Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Крутост на косата

Крутоста на косата е патолошка состојба пред која се суво и разредува. Се смета дека само жени можат да се жалат на таков знак, но исто така е карактеристично за мажите, па дури и за децата.

Многумина веруваат дека состојбата во која косата се распаѓа, се однесува на чисто козметологијата. Сепак, тоа може да биде симптом на развој на болести на внатрешните органи, особено на гастроинтестиналниот тракт и бубрезите.

Во прилог на кревкоста, исто така постои присуство на сувост, досадност и губење на виталноста на косата. Покрај тоа, симптомите ќе бидат надополнети со знаци на болеста што го предизвика ова нарушување.

Дијагностицирањето на кршливоста не е проблем, сепак, за да се одреди механизмот за активирање, може да се бара сеопфатен преглед на пациентот, вклучувајќи различни лабораториски и инструментални испитувања.

Причините и третманот на кршливи коса се два меѓусебно поврзани фактори кои се директно зависни еден од друг. Сепак, за да се елиминира само овој симптом, се користат конзервативни терапии, кои се применуваат и во медицинските установи и дома.

Етиологија

Причините за кршење на косата се толку различни и индивидуални што можат да се разликуваат во зависност од полот и возрасната категорија на пациентот. Сепак, лекарите ја идентификуваат категоријата на провоцирачки фактори карактеристични за секое лице. Таквата група е претставена со:

 • патологии на гастроинтестиналниот тракт, кои се карактеризираат со нарушена апсорпција на витамини - ова треба да вклучува гастритис од било која природа, како и улцеративни лезии на дуоденумот или стомакот ;
 • влегувањето на недоволниот воздух во човечкото тело;
 • појава на дијабетес или анемија ;
 • психолошки болести, особено невроза или психолошка траума;
 • хормонална нерамнотежа;
 • продолжена изложеност на коса од ултравиолетови зраци, ниски температури или сув воздух;
 • ицитоза и псоријаза ;
 • хронична ренална инсуфициенција ;
 • тироидна дисфункција, имено хипотироидизам ;
 • било какви алергиски реакции;
 • дисфункција на лојните жлезди на главата;
 • болести на бубрезите и белите дробови;
 • туберкулозна инфекција;
 • слаба исхрана - додека телото не прима доволно цинк и магнезиум, железо и калциум, како и витамински комплекси;
 • зависност од лоши навики - како за децата, пасивното пушење е доволно за кршливи косови;
 • генетска предиспозиција - ваквата вродена аномалија на косата како нодуларна трихоклазија е исклучително ретко дијагностицирана.
Структурата на коса вратило во делот

Ако жените ја скршат косата, тогаш ова, покрај горенаведените фактори, може да придонесе за такви причини:

 • почитување на премногу строги диети или продолжено постење;
 • редовна употреба на фен за коса и плејк;
 • цревна дисбиоза ;
 • стоматолошка патологија;
 • присуство на црви или паразити;
 • чести бои за коса;
 • неписмена употреба на производи за нега на коса;
 • неправилно миење на главите, имено употребата на хлорирана или цврста вода;
 • период на раѓање;
 • хронични гинеколошки заболувања;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • продолжен стрес или емоционален стрес.

Машките претставници често ја скршуваат косата на позадината на:

 • претерано или прекумерно вежбање;
 • занемарување на таква хигиенска процедура како што се мие главата;
 • одбивање да носат фризура во топла или ладна сезона;
 • слаба исхрана, во која исхраната е масна храна;
 • сите хронични заболувања, особено на дигестивниот систем;
 • ниска влажност во станбена или работна средина.

Крутост на косата не е невообичаено за деца кои развиваат слично нарушување од следниве причини:

 • продолжен стрес или тежок замор;
 • употребата на агресивни производи за нега на коса дизајнирани за возрасни;
 • џардијаза ;
 • монотона или неурамнотежена исхрана;
 • анемија со дефицит на железо ;
 • постојано носење капи;
 • прекумерна сувост на воздухот;
 • недостаток на физичка активност - ова треба да вклучува ретки или кратки прошетки на свеж воздух.

Класификација

Специјалисти од областа на трихологијата одлучија да одвојат неколку форми на ова нарушување:

 • попречно кршливи коса - е тоа што кревкоста на косата ќе се почитува по целата должина;
 • надолжната кршлива коса - се разликува по тоа што е надолжно расцепување на косата од нејзиниот крај. Оваа сорта, исто така, вклучува формирање на нодуларни формации. Вреди да се одбележи дека луѓето со руса коса ќе имаат темни јазли, а оние со темна коса ќе имаат руса. Покрај тоа, јазлите може да бидат единечни и повеќекратни.

Симптоматологија

Присуството и сериозноста на клиничките знаци кои ја придружуваат кршливоста на косата, е диктирана од причината што влијаела врз појавата на главната манифестација.

Ако таквото пореметување е формирано на позадината на било која болест, тогаш симптомите ќе бидат индивидуални, бидејќи ќе се изразат различни симптоми карактеристични за провокатор на болеста.

Крутост на косата

Во други случаи, кршливи коси ќе бидат надополнети со такви манифестации:

 • сувост и затапеност;
 • груба на допир коса;
 • разџагорени, особено после миење;
 • тешкотии со моделирање фризури - коса непослушните и меки;
 • Сплит завршува - косата може да се подели на два или повеќе делови;
 • кршливи нокти ;
 • обезмастените и дехидрирани кадрици;
 • формирање на нодули;
 • тешка губење на косата ;
 • потешкотии со чешлање;
 • првут ;
 • тежок чешање на кожата на главата;
 • појава меѓу корените на косата отфрлени скали;
 • грубоста на кожата на главата;
 • фоликуларен деформитет.

Дијагностика

И покрај фактот дека косата може да се скрши на позадината на широк спектар на болести, при првото појавување на таков знак, треба да побарате помош од трихологот .

Прво, лекарот треба:

 • анализира историјата на болеста и животната историја на пациентот - често ова ќе укаже на најкарактеристичните причини за кршливост кај одреден пациент;
 • да спроведе темелно испитување на косата и да ја процени состојбата на кожата под нив;
 • Сопрашајте го пациентот детално за да ја одредите сериозноста на главниот симптом и присуството на дополнителни симптоми.

После тоа, ќе биде назначен:

 • општ клинички тест за крв;
 • крвна биохемија;
 • спектрална анализа на косата.

Ваквите дијагностички мерки се доволни за да се утврди прелиминарен патолошки извор на губење на косата и кршлива коса, како и да се упати пациентот за консултација со други специјалисти. Тоа може да биде:

 • гастроентеролог;
 • ендокринолог;
 • алерголог;
 • дерматолог;
 • стоматолог

Секој од лекарите ќе препише специфични лабораториски тестови или инструментални испитувања на пациентот.

Третман

Во моментов, постојат голем број на начини да се ослободите од кршливи коса, вклучително и дома.

Ако појавата на таквото нарушување е предизвикана од појава на една од горенаведените болести, третманот ќе биде насочен кон елиминирање на болеста, што би довело до елиминација на овој симптом.

Во други случаи, се користат следните конзервативни терапии против кршливост:

 • усогласеност со поштеда диета, која се состои во збогатување на менито со витамини и хранливи материи, како и во минимизирање на употребата на брза храна;
 • земање додатоци на железо, витамински комплекси и средства за зацврстување;
 • употребата на специјално дизајнирани козметички лекови за кршливи коса;
 • воведување на терапевтски коктели под кожата;
 • физиотерапија;
 • текот на терапевтската масажа на главата;
 • рецепти на традиционалната медицина.

Начини за лекување на кршливи коса со физиотерапевтски процедури:

 • криотерапија, имено криоотерапија и криоэлектропатија;
 • мезотерапија;
 • изложеност на високофреквентна импулсна струја.
Мезотераписка процедура

Можете да заштедите кршливи коса со народни лекови дома, што значи да направите маски врз основа на:

 • зелка, спанаќ или сок од лимон;
 • лушпа на коприва и липа;
 • мешавина од алое пулпа и сок од црна ротквица;
 • мудрец и ленено масло;
 • инфузија на Тасев биле и јасли;
 • смрека, мелиса, y>
 • мешавини на маслиново масло и жолчки од јајца;
 • од пиво.

Превенција

Со цел да се избегнат проблеми со тоа како да се справи со кршливи коса, мора да се придржувате кон следниве правила кои го спречуваат појавата на таквото нарушување:

 • минимизирање или целосно избегнување на агресивни процедури за олабавување на влакна;
 • спиење масажа глава;
 • Не ја миете косата премногу често;
 • води здрав и активен животен стил;
 • во раните фази на развојот да се третираат оние болести кои можат да доведат до кршливи коса;
 • користете само висококвалитетна козметика за нега на коса;
 • за да се обезбеди доволно ниво на влажност во станбениот и работниот простор;
 • јаде право и избалансиран;
 • избегнувајте физички и емоционален замор;
 • правилно да чешел коса;
 • неколку пати во годината да се подложи на целосен превентивен преглед на клиниката.

Постоењето на голем број начини за спречување на кршливи коси води кон целосно враќање на нивниот интегритет и виталност, со што позитивната прогноза на таквото нарушување е поволна.

Сподели го овој напис:

"Кревка на косата" е забележана кај заболувања:

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...

Ахлорхидрија е гастроентеролошко нарушување, во кое не постои хлороводородна киселина во стомакот. Тоа е, производството на супстанцијата се спушта до критични граници, или е сосема отсутно. Првичниот развој на таков патолошки процес продолжува без симптоми, што доведува до задоцнета дијагноза, како и зголемен ризик од компликации.

...

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...

Вроден хипотироидизам е хронична болест предизвикана од нарушено функционирање на органите на ендокриниот систем, особено на тироидната жлезда. Патологијата се смета за доста честа, бидејќи се дијагностицира кај 1 новороденче на 5000. Вреди да се забележи дека момчињата страдаат од таква патолошка состојба неколку пати поретко отколку девојчињата.

...

Гастритис со ниска киселост - патолошки процес во стомакот, е форма на хроничен гастритис и води кон воспалителни процеси на мукозната мембрана на овој орган. Оваа болест се карактеризира со ниско ниво на гастрична киселост, што придонесува за влошување на неговата моторна функција. Во својата напредна форма, тој предизвикува чиреви на стомакот и рак. Ризикуваат луѓе од средна и старосна возраст.

...

Хиперкератоза на сквамозниот епител е патологија за време на која се забележува раст и задебелување на слојот на слој на кожата. Во нормална состојба, кај здраво дете или возрасен, горниот слој умира и исклучуваат нови клетки за да се компензира загубата. Со оваа болест се нарушуваат процесите на умирање и надополнување. Причините за оваа болест може да бидат последиците од разни болести и генетска предиспозиција. Оваа болест доведува до фактот дека горниот слој на кожата расте од неколку милиметри до три сантиметри, што предизвикува сериозен непријатност. Се јавува најчеста фоликуларна хиперкератоза, која влијае на кожата на детето и на возрасните.

...

Хипокалемијата е патологија која се јавува во позадина на намалување на количината на таков елемент во трага како калиум во човечкото тело. Ова се случува од различни причини, внатрешни или надворешни, и може да доведе до развој на тешки патологии. Затоа, ако нивото на калиум во урината падне под 3,5 mmol / l, лекарите го слушаат алармот и зборуваат за хипокалемија која бара итен третман.

...

Меѓу автоимуните болести, дифузниот токсичен зглоб или болеста базирана на Гравс е една од најчестите. Тоа негативно влијае на голем број на органи, вклучувајќи го и нервниот систем, како и срцето. Оваа болест се карактеризира со зголемување на големината на тироидната жлезда со постојано зголемување на производството на тироидните хормони (тиротоксикоза).

...

Квашиоркор - тешка дистрофија која се јавува на позадината на несоодветниот внес на протеини во храната. Во повеќето случаи, патологијата се развива кај деца од 1 година до 4 години. Сепак, ова не значи дека постарото лице не може да страда од болеста.

...

Кератозата е група на патологии на кожата на не-воспалителна етиологија, која се карактеризира со кератинизација на целата површина на кожата или поединечни области. Има многу форми и различни клинички манифестации. Кожата на кожата може да се појави кај луѓе на било која возраст.

...

Кретинизмот е болест на ендокриниот систем кој почнува да напредува како резултат на дисфункција на тироидната жлезда. Нејзината главна манифестација кај луѓето е одложување на менталниот, интелектуалниот и физичкиот развој. Првите знаци на кретинизам почнуваат да се појавуваат во детството. Како по правило, тие остануваат непроменети низ целиот живот.

...

Одземање е габична болест која влијае на кожата на некоја личност. Болеста е придружена со осип на кожата (во вид на дамки), скалирање и мало чешање. Во основа, болеста ги зафаќа децата и луѓето од 30 до 70 години. Одземете подеднакво ги погодува и мажите и жените.

...

Микозата е габична болест која најчесто се јавува на кожата на лицето. Но, во некои случаи, габична инфекција може да влијае на внатрешните органи (длабоки микози). Нема старосна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, болеста најчесто се манифестира кај децата и постарите лица.

...

Хипофизен микроаденом - бенигнен тумор кој не надминува 10 мм, не е секогаш симптоматски пројавен. Ограничувања на возраста и полот, како патолошки процес, не е, сепак, според статистичките податоци, најчесто се јавува кај жени од раѓање. Клиничарите сугерираат дека ова може да се должи на промени во хормоналните нивоа за време на породувањето.

...

Микседемот е најтешката форма на хипотироидизам, која се карактеризира со развој на едем на кожата и поткожното ткиво. Патологијата почнува да напредува во човечкото тело како резултат на недоволната секреција на тироидните хормони. Жените најчесто се засегнати од оваа болест во период на хормонални промени, односно во текот на менопаузата.

...

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...

Површинскиот гастритис е форма на хроничен гастритис што се карактеризира со воспаление на мукозата на желудникот. Можни повреди на секреторната функција. Потоа, моторните и дигестивните функции се нарушени. Болеста може да има деструктивен ефект врз ткивото на стомакот. Површинскиот гастритис може да ги повреди и возрасните и децата. Кај возрасните, оваа болест има поизразени симптоми.

...

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...

Ringworm - инфективна болест која влијае на кожата на лицето во нозете, рацете, телото, па дури и на главата. Предизвикувачкиот агенс е габа од родот Trihofiton. Децата во возрасната група од 4 до 13 години најмногу се подложни на болеста. Сепак, болеста, исто така, не ги заобиколува возрасните.

...

Сува себореа - е последица на недоволна активност на лојните жлезди. Сепак, продолжувањето на поткожното масно ткиво продолжува, само што има повискузна конзистентност, поради што во голема мера е попречено од процесот на неговото поминување низ каналите на жлездите.

...

Пилиња - формирање на црвенило на кожата, пукнатини. Причината за развој на таков патолошки процес често е во негативните ефекти на студот, влажноста, бери-бери и некои внатрешни етиолошки фактори не се исклучуваат.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.