Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Крв во сперма

Крвта со сперма е прилично алармантен знак, кој предизвикува многу вознемиреност меѓу претставниците на силната половина на човештвото. Оваа состојба во медицинската литература, исто така, има второ име - хемоспермија. Згрутчувањето на крвта во спермата може да укаже на прогресија на опасна болест на генитоуринарниот систем кај маж, но има и случаи кога овој феномен бил забележан поради пролонгирана апстиненција или поради траума на гениталиите.

Крвта во спермата почесто се гледа кај мажи со зрела возраст, но можно е крвта во семината течност и урината да се појават кај мажи од постарата возрасна група. Во секој случај, ако има таков алармантен знак, тогаш ова е сериозна причина да се консултирате со лекар за сеопфатна дијагноза. На крајот на краиштата, причината може да се крие во баналната апстиненција и во присуство на рак во гениталиите.

Етиолошки фактори

Крв во сперма кај мажите обично се јавува во присуство на болести од воспалителна и заразна природа. Исто така, ако крвта се излачува со сперма, ова може да послужи како показател за присуството на туморски слични формации од бенигна или малигна природа. Треба да се напомене дека секој орган на машкиот урогенитален систем може да биде засегнат - простатата, тестисите, плочките везикули, vas deferens, уретрата и мочниот меур.

Главните причини зошто крвта се појавува во сперма кај мажите е како што следува:

Крв во сперма
 • везикулитис ;
 • уретритис Често, со таква патологија, ако крвта се манифестира со сперма, наскоро ќе се манифестира во урината, бидејќи воспалителниот процес го погоди уретралниот епител;
 • простатит ;
 • епидидимитис ;
 • присуство на венерични патологии кај маж. Во овој случај, не само крвта во спермата и урината ќе биде обележана, туку и ќе се испушта од надворешното отворање на уретрата, горење, болка при сексуален однос и така натаму.

Кај мажите во старост, крвта со спермата почесто укажува на присуство на формации слични на тумор. Особено, пациентот може да развие рак:

Често, со таква патологија, се забележува појава на црвени крвни клетки или дури и згрутчување на крвта во урината. Сите овие предупредувачки знаци треба да бидат сериозна причина за човекот да контактира со квалификуван специјалист.

Видови

Клиничарите разликуваат неколку видови на оваа патологија:

 • неточно. Овој термин се користи ако причината за манифестација на крв со сперма кај маж е траумата на уретрата. Вообичаено во овој случај, не згрутчување на крв, но во ејакулата се забележани само мали ленти. Често лажната форма е придружена со манифестација на црвени крвни клетки во урината на еден човек. Овој симптом е исто така предизвикан од траума на уретрата. Често, излачувањето на урина е придружено со болка и чувство на печење;
 • точно. Со прогресијата на оваа форма на патологија кај човекот, ејакулата се меша со црвените крвни клетки (еритроцити) во простатата, семенските везикули или тестисите. Во овој случај, крвта со спермата укажува на развој на опасни патологии во органите на урогениталниот систем кај еден човек, и овој атрибут не може да остане без внимание. Вреди да се напомене дека црвените крвни клетки во урината со вистинска форма на патологија се забележани во ретки случаи.

Симптоматологија

Крв во сперма е симптом кој укажува на прогресија на одредени патолошки состојби во телото на еден човек. Ако се манифестира, најчесто тоа е придружено со други знаци, како што се:

 • слабост;
 • честа потреба за излачување на урина;
 • болка и едем локализиран во ингвиналниот регион;
 • оргазам станува помалку интензивен;
 • во лумбалниот регион, забележани се болки во болка;
 • излачувањето на урина може да биде малку тешко;
 • ејакулација е често болна;
 • хипертермија ;
 • треска

Дијагностика

Крв во сперма не може да се игнорира. Ако овој феномен е забележан постојано, тогаш треба да го посетите уролог . Само тој ќе може да открие зошто крвта се ослободува со сперма и како да се елиминира оваа состојба. Испитниот план за присуство на крв во спермата е како што следува:

 • целосна наплата на информации. Важно е лекарот да разјасни - кога и колку пати пациентот ја означил крвта во спермата, дали имал повреди на пределот на препоните, кои други симптоми се појавуваат. Исто така е важно да се разјасни историјата на сексуалните односи;
 • инспекција Инспекција и палпација на пенисот, палпација на тестисите и перинеална проверка;
 • лабораториска дијагностика. Крвта во спермата дава основа за следниве испитувања: спермограм, коагулограм, анализа за да се утврди концентрацијата на ПСА, сеење на сперматозоиди;
 • инструментална дијагностика.
Нормално читање на сперма

Сите овие дијагностички методи ви овозможуваат да одредите точно зошто крвта се секретира со сперма. По добивањето на резултатите од испитувањето, лекарите го пропишуваат оптималниот план за лекување.

Медицински настани

Елиминацијата на екскрецијата на крв со сперматозоиди се врши со третирање на патологијата што предизвика манифестација на таков симптом. Методите може да бидат конзервативни и хируршки. Изборот на методот останува за присутниот лекар.

Конзервативна терапија:

 • ако крвта со сперматозоидите е ослободена во однос на позадината на простатитот, тогаш е пропишана антибактериска терапија;
 • кај аденом на простата се препишуваат лекови за намалување на опструкцијата на уринарниот тракт;
 • ако уретритисот станува причина за крвна секреција со сперма, тогаш се пропишуваат антиинфламаторни и антибактериски лекови;
 • спроведување симптоматска терапија.

Хируршки третман:

 • ако крвта со сперма се ослободува поради проширените вени на простатата, се покажува дека тие се коагулираат;
 • во случај на циста или тумор со бениген или малиген карактер, тој се отстранува со оперативен метод.

По хируршки третман, пациентот останува во болница веќе некое време, така што докторите можат да ја следат неговата состојба и да ги оценат резултатите од извршената операција. Исто така е пропишана терапија со лекови насочена кон подобрување на состојбата на пациентот, негово брзо закрепнување, како и спречување на развој на можни компликации по извршената оперативна интервенција.

Сподели го овој напис:

"Крв во сперма" се забележува кај болести:

Везикулитис е воспалителна лезија која се јавува во семенските везикули. Везикулитис, чии симптоми се претежно измазнети, нема акутни манифестации, што доведува до задоцнето лекување на пациентите за обезбедување на соодветна медицинска нега, а исто така идентификува некои тешкотии кои се релевантни во процесот на дијагностицирање.

...

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...

Ракот на простата е малиген тумор, кој, според степенот на преваленција, е рангиран на четвртото место меѓу другите видови на рак, кои се најчести во медицинската пракса. Рак на простата, чии симптоми се карактеристични само за оваа болест, не се појавуваат главно кај мажи на возраст од 50 години и постари.

...

Синдром на карлична болка - се смета за широко распространета состојба која придружува голем број на патологии поврзани со органите лоцирани во карличната област. Ваквата болест е подеднакво дијагностицирана кај двата пола.

...

Уретралната стриктура е патологија на уретрата која се јавува кај луѓето со заболувања на урогениталниот систем, кои страдаат од простатитис или аденома на простатата. Стриктурата на уретрата се наоѓа по целата уретрата и се манифестира со патолошко стеснување на нејзиниот внатрешен лумен.

...

Фиброза на простатата (друго име за простата склероза) е болка која често влијае на членовите на силната половина на човештвото. Се развива кај мажи од различни возрасни групи. Се карактеризира со воспаление на уринарниот систем, кое се развива како резултат на брзиот раст на сврзното ткиво. Колку повеќе расте, толку повеќе ќе се компресираат семето и уринарните канали. Сето ова е полн со кршење на процесот на мокрење, како и појава на проблеми во сексуалниот живот.

...

Кламидија е исклучително честа болест кај оние кои се сексуално преносливи, односно од голем број на СПБ. Chlamydia, симптоми кои во околу половина од случаите се отсутни кај пациентите, како и клинички манифестации или карактеристични поплаки, се дијагностицира годишно кај повеќе од 90 милиони луѓе.

...

Кламидија кај мажи (син на урогенитален хламидија, хламидијален уретритис, хламидијална инфекција) е инфективен процес во органите на уринарниот систем. Главната опасност е тоа што болеста често има асимптоматски тракт, кој е полн со оштетување на внатрешните органи и системи.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.