Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвени дамки на дланките

Црвени дамки на дланките може да укажат на присуство на одреден патолошки или алергиски процес во телото. Во присуство на такви ерупции треба да се консултира со дерматолог или алерголог . Лекот за лекување е полн со сериозни компликации.

Етиологија

Црвени дамки на дланките може да се должат на таквите етиолошки фактори:

Самотретувањето, во овој случај, е неприфатливо, бидејќи правилниот третман е невозможен без утврдување на етиолошкиот фактор.

Симптоматологија

Црвени дамки на дланките на дете или возрасен не можат секогаш да бидат придружени со дополнителни знаци на клиничката слика. Сепак, треба да се забележи дека ова е можно само ако се појават дамки по промената на температурата на околината или нервната напнатост.

Црвени дамки на дланките

Во принцип, овој патолошки процес може да се надополни со следните симптоми:

 • дамки почнуваат да олупи ;
 • тежок чешање ;
 • локална пораст на температурата;
 • треска ;
 • формирање туберкулоза;
 • дамките стануваат јасни граници и стануваат чирови;
 • целото тело почнува да чеша;
 • постепено ширење на дамки на рацете и нозете.

Ако имате таква клиничка слика, веднаш треба да побарате медицинска помош, бидејќи тоа може да биде манифестација на алергија или заразен процес. Не можете да земате лекови по сопствено наоѓање, бидејќи тоа може да предизвика сериозни компликации, па дури и смрт.

Дијагностика

Ако црвени дамки на дланките се изгребани, треба да се јавите кај вашиот дерматолог. Ако е потребно, можеби ќе треба да се консултирате со алергија. За да се утврдат причините за развој на таков процес е можно само по спроведување на лабораториски и инструментален преглед.

Пред сè, лекарот спроведува истражување со појаснување на општата историја и физичкиот преглед на пациентот. Кога интервјуира, специјалист треба да дознае како пациентот неодамна се јаде, без разлика дали земал лекови и дали имало сериозни стресови кога се појавиле првите честици. Резултатите од ова истражување ќе му помогнат на лекарот да предложи етиологија на овој симптом.

За точна дијагноза, лекарот може да ги пропише следните дијагностички постапки:

Алергиски тест на кожата
 • отпадоци од погодената кожа за микроскопско испитување;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • тестови за алергиски маркери;
 • ултразвук на внатрешните органи;
 • крвни тестови за хормони и шеќер.

Дополнителни дијагностички методи може да се користат при дискреција на лекарот, во зависност од целокупната клиничка слика, историја и состојба на пациентот.

Третман

Третманот треба да го препише исклучиво лекар, врз основа на резултатите од испитувањето и утврдената причина за развој на таквата патологија.

За симптоматска терапија може да се користат такви алатки:

 • надворешни препарати за ослободување на чешање и болка;
 • антибиотици;
 • антихистамински лекови.

Ако причината за појавата на таквите точки е алергија, тогаш антиалергичните лекови може да се препишат. Исто така, развиена е индивидуална исхрана и се пропишуваат потребните витамински комплекси.

Во принцип, третманот целосно ќе зависи од етиологијата на овој патолошки процес. Употребата на народни лекови или масти може да ги елиминира симптомите, но не и самата причина за коренот.

Превенција

Во овој случај, не постојат специфични методи на превенција, бидејќи ова не е посебна болест, туку неспецифичен симптом на одредено нарушување во функционирањето на организмот. Со цел да се минимизира ризикот од развивање на таков проблем, треба генерално да се следат правилата за здрав начин на живот и да се побара медицинска помош навремено.

Сподели го овој напис:

"Црвени дамки на дланките" се забележуваат кај болести:

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...

Хепатореналниот синдром е брзо прогресивно нарушување на бубрезите, кое се развива во позадината на патологиите на овој орган, порталната хипертензија и други процеси. Оваа болест е особено опасна, бидејќи без специфичен третман, леталниот исход се јавува во рок од неколку недели.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.