Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвени дамки на лицето

Црвени дамки на лицето - неспецифичен симптом кој се манифестира во форма на осип на сплескана форма, може да биде придружен со пилинг и чешање. Симптом може да биде манифестација и на алергиска реакција, и на одреден патолошки процес. Третманот може да го препише само лекар по дијагностицирање и идентификација на етиологијата на симптомите.

Етиологија

Црвени дамки на лицето на дете или возрасен може да се појават поради следниве етиолошки фактори:

 • карактеристики на кожата - зголемена сувост може да предизвика иритација и црвенило;
 • крвен притисок поради силен физички напор, емоционален стрес, висок крвен притисок ;
 • поради внесувањето на одредени лекови;
 • прегревање на сонце;
 • тешка хипотермија;
 • алергиска реакција на некои предизвикувачки фактори - животни, хемикалии за домаќинствата, козметика, храна;
 • дерматолошки заболувања - во овој случај, црвените точки на лицето се нервозни и ронливи;
 • херпес ;
 • хормонски нарушувања;
 • патолошки процеси на кардиоваскуларниот систем;
 • недоволна венска циркулација;
 • гастроентеролошка патологија;
 • автоимуни болести.

По алкохол може да има и црвени точки на лицето. Во овој случај, манифестацијата на таков симптом може да се должи на високиот крвен притисок, вазодилатацијата и токсичното труење.

Црвени дамки на лицето на новороденото може да се должат на следните етиолошки фактори:

 • алергиски реакции на мешавини или производи за нега на кожа;
 • интраутерински инфекции;
 • пилешко месо .

Ако црвени дамки се појават на лицето на детето, треба веднаш да побарате медицинска помош. Само-лекувањето и одложувањето, во овој случај, е неприфатливо.

Црвени дамки на лицето на детето

Симптоматологија

Ако лицето е покриено со црвени точки, ова може да укаже на алергии и на развојот на патолошкиот процес. Клиничката слика ќе се должи токму на основната причина.

Ако сувите црвени дамки на лицето се должат на алергиска реакција, клиничката слика може да ги има следните дополнителни симптоми:

 • слаб пилинг ;
 • зголемена црвенило како интензитет на провоцирачкиот фактор;
 • грубост и грубост на кожата;
 • осип чеша и предизвикува чувство на затегнатост.

Ако црвената точка е симптом на дерматолошка болест, горенаведената клиничка слика може да биде дополнета со следниве знаци:

 • дамки почнуваат да чешаат насилно;
 • осип може да попуштат поради гребење поради тежок чешање;
 • на местото на гребење може да формира кора.

Треба да се напомене дека клиничката слика во некои од симптомите може да биде слична на габична болест како што е розова версиколор . Сепак, во овој клинички случај, локализацијата на флеки на лицето е исклучително ретка и е локализирана во обликот на образите.

Ако лицето е покриено со црвени точки поради развој на системска болест, клиничката слика може да биде надополнета со следните симптоми:

Ако сте алергични на лицето, црвените точки може да се појавуваат периодично и да варираат во интензитет.

Во случај на горенаведените симптоми треба веднаш да побараат медицинска помош, а не да се само-лекови. Неовластен третман може да предизвика сериозни компликации, па дури и смрт. Црвените дамки на лицето на доенчињата може да укажат на опасен патолошки процес, па одложувањето е неприфатливо.

Дијагностика

Првично, лекарот врши темелно физичко испитување на пациентот, со детално објаснување на историјата. За време на прегледот, лекарот мора да открие дали пациентот земал лекови, како јадел, какви козметички или медицински процедури бил подложен на него. За точна дијагноза и појаснување на природата на развојот на овој симптом, се спроведуваат следните лабораториски и дијагностички испитувања:

Алергиски тест на кожата
 • општо, биохемиски тест на крв;
 • алергиски тестови;
 • стружење од погодената кожа за да се воспостави или исклучи габична, паразитна, инфективна природа;
 • имунограм;
 • тест за СПБ;
 • ако постои сомневање за патолошки процеси на внатрешните органи - ултразвук, КТ скенирање, МРИ, гастроентеролошки прегледи.

Дијагностичката програма може да се дополни во зависност од моменталната клиничка слика и општата состојба на пациентот.

Како да се отстранат црвените точки на лицето, може да му се каже само на лекарот, откако ќе се идентификува основната причина за предизвикувачкиот фактор и утврдувањето на конечната дијагноза. Самолечение може да доведе до заматен клинички слика, што ќе ја комплицира не само дијагнозата, туку исто така може да доведе до погрешен третман.

Третман

Терапијата целосно ќе зависи од етиологијата на симптомите. Ако причината за црвени лушпести црвени точки на лицето е алергиска реакција, терапијата може да се состои од следниве мерки:

 • земање антиалергични лекови;
 • исклучување на провоцирачки фактор;
 • употреба на локални лекови за ублажување на воспалението и елиминирање на чешање.

Општо земено, системските терапевтски мерки може да вклучуваат земање такви лекови:

 • антихистаминици;
 • седативи;
 • антивирусна;
 • ентеросорбенти;
 • антифунгални;
 • антибиотици.

Покрај добивањето на соодветни лекови, лекарот пропишува масти и креми за локална употреба. Во некои случаи е можно да се користат спрејови.

Ако осипот се должи на системска болест, тогаш се спроведува соодветна основна терапија.

Превенција

Најдобрата превенција на овој симптом ќе биде усогласување со правилата за здрав начин на живот и навремено превентивно лекување. Не постојат специфични методи на профилакса, бидејќи ова не е посебна болест, туку симптом на одреден физиолошки или патолошки процес.

За да се спречат црвени дамки на лицето поради алергиска реакција, треба да:

 • користи само висококвалитетни, докажани козметички и хемикалии за домаќинство;
 • влогови во кожата, особено во студената сезона;
 • следете ги правилата за лична хигиена;
 • јаде право.

Во случај на црвени дамки на лицето со дополнителни симптоми, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Сподели го овој напис:

"Црвени дамки на лицето" се забележани кај болести:

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...

Парвовирусот е патоген кој предизвикува акутна инфекција кај децата. Главната ризична група се состои од деца од 3 до 15 години. Кај момчињата и девојчињата, болеста се јавува подеднакво.

...

Питиријаз е колективен концепт на хронични дерматолошки заболувања. Етиологијата и клиничката слика може да варираат, сепак, за сите заболувања има една карактеристична особина - пилинг на кожата. Ограничувањата за возраста и полот, како такви патолошки процеси, немаат, според тоа, подеднакво се наоѓаат и кај децата и кај возрасните.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.