Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемоптиза

Хемоптизата се манифестира со кашлица измешана со крв од устата. Симптом може да се карактеризира со ленти од крв во спутум или плукање, кои се состојат од една крв. Причините за појава на таков патолошки процес може да бидат многу различни и да покажат сериозна патологија.

Етиологија

Хемоптизата има различни причини за манифестација, што укажува на развој на болест и воспалителни процеси. Таквите патологии може да предизвикаат формирање на сличен симптом:

Исто така, прогресијата на непријатниот симптом може да биде предизвикана од токсични супстанции или чад што може да се вдиши во текот на денот или на штетна работа. Лекарите откриле дека крвните вени во спутумот се развиваат во конгенитални аномалии. Тука спаѓаат цистична фиброза , хеморагична болест, бронхијална циста и белодробна васкуларна хипоплазија.

Причините за хемоптиза се уште се засноваат на кршење на крвта, на пример, тромбоцитопенија, недостаток на хемостатични агенси. Ретко, на пациентите им е дијагностицирана амилоидоза, која исто така може да биде иритирачки фактор за појава на крв во спутумот.

Неповолна прогноза очекува оние луѓе кои спаѓаат во ризичната зона, имено под такви индикатори:

 • напредна возраст;
 • рани патологии на срцето и белите дробови;
 • нарушувања во респираторниот систем;
 • хипоксија;
 • пролонгирана пулмонална хеморагија;
 • шок состојба.

Класификација

Хемоптиза и пулмонална хеморагија, во зависност од причините, може да биде:

 • од воспаление;
 • од повреда;
 • од неоплазми.

Симптоматологија

Хемоптиза забележана во различни патологии. Доста често, причината за симптомот станува комплицирана форма на болеста на белите дробови. Во медицината, на хемоптизата често се дијагностицира туберкулоза, рак на белите дробови , бронхитис , апсцес на белите дробови. Според тоа, со прогресијата на таквите тешки патологии, општата состојба на пациентот значително ќе се влоши.

Бронхитис

За да се идентификува болеста, клиничката слика може да биде различна за секој пациент, но воопшто се карактеризира со следниве манифестации:

 • спутумот измешан со крв се појавува поинаку и има поинаква нијанса;
 • често се забележуваат црвени редеа на крв;
 • спутум со 'рѓосана нијанса карактеристична за процесот на распаѓање на хемоглобинот во белите дробови;
 • крвта може да се забележи во мрачниот и слатка исцедок, што е карактеристично за пневмонијата, белодробната гангрена;
 • Со пулмонален едем, се појавува специфичен пенарен спутум на розова боја.

Ако причината за појавата на симптомот е неоплазма, тогаш пациентот манифестира силно потење за време на ноќниот сон, а тежината се намалува. Во случај на бронхитис, пациентот, покрај хемоптизата, страда и од силна кашлица која не поминува неколку месеци.

Ако прогресијата на симптомот е откриено во паренхимот на белите дробови, клиничката слика на пациентот ќе се манифестира со такви промени:

Доколку хемоптизата и пулмоналната хеморагија се развиле од лезија на крвниот сад, пациентот е преоптоварен со срцеви палпитации, периферна цијаноза, тахипнеа, акутни напади на болка во градите и грбот, влажни боцки, скратен здив.

Дијагностика

За да се идентификуваат причините за симптомот, лекарот треба да собере целосна историја, да ги анализира симптомите на пациентот, да ја оцени манифестацијата на спутум, која може да се користи за идентификација на белодробна хемоптиза и проблеми со гастроинтестиналниот тракт.

Во дијагностичките мерки се изврши физички преглед на пациентот. Исто така, пациентот треба да направи рентгенско зрачење на градниот кош, томографија, трахеобронхоскопија, ЕКГ, анализа на спутум.

Третман

Во моментот кога еден човек има отежнат облик на патологија и почнува хемоптиза, му треба итна поддршка од специјалисти. Со цел да обезбеди соодветна помош и да ја одржува нормалната состојба на пациентот, самиот пациент мора да знае што треба да биде прва помош за хемоптиза и кои процедури треба да се извршат.

Лекарите препорачуваат да не прибегнуваат кон некои специфични медицински мерки, за да не се влоши состојбата на пациентот. Прва помош за хемоптиза е да го смири пациентот, да му даде малку одмор, да даде половина лежиште, да ги намали движењата и разговорите. Со цел брзо да се подобри состојбата за време на празнење на плунка со крв, лекарите препорачуваат да се примени ладна компресија, може да мраз на градите. Во случај на хемоптиза, веднаш треба да повикате брза помош.

Прва помош за хемоптиза

Откако докторите пристигнале, на пациентот му се обезбедува специјализирана итна помош за хемоптиза со употреба на разни лекови. Последователната терапија на пациентот продолжува во болницата, а третманот се пропишува по дијагнозата и утврдувањето на причината за симптомот.

Во болницата, на пациентот му се дава лекување на хемоптиза:

 • кодеин се администрира интравенозно за да се спречат ваквите напади;
 • Промедоловото решение се користи со силна манифестација на кашлица и пулмонална хеморагија;
 • хемостатична терапија;
 • земање антифибринолитични агенси;
 • интравенски колоидни или солени раствори.

Понекогаш нетрадиционални методи се користат во терапија со особини. Тие се состојат во употреба на народни лекови. Наместо симптоматски лекови, можете да употребувате хемостатски растенија - цикорија, равнец, корен од гераниум, коприва, пиперка, планински лисја, планинар и конска опашка. Сепак, пред да земете било какви средства за алтернативна медицина, треба да се консултирате со лекар и да го одберете најдобриот метод на терапија кој е корисен за одредена патологија.

Компликации

Сите последици од хемоптизата се одредуваат од изворот на симптомите. Ако симптомот бил поттикнат од туберкулоза, тогаш како резултат на оваа манифестација може да се појави рак на белите дробови, идиопатска хемосидероза на белите дробови итн.

Превенција

За да се спречи појава на болести кои се придружени со одвојување на спутумот со крв, е брзо и правилно да се утврди болеста на респираторните органи, кардиоваскуларниот систем, системските патологии и слично. Исто така е пожелно лицето со ризик да се откаже од никотин и пиење алкохол. Наместо погрешен начин на живот, треба целосно да го ревидирате и избалансирате менито и да одите дневно на свеж воздух.

Сподели го овој напис:

"Хемоптиза" се забележува кај заболувања:

Аденокарциномот на белите дробови (рак на желудникот на белите дробови) е рак на не-малите клетки, дијагностициран кај 40% од сите онколошки белодробни заболувања. Главната опасност од овој патолошки процес е дека во повеќето случаи таа е асимптоматска. Мажите од возрасната група 50-60 години се најмногу подложни на болеста. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации.

...

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...

Аспирационата пневмонија е воспаление во ткивата на белите дробови што се развива како резултат на туѓи тела или супстанции што влегуваат во органот. Аспирацијата може да се врши и од механички предмети од надворешната страна и од телесните течности, на пример, од содржината на стомакот или од амнионската течност, што предизвикува аспирациона пневмонија кај новороденчињата. При опишување на оваа патологија, неопходно е да се направи разлика помеѓу аспирационата пневмонија кај возрасните и кај децата, бидејќи причините и механизмите на штетните ефекти во овие случаи се различни.

...

Легионерската болест или легионелозата е бактериска инфекција која најчесто се манифестира како тешка форма на пневмонија. Типичен израз на болеста е интоксикација и нарушено функционирање на централниот нервен систем и бубрезите. Понекогаш, за време на болеста, се јавуваат респираторни и уринарни системи.

...

Рендиу-Ослеровата болест (наследна хеморагична телеангиектазија, Рандиу-Ослор синдром) е вродена болест која се карактеризира со неразвиеност на епителот на крвните садови. Болно лице има чести назални крварења, се развива анемија и можно е да има внатрешно крварење.

...

Белодробни хамартоми (синдром Хондадероном, хамартохондрома, липохондроденом) е неоплазма, често бенигна. Особеноста на таков вроден тумор е во тоа што содржи различни елементи на ембрионското ткиво, особено маснотии, мускулни и влакнести компоненти.

...

Хемосидерозата е болест што спаѓа во категоријата пигментални дистрофии, а исто така се карактеризира со акумулација во ткивата на голема количина на хемосидерин, што е пигмент кој содржи железо. Механизмот на развој на болеста и понатаму не е целосно познат, но експертите од областа на дерматологијата откриле дека причините за формирањето може да се разликуваат во зависност од формата на појавата на таквото нарушување.

...

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...

Вегенеровата грануломатоза е подтип на системски некротичен васкулитис, кој главно влијае на ткивата и крвните садови на горниот респираторен тракт. Во главната група на ризик од овој патолошки процес се мажи и жени од 25 до 40 години. Со генерализирана форма на патологија, клиничката прогноза е крајно неповолна.

...

Дирофиларијаза - болест предизвикана од паразитирање на црв од родот Dirofilaria во човечкото тело. Кој е типичен, најчесто болеста влијае на миленичиња - мачки или кучиња. Едно лице се пренесува од угриз од комарци. Паразитот го започнува својот процес на живот под човечката кожа, но како што расте, се движи кон органите на видот. Дирофиларијазата е хронична бидејќи паразитот полека се развива во телото на случаен домаќин.

...

Дисеминирана туберкулоза е специфична патологија на бактериска природа, која се јавува со формирање на голем број на фокуси на туберкулозниот воспалителен процес со локализација во ткивата на белите дробови. Се смета за прилично честа болест која се дијагностицира кај 15% од случаите на лезии на респираторниот систем.

...

Гастроинтестинално крварење - е протокот на крв од оштетените крвни садови во шуплината на органите кои го сочинуваат дигестивниот систем. Главната ризична група за појава на такво нарушување вклучува постари лица - од четириесет и пет години до шеесет години, но понекогаш се дијагностицира кај деца. Вреди да се спомене дека се јавува неколку пати почесто кај мажите отколку кај жените.

...

Циста на белите дробови е празнина која се наоѓа во десниот или левиот лобус на овој орган. Секој човек може да ја развие болеста, без оглед на полот и возраста. Болеста може да биде и вродена и стекната, а тоа значи дека причините за појавата ќе бидат различни. Втората категорија на болеста може да биде заразна и неинфективна.

...

Криптококозата е опасна болест, која се нарекува длабока микоза со хроничен тек. Карактеристична особина на оваа патологија - микозата не влијае само на кожата, туку и ткивата на централниот нервен систем, белите дробови и мускулите. Криптококозата почнува да напредува веднаш по габата, предизвикувачкиот агенс, влегува во белите дробови на лицето со воздухот. Од белите дробови, тој продира во циркулаторниот систем и се шири низ телото. Најчесто, го "напаѓа" мозокот. Оваа болест влијае главно кај мажи од 40 до 60 години. Децата се разболуваат многу ретко.

...

Миксома на срцето е не-канцерозна неоплазма која се состои од желе-како содржина и има неправилна форма. Во повеќе од половина од случаите, локализиран во левиот атриум. Но, во прилог на овој орган, таков тумор може да се формира на долните и горните екстремитети, интермускуларното ткиво, мочниот меур и стеблата на нервите. Често, лицата на возраст од четириесет до шеесет години се изложени на болеста. Кај женскиот се наоѓа повеќе пати почесто отколку кај мажите.

...

Митрална или митрална стеноза е опасна болест на кардиоваскуларниот систем. Патолошкиот процес води до нарушување на природниот одлив на крв од левиот атриум до левата комора. Со други зборови, дупката меѓу нив се стеснува. Во главната група за ризик, жените на возраст од 40-60 години. Но, машката половина од популацијата е исто така предмет на овој тип на кардиоваскуларни болести. Според статистичките податоци, болеста се дијагностицира кај 0,5-0,8% од вкупното население на планетата.

...

Опструктивниот бронхитис е воспалителна болест која ги зафаќа бронхиите и е комплицирана со опструкција. Овој патолошки процес е проследен со изразен оток на респираторниот тракт, како и влошување на капацитетот за вентилација на белите дробови. Опструкцијата се развива поретко, не-опструктивниот бронхитис е дијагностициран од лекарите неколку пати почесто.

...

Туморот на белите дробови - комбинира неколку категории на тумори, имено, малигни и бенигни. Вреди да се одбележи дека првите влијаат врз луѓето постари од четириесет години, а втората се формираат кај лица под 35 години. Причините за формирање на тумори во двата случаи се скоро исти. Најчесто, трајната зависност од штетни навики, работат во опасно производство и изложеноста на телото делува како провокатори.

...

Панцитопенија е патолошка состојба, карактеристична карактеристика на која е намалувањето на составот на сите крвни компоненти во крвотокот. Особено, болниот има постепено намалување на концентрацијата на бели и црвени крвни клетки, тромбоцити и тромбоцити во крвта. Причината за прогресија кај индивидуата на панцитопенија лежи во хипоплазија или аплазија. Со такви патологии, постои намалување на клеточните елементи на органот или прекинување на секрецијата на формираните елементи.

...

Парагонимијаза - болест која се манифестира како лезија на респираторниот систем. Причинителот на патолошкиот процес е паразитски организам - белодробни флукови Paragonimus westermani. Обично е локализиран во областа на белите дробови. Ретко, но сепак, може да се пресели во мозокот и другите внатрешни органи. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...

Фрактура на ребро е најчестиот тип на повреда на градниот кош, што опфаќа околу 16% од вкупниот број на регистрирани фрактури. Фрактура на ребра, симптоми за кои ќе разговараме подолу, не е само штета, туку и оштетување на внатрешните органи кои се концентрирани во градите. Вреди да се спомене дека во некои случаи таквата фрактура може да предизвика фатален исход, па затоа е неопходно сериозно да се третира таквата повреда.

...

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...

Ракот на грлото (рак на гркланот) е исклучително сериозна болест, која се карактеризира со формирање на малигна туморска формација врз основа на ткивата на грлото. Ракот на грлото, чии симптоми се предизвикани од голем број на одредени фактори, претежно е болест што се јавува кај мажи во возраста од 40 до 70 години.

...

Ракот на белите дробови е болест поврзана со развој на малигнен тумор во белите дробови. Ракот на белите дробови, чии симптоми може да бидат отсутни за долго време, најчесто се должи на пушењето, а неговото откривање, токму поради отсуството на симптоми, без превентивни методи за испитување на предметната област, често се јавува во сериозни фази на процесот.

...

Ревматизмот е воспалителна патологија, во која концентрацијата на патолошкиот процес се јавува во поставата на срцето. Најчесто, луѓето со тенденција да се разболат со оваа болест се на возраст од 7 до 15 години. Само непосредната и ефективна терапија ќе помогне да се справат со сите симптоми и да ја надминат болеста.

...

Сарком на Еинг е рак кој влијае на коските на скелетот. Во повеќето случаи, туморот се развива во долните делови на тубуларните коски, карличните коски и 'рбетот. Поретко, може да се формира на ребрата, рамената, клучната коска.

...

Срцева слабост го одредува таков клинички синдром, во рамките на кој се јавува повреда на функцијата на пумпање карактеристична за срцето. Срцева слабост, чии симптоми можат да се манифестираат на различни начини, се карактеризира и со тоа што се карактеризира со постојана прогресија, врз основа на која пациентите постепено губат соодветен работен капацитет и се соочуваат со значително влошување на квалитетот на нивниот живот.

...

Силикозата на белите дробови е патолошка состојба предизвикана од пролонгирана експозиција на прашина што содржи силика во човечките респираторни органи. Овој патолошки ефект доведува до пролиферација на сврзното ткиво и формирање на нодули во ткивото на белите дробови.

...

Тератома е тумор во форма на тумор кој се формира за време на бременоста и затоа се состои од ембрионски клетки. Главен фактор на појава е патолошкиот развој на ткивата на идниот фетус. Оваа повреда е причина што таков тумор содржи знаци на некои органи, кои по природа не треба да бидат вклучени во анатомската структура на засегнатиот орган. Често, оваријалниот тератома содржи мали елементи или честички на кожата, косата, мускулите или нервното или лимфното ткиво.

...

Трискуспидната инсуфициенција е дефект на срцевите оддели. Зборуваме за неисправното затворање на витките, кои се наоѓаат во срцевиот мускул. Проблемот се случува во систолниот јаз: релативната инсуфициенција води кон патолошки враќање на крвните компоненти во атриумот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.