Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лаење кашлица

Лаење кашлица - сува кашлица, која се манифестира многу, и наликува на звукот на лаењето. Оттука и неговото име. Ако таков симптом се манифестира, тогаш е загарантирано дека укажува на тоа дека воспалителниот процес е локализиран веднаш до човечкиот глотис. Суво, лаење кашлица почесто се забележува кај дете, но нејзиното појавување не е исклучено кај возрасно лице.

Најчесто, вистинската или лажна крв, ларингитис , голема кашлица , грип , фарингит , параинфлуенца и други акутни респираторни вирусни инфекции играат улога на предизвикувач. Ако има кашлица со лаење кај дете без треска, веднаш треба да го однесете во медицинска установа. Опасноста од таква состојба е дека ако таква кашлица се манифестира, односно постои висок ризик за развој на ларингеален едем со последователна задушување на пациентот, бидејќи воздухот не може да продира низ дишните патишта.

Лајната кашлица кај возрасните исто така служи како сериозна причина да се консултира со специјалист. Најверојатно, едно лице напредува со вирусна инфекција во гласниот мозок. Се разбира, кај возрасни ваквата болест е многу полесна отколку кај мали деца, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Постои голема веројатност за развој на ларингеален едем, што ќе доведе до смрт на пациентот, во случај на ненавремено обезбедување грижа за пациентот.

Важно е да се разбере дека лаечката кашлица не е независна нозолошка единица, туку симптом кој укажува на прогресија на било какви патологии во човечкото тело. И токму тие треба веднаш да се идентификуваат и да се даде целосен третман. Вообичаено, ако има кашлица со лаење, следните пациенти се вклучени во планот за лекување на пациентот: антибактериски, муколитици, експекторант.

Етиолошки фактори

Во повеќето клинички ситуации, различните заразни болести или алергиските реакции на лекови, храна и сл, дејствуваат како примарна причина за лаење кашлица. Патологии кои можат да предизвикаат таков симптом вклучуваат следново:

 • голема кашлица
 • дифтерија ;
 • ларингитис;
 • фарингитис;
 • вистински грб;
 • лажен грб;
 • аденовирусска инфекција ;
 • акутен стенозирен ларинготрахеит . Најчесто оваа патологија е придружена со силна лажна кашлица, бидејќи има оток на ларинксот и гласните жици;
 • грип;
 • параинфлуенца и други.
Ларинготрахеитис

Симптоматологија

Кашлицата од лаење не е тешко да се разликува од другите видови. Веднаш штом ќе се појави, тоа ќе личи на куче лаење. Важно е да се каже дека колку побрзо започнува третманот, толку е поповолна прогнозата.

Кашлицата станува лае, бидејќи едемот напредува од силниот воспалителен процес во ларинксот, што секогаш води до стеснување на луменот на органот. Гласот на пациентот станува рапава, и тој не може долго да се кашла. Ако го добие, се ослободува штетна количина на спутум. Кашлицата со лаење е доста болна и изнемоштена, така што лицето доживува постојана слабост, е во депресија.

Симптоми поврзани со лаење кашлица:

 • гадење и гадење;
 • течење на носот со јасна слуз од носните пасажи;
 • главоболка со различни степени на интензитет;
 • воспалено грло;
 • недостаток на здив поради стеснување на глотисот;
 • во големината на лимфните јазли се зголемуваат .

Симптоми, во случај на кој веднаш треба да се јавите на амбуланта и да не се обидувате сами да го лекувате пациентот:

 • непрестајна лаење кашлица;
 • хипертермија ;
 • отежнато дишење;
 • бледило на кожата;
 • Истовремено со кашлање, напади со гушење.

Медицински настани

Во случај на манифестации на овој тип на кашлица, не можете да се обидете сами да го лекувате. Веднаш треба да ја контактирате здравствената установа за целосна дијагноза. Само лекарот ќе може да каже што предизвика неговиот изглед и го пропише правилниот третман.

Лековите на избор во случај на лаење кашлица се муколитици и експекторантните лекови. Тие мора да бидат вклучени во планот за лекување, бидејќи првиот чекор е да се подобри испуштањето на акумулираниот спутум од бронхиите. Покрај тоа, лекарите можат да го лекуваат пациентот со антибактериски агенси. Тие се потребни за брзо ослободување од инфекцијата и спречување на повторување на болеста.

Мерки кои ја зголемуваат ефективноста на третманот:

 • комплетен одмор. Потребно е лекување на пациентот во удобна и мирна средина. Да се ​​предизвика кашлица дури и неговата мала анксиозност;
 • градите масажа. Овој метод на третман е многу ефикасен, бидејќи придонесува за попродуктивно исцедување на спутумот;
 • во случај на хипертермија, антипиретичните лекови неопходно се вклучени во планот за лекување;
 • Инхалацијата со пареа е ефикасен третман бидејќи помага да се олесни ларингеалниот едем. Најдобро е да ги направите со употреба на медицински повреди;
 • одржување на нормално ниво на влажност во просторијата;
 • нормализирање на режимот и исхраната;
 • ако причината за кашлица е алергиска реакција, тогаш треба да се третира со антихистаминици;
 • обилен топол пијалок.

Невозможно е да се лекува патологијата со народни лекови, бидејќи е можно само да се влоши состојбата на пациентот. Ова особено важи за малите деца. Треба да се третираат само во стационарни услови и под строг надзор на лекарите.

Сподели го овој напис:

"Лаење кашлица" се забележува кај болести:

Вистинскиот крупа е тежок синдром кој ги придружува инфективните и воспалителни лезии на респираторниот тракт. Причината е оток, што го стеснува луменот на ларинксот. Точно крупен е последица на воспалителна лезија на ларинксот, што предизвикува тешка стеноза. Затоа патологијата често се нарекува стенозирачки ларингитис.

...

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

...

Ларинготрахеитис кај деца и возрасни е воспалителна болест која често се комбинира со оштетување на ларинксот и трахеата. Симптомите на болеста се манифестираат како резултат на пенетрација на разни бактерии и вируси во човечкото тело.

...

Лажно крупен е патологија на инфективно-алергиска природа која предизвикува развој на ларингеален едем со неговата последователна стеноза. Стеснувањето на луменот на респираторниот тракт, вклучувајќи го и гркланот, доведува до недоволен проток на воздух во белите дробови и претставува закана за животот на пациентот, па затоа треба да се обезбеди помош во таква состојба веднаш - за неколку минути по нападот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.