Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сончево следење на средината на циклусот

Истакнувањето во средината на еден циклус е симптом кој се карактеризира со секрети измешани со крв долго пред почетокот на менструалниот циклус. Треба да се сфати дека во овој случај не станува збор за промена на самиот циклус и за ненавремено започнување на менструацијата.

Во повеќето случаи, интерменструалното крварење е знак на одреден патолошки процес во телото, чија сериозност може да се дискутира само по дијагноза. Посебно внимание во текот на бременоста заслужува посебно внимание - во вакви случаи неопходно е итно да се побара медицинска помош.

Само квалификуван медицински специјалист може да ја утврди причината за манифестацијата на таков клинички знак преку визуелно испитување на пациентот и преземање на потребните дијагностички мерки. Врз основа на резултатите од дијагнозата, понатамошниот третман ќе биде пропишан. Игнорирањето на таков симптом или само-третман е силно обесхрабрено.

Етиологија

Сиромашните крвавења слузливи во природата, кои се појавуваат долго пред почетокот на менструалните денови, може да бидат знак на следните патолошки процеси:

Покрај тоа, треба да се забележи дека малото крварење може да се појави следните неколку дена по првиот сексуален однос. Во овој случај, тоа не секогаш ќе го покаже развојот на патолошкиот процес, но нема да биде излишно да се консултира со гинеколог.

За време на бременоста, исцедок со згрутчување може да биде знак на следниве нарушувања:

Плацентарна абрупција - можна причина за крварење за време на бременоста

Во некои случаи, дебели, крвави празнења надвор од менструацијата може да бидат присутни кај жените, кои често одат преку абортус абортус на медицински или хируршки начин.

Исфрлањето на крвавата природа по постапката на абортус абортус е неизбежно. По правило, празнењето се прекинува на 14-тиот ден по манипулацијата, во поретки случаи, може да продолжи до почетокот на менструалниот циклус. Исто така, треба да се забележи дека во овој случај може да има одложување на почетокот на менструацијата (од 10 дена до 2 месеци).

Во секој случај, распределбата на ваква природа во несоодветно, од физиолошка гледна точка, периодот бара контакт со гинеколог.

Симптоматологија

Природата на клиничката слика ќе зависи од тоа што точно е причина за појава на таков симптом. Во случај дека не-абнормалното ослободување се појави 1-2 дена пред почетокот на менструацијата или по завршувањето на циклусот, ова не е патологија, па затоа не постои дополнителна клиничка слика.

Во принцип, крварењето надвор од менструалниот циклус може да биде придружено со следниве клинички симптоми:

Треба да се напомене дека последните две точки може да укажуваат на развој на сексуално пренослива болест (СПБ).

Итна потреба да побара лекарска помош ако по абортусот се забележува следнава природа на крварење:

 • изобилен крвав исцедок;
 • обемот на крв не се намалува во рок од два часа.

Ова може да укаже на внатрешно крварење на матката , а бидејќи испуштањето е обемно, долгорочната манифестација на симптомите е исклучително опасна за животот на жената.

Во секој случај, ако постојат клинички знаци кои се опишани погоре, треба веднаш да побарате лекарска помош.

Дијагностика

За да се утврди зошто постои избор на крвав карактер надвор од месечниот циклус, лекарот може само по добивањето на резултатите од дијагностичките мерки.

Пред сè, гинекологот врши физички преглед на пациентот со собирање на лична и семејна историја. Исто така, задолжително е да се дознае комплетната клиничка слика и да се испита медицинската историја на пациентот. За конечна дијагноза и, следствено, може да се изведе дефиниција за понатамошни терапевтски мерки, како лабораториски и инструментални дијагностички мерки:

Колпоскопија
 • вагинален тест за бактериолошки преглед;
 • тест за СПБ;
 • биопсија на цервикалниот ткиво;
 • колпоскопија;
 • Ултразвук на карличните органи;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • дијагностичка киретажа на утерусната шуплина за последователно бактериолошко испитување;
 • ОВК и БАК;
 • одредување на нивоата на хормони.

Како по правило, горенаведената дијагностичка програма е доволна за да се утврди причината за манифестацијата на таков клинички знак. Сепак, треба да се забележи дека во некои случаи програмата за дијагностички мерки може да се прилагоди, во зависност од податоците собрани за време на почетниот преглед и историјата на пациентот.

Третман

Во овој случај, може да се користат и конзервативни и радикални методи на лекување. Генерално, програмата за терапевтски интервенции целосно ќе зависи од основната причина.

Конзервативниот третман може да го содржи следново:

 • строг одмор во кревет (за време на бременоста, најверојатно, ќе биде потребна хоспитализација);
 • земање лекови;
 • правилна исхрана;
 • целосен сексуален одмор;
 • исклучување на стрес, психоемоционално и физичко насилство.

Медицинскиот дел од третманот може да вклучува и земање такви лекови:

 • хормонален;
 • хемостаза;
 • супстанции кои ја зголемуваат контрактилната активност на матката;
 • лекови за зајакнување на терапијата.

Посебна исхрана може да се препорача за периодот на активен третман. Точната диетална маса ја одредува лекар поединечно, но има неколку општи препораки:

 • забранет алкохол и сурогати;
 • од менито треба да се исклучи масна, премногу зачинета, зачинета и кисела;
 • консумира црвена храна се препорачува да се врати изгубената крв ако испуштањето е изобилно и долготрајно.

Покрај тоа, треба да ги следите општите препораки - да ги елиминирате стресот и чувствата, да го напуштите сексуалниот контакт до целосно закрепнување.

Во некои случаи, операциите се изведуваат за да се отстрани основната причина со следната ресторативна медицинска терапија, постапки за физиотерапија.

Прогнозата ќе зависи целосно од основната причина, сериозноста на развојот на патолошкиот процес и навременоста на почетокот на терапевтските мерки.

Превенција

За жал, не постојат специфични методи за превенција, бидејќи ова е симптом, а не посебна болест. Сепак, можете да го намалите ризикот од нејзината манифестација, ако ги следите овие правила:

 • внимателна лична интимна хигиена;
 • спречување на болести на генитоуринарниот систем;
 • употреба на бариерни методи на контрацепција.

Исто така систематски треба да се подложат на профилактичко испитување од страна на гинеколог. На првите симптоми треба веднаш да побараат лекарска помош.

Сподели го овој напис:

"Забележано во средината на циклусот" се забележува кај болести:

Атерокарциномот на матката е онколошки процес кој води до развој на малигни тумори во женскиот репродуктивен систем. Карактеристична особина на оваа болест е поразот на горниот слој на матката - ендометриумот. Тумор формиран од абнормални клеточни структури на ткивото на жлездата е асимптоматски во првите фази. Нема ограничувања во однос на возраста. Сепак, жените на возраст од 40-60 години се изложени на ризик.

...

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...

Дискератозата е патолошки феномен во кој се нарушени процесите на кератинизација на горниот слој на кожата, што е придружено со дезмолиза - распаѓање на меѓуклеточните мостови кои ги поврзуваат клетките на растот на епидермисот. Структурата на цитоплазмата станува малку зрнеста.

...

Наведбата на матката научниците сметаат не како болест, туку како состојба која се карактеризира со невообичаената локација на овој орган во малата карлица на жените. Се појавува по преносот на воспалителниот процес во присуство на недоволна функција на јајниците, како и патологијата е конгенитална.

...

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчести се кај жените од репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...

Метаплазијата е широко распространета патолошка состојба која се карактеризира со трансформација на нормалните клетки на еден орган, на пример, цревото, во патолошки. Опасноста од процесот е дека во отсуство на терапија, ракот се развива.

...

Ендометријалниот полип е неоплазма која се развива од ендометријалните клетки што ја поставуваат матката. Болеста обично се јавува во фер секс на возраст од 35 години и постари, а бројот на полипи во матката може да биде и еден и повеќекратен. Ако се појават неколку полипи, жените имаат фер секс со ендометријална полипоза. Методот на третман на оваа патологија е главно хистероскопија со киретажа.

...

Полипоза е болест која се карактеризира со појава на повеќе бенигни неоплазми во различни органи. Најчесто полипи се формираат во носните пасажи, во желудникот и цревата, како и во матката и јајниците. Постојат околности во кои овие бенигни формации може да се дегенерираат во канцерозна состојба, што претставува закана за човечкиот живот. Особено, таквата разновидност вклучува фамилијарна аденоматозна полипоза (често пренесена од родители на нивните деца).

...

Тромбоцитопатијата е болест на системот на хемостаза, која се карактеризира со квалитативна инфериорност на тромбоцитите со доволна количина во крвта. Болеста се јавува доста често, и главно во детството. Бидејќи третманот на патологијата е симптоматски, човекот страда од сето својот живот. Според ICD 10, кодот на таквата патологија е D69.1, освен за една од сортите на болеста фон Вилебранд, која според ICD 10 го има шифрата D68.0.

...

Фиброматозата е патолошки процес во текот на кој се случува замена на нормалното мускулно ткиво со сврзно ткиво. До денес, не беше можно да се дознае главната причина и патогенезата на појавата на таквата болест. Сепак, некои клиничари веруваат дека болеста е формирана во однос на позадината на генетската подложност и промени во хормоналните нивоа.

...

Хроничниот ендометритис е хронична воспалителна болест која влијае на внатрешниот слој на матката. Таа е предизвикана од разни инфективни агенси - вируси и бактерии. Оваа болест е многу опасна за здравјето на жената, бидејќи поради прогресијата во репродуктивниот орган се нарушени процесите на раст и отфрлање на ендометриумот. Ова, од своја страна, доведува до нарушување на менструалниот циклус, крварење на матката, спонтан абортус и неплодност. Но, ако е време да се дијагностицира патологијата и да се излечи, тогаш работата на женските генитални органи е нормализирана и ќе биде можно да забремените.

...

Цревната ендометриоза е патолошка состојба која напредува поради ширењето на хематогените и лимфогените од ендометријалните клетки од други засегнати органи. Обично болеста е дијагностицирана кај жени кои имаат историја на ендометриоза на матката. Најчесто, оваа болест влијае на сигмоидот и ректумот, но процесот може да биде локализиран во другите делови од дебелото црево.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.