Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Крварење на непцата

Крварење на непцата - симптом кој се карактеризира со крвни секрети за време на четкање, поретко во мирување. Како по правило, таков знак може да се забележи во случај на механичко оштетување на мукозната мембрана или во воспалителни инфективни процеси во усната шуплина. Сепак, други патолошки промени кои не се поврзани со стоматолошки не се исклучок. Ако имате таков симптом, треба да контактирате со стоматолог , општ лекар или хематолог . Изборот на специјализиран медицински специјалист ќе зависи од сегашната клиничка слика.

Етиологија

Сите причини за крварење на непцата се поделени во две групи:

 • патологии и повреди на оралната мукоза;
 • патолошки процеси од општа природа.

Стоматолошките патологии кои водат до воспаление и крварење на непцата вклучуваат следново:

 • гингивит ;
 • периодонтитис ;
 • стоматитис ;
 • механичко оштетување на мукозната мембрана на усната шуплина (премногу жешка или зачинета храна, неправилно избраната четка за заби, прекршување на правилата за употреба на забен конец, стоматолошка хирургија);
 • недостаток на орална хигиена;
 • неправилно средство за плакнење;
 • присуство на забни заболувања во трчање форма.

Што се однесува до општите патолошки процеси, следниве може да предизвикаат крварење на непцата:

 • недостаток на витамини, особено Ц;
 • неправилна исхрана;
 • крвни болести - леукемија , хемофилија ;
 • вирусни заболувања;
 • дијабетес мелитус ;
 • дерматолошка патологија;
 • габични заболувања;
 • алергиска реакција на стоматолошки импланти.

Крваречките непцата за време на бременоста не треба секогаш да се сметаат за манифестација на патологијата. Во вакви случаи, ова може да се должи едноставно на хормонални промени во телото, што е сосема нормално со таков физиолошки процес.

Класификација

Постојат неколку фази на развој на овој симптом:

 • првиот е единствена манифестација на точечко крварење;
 • вториот - крварењето е линеарен карактер;
 • третиот е обилно крварење.

Покрај тоа, лекарите во дијагнозата на болеста можат да го користат индексот на крварење на непцата:

 • 0 - не е откриено крварење, непцата не се менуваат;
 • 1 - постои мало крварење, непцата не се менуваат однадвор;
 • 2 - црвенило и крварење под механичко дејство;
 • 3 - со манифестации од втор степен, забележан е умерен оток на непцата;
 • 4 - изразен воспалителен едем се приклучува на трет степен;
 • 5 - ерозија на епителот на непцата, можно спонтано и интензивно крварење.

Индексот се одредува во рок од 30 секунди по сензорирањето на погодената област.

Симптоматологија

На општата клиничка слика, ако овој симптом не е предизвикана од развојот на надворешен патолошки процес, може да се припишат следниве знаци:

 • црвенило и отекување на непцата;
 • чувство на непријатност и болка при јадење;
 • формирање на плоча во областа на корените на забите;
 • зголемена плунка .

За стоматитис, следниве симптоми може да се додадат на горенаведените симптоми:

 • формирање на дамки на мукозната мембрана со бел слој, кој за 2-3 дена се претвора во чир;
 • на местото на оштетување на мукозната мембрана може да биде зголемување на локалната температура.
Знаци на стоматитис

Ако манифестацијата на овој симптом се должи на неправилна исхрана и недоволно количество витамини во телото, тогаш клиничката слика може да биде надополнета со следните симптоми:

 • проблеми со кожата - зголемена сувост, прекумерна чувствителност на физички ефекти;
 • слабост , прекумерна замор дури и со минимален физички напор или активност;
 • губење на апетитот ;
 • главоболки , вртоглавица ;
 • повреда на дигестивниот тракт;
 • ако некое лице има хронични заболувања, тогаш егзацербацијата е можна;
 • промени во расположението.

Треба да се напомене дека таквата клиничка слика може да биде присутна во разни инфективни или воспалителни процеси. Затоа, не е неопходно самостојно да се избере лек и да започне третман за крварење на непцата. Таквите активности можат да доведат до сериозни компликации.

За бактериски или габични заболувања, овој симптом може да се надополни со следните знаци:

 • плак формирање во областа на коренот на забот;
 • крварењето се забележува особено интензивно со механички ефекти врз усната шуплина и со внес на храна;
 • чирови се формираат на оралната лигавица;
 • локална пораст на температурата;
 • бело или зелено на јазикот;
 • знаци на општа интоксикација ;
 • покачена телесна температура .

Ако ги имате овие симптоми, треба да се консултирате со лекар за совет, а не да се лекувате само за себе.

Дијагностика

Пред сè, ако нема очигледни знаци на заболување на забите, треба да побарате медицинска помош од терапевт. Општо земено, дијагностичката програма може да го содржи следново:

 • разјаснување на поплаките, земање на историјата на болеста и животот, темелно физичко испитување на пациентот;
 • стандардни лабораториски тестови (клинички и биохемиски анализи на крв, анализа на урината);
 • хормонални студии.

Доколку клиничката слика е надополнета со други знаци (осип на кожата, општо несоодветно чувство), тогаш дијагностичките процедури може да вклучуваат следново:

 • микроскопско испитување на стружење од погодената кожа;
 • КТ и МРИ;
 • имунолошки студии;
 • тест за присуство на алерген.

По разјаснувањето на дијагнозата и основната причина, лекарот може да ви каже како да се ослободите од крварењето на непцата.

Третман

Во сите случаи на крвавење на непцата, медицинските мерки ќе бидат насочени кон ослободување на симптомите и елиминирање на предизвикувачкиот фактор.

Гел "Холисал"

Пред се, стоматологот ја спроведува рехабилитацијата на усната шуплина - чисти и третира со антисептик. Терапијата со лекови може да го содржи следново:

 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • гелови за крварење на непцата - стоматолошки, холисални;
 • мултивитамини;
 • имуномодулатори.

Бидете сигурни да одберете нежно плакнење за секојдневна употреба. Оптимално е да се изврши обработка на усната шуплина со оваа алатка по секој оброк.

Средствата од крвавечките непца се избираат врз основа на дијагнозата и тековната клиничка слика.

Во овој случај, нема исклучок и третман на народни лекови. Хербалната лушпа може да се користи како климатик за секојдневна употреба. Следниве билки може да се искористат за да се отстрани овој симптом:

 • мудрец;
 • фармацевтски камилица;
 • burnet;
 • планинска арника;
 • lapchatka;
 • еукалиптус

Со цел не само да се елиминира крварење, но исто така и за зајакнување на гума за џвакање, можете да го користите лушпа од дабови кора. Пастата за заби од крвавење на непцата врз основа на оваа природна компонента помага да се елиминира овој патолошки процес.

Треба да се разбере дека дури и употребата на традиционалната медицина е подобро да се пре-координира со вашиот лекар, бидејќи поединечните компоненти може да бидат алергични.

Превенција

За да се спречи развојот на таков симптом може, ако ги почитувате следниве правила:

 • хигиената на усната шуплина - покрај паста за заби, треба да користите специјални балсами и плакнења;
 • користејќи не-цврста четка за заби;
 • добра исхрана, со есенцијални витамини и минерали;
 • превентивни прегледи кај стоматологот.

При првите симптоми на крварење или структурни промени во непцата, треба да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

"Крварење на непцата" се забележува кај заболувања:

Албинизам - збир на генетски патологии, кога постои целосно отсуство или недоволно производство на меланин, супстанца која дава темна боја на косата, кожата и очите. Точната стапка на инциденца не е утврдена, бидејќи постојат неколку видови на патологија.

...

Апластична анемија е крвно нарушување карактеризирано со намалување на хематопоетската функција на коскената срцевина и намалување на производството на крвни клетки. Оваа патологија е ретка, но има тежок тек и во многу случаи води до смрт на пациентот.

...

Атрофичен гастритис е состојба во која стомачните жлезди одговорни за процесот на производство на гастричен сок се изложени на оштетување. Атрофичниот гастритис, чии симптоми се базираат на дегенеративни процеси, како и дегенерација на жлездите кога се заменети со сврзно ткиво, е прилично сериозна болест која бара исклучително сериозен пристап во третманот.

...

Вилсон-Коноваловата болест е наследна патологија, која се карактеризира со нарушување на размената на бакар во човечкото тело. Во исто време, овој елемент има тенденција да се акумулира во различни органи, што доведува до нарушување на нивното функционирање. Оваа патологија влијае и на мажите и на жените. Но, претставниците на посилниот пол се болни од нив 4 пати почесто. Прогресијата на болеста не зависи од начинот на живеење и местото на живеење. Во медицинската литература, таква состојба се нарекува хепатоцеребрална дистрофија или хепатолентикуларна дегенерација.

...

Рендиу-Ослеровата болест (наследна хеморагична телеангиектазија, Рандиу-Ослор синдром) е вродена болест која се карактеризира со неразвиеност на епителот на крвните садови. Болно лице има чести назални крварења, се развива анемија и можно е да има внатрешно крварење.

...

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...

Халитозата се карактеризира со постојан непријатен мирис од устата, што не е елиминирано со традиционални средства за хигиена или превенција. Постои нарушување кај возрасни и деца, без оглед на возрасната група.

...

Вирусни хеморагични трески (HF) се недиференцирана група на акутни вирусни инфекции во кои хеморагичниот синдром е најистакнат симптом. Во медицината, познати се 15 подвиди на такви заболувања. Сите се слични во нивниот тек и тие се обединети со хеморагичен синдром (од каде потекнува името на групата).

...

Хеморагичната дијатеза е група на болести кои се карактеризираат со зголемена подложност на организмот кон хеморагии, кои можат да се појават самостојно, без никаква очигледна причина, или по мали повреди.

...

Хеморагичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со зголемено васкуларно крварење и развој како резултат на оштетена хомеостаза. Знаци на патологија се појава на кожни и мукозни хеморагии, како и развој на внатрешно крварење. Оваа болест може да се развие на било која возраст - и кај новороденчињата и кај постарите лица. Постојат акутни и хронични форми на оваа патолошка состојба. Во акутна форма, потребна е итна медицинска нега кај деца или возрасни, а во случај на хронична форма, комплексен третман на патологијата.

...

Хемофилијата е хемостатична болест наследена од генерација на генерација, која се карактеризира со оштетена синтеза на фактори за коагулација на VIII, IX или XI, чиј недостаток предизвикува побавно време на коагулација на крвта и го зголемува времетраењето на крварењето. Носител на хемофилија е женскиот пол, додека најчесто мажите се болни. Момчињата родени со таква жена наследат таква болест во 50% од случаите. На истиот носач на знаци на болеста, обично, не се почитува.

...

Генерализиран периодонтитис - влегува во категоријата на најкомплицираните стоматолошки проблеми, во кои постои широко распространета пародонтална лезија. И покрај фактот дека болеста влијае на забите, нејзините компликации се однесуваат на внатрешните органи.

...

Вирусен хепатитис Б е вирусна болест на воспалителна природа, која главно влијае на ткивото на црниот дроб. Откако лицето се опоравува од оваа болест, тој развива траен имунитет за живот. Но, можно е транзицијата на акутната форма на хепатитис Б да хронична прогресивна. Превозот на вирусот е исто така можен.

...

Гингивитис е воспалителен процес кој се концентрира на површината со гуми за џвакање и е придружен со црвенило и систематско крварење. Гингивитис, чиишто симптоми се прилично чести, може да бидат хронични или рекурентни, исто така, текот на болеста е исто така можно во акутна форма.

...

Гингивитис кај деца е воспалителна повреда на маргиналната зона на гума за џвакање, која е во директен контакт со вратот на забот и гингивалните папили, лоцирани помеѓу стоматолошките единици. Во повеќето случаи, оваа пародонтозна патологија е дијагностицирана во возрасната група постаро од 4 години.

...

Хиперестезијата (синхрониска хиперсензитивност) може да укаже на зголемена ментална ексцитабилност или прекумерна подложност на кожата, барем - заби, дел од главата, на надворешни стимули. Патологијата може да се развие кај возрасни и деца.

...

Хиперспленизам (хиперспленичен синдром) е уништување на клеточните елементи на крвта од страна на слезината, што помага да се намали нивото на црвените крвни клетки, белите крвни клетки и тромбоцитите во циркулаторниот систем. Во циркулацијата на крвта системот го зголемува притисокот, предизвикувајќи стагнација процеси во слезината.

...

Хиповитаминоза - патолошки состојби кои почнуваат да напредуваат поради намалување на внесот на еден или неколку витамини. Едноставно кажано, тогаш - ова е недостаток на витамин. Најчесто, оваа состојба напредува во зима и пролет, кога едно лице троши минимално количество витамини. Вреди да се напомене дека хиповитаминозата може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца. Нема ограничувања во врска со сексот.

...

Жолта треска (син Амарилоза) - е прилично честа и сериозна болест која води до нарушување на функционирањето на некои внатрешни органи, особено на гастроинтестиналниот тракт. Возбудливиот агенс на болеста е арбовирус, кој го носат членконоги. Ова значи дека едно лице може да се зарази со еден од најлесните начини - преку угриз од комарец.

...

Стоматолошкиот калкулус е патолошко прекривање со калциумови соли, остатоци од храна и бактерии на коренот на забите. Таквиот феномен предизвикува психички непријатности кај лицето, бидејќи го лишува од можноста да има снежно-бела насмевка. Покрај тоа, присуството на депозити на емајлот може да предизвика развој на разни воспалителни болести во усната празнина, па дури и да доведе до губење на забите. Затоа, најдобро е да се вклучите во спречувањето на развојот на патологијата, и ако веќе се појави, тогаш треба да се консултирате со лекар во најраните фази - на овој начин може брзо и без оштетување на забите да го отстраните забите.

...

Мокалите рубела е акутен инфективен процес на вирусна природа. Патологијата се разликува по тоа што лесно се пренесува од личност до личност. Најчеста болест кај децата во возрасната група од 2 до 14 години, но може да се дијагностицира кај возрасни.

...

Рубелата кај децата е честа вирусна болест. Децата во возрасната група од 2 до 14 години, кои посетуваат градинка и училиште и други институции каде што се во тимот, најмногу се подложни на болест.

...

Ноќно слепило е национална ознака на патологијата на видот, која во медицината се нарекува како хемалопија или никталопија. Оваа болест се манифестира во значително влошување на визуелната перцепција при услови на слабо осветлување. Во исто време, координацијата на лицето е нарушена, визуелните полиња се стеснуваат и се забележува погрешна перцепција на нештата во сина и жолта боја.

...

Леукемија (син леукемија, лимфосарком или рак на крв) е група на неопластични заболувања со карактеристичен неконтролиран раст и различни етиологии. Леукемијата, чии симптоми се одредуваат врз основа на неговата специфична форма, продолжува со постепена замена на нормалните клетки со леукемични клетки, наспроти позадината на која се развиваат сериозни компликации (хеморагии, анемија, итн.).

...

Леукопенија или неутропенија е патолошки процес во човечкото тело, кое се карактеризира со намалување на бројот на леукоцити во крвта (ниво под 1,5 x 109 / l). Ако белите крвни клетки се целосно отсутни во крвта, тогаш се развива патолошка состојба, наречена "агранулоцитоза". Најчесто, леукопенија се развива кај возрасни и деца по хемотерапија. Правилното и навремено лекување, како и исхраната ќе помогне да се надмине оваа болест.

...

Анемија, почестото име за кое звучи како анемија, е состојба во која има намалување на вкупниот број на црвени крвни клетки и / или намалување на содржината на хемоглобин по единица волумен на крв. Анемија, чии симптоми се манифестираат како замор, вртоглавица и други видови карактеристични состојби, се јавува поради недоволно снабдување со кислород до органите.

...

Малапсорпцијата е болест на хронична природа, во која постои повреда на апсорпцијата на хранливи материи во цревата. Како резултат на тоа, се појавуваат сериозни метаболички нарушувања. Синдромот на малапсорпција вклучува голем број на различни клинички манифестации - кои се движат од болка во абдоменот и дијареата, и завршуваат со губење на косата, анемија и многу повеќе. Оваа патолошка состојба може да се развие и кај возрасно лице и кај дете. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

...

Миелодиспластичниот синдром е колективен концепт кој вклучува хематолошки заболувања во кои се јавува цитопенија, диспластични промени во коскената срцевина. Наспроти позадината на таков тежок патолошки процес, постои висок ризик за развој на акутна леукемија.

...

Нефросклерозата е патологија на бубрезите, која се карактеризира со постепена смрт на нефроните - клетките одговорни за функционирањето на органот, и го заменува нивното растечко ткиво кое не е одговорно за функционирањето на бубрегот. Оваа болест се карактеризира со фактот дека бубрезите се компактираат, се намалуваат, односно го губат нормалниот волумен и перформанси, поради што бубрежната инсуфициенција почнува да напредува.

...

Труење со жива - едно од најсериозните труења на телото, што е опасно од неговите последици. Најчесто, живата влегува во човечкото тело во форма на прашина или пареа, со дишење или храна. Доколку оваа супстанца се појави во мала количина и само еднаш, тоа нема да нанесе штета на здравјето - живата ќе се отстрани од телото без дополнителни дејства. Кога се пушта во крвта - низ бубрезите со урина, во дигестивниот тракт - со измет. Таквиот метал, влегувајќи во телото, не се апсорбира во ткивото и не се менува.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.