Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвени дамки на рацете

Црвени дамки на рацете - неспецифичен симптом на одреден патолошки процес во телото. Покрај тоа, црвените точки на кожата на рацете може да се формираат како резултат на тежок стрес или нервен преоптоварување. Во секој случај, третманот треба да го препише само лекар. Неовластената употреба на лекови може само привремено да ги ублажи симптомите, но не е гаранција за елиминација на основната причина.

Етиологија

Црвена точка слична на изгореници е присутна кај симптомите на многу инфективни, дерматолошки и воспалителни болести. Во некои случаи, појавата на таков симптом може да биде резултат на психолошко пореметување. Општо земено, може да се идентификуваат следните етиолошки фактори:

 • капки на температура;
 • каснување од инсекти;
 • болести на бактериска, паразитска, габична природа;
 • автоимуни патологии - псоријаза , системски лупус еритематозус ;
 • атопичен дерматитис ;
 • акутна алергиска реакција на храна, производи за лична нега или хемикалии за домаќинство;
 • несакани ефекти на одредени лекови;
 • хормонски нарушувања;
 • онколошки процеси;
 • нагласува и силни нервни пренапони;
 • шуга ;
 • розова лишаи ;
 • СПБ;
 • премногу сува кожа.

Треба да се напомене дека ова не е целата листа на етиолошки фактори за кои овој симптом може да се почитува. Под претпоставка на етиологијата, локацијата на лезиите треба да се земе предвид - на рацете, прстите, лактите или расфрлани низ телото.

Доста често, црвено место на раката на детето може да укаже на алергиска реакција или лишување . Бидејќи децата често се во контакт со улични животни, таква болест е веројатно. Сепак, само лекар може да дијагностицира, како и да пропише третман.

Симптоматологија

Во овој случај, тешко е да се изолира општата клиничка слика, бидејќи црвените точки на рацете или локално може да бидат манифестација и за алергиска реакција и за системска автоимуна болест.

Црвени дамки на рацете

Црвени дамки на прстите може да бидат придружени со следниве симптоми:

 • чешање;
 • пилинг ;
 • локална пораст на температурата;
 • иритација;
 • формирање на кора или меурчиња со бела течност на површината.

Ако црвени дамки се појават на целата површина на рацете, клиничката слика може да биде дополнета со следните знаци:

 • сува кожа ;
 • тежок чешање , горење;
 • со текот на времето, местата почнуваат да се олупи;
 • локален пораст на температурата.

Појавата на црвени дамки без дополнителни иритабилни симптоми (како изгореници) може да укаже на алергиска реакција или тешка нервна пречка. Во овој случај, клиничката слика може да ги има следниве дополнителни карактеристики:

Црвените лушпести закрпи можат да бидат знак на клиничката слика на повеќе од сто болести. Затоа, силно не се препорачува да се земаат лекови самостојно, без медицински преглед и точна дијагноза. Ова може да доведе не само до развој на компликации, туку и до нејасна клиничка слика, што ја комплицира дијагнозата.

Дијагностика

Ако имате таков симптом, прво треба да контактирате со дерматовенеролог. Пред сè, лекарот врши детален физички преглед и констатира општа историја, начин на живот на пациентот во текот на изминатите неколку дена - како јадеше, кои лекови ги зеде. Потоа се врши лабораториско и инструментално испитување:

Ултразвучна процедура
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • имунолошки студии;
 • тест за алергенска крв;
 • тест за СПБ;
 • стружење од погодената кожа;
 • Ултразвук на внатрешните органи.

Дополнителни методи за дијагностицирање на болеста зависат од клиничката слика и општата состојба на пациентот.

Лекот за лекување се пропишува само по идентификување на етиологијата и дијагнозата. Ако пациентот употреби лекови за ублажување на симптомите пред испитувањето, известете го докторот пред да започнете со дијагнозата.

Третман

Третманот ќе зависи од дијагнозата. Ако црвени дамки на рацете и нозете чешаат, лекарот може да препише тематски препарати кои ќе го ублажат воспалителниот процес. Општо земено, терапијата има за цел да ги намали симптомите, бидејќи тоа може значително да го комплицира животот на една личност и да ја елиминира основната причина. Третманскиот режим во овој случај ќе биде комбинација.

Терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторно;
 • антихистаминици;
 • антифунгални.

Фармацевтската терапија може да се надополни со супстанции со различни ефекти, во зависност од причината за појавата на црвени дамки на кожата на рацете.

Времетраењето, дозата и начинот на лекот се одредува само од страна на лекарот што се јавува, врз основа на дијагнозата и моменталната клиничка слика.

Третманот со народни лекови е исто така можен, но само по консултација со лекар и како дополнување на главниот тек на терапијата. Во овој случај, можете да го користите бања со лушпа на билки кои имаат антисептички и седативен ефект.

Превенција

Не постојат специфични превентивни методи. Во принцип, можно е да се спречи формирањето на црвени дамки на рацете ако се почитуваат следните правила:

 • користете само квалитетни производи за нега на кожа;
 • следење на личната хигиена;
 • навремено и правилно ги третира сите болести, особено заразни и габични;
 • елиминирање на стресот и чести нервни пренапони.

Покрај тоа, треба систематски да се подложите на превентивен медицински преглед и да не се лекувате самостојно. Следењето на овие едноставни правила ќе помогне да се минимизира ризикот од развој на болести, во клиничката слика за која постои таков симптом како црвенило на рацете.

Сподели го овој напис:

"Црвени дамки на рацете" се забележуваат кај болести:

Постои одреден тип на невроендокрини тумори - карциноиди, кои ослободуваат одредени хормони во крвта (најчесто серотонин, простагландин, хистамин и други). Поради ослободувањето на овие хормони во крвта, едно лице развива карциноиден синдром, кој се карактеризира со одредени симптоми.

...

Парвовирусот е патоген кој предизвикува акутна инфекција кај децата. Главната ризична група се состои од деца од 3 до 15 години. Кај момчињата и девојчињата, болеста се јавува подеднакво.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.