Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црвени дамки на јазикот

Црвени дамки на јазикот укажуваат на тоа дека започнати патолошки промени во човечкото тело. Секоја промена на јазикот може да сигнализира проблеми со срцето, слезината или цревата. Со цел веднаш да го идентификува проблемот и да започне да го елиминира, лицето треба внимателно да ја следи состојбата на неговата или нејзината усна празнина - да открие тумори, чиреви, рани, плаки, чешање и мулти-обоени точки.

Етиологија

Причините за сличен симптом во усната шуплина се различни. Најчестиот фактор е трауматски нарушувања. Самата повреда не предизвикува сериозни компликации, но нејзините последици може да предизвикаат различни промени. Исто така, местата можат да се појават поради оштетување на внатрешните органи или телесните системи. Во медицината, постојат многу иритирачки фактори кои се собираат од страна на лекарите во една листа:

 • алергиска реакција - телото може неправилно да реагира на храна, лекови, домашни и природни стимули. Местата се поставени насекаде низ јазикот и може да се формираат брзо и во текот на неколку години;
 • сексуално преносливи болести - најчест симптом на сифилис . На јазикот се формирани т.н. рани, кои се наоѓаат на предниот дел на јазикот;
 • вируси - најчестата болест е херпесот . Прво, меурчиња се појавуваат во усната шуплина, за неколку дена тие пукнаа и чирови се појавуваат на нивно место. Се карактеризира со чести чешање, болка , субфебрилна температура ;
 • стоматитис е лезија на оралната мукоза. Црвени точки со различна големина и локација се појавуваат на јазикот. Причините за нивниот изглед се вируси и бактерии;
 • хиперсекреција на гастричните жлезди, рефлукс на желудечната киселина и други гастроинтестинални заболувања - папилите на јазикот стануваат воспалени. Тие се зголемуваат и се појавува хиперемија . Симптом се појавува по ингестија на зачинета, масна, слатка храна, консумирање алкохол, прејадување, како и од стрес и емоционална препресија;
 • орален карцином - болеста се формира во форма на минорни, безболни црвени точки или чирови во која било област на устата, вклучувајќи го и јазикот. Неоплазмите не исчезнуваат долго време;
 • пернициозна анемија - манифестирана со недостаток на витамин Б12. Симптомот се карактеризира не само со црвени формации, туку и со горушица, гадење, депресија, конфузија, губење на тежината;
 • географски јазик - напредок и исчезнуваат доволно брзо. Се манифестира со почечење кај бебиња, бери-бери или по сериозни заболувања;
 • Херпес зори - црвени дамки се појавуваат на јазикот кај возрасните, а во детството, како болест практично не се дијагностицира. Осипот се шири низ телото и е проследен со треска , чешање и горење.
Географски јазик

Етиолошките фактори кои можат да предизвикаат формирање на сличен симптом кај возрасните и децата се скоро исти. Сепак, децата имаат неколку карактеристични болести кои се развиваат само во адолесценцијата. Кога ќе се открие таков симптом, императив е да се испрати детето за педијатар, бидејќи знак може да укаже на такви патологии:

 • црвена треска - болеста се формира исклучиво во детството. Изворот на инфекција е често луѓе кои имале болно грло или се носители на стрептокок . Болеста се манифестира со непријатност во грлото, може да се појават треска , слабост , осип и осип;
 • алергија;
 • Етеовиралниот стоматит е патологија која има благ тек и се манифестира кога е заразен ентеровирус. Осипот што се јавува во усната шуплина исто така оди на дланките, нозете, задникот.

Дијагностика

Бидејќи црвената точка на јазикот не е единствениот симптом кој се манифестира со гореспоменатите заболувања, тогаш, прво, проблемот треба да му се посвети на стоматологот, кој подоцна ќе испрати на испитување на потесни специјалисти, гастроентеролог , имунолог , алерголог итн. За правилна дијагностицирање на патологијата, лекарот треба да спроведе темелно испитување на пациентот, да ги разјасни поплаките и да собере историја на болеста и животот на пациентот.

На испитување, лекарот треба да ги утврди следните индикатори:

 • боја на образование;
 • рација;
 • чирови;
 • рани;
 • чешање;
 • цртички.

Посветлиот пациент има симптоми, толку потешко се развива болеста.

Третман

Криодеструктура

Црвени дамки на јазикот на детето и на возрасните треба да се отстранат по идентификацијата на причините за изгледот. Ако провоцирачкиот фактор не е повреди, алергии или бои, туку нездрава исхрана, тогаш пациентот мора итно да ја балансира неговата исхрана. Секое лекување и елиминација на симптомите е забрането, бидејќи, незнаејќи какво заболување предизвика манифестација, невозможно е да се користат лекови. Ако земете погрешни лекови, може да ја активирате прогресијата на болеста.

Ако пациентот е дијагностициран со пиогени грануломи, тогаш можеби е неопходно да се има навремена помош, електрокоагулација или криодеструкција. Но, кандидијазата може да се излечи со испирање, лушпа, тинктури и други народни лекови. Понекогаш лекарите препишуваат дополнителни антифунгални лекови, витамини, имуномодулатори.

Ако откриете црвенило на јазикот поради алергии, тоа ќе биде доволно за да се елиминираат алергените и да се пијат антихистаминици.

Ако бојата на јазикот кај детето или кај возрасно лице е канцероген тумор, тогаш едноставните народни лекови и таблети се неопходни. Пациентот е назначен да спроведува јонизирачко зрачење и хемотерапија.

Во третманот на многу заболувања, лекарите користат малку од следниве лекови, бидејќи тие можат да му наштетат на телото:

 • антибактериски - употребата на несоодветни антибиотици предизвикува зависност од микрофлора на лекови од овој тип;
 • производи базирани на алкохол - се забрануваат различни облоги и масти кои содржат алкохол, бидејќи тие можат да предизвикаат изгореници;
 • антисептички раствори - не се препорачува употреба на такви препарати, на пример, јод, брилијантна зелена или пероксид, на рани;
 • употребата на мултивитамини - недостатокот и вишокот на витамини може да предизвикаат различна реакција на телото.

Превенција

За да се спречат црвени дамки на јазикот на лекарот кој се советува да се откажат од лошите навики, како и да ги следат едноставните правила:

 • следете орална хигиена;
 • ревидира исхрана;
 • исклучи бои од менито;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

За навремено откривање и елиминација на болестите, се препорачува редовно превентивно испитување.

Сподели го овој напис:

"Црвени дамки на јазикот" се забележуваат кај болести:

Глоситис е акутна инфламаторна болест на јазикот. Патолошкиот процес е предизвикан од габични организми или вирусна микрофлора. Во повеќето случаи, глоситисот е позадинска болест на стоматитис или се јавува истовремено со него. Ограничувања во однос на полот и возраста, бр. Болеста влијае и на возрасните и на децата.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.