми:

 • раздразливост ;
 • губење на апетитот ;
 • промени на расположението;
 • нарушување на спиењето - несоница во текот на ноќта и поспаност;
 • влошување на перформансите и физичката активност.

Во случај овој симптом да се должи на заразен процес, може да бидат присутни следните специфични знаци на клиничката слика:

Болки во телото може да се активираат со каснување од инсекти. Во такви случаи, може да се појават следниве специфични симптоми:

 • локална црвенило на кожата ;
 • чешање и горење;
 • зголемена мускулна слабост;
 • вртоглавица;
 • мали осип на телото.

Поретко, но сепак постои манифестација на болки во телото, за време на развојот на автоимуни болести. Во овој случај, можно е да се приложат такви специфични знаци на клиничката слика:

 • болки во телото се хронични;
 • нестабилен крвен притисок;
 • осип на кожата во форма на црвени дамки, акни и слични формации се можни;
 • нарушување на спиењето;
 • општо лошо здравје.

Треба да се сфати дека таквите специфични симптоми може да бидат манифестација на опасно автоимуно заболување, како и воспалителен процес или прекумерно надминување на нервите. Затоа, мудро е да се консултирате со лекар за лекување и да не се обидувате сами да го отстраните овој симптом, бидејќи во повеќето случаи ова не само што го нема посакуваниот ефект, туку исто така води кон развој на сериозни компликации.

Дијагностика

Во присуство на оваа функција, пред сè, треба да се јавите кај терапевтот, дури и ако нема температура. Дијагностичката програма може да ги вклучува следните испитувања:

МНР
 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • уринализа;
 • копрограм;
 • Ултразвук;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ХИВ тест;
 • имунолошки студии;
 • дефиниција на хормонална позадина на пациентот.

Невозможно е да се издвои општа дијагностичка програма која ќе биде универзална, бидејќи сè ќе зависи од сегашната клиничка слика и историја на болеста.

Третман

Што да се прави со болки во телото може да се каже само од надлежен медицински специјалист, по точна дијагноза и утврдување на основната причина. Општо земено, терапевтските интервенции може да го вклучуваат следното:

 • земајќи антиинфламаторни, антибактериски, хормонски лекови;
 • акупунктура;
 • терапевтска масажа;
 • физиотерапевтски процедури.

Основна терапија ќе зависи од етиологијата на симптомите. Во секој случај, третманот што го пропишал лекарот мора целосно да се изврши. Независно се прават корекции или го прекинуваат текот на терапијата не може. Што се однесува до превенцијата, не постојат специфични методи, генерално треба да се следат правилата за здрав начин на живот.

Сподели го овој напис:

"Загуба во телото" се забележува кај болести:

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...

Воспалителни заболувања, кои се придружени со манифестација на постојана болка во зглобовите, се нарекуваат артритис. Всушност, артритисот е болест која придонесува за чистење на 'рскавицата на зглобовите, промени во лигаментите и заедничката капсула. Ако болеста не се третира, процесот се влошува, што доведува до деформитет на зглобовите.

...

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...

Секундарниот сифилис е период кој целосно кореспондира со генерализација на инфективниот процес. Бледата трепонема, која е локализирана во лимфните јазли, постепено влегува во крвотокот и се шири преку крвотокот преку другите витални органи, како и во нови области на кожата. Секундарниот период на сифилис се карактеризира со појава на такви знаци - мала температура, умерена болна синдром во мускулните структури и зглобови (со тенденција за зајакнување навечер), слабост. Специфични лезии карактеристични за патологијата се манифестираат во сите области на човечката кожа, повеќето од мукозните мембрани, како и одредени внатрешни органи.

...

Дросопатијата не делува како независна болест, т.е. е генерички термин кој комбинира група на патолошки состојби кои влијаат на 'рбетот и блиските анатомски структури. Тука спаѓаат лигаментите и крвните садови, нервните корени и влакна, како и мускулите.

...

Енцефалитис кој е пренесен со глодање е сериозна заразна болест која се пренесува на луѓето од крлежи на енцефалитис. Вирусот се шири во мозокот и 'рбетниот мозок на возрасен или дете, предизвикува тешка интоксикација и влијае на централниот нервен систем. Тешките енцефалитички форми без навремено лекување можат да доведат до парализа, ментални нарушувања, па дури и смрт. Како да ги препознаеме симптомите на опасна патологија, што да правиме ако се сомневате дека е инфекција што се пренесува преку крлежи и што е значењето на вакцинацијата во спречувањето и лекувањето на смртоносната болест?

...

Остеомиелитис е болест не само на коската, туку и на целиот организам. На крајот на краиштата, кога гноен-некротичен процес предизвикан од микобактериите или бактериите кои создаваат гној влијае на коскената срцевина, структурните елементи на коската и околните ткива, целото човечко тело му дава отпор на сепсата и реагира на тоа со воспаление.

...

Акутен вирусен хепатитис - е инфекција на црниот дроб предизвикани од специфични микроорганизми. Во зависност од тоа која бактерија стана извор на болка, ќе се утврди форма на хепатитис. Покрај специфичните бактерии, причината за развојот на оваа патологија може да биде и други, непознати микроорганизми. Постојат, исто така, голем број на предиспонирачки фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста.

...

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

...

Паралисот на Бел - е локализација на воспаление во фацијалниот нерв, што доведува до иннервација на мускулите на едната страна од лицето и е екстерно изразено во форма на асиметрија. Патологијата е примарна и секундарна. Покрај појавата на широк спектар на заболувања, хипотермија, злоупотребата на лоши навики и широк спектар на повреди на главата исто така делуваат како причини за ова нарушување.

...

Риновирусна инфекција (инфективен ринитис) - инфективна болест на респираторниот тракт на акутен тек кој се шири на носот и назофаринксот, нивната мукозна мембрана. Предизвикувачкиот агенс е вирус на семејството picornavirus. Нестабилен во животната средина, веднаш уништен кога е изложен на неповолни фактори.

...

Сегментална пневмонија е болест која се карактеризира со појава на воспалителен процес во еден од сегментите на белите дробови. Се разликува од фокалната пневмонија со тоа што влијае на голема површина на овој орган и има потежок курс. Во огромното мнозинство на случаи, на развојот на воспалението му претходи пенетрација во човечкото тело на патогени агенси кои имаат негативен ефект. Сепак, пулмонолозите идентификуваат голем број дополнителни предиспонирачки фактори.

...

Серузниот менингитис е акутен воспалителен процес кој се развива во пиатерот. Во некои клинички случаи, воспалителниот процес може да влијае на 'рбетниот мозок. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Тоа е затоа што имунолошкиот систем на оваа возраст не е способен да издржи вирус од ваква природа. Но, болеста може да се дијагностицира кај возрасни.

...

Акутната антропонетска слабост, поради цикличната природа на курсот и главно влијае на кардиоваскуларните и нервните системи, се нарекува тифус. Честопати оваа болест се нарекува болест на Брил-Зинсер во чест на откривачите. Таа е скоро иста како тифус, само болеста се карактеризира со знаци кои предизвикуваат појава на болеста.

...

Чума е акутна болест на заразна природа, која е особено опасна инфекција и се карактеризира со ендемичност. Како што напредува патологијата, постои појава на лимфни јазли, кожа, како и изразен синдром на интоксикација. Чумовите на чума се присутни на сите континенти освен Антарктикот и Австралија. Пренос на носители се црни стаорци.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.