Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Крв во урината

Крв во урината или хематуријата не е независна болест, туку симптом на одреден воспалителен или инфективен процес на урогениталниот систем. Нормално, во еден ден до 2 милиони еритроцити се излачуваат со урина. Ако бројот на крвни клетки го надминува овој индикатор, можете да ги набљудувате филаментите или крвните згрутчувања во урината. Овој симптом може да се забележи и кај мажите и кај жените. Игнорирањето или обидот да се елиминира со неовластена употреба на лекови и народни лекови не се препорачува.

Етиологија

Во овој случај, невозможно е да се изолира заедничка етиологија, бидејќи урината со крв може да се забележи кај уринарните патологии, кои може да се најдат само кај мажи или жени.

Крвта во урината кај жените може да ги има следните причини:

Крв во урината за време на бременоста е забележан доста често, меѓутоа, тоа не може да се смета за нормална состојба. Со овој симптом итно треба да се консултирате со лекар.

Треба да се забележи дека крвта во урината кај жените може да се забележи со механички оштетувања на бубрезите. Нешто поретко, но сепак сосема веројатно, промена на бојата на урината поради внесувањето на одредени лекови или прехранбени производи.

Крв во урината кај мажите причини може да имаат такви причини:

Причини за циститис

Исто како и кај жените, крвта во урината на мажите може да биде присутна поради продолжено лекување со одредени лекови или навики во исхраната.

Крвта во урината на детето ја има истата етиологија како кај возрасните, со исклучок на некои фактори кои се невозможни поради возраста.

Симптоматологија

Севкупната клиничка слика ќе зависи од основната причина. Во принцип, може да се појават дополнителни симптоми:

За да се утврди причината за формирање на крв во урината, потребна е дијагностика. Не се препорачува само-лекување, земање лекови кои се избираат само врз основа на чести симптоми. Ова може да доведе не само до компликации, туку и до замаглена клиничка слика, што ја комплицира дијагнозата и изборот на точниот курс на лекување.

Дијагностика

Микро- и груба хематурија

За да дознаеме зошто крвта се јавува во урината на маж или жена, се пропишува комплекс на лабораториски и инструментални методи на испитување. Првично, се врши физички преглед и се открива општа историја.

Стандардна дијагностичка програма може да го содржи следново:

 • општ и биохемиски тест на крв ;
 • уринализа ;
 • анализа на урина според nechyporenko;
 • ултразвучно испитување на урогениталниот систем;
 • лабораториски тестови за да се идентификуваат инфективните процеси;
 • цистоскопија на мочниот меур;
 • Х-зраци испитување на карличните органи и абдоминалната празнина;
 • томографија на карличните органи и бубрезите.

Дополнителни дијагностички методи ќе зависат од целокупната клиничка слика, анамнеза и наводната основна причина.

Третман

Во овој случај, третманот е строго пропишан од специјалист по медицина, по точна дијагноза и етиологија. Самотретувањето, а особено користењето на народни лекови, е строго забрането.

Програмата на терапија ќе зависи од каков вид патолошки процес доведе до појава на урина со крв кај маж или жена. Општо земено, можно е да се разликуваат такви аспекти на третманот што можат да се применат:

 • за повреди - терапија со лекови и, можеби, хируршка интервенција;
 • во инфективна етиологија - антибактериска терапија и дополнителни лекови за елиминирање на болеста;
 • кај уролитијаза - елиминација на камења и соодветна терапија;
 • во патологиите на простатата - терапија со лекови и хирургија.

Ако има урина во крвта на жените за време на бременоста, употребата на лекови е минимизирана, бидејќи тие можат да му наштетат на детето.

Времетраењето на лекот, дозата, режимот што го пропишува исклучиво лекарот кој го посетува.

Превенција

Бидејќи присуството на крв во урината не е посебна болест, туку симптом на клиничка слика за одредена болест, нема посебни методи на превенција. Но, можете да ги применувате општите препораки:

 • интимна хигиена;
 • навремено и правилно лекување на сите заразни и вирусни заболувања;
 • облечен во удобна долна облека направена од природни ткаенини;
 • избегнувајте хипотермија, преголема стрес и нерв;
 • добра исхрана;
 • умерено вежбање.

Покрај тоа, треба систематски да се подложите на превентивен медицински преглед и на првите симптоми консултирајте се со доктор и немојте да се лекувате самостојно.

Сподели го овој напис:

"Крв во урината" се забележува кај болести:

Бубрежниот апсцес е ретка болест која се карактеризира со формирање на ограничена област на воспаление исполнето со гноен инфилтрат. Патолошкиот фокус е одделен од здравите ткива на овој орган со гранулациона осовина. Болеста се однесува на бројот на заболувања кои бараат итна операција.

...

Ангиомиолипом е редок бениген карцином кој се формира поради мутација на клетки во васкуларниот, мускулниот и масното ткиво. Овој тип на патологија главно влијае на бубрезите, но исто така се пронајдени лезии на надбубрежните жлезди, панкреасот, матката. Јајниците, надбубрежната кортекс и мозокот исто така се подложни на патологија.

...

Ангиопатија на ретиналните садови е патолошка состојба, која се манифестира со кршење на тонот на крвните садови и малите капилари на фундусот на окото. Како резултат на прогресијата на оваа патологија, тие може да се стесни, прошират или да станат повредени. Наспроти позадината на сите промени, постои кршење на протокот на крв во погодените крвни садови, како и повреда на нервната регулација.

...

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...

Бергерската болест (igA-nephropathy, igA-nephritis) е неинфективна форма на гломерулонефритис, која се карактеризира со бавен клинички курс, зголемување на хематурија, протеинурија и ренална инсуфициенција. Болеста е опасна, бидејќи специфичниот третман за него не е развиен.

...

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...

Гасната гангрена е тешка инфективна патологија, која се развива против позадината на екстензивно кршење на ткивата поради анаеробни микроорганизми. Исто така, инфекцијата може да влезе во телото во присуство на отсечени екстремитети, барем - со повреди на дебелото црево. Причини за инфекција во телото - контаминација на раните на раната со земја, во која постои анаеробна инфекција, како и белешки од валкани алишта.

...

Хематурија е термин кој го користат лекарите за да укажат на присуство на крв во урината во количина што е многу повисока од нормалната. Хематурија не е независна болест, тоа е симптом кој укажува на прогресија на патологиите на бубрезите и уринарниот тракт. Во овој случај, постои боење на урина излачена во црвено-кафена боја.

...

Хемофилијата е хемостатична болест наследена од генерација на генерација, која се карактеризира со оштетена синтеза на фактори за коагулација на VIII, IX или XI, чиј недостаток предизвикува побавно време на коагулација на крвта и го зголемува времетраењето на крварењето. Носител на хемофилија е женскиот пол, додека најчесто мажите се болни. Момчињата родени со таква жена наследат таква болест во 50% од случаите. На истиот носач на знаци на болеста, обично, не се почитува.

...

Хидронефротична трансформација или хидронефроза на бубрегот е болест, како резултат на која започнува патолошкото проширување на бубрежниот систем на карлицата. Патолошкиот процес се должи на фактот дека процесот на одлив на урина е нарушен во бубрезите. Како по правило, болеста влијае само на еден бубрег. Младите жени се најмногу осетливи на болеста.

...

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...

Вегенеровата грануломатоза е подтип на системски некротичен васкулитис, кој главно влијае на ткивата и крвните садови на горниот респираторен тракт. Во главната група на ризик од овој патолошки процес се мажи и жени од 25 до 40 години. Со генерализирана форма на патологија, клиничката прогноза е крајно неповолна.

...

Дијабетичната ангиопатија е патолошки процес кој е компликација на дијабетес мелитус и се карактеризира со фактот дека малите садови се оштетени низ телото. Ограничувања на возраст и пол, оваа болест не.

...

Дијабетична нефропатија - процес на патолошки промени во бубрежните садови, кој е предизвикан од дијабетес мелитус. Оваа болест доведува до развој на хронична ренална инсуфициенција, постои висок ризик од смрт. Дијагнозата се прави со помош на не само физички преглед на пациентот, туку е потребно и за лабораториски и инструментални методи на испитување.

...

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...

Бенигна хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се напомене дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и не се стреми да се дегенерира во малигнен процес.

...

Инфарктот на бубрегот е патологија, поради развојот на кој се јавува смрт (некроза) на бубрежните ткива. Причината за оваа состојба е ненадејниот прекин на протокот на крв низ бубрежниот сад. Најчесто, оваа болест ги погодува луѓето од работоспособна возраст и пензионери.

...

Камењата на бубрезите се една од најчестите манифестации на уролитијаза, во која се формираат камени соли, всушност камења, во бубрезите. Камењата на бубрезите, чиишто симптоми се манифестираат во форма на напади на ренална колика, пиурија (гној во урината), хематурија (крв во урината) и болки во грбот, може да се отстранат и со конзервативна терапија, чиј ефект им овозможува да се растворат и хируршка интервенција во која камењата се отстрануваат со оперативниот метод.

...

Циста на бубрезите е неоплазма која се формира на страната на горниот слој на бубрегот, тоа е абдоминална неоплазма по вид, бенигна по природа, но под одредени услови постои ризик од малигнитет на процесот. Цистата на бубрегот, чии симптоми главно се манифестираат кај мажи во просек на возраст од 45 до 50 години, е многу поретко кај жените. Имајќи ја предвид нагласената тенденција да се трансформира во малигнен процес, цистата на бубрезите бара постојано следење на оваа неоплазма со цел да се преземат навремени мерки, што не е секогаш возможно поради долгото отсуство на симптоми (латентен тек).

...

Мегууретер - конгенитална или стекната болест поврзана со проширувањето на уретерот. Оваа состојба предизвикува потешкотии во изливот на урина и предизвикува нарушување на бубрезите. Симптоматично се манифестира бифазично мокрење, треска, болка во стомакот, апатија, бледа кожа, силна жед. Со урина, гној и крв се излачуваат.

...

Микрометурија - висока содржина на црвени крвни клетки во урината, која може да се открие под микроскоп во лабораториски услови. Укажува појава на патолошки процеси во генитоуринарниот систем на телото. Често болеста е забележана кај мажите, кај жените многу помалку.

...

Уролитијаза (уролитијаза) е патолошки процес кој води кон формирање на камења во мочниот меур, уретерот или бубрезите. Болеста се дијагностицира кај 3% од вкупното население. Кај млади луѓе, камењата се најчести во бубрезите и уретерот. Кај постарите лица, патологијата се јавува во областа на мочниот меур. Ограничувања во однос на возраста и полот, оваа болест нема.

...

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...

Нефролитијаза - сега е доста дијагностицирана болест во која се забележува формирање на бубрежни камења. Вреди да се напомене дека анализата може да се појави кај возрасни и деца. Постои болест во однос на позадината на протокот во сложените хемиски процеси во човечкото тело. Меѓу предиспонирачките фактори емитираат слаба исхрана, присуство на инфективни процеси и генетска предиспозиција.

...

Бубрежна нефроптоза е опасна болест која се карактеризира со зголемена мобилност на бубрезите. Ова, пак, доведува до нарушување на односот на органите на уринарниот систем. Ако таква патолошка состојба се развие и напредува, органот се движи во стомакот, па дури и во карлицата, понекогаш враќајќи се во својата физиолошка положба повторно. Според МКБ-10, нефроптозата се однесува на 14-тата класа на заболувања.

...

Нефросклерозата е патологија на бубрезите, која се карактеризира со постепена смрт на нефроните - клетките одговорни за функционирањето на органот, и го заменува нивното растечко ткиво кое не е одговорно за функционирањето на бубрегот. Оваа болест се карактеризира со фактот дека бубрезите се компактираат, се намалуваат, односно го губат нормалниот волумен и перформанси, поради што бубрежната инсуфициенција почнува да напредува.

...

Вилмс тумор (нефробластом) се смета за високо-малигна лезија локализирана во паренхимот на бубрезите. Карактеристика на болеста е тоа што таа се развива и се дијагностицира само во детството. Најверојатната теорија за потеклото на таквата неоплазма е ембрионска, според која е последица на генетски мутации. Покрај тоа, туморот делува како компонента на некои вродени синдроми.

...

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.