Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвени дамки на вратот

Црвени дамки на вратот - симптом кој се карактеризира со црвенило на одредени делови на кожата на вратот, во некои случаи може да бидат придружени со десквамација, чешање. Треба да се забележи дека црвените точки на вратот на детето или возрасните не се секогаш манифестации на одреден патолошки процес. Во некои случаи, таква клиничка манифестација може да се должи на психосоматски фактор или алергиска реакција на надворешни стимули.

Во секој случај, само квалификуван специјалист може да ја утврди точната етиологија со преземање на потребните дијагностички мерки. Невозможно е да се отстрани црвената точка на вратот самостојно, особено ако се јавува и е придружена со осип во облик на плаки, меурчиња со течност. Ова може да предизвика сериозни компликации.

Нема јасни ограничувања во однос на возраста и полот, оваа болест нема, зошто може да се дијагностицира дури и кај новороденчињата.

Етиологија

Причината зошто црвени дамки се појавуваат на вратот можат да бидат или надворешни етиолошки фактори или внатрешни. Во првиот случај, следново може да предизвика појава на овој симптом:

 • стрес , анксиозност (треба да се забележи дека со вознемиреност се појавуваат не само на вратот, туку и на лицето);
 • физички ефекти врз кожата;
 • залак од инсекти;
 • долг престој на сонце;
 • пелен осип;
 • алергиска реакција на козметика, бижутерия.

Што се однесува до патолошки процеси кои можат да го предизвикаат фактот дека на вратот се појавуваат црвени дамки, ова треба да вклучува:

Во секој случај, само докторот може да ја утврди точната причина за манифестацијата на овој клинички знак со спроведување на сите потребни лабораториски и инструментални методи на испитување.

Симптоматологија

Дополнителни симптоми на црвени дамки ќе зависат од основната причина за болеста. Ако причината за овој симптом е психосоматски фактор, тогаш, како по правило, нема дополнителни знаци, а самото место не предизвикува загриженост. Во ретки случаи, чешање може да биде присутна.

Црвени дамки на вратот

Во случај дека оваа клиничка манифестација е последица на дерматолошка болест, тогаш е можно присуство на следната клиничка слика:

 • локализацијата на точки се забележува не само на вратот, туку и на другите делови од телото - во скалпот, на рацете, случајно преку телото;
 • дамките можат да станат кора, да се трансформираат во плаки, ампули со течност;
 • придружени со чешање и горење, може да се олупи.

Во посложени случаи, покрај локалните симптоми, може да има општо влошување на здравјето, зголемување на температурата.

Во алергиска реакција, може да се појават слични симптоми, но не толку многу изразени во природата и времетраењето. Како по правило, подложно на отстранување на провоцирачкиот фактор, интензитетот на манифестацијата на клиниката е намален.

При заразни болести, црвените точки на вратот може да бидат придружени со следната клиничка слика:

Манифестацијата на таков симптом не е исклучена кај автоимуни процеси, кои може да бидат придружени со следната клиничка слика:

 • општо влошување на здравјето - пациентот е мачен со постојана слабост, летаргија е присутна дури и по долг одмор, можеби егзацербација на постојните хронични болести;
 • периодично ја зголемува телесната температура;
 • нестабилен крвен притисок;
 • црвени дамки може да станат лушпести, нервозни;
 • кај жени, можеби кршење на менструалниот циклус , проблеми со хормонална природа;
 • кај мажите, намалување на сексуалната желба , намалување на потенцијата;
 • Зафатената кожа губи чувствителност, грубо.

Манифестацијата на било која клиничка слика бара да побара медицинска помош, бидејќи е невозможно да се споредат манифестирачките симптоми со клиниката на болеста и да се пропише третман.

Дијагностика

Во присуство на такви симптоми потребно е, пред се, да се побара совет од дерматолог . Доколку е потребно, по првичниот преглед, може да биде неопходно да се консултира со следниве специјалисти:

Пред сè, физички преглед е задолжителен, при што лекарот мора да воспостави комплетна клиничка слика и да собира лична историја на пациентот.

Алергиски тест на кожата

За точна дијагноза и, со тоа, утврдување на понатамошни тактики на терапија, може да спроведе такви лабораториски и инструментални методи на дијагноза:

 • ОВК и БАК;
 • уринализа;
 • имунолошки студии;
 • стружење од погодената кожа за микроскопско испитување;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • алергиски тестови.

Врз основа на резултатите од истражувањето и собраните податоци за време на почетниот преглед, докторот ја утврдува основната причина и го пропишува третманот.

Третман

Во повеќето случаи, третманот е комплексен и ограничен на конзервативни терапии.

Во овој случај, третманот со традиционални медицински средства не е исто така исклучен, меѓутоа, нивната употреба треба да се спроведува само по консултација со вашиот лекар и како додаток на главниот тек на терапијата.

Медицинскиот дел од третманот може да ги вклучува следниве лекови:

 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антихистаминици;
 • антибиотици;
 • антипиретик.

Во случај на дијагностицирање на болеста кај доенчиња или бремени жени, третманот со лекови на оралниот тип е минимизиран. Треба да се забележи дека не само оралните, туку и локалните лекови можат да ги пропишат самите симптоми.

Како дополнение на главниот курс на лекување, лекарот може да препише физиотерапевтски процедури и специјални оброци.

Општо земено, ако терапијата се започне веднаш и основната причина не е автоимун патолошки процес, прогнозата е поволна, нема значителни компликации.

Превенција

Во врска со превентивните мерки, треба да се истакнат следните препораки:

 • користете само висококвалитетни козметички производи;
 • предмет на продолжено изложување на сонце треба да користи заштитна опрема;
 • избалансирана исхрана;
 • лична хигиена.

Покрај тоа, неопходно е систематски да се спроведе превентивен медицински преглед кај специјализираните лекари, со што ќе се спречи болеста или ќе се дијагностицира навремено.

Сподели го овој напис:

"Црвени дамки на вратот" се забележани кај заболувања:

Инсулинската резистенција е кршење на метаболичкиот одговор на ткивните клетки на инсулин, под услов да е доволен во телото. Како резултат на тоа, се активира патолошкиот процес - резистенција на инсулин, чиј исход може да биде развој на дијабетес тип 2.

...

Постои одреден тип на невроендокрини тумори - карциноиди, кои ослободуваат одредени хормони во крвта (најчесто серотонин, простагландин, хистамин и други). Поради ослободувањето на овие хормони во крвта, едно лице развива карциноиден синдром, кој се карактеризира со одредени симптоми.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.