Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвени дамки на кожата

Црвени дамки на кожата - специфичен симптом на одреден патолошки процес, кој може да се појави периодично или постојано да го вознемирува лицето. Во повеќето случаи, клиничката слика е надополнета со чешање, пилинг на кожата и други непријатни чувства кои можат да влијаат врз квалитетот на животот на една личност. Третманот треба да го препише само лекар, по целосен преглед и точна дијагноза. Со овој симптом, прво треба да контактирате со дерматолог .

Етиологија

Црвени дамки на кожата на рацете, нозете или локално на телото може да бидат знак на речиси секоја болест, вклучувајќи и психолошка. Децата често страдаат од овој симптом како резултат на алергиска реакција. Сепак, точна дијагноза е можна само по испитување.

Во принцип, можно е да се идентификуваат етиолошките фактори кои можат да предизвикаат појава на точки од црвена или розева боја:

 • алергиски реакции - во овој случај, црвени дамки на кожата на детето се појавуваат по консумирање на одредени видови на храна, лекови, употреба на производи за нега;
 • заразни болести;
 • нездрава исхрана;
 • кардиоваскуларна патологија;
 • дерматолошки заболувања (црвена груба точка може да се замени со егзема , чир);
 • автоимуни патологии ( системски лупус еритематозус , псоријаза );
 • бактериски и паразитски болести;
 • чести стресови или тежок нервен притисок.

Треба да се забележи дека најчесто црвени дамки на кожата се знак на дерматолошко или заразно заболување. Природата на осипот и дополнителните знаци во форма на чешање или пилинг може да укаже на клиничката слика за одредена болест. Но, точната дијагноза е можна само по клиничка анализа. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи може само да предизвика компликации на патолошкиот процес.

Класификација

Конвенционално, таквите забележани ерупции на човечката кожа можат да се поделат на следниве видови:

 • суви и влажни дамки;
 • конвексен и лоциран на ниво на кожата;
 • болно и потечени на допир;
 • има јасни рабови и одредена геометриска форма или нејасни;
 • покривајќи со скали на мртва кожа или не одвојување во структурата од кожата.
Видови црвени дамки на кожата

За одреден патолошки процес или дерматолошка болест, карактеристичен е извесен тип осип и локализација. Во секој случај, ако на кожата се појави црвена површина, треба да се консултирате со лекар и да не се обидете сами да го отстраните симптомот.

Симптоматологија

Не секогаш појавата на црвени дамки на кожата е придружена со дополнителни знаци на клиничката слика. Ова може да се должи на нервен преоптоварување или алергиска реакција на одреден фактор. Сепак, ова е индивидуално и зависи од карактеристиките на организмот. Општо земено, клиничката слика може да се надополни со следните симптоми:

 • локална пораст на температурата;
 • сува кожа;
 • чешање;
 • пилинг;
 • формирање на меурчиња со течност на самото место;
 • конверзија на осип на кафеави дамки на кожата;
 • формирање на кора на површината на самото место.

Ако осипот се активира со заразен процес, клиничката слика може да биде надополнета со следните знаци:

Црвени дамки на скалпот можат да бидат знак на себореален дерматит или лишување . Во овој случај, севкупната клиничка слика може да има такви специфични дополнителни симптоми:

 • губење на косата на погодените делови на кожата;
 • формирање на големи количини на првут ;
 • тешко чешање кое може да се зголеми по миењето на косата.

Треба да се каже дека црвени дамки на кожата на лицето, рацете или на целото тело можат да бидат знак за какво било дерматолошко или заразно заболување. Во овој случај, клиничката слика не може да биде недвосмислена. Затоа, употребата на дури и локални лекови не е пожелно. Ова се должи на фактот дека со ваквите неовластени медицински настани клиничката слика станува нејасна, што ја комплицира дијагнозата.

Дијагностика

Ако црвени дамки се појават на телото што се тресат или чешаат, треба да се јавите кај вашиот дерматолог или дерматовенеролог . Прво, лекарот ќе спроведе детален физички преглед за да се утврди локацијата и природата на осипот. Исто така за време на разговорот со пациентот треба да се открие општа историја.

За точна дијагноза неопходно е да се спроведе лабораториски и дијагностички преглед:

Алергиски тест на кожата
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • алерген тест;
 • стружење на погодените области на кожата;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • тест за СПБ.

Дополнителни дијагностички методи ќе зависат од специфичната клиничка слика и предложената етиологија.

Третман

Третманот ќе биде целосно зависен од дијагнозата. Општа терапија, во овој случај, бр. Употребата на традиционалната медицина исто така е неефикасна, бидејќи не е гаранција за целосна елиминација на болеста.

Ако етиологијата е алергии на кожата и црвени дамки чеша и лушпеста, терапијата може да го содржи следново:

 • локални подготовки за ублажување на воспалителниот ефект;
 • антиалергични лекови;
 • исклучување на провоцирачки фактор;
 • исхрана, ако причината е прехранбен производ.

Ако симптомот се јави заради инфективен или воспалителен процес, се потпишува терапија со антибиотици и се избираат антиинфламаторни лекови.

Во секој случај, без оглед на природата на манифестацијата на црвени дамки на кожата, третманот може да се препише само од лекар, откако ќе се утврди точна дијагноза.

Превенција

Во овој случај, не постојат насочени превентивни методи. Треба, во принцип, да ги следи правилата за здрав начин на живот, да ги следи правилата за лична хигиена, веднаш да ги елиминира сите заболувања, а не да се само-лекува.

Сподели го овој напис:

"Црвени дамки на кожата" се забележуваат кај болести:

Ангиодисплазијата е патолошки процес, како резултат на кој се зголемува бројот на поткожни садови. Во случај на гастроинтестинален тракт, ова може да доведе до внатрешно крварење, што е крајно опасно за животот. Се забележува дека таквата васкуларна болест може да биде вродена. Кај новороденчињата, капиларната ангиодисплазија е локализирана во регионот на лицето, долните екстремитети, поретко во рацете.

...

Антропофобија (син човечка фобија, страв од големи толпи луѓе) - нарушување, суштината на која лежи во паника стравот од поединци, што е придружено со опсесивна идеја да се изолираат од нив. Оваа болест треба да се разликува од социјалната фобија, во која постои страв од голем број луѓе. Во случаи со оваа болест, бројот на лица не е важно, главната работа е дека секој е непознат за пациентот.

...

Кавасакивата болест е ретка, но опасна васкуларна патологија, класифицирана како системски васкулитис. За време на таквата болест се забележува напад на васкуларните ѕидови од клетките на нивниот имунолошки систем. Во моментов причините за формирање на таква болест остануваат за лекарите како бело место, но општо прифатено е дека патогените бактерии и вируси имаат патолошки ефект.

...

Morgellon-овата болест (Morgellon-ова болест) е болест непозната за науката, која долго време се смета за психијатриско нарушување. За време на патолошкиот процес, едно лице има многу чудни симптоми: чувството дека трети лица се движат под кожата, се формираат сини влакна, поретко од црвена боја, кои се наредени во неразбирливи супстанции.

...

Рендиу-Ослеровата болест (наследна хеморагична телеангиектазија, Рандиу-Ослор синдром) е вродена болест која се карактеризира со неразвиеност на епителот на крвните садови. Болно лице има чести назални крварења, се развива анемија и можно е да има внатрешно крварење.

...

ХИВ е подмолна инфекција која не се манифестира долго време. Затоа е исклучително тешко да се одредат симптомите на ХИВ кај жените, особено во рана фаза, бидејќи тие се од општа природа, што не укажува на присуство на вирус во телото. Во исто време, ако не започнете антивирусна терапија навремено, очекуваниот животен век на пациентот е намален, бидејќи симптомите на болеста напредуваат и, на крајот, доведуваат до развој на СИДА. Првите симптоми на болеста не даваат идеја за причините за нивниот изглед, затоа лекувањето на болеста е попречено од клиничката природа на овие манифестации и неможноста да се направи дијагноза за време на периодот на инкубација.

...

Ганглината на долниот крај е опасна болест која во повеќето случаи има лоша прогноза. За секој трет пациент умира од оштетување и некроза на ткивата, а секои 2 се оневозможени.

...

Хеморагичниот васкулитис е заболување кое припаѓа на примарен системски васкулитис. Прво, патолошкиот процес "напаѓа" деца и млади луѓе. Болеста се манифестира со оштетена гастроинтестинална функција, микротромбоза, артралгија, пурпура (што може да се палпира).

...

Дисменореата е патолошка состојба која се карактеризира со појава на силна болка кај жената во предменструалниот период и периодот на менструација, додека во нормална состојба нема болка. Таквата повреда се случува многу често, особено кај млади жени од 20-25 години, како и кај жени во периодот пред менопауза. Дисменореа не само што му дава непријатност на жената, туку и го влошува квалитетот на нејзиниот живот, бидејќи чувствувајќи силна болка, расположението на жената се намалува, нејзиниот работен капацитет се влошува и сл. Затоа, многу е важно да се консултирате со лекар навремено за да ги идентификувате причините за нарушувањето и да добиете соодветен третман.

...

Дипилоботријаза - болест што се јавува во човечкото тело поради внесување на одреден вид црви - дипилобриотриум. Ова влијае на гастроинтестиналниот тракт. Во областа на медицината, овие паразити се нарекуваат Lentets. Најчестиот предизвикувач на дифиллобротијаза е широка панделка.

...

Капиларната токсикоза е синоним за хеморагичен васкулитис и болест на Шенелин-Генох. Ова е прилично честа повреда на кожата и васкуларните ѕидови. Ова е доста сериозна болест која бара задолжителна долгорочна, комплексна терапија.

...

Еритема е облик на прстен - полиетиолошко заболување на кожата кое има еритематозен карактер и тенденција да се повтори. Како резултат на прогресијата, на човечката кожа се формираат специфични прстенести точки. Исто така во медицинската литература, оваа болест се нарекува центрифугална прстенеста еритема Дарија (во име на научникот, на кого му беше дијагностицирана патологија). Основите на развојот на болеста се токсични алергиски и имунолошки механизми.

...

Црвениот дермографизам е нарушување кое се карактеризира со фактот дека на кожата под влијание на промената на температурата на околината, притисокот или дури и со нервен преоптоварување, се забележуваат црвени дамки кои не исчезнуваат долго време.

...

Мигрирачката еритема е болест на заразна природа која влијае на кожата на една личност. Почнува да напредува поради залак, често шума. Името на болеста, миграторната еритема на Афзелиус Липшутц, исто така, се наоѓа во медицинската литература.

...

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

...

Микроспоријата е габична болест која влијае на кожата и косата на некоја личност, но понекогаш ноктите исто така се вклучени во патолошкиот процес. Името на болеста добиена од патогенот - габичен микроорганизам од родот Microsporum. Оваа болест е позната по терминот "рингворм", поради особеностите на нејзините симптоми. Вреди да се напомене дека микроспоријата е болест која влијае не само на луѓето, туку и на животните.

...

Шанкроид е венерична патологија од инфективна природа, во која се развиваат чиреви на гениталиите и блиските лимфни јазли. Причината за мека шанкр е неговиот стап. Оваа болест се пренесува од пациентот на здраво лице преку сексуален контакт. Исто така, може да се инфицирате преку оштетената кожа и мукозната мембрана на гениталните органи, меѓутоа, во медицината има неколку случаи на домашна инфекција со шанкроид. Ризикот од болест е ист кај мажите и жените, кои се почесто скриени носители на оваа патологија.

...

Парвовирусот е патоген кој предизвикува акутна инфекција кај децата. Главната ризична група се состои од деца од 3 до 15 години. Кај момчињата и девојчињата, болеста се јавува подеднакво.

...

Пелаграта е ретка болест, игнорирајќи ги симптомите кои можат да бидат фатални. Проблемот е во тоа што човечкото тело добива недоволно количество витамин Б3, Б1, Б6 и Б2, како и никотинска киселина. Покрај главниот извор на болеста, клиничарите идентификуваа прилично широк список на предиспонирачки фактори. Тука спаѓаат лошата исхрана, зависноста од лоши навики, текот на болестите на гастроинтестиналниот тракт и други причини.

...

Постакна е секундарна перзистентна промена на кожата која произлегува од акни. Постојат голем број на видови на компликации на оваа болест, кои се вклучени во групата на пост-акни. Основниот фактор во развојот на таквото нарушување е долг тек на акните, што е формирање на голем број акни на лицето, грбот, градите или рамената.

...

Lyell-ов синдром е алергиски дерматит, во кој постои булозна лезија на кожата и мукозните мембрани. Покрај тоа, општата состојба на лицето брзо се влошува. Лиел-ов (Lyell) синдром се нарекува и малигнен пемфигус или токсична епидермална некролиза.

...

Ringworm - инфективна болест која влијае на кожата на лицето во нозете, рацете, телото, па дури и на главата. Предизвикувачкиот агенс е габа од родот Trihofiton. Децата во возрасната група од 4 до 13 години најмногу се подложни на болеста. Сепак, болеста, исто така, не ги заобиколува возрасните.

...

Токсичен еритем е болест, како резултат на прогресијата на која се појавува полиморфен осип на човечката кожа. Оваа болест најчесто се јавува кај новороденчиња, но нејзиното појавување кај возрасни пациенти не е исклучено. Токсичната еритема на новороденчиња се развива во 50% од децата во првите неколку дена од нивниот живот. Оваа состојба го одразува процесот на адаптација на детето кон животната средина, како и на надворешните фактори.

...

Трихофитозата е вирулентна болест предизвикана од габа, како што е Trichophyton, која влијае на скалпот, мазната кожа и во ретки случаи, човечки нокти. Ако не ја дијагностицирате болеста на време и не започнете со третманот, инфекцијата може да предизвика сериозни проблеми со интегритетот на кожата и да доведе до постојана ќелавост.

...

Болеста која предизвикува намалување на бројот на тромбоцити во крвта се нарекува тромбоцитопенија. Тоа е за него всушност кажете на статијата. Тромбоцитите се мали крвни клетки кои немаат боја и се значајни компоненти кои учествуваат во коагулацијата на крвта. Болеста е доста сериозна, затоа што болеста може да доведе до крварење во внатрешните органи (особено во мозокот), и ова е смртоносен крај.

...

Еритема е абнормално црвенило на кожата која се развива ако крвта во прекумерни количества брза кон капиларите. Во некои случаи, таквата состојба може да биде сосема нормална и условена, симптомите кои исчезнуваат за краток временски период.

...

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.