Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Крв во измет

Крвните измет не се независен проблем, туку манифестација на компликации од болести на органите на дигестивниот систем. Но, конзистентноста е особено важна. Ако изметот е течен и во исто време со нечистотии во крвта, ова може да послужи како знак на внатрешно крварење. Но, ако изметот е од нормална конзистентност - ова може да укаже на хемороид или анален пукнатина. Во вториот случај, ваквите болести не претставуваат закана за животот и здравјето на луѓето, но предизвикуваат непријатност. Затоа, тие треба да се третираат што е можно поскоро.


Крвта во изметот може да се изговара и да остане на тоалетна хартија, или може да биде скриена. Често, фецесот со крв се забележува кај новороденчиња. Главната причина е алергиски реакции. Жените за време на бременоста исто така се склони кон ова нарушување. Ова се должи на фактот дека садовите дестилираат крв неколку пати поинтензивни. Фекалии со крв може да се појават по породувањето, бидејќи жената е под огромен притисок за време на овој процес.

За разлика од возрасните, крвта со измет кај децата не е причина за сериозни нарушувања во функционирањето на дигестивниот тракт. Појавата на овој симптом кај возрасната популација може да укаже на патологија во структурата на цревната мукоза или знак за појава на рак во дуоденумот.

Етиологија

Крвта со измет е светло-црвена, црна или бургундска. Тоа може да биде јасно видливо за некое лице или, напротив, да се скрие, односно да е невидливо за голо око. Исто така, постојат неколку причини, а манифестациите на крв во измет на дете и возрасен ќе бидат различни. Причините за појава на оваа особина кај возрасните се:

 • хемороиди ;
 • формирање на анален пукнатина ;
 • онколошки тумори во цревата или стомакот;
 • формирање на чиреви во дуоденумот или дебелото црево;
 • проширени вени во езофагусот;
 • влијанија врз флората на дигестивниот тракт на бактерии, амеби, балантиди и други микроорганизми;
 • несакани ефекти на одредени лекови;
 • воспалителни процеси на ректумот;
 • репродукција на паразити;
 • Кронова болест ;
 • гастритис , особено хронична природа ;
 • генетска предиспозиција. Ако еден од блиските роднини имал таква патолошка состојба, тогаш веројатноста за крвта со измет кај дете е висока од истата причина како кај возрасно лице.
Причини за крв во измет

Слични процеси може да бидат причинители на крвта со измет кај жените за време на бременоста, но најчесто оваа патологија се јавува по породувањето поради висок притисок за време на овој процес.

Крв во измет кај бебиња и постари деца се појавува во случаи на:

 • алергиска реакција, најчесто во млечни производи. Новороденче со вештачко, не доено;
 • дефицит на лактоза (кај доенчињата е исклучително редок);
 • претворајќи ги цревата . Во овој случај, веднаш мора да извршите хируршка операција;
 • цревни инфекции. Обично се појавуваат кај деца од возраста со кои започнуваат дополнителни додатоци.

Многу ретко, причините како пукнатини и хемороиди можат да предизвикаат појава на фекалии со крв кај децата.

Видови

Крв во измет на возрасен и дете може да биде:

 • скриени - згрутчување или честички на крвта се толку мали што не се забележуваат со вообичаениот изглед на измет;
 • слаба - крвта со измет се излачува со само неколку капки и не предизвикува болка за лице;
 • умерена - крв ​​има појава на згрутчување на темноцрвена или темноцрвена боја;
 • силни измет се излачува со голема количина крв.

Овие манифестации на измет со крв се карактеристични и за возрасните, особено за жените за време на бременоста, и за децата.

Симптоми

Во почетните фази, крвта во измет на дете, возрасни, особено жени за време на бременоста, не предизвикува непријатност. Често некое лице дури и не знае што може да биде носител на било која болест, бидејќи не сите возрасни го гледаат појавувањето на нивните фекални маси. Но, кога ќе почнат да се приклучуваат дополнителни знаци, ова станува причина да побарате помош од лекар. Така, појавата на фекалии со крв е придружена со следниве симптоми:

 • намалување или комплетен недостаток на апетит (често аверзија кон храната);
 • влечење болка во долниот дел на стомакот;
 • значителна загуба на телесна тежина;
 • постојана анксиозност и плачење се карактеристични за доенчињата;
 • запек ;
 • лажни желби да емитуваат фекални маси;
 • чувство на тежина и полнота на цревата, и покрај тоа што неодамна беше извршен процес на празнење;
 • напади на вртоглавица;
 • појава на лезии на кожата - карактеристичен знак на измет со крв кај деца под една година;
 • општа слабост на телото.

Зглобовите на крвта во измет кај новороденчињата и кај возрасните се знак дека веднаш треба да се консултираат со лекар. Во новороденчето, полесно е да се најдат, бидејќи родителите мора да внимаваат на конзистентноста и составот на нивните доенчиња. Кај средовечните луѓе, тие може да бидат невидливи, особено затоа што не сите луѓе гледаат каков вид измет имаат.

Дијагностика

Слично на симптомите, дијагностичките активности за доенчиња и возрасни ќе се разликуваат. Кај мали деца, овој процес ќе се состои од множество методи:

Стапка на анализа за дисбактериоза
 • педијатриско советување - неопходно е да го посетите, бидејќи тој може да препише ефикасни методи на лекување;
 • консултација со специјалист за алергиски болести - се врши кога детето има осип на кожата, што е непогрешлив знак за алергија;
 • испитување од страна на гастроентеролог - треба да се спроведе за да се потврдат или побијат крварење и конгенитални абнормалности на структурата на дигестивниот тракт;
 • консултација со хематолог - ако постои сомневање за нарушување на коагулацијата кај новороденчето;
 • анализа за да се утврди дефицит на лактоза - најчесто доведува до ослободување на крв во фецесот;
 • сеење за дисбиоза ;
 • анализи на микроорганизми и хелминти.

Возрасни пациенти се пропишани за да извршат анализа на измет за скриена крв - пред овој процес е неопходно да се почитуваат строги мерки, бидејќи јадењето на високо железо или земање лекови може да ја промени вредноста на анализата. Подготовката за испорака треба да трае најмалку една недела, само на овој начин можете да гарантирате вистински резултат. Главната цел на анализата е да се открие хемоглобинот во изметот. Ако анализата стане позитивна, тоа значи дека телото има гастроинтестинални заболувања или има канцерогени тумори. Но, ако резултатот од анализата е негативен, тоа воопшто не значи дека лицето нема нарушувања во работата на органите за варење.

Третман

По добивањето на сите резултати од тестот, лекарот пропишува рационален третман. Во никој случај не треба да се обидете да ја елиминирате крвта во измет на возрасен човек (особено жени за време на бременоста) и бебето, бидејќи тоа само може да ја влоши ситуацијата.

Терапијата може да се одвива на неколку начини. Ако се открие крварење, чиреви или онколошки тумори, веднаш треба да се спроведат соодветни медицински интервенции. Доколку овие патологии се пронајдени кај бремена жена, таа треба да биде под постојан надзор на лекарот кој присуствувал и акушер-гинеколог , а операциите се пропишани по породувањето. Во случаи кога други фактори предизвикале екскреција на крв во изметот, терапијата со лекови е пропишана, која се избира поединечно за секој пациент (особено внимателно за жените за време на бременоста). Покрај тоа, се подготвува посебна диета. Ако хемороиди и анални пукнатини се причините, операциите не се потребни, само треба да ја збогатите храната со зеленчук во варена форма, млечни производи и растително масло.

Во случај кога крварењето кај дете или возрасен поминало самостојно, сеуште е неопходно да се консултира лекар со рутински преглед. Кај жените, појавата на крв во изметот може да се појави за време на бременоста и може да се отстрани независно по породувањето.

Сподели го овој напис:

"Крв во измет" се забележува кај болести:

Апсцесот на црниот дроб е процес на формирање на гној наполнета празнина во паренхимот на органот поради воведување на пиогена микрофлора во него. Причините кои предизвикуваат оваа болест може да бидат и бактерии и протозои. Ако се воведат бактерии, се развива бактериски апсцес на црниот дроб, а ако се развијат амеби и други протозои, се јавува абебен црн апсцес.

...

Цревниот аденокарцином е рак кој влијае на ректумот. Таа е една од најчестите форми на онкологија на дебелото црево. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 50-70 години. Клиничарите забележуваат дека неодамна аденокарциномот на цекумот има позитивен тренд.

...

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

...

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...

Анална пукнатина - повреда на структурата на мукозната мембрана на човечкиот анус. Најчесто, таков дефект се јавува на задниот ѕид. Големината на пукнатината обично се движи од еден до два сантиметри. Но, и покрај ова, болеста, ако не се лекува, може да доведе до ризици по здравјето кај лицата со компликации.

...

Анисацидозата се смета за релативно нова болест на хелминтичниот тип, бидејќи првично била дијагностицирана во 1955 година. Болеста може да влијае на секое лице: полот и возрасната група нема да бидат ограничувања за пенетрација на паразитот.

...

Атоничен запек - промена во нормалното функционирање на цревата, како резултат на што има одложување на дефекацијата. Состојбата е предизвикана од нарушена цревна подвижност. Жените се соочуваат со проблемот на атоничен запек почесто од мажите. Меѓутоа, ако ова е изолиран случај, не треба да се грижите, бидејќи е многу полошо кога болеста го придружува лицето константно и станува норма.

...

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...

Вилебрандната болест е патолошки процес на конгенитална етиологија, која е предизвикана од критичен недостаток или намалена активност на плазматската компонента на 8-миот крвен фактор, von Willebrand фактор. Со други зборови, болеста фон Вилебранд е форма на хеморагична дијатеза, односно патологија на згрутчување на крвта.

...

Кронова болест е болест која се карактеризира со појава на грануломатозен воспалителен процес, како резултат на протокот на кој еден или друг интестинален дел може подоцна да биде засегнат. Кроновата болест, симптомите на кои ја разгледуваме во денешната статија, со оваа варијанта на курсот главно влијае на тенкото црево (нејзиниот краен дел). Кронова болест може да се развие кај било која личност, дури и потполно здрава, и без оглед на возраста и полот.

...

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот што децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат непроблематични производи и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

...

Хеморагичен васкулитис кај децата е имунопатолошко заболување кое се манифестира со воспаление на ѕидовите на капиларите и нивната прекумерна кршливост, како резултат на што се формираат повеќе микротромби, а капиларите на кожата и внатрешните органи се погодени со развој на петехијални хеморагии.

...

Хемороидите, болест што ќе се дискутира во нашиот денешен напис, не може да се наречат ништо друго освен деликатен проблем. Покрај тоа, хемороидите, симптомите на кои ќе ги разгледаме денес, во многу случаи, пациентите се обидуваат сами да се лечат, што, за жал, на никој начин не го фаворизира својот тек и последици кои произлегуваат од сличен став кон него.

...

Хемороидите за време на бременоста е проктолошко нарушување кое се карактеризира со оштетено снабдување со крв во хемороидалните вени. Ова, пак, води кон нивно проширување и тромбоза и предизвикува крварење. Егзацербацијата на оваа болест за време на породувањето е предизвикана од природни физиолошки промени во телото, како и седентарен животен стил во последните месеци од бременоста.

...

Хемороидите кај мажите често се дијагностицираат заболувања, кои предизвикуваат голем број на психолошки и физички проблеми, како и значително намалување на квалитетот на животот. Претставниците на посилниот пол, како болест се појавуваат неколку пати почесто од жените. Болеста е дилатација на плексус на садовите на ректумот. Карактеризиран од нивниот пролапс и крварење, како и појавата на воспалителниот процес.

...

Хемофилијата е хемостатична болест наследена од генерација на генерација, која се карактеризира со оштетена синтеза на фактори за коагулација на VIII, IX или XI, чиј недостаток предизвикува побавно време на коагулација на крвта и го зголемува времетраењето на крварењето. Носител на хемофилија е женскиот пол, додека најчесто мажите се болни. Момчињата родени со таква жена наследат таква болест во 50% од случаите. На истиот носач на знаци на болеста, обично, не се почитува.

...

Црвите кај децата се прилично честа појава, бидејќи се поподложни на ефектите врз животната средина, а црвите влегуваат во нивните тела со нечисти раце, преку песок и слабо измиена храна (зеленчук и овошје). Некои хелминци се пренесуваат преку крвта на мајката на детето интраутерино, и така тој веќе е роден со паразити кои живеат во неговите црева или други дигестивни органи.

...

Хернија од белата линија на абдоменот е патологија која се карактеризира со протурка низ луменот меѓу тетивните плексуси на поткожното масно ткиво и петелките на малите и големите црева. За попрецизно да се разбере што е хернија на белата линија на абдоменот, треба да разберете некои од анатомските нијанси. Нормално, постојат мускули од двете страни на средната линија на абдоменот, кои во централниот дел се меѓусебно поврзани со тетивите зглобови, што изгледа како еден вид на споеви. Слободните краеви на мускулите поврзани со тетивите ја формираат белата линија на абдоменот, односно претставува еден вид надворешна рамка - функцијата на оваа рамка е да ги заштити стомачните органи.

...

Дивертикула се нарекуваат издигнувања кои се формираат на ѕидовите на големиот или тенкото црево. Тие може да се појават и да не се грижат за личност за живот, но во некои случаи тие стануваат воспалени, предизвикувајќи таква болест како интестинална дивертикулоза. Оваа болест може да се формира во различни делови на цревата. На пример, во сигмоид или дебело црево.

...

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...

Дивертикулитис е воспалителна болест со локализација во цревата. Оваа гастроентеролошка болест е предизвикана од формации во форма на торба, кои по својот изглед наликуваат на хернија и се нарекуваат дивертикула. Кај овие тумори може да се акумулираат остатоци од храна, што доведува до пролиферација на бактерии и, како последица на тоа, започнува воспалителниот процес, односно интестиналниот дивертикулитис.

...

Долихоколон е патолошки процес, кој се карактеризира со фактот дека одредени делови од дебелото црево стануваат подолги. Во овој случај, дијаметарот и дебелината на ѕидовите на телото не се менуваат. Овој патолошки процес нема јасни разлики во однос на полот и возраста, па затоа dolichocolon се дијагностицира кај деца и возрасни.

...

Гастроинтестинално крварење - е протокот на крв од оштетените крвни садови во шуплината на органите кои го сочинуваат дигестивниот систем. Главната ризична група за појава на такво нарушување вклучува постари лица - од четириесет и пет години до шеесет години, но понекогаш се дијагностицира кај деца. Вреди да се спомене дека се јавува неколку пати почесто кај мажите отколку кај жените.

...

Цревната инвагинација е болест која се карактеризира со воведување на еден дел од цревата во друг, што предизвикува опструкција на гастроинтестиналниот тракт. Кај возрасните, патологијата се јавува во изолирани случаи, бидејќи дијагнозата и третманот често се изведуваат дури и кај доенчиња.

...

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Стоит отметить, что все ткани и органы в человеческом теле имеют различную чувствительность к недостатку кровоснабжения. Менее восприимчивы — хрящевые и костные структуры. Более уязвимы – головной мозг, сердце.

...

Что такое кандидоз? Это болезнь, поражающая слизистую оболочку, органы, кожу. Её формирование происходит вследствие заражения организма дрожжеподобными грибками рода Кандида. Подобные грибки могут присутствовать в почве, овощах, фруктах и даже предметах домашнего обихода.

...

Кандидоз кишечника – болезнь, вызванная грибками рода Candida, которые активно развиваются в желудке и кишечнике человека, провоцируя нарушение кишечной микрофлоры с развитием сильнейшего дисбактериоза.

...

Кишечной палочкой (Escherichia coli) учёные называют палочковидную условно-патогенную бактерию, которая способна нормально функционировать и размножаться только в условиях отсутствия кислорода. Была открыта в восемнадцатом веке Теодором Эшерихом, благодаря которому и получила своё название.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.