Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пруритус

Пруритус е надворешна манифестација во која се јавува иритација на која било област на телото, што предизвикува желба да се гребе. Таквиот симптом често се споредува со заштитната реакција на телото, која се обидува да му укаже на лицето дека има проблеми во него.

Симптом може да се појави во апсолутно секој човек, без оглед на полот и возрасната категорија. Широк спектар на фактори, и патолошки и неповрзани со текот на болеста, може да предизвикаат нејзин изглед.

И покрај фактот дека чешањето на самата кожа е симптом, тоа е придружено со голем број на надворешни манифестации, што дополнително може да укаже на одредена патологија. За да се утврди етиолошкиот фактор што стана извор на таков симптом, неопходно е да се спроведе лабораториски и инструментален дијагностички преглед.

Тактиката на терапија зависи од причината за пруритус, но во повеќето случаи, сосема конзервативни методи на терапија.

Етиологија

Патогенезата на желбата да се изгреба одредена површина на кожата е дека рецепторите под епителните клетки, крвта истекува со голема количина на супстанции како што се:

 • хистамин или хистидин;
 • жолчните киселини излачувани од црниот дроб - токму поради тоа, сличен симптом се изразува во текот на голем број болести на овој орган;
 • серотонин;
 • цитокини;
 • ендорфини;
 • азотни лушпи;
 • тироидни хормони или ензими на панкреасот.

Чешање на кожата може да се појави и во целото тело и во одредена област. Во зависност од тоа каде се наоѓа, причините за чешање ќе се разликуваат. На пример, слична манифестација во областа на анусот може да биде предизвикана од:

Хемороидите се можна причина за чешање во аналниот дел

На чешање во повеќето случаи е предизвикана од:

На површините на кожата на гениталните органи, таквата клиничка манифестација може да биде предизвикана од:

Пруритус на рацете често се појавува со шуга, а на лицето - со атопичен дерматитис .

Чувството дека целото тело го тепа може да биде предизвикано од:

Покрај тоа, постојат неколку фактори кои влијаат на појавата на пруритус кај дете или возрасен во отсуство на било каква болест. Така, од физиолошки причини, вреди да се напомене:

 • неусогласеност со личната хигиена;
 • менопауза кај жени;
 • широк спектар на алергиски реакции, на пример, на алишта за перење, креми, козметика итн .;
 • недостаток на витамини во телото;
 • каснување од инсекти;
 • продолжено прегревање на кожата;
 • сув воздух;
 • чести посети на туш.
Фактори кои предизвикуваат чешање на кожата

Исто така не е невообичаено појавата на пруритус за време на бременоста. Местото на неговата локализација ќе биде стомакот или долниот дел од грбот. Често, овој симптом е одговорот на телото на притискање на нервни завршетоци од зголемена матка, како и протегање на кожата од постојано растечки стомак.

Класификација

Во зависност од преваленцата, таква манифестација е:

 • генерализирано - чешање на целото тело;
 • фокална - лицето јасно може да укаже на локализација на слична сензација.

Видови на симптом за причините за неговото формирање:

 • дерматолошки - се карактеризира со оштетување на кожата што може да се појави на позадината на шуга, уртикарија или каснување од инсекти;
 • системски - е еден од знаците на заболувања на црниот дроб, гастроинтестиналниот тракт, бубрезите или тироидната жлезда;
 • невропатска - често формирана поради оштетување на централниот или периферниот нервен систем;
 • психогени - развива таква кожа чешање на нервната почва.

Доста често, оваа манифестација има мешана природа, во која може да биде тешко да се идентификуваат изворите на ова нарушување.

Исто така вреди да се истакне неколку специфични видови на чешање на кожата:

 • рефлекс - се појавува кај премногу сомнителни или емоционални луѓе при споменување на иритирачки фактор;
 • високиот пораст - почнува да се изразува кога станува до височина;
 • сенилна - повеќе од половина од луѓето на возраст над 70 години доживуваат оваа сензација;
 • аква - се јавува на позадината на контактот на кожата со вода.

Симптоматологија

Бидејќи во најголем дел од случаите, чешањето на кожата е предизвикано од појава на одредена болест, покрај главниот симптом, може да има и други специфични знаци на кожни лезии. Овие клинички манифестации вклучуваат:

 • појавата на црвени дамки - често црвенило имаат јасно дефинирана граница. Често овие лезии се надуваат над кожата и имаат меурчиња. Со некои патолошки процеси постои тенденција да се спои неколку црвенило зони;
 • пилинг на кожата , со скали може да донесе доволно интензивна непријатност;
 • чувство на горење;
 • појавата на рани и гребнатини поради постојаното гребење на проблематичните области;
 • појава на карактеристични осипувања;
 • формирање на кора - тие се појавуваат на местото на прекин на меурчиња или чиреви.

Многу често, таков симптом е симптом на хепатални заболувања, но постои листа на други клинички манифестации кои укажуваат на лезија на овој орган:

 • зголемено формирање на гас;
 • вознемирена столица, која може да се изрази со дијареа или запек , како и нивна алтернација;
 • промена во сенка на урината (таа потемнува) и измет (тие обезбојуваат);
 • кожата и мукозните мембрани стануваат жолти. Тоа е овој симптом што доведува до појава на пруритус со различна тежина. Во такви случаи, се забележува чешање без осип;
 • горчлив вкус во устата;
 • општа слабост.

Ако појавата на таков проблем се должи на физиолошки причини, особено кај бремени жени, тогаш може да се разгледаат дополнителни знаци:

Вреди да се напомене дека сите горенаведени манифестации се само главните симптоми кои можат да бидат проследени со чешање на кожата. Симптоматологијата е индивидуална. Во ретки случаи, покрај главната карактеристика, не може да се забележат и други надворешни изрази, на пример, во случаи на крвни заболувања или ментални нарушувања.

Дијагностика

Широк спектар на етиолошки фактори обезбедува цела низа дијагностички активности.

Дијагноза на пруритус

Примарна дијагноза се врши од страна на дерматолог - на овој специјалист треба да се третира пред сè ако кожата е оштетена. Првично, клиничар:

 • го испитува пациентот за прв пат на појава, сериозност и присуство на дополнителни симптоми;
 • ја проучува историјата на болеста и историјата на животот на пациентот, со што ќе се идентификуваат некои причини за формирање на главниот симптом;
 • врши детален физички преглед, при што внимателно се проучува состојбата на кожата.

Втората фаза на дијагностицирање се состои од спроведување на лабораториски испитувања, кои вклучуваат:

 • клиничка и биохемиска анализа на крв - ќе укаже на промена во неговиот состав и знаци на патолошкиот процес;
 • уринализа;
 • микроскопско испитување на измет - да се исклучи или потврди присуството на патогени бактерии;
 • стружење од нервозни и лушпести делови на кожата - за можна детекција на габични или инфективни лезии.

Потоа, доколку е потребно, дерматологот го испраќа пациентот за понатамошна инструментална дијагностика на други специјалисти од областа на гастроентерологијата, ендокринологијата, онкологијата итн.

Третман

Тактиката за тоа како да се ослободи од чешање на кожата кај децата и возрасните во секој случај ќе биде индивидуална и зависи од причините за главниот симптом. Во такви случаи, само лекарот кој одлучува ќе одлучи за конзервативен или хируршки третман на патологијата која беше извор на таков симптом.

Третман на пруритус

Сепак, апсолутно сите пациенти се покажале дека се подложени на специфичен третман со цел да се неутрализира чешањето. За ова се пропишани следниве лекови:

 • антихистаминици;
 • desensitizing - да се намали чувствителноста на алергените;
 • антипирутична маст;
 • хормонални супстанции;
 • седативи.

Покрај традиционалната терапија, се развиени и неколку народни лекови кои ќе помогнат да се ослободиме од оваа непријатна манифестација. Како да се ослободат од чешање дома:

 • триење оцет;
 • ментол раствор базиран на спирт;
 • нанесување на талк во прав или бел глинест прав на кожата;
 • капење со додавање на лековити растенија како што се камилица, низа и дабова кора;
 • користење на катран, итиол или сулфурен сапун;
 • крем за готвење заснован на талк, бела глина, скроб и есенцијално масло.

Покрај тоа, народни лекови вклучуваат ингестија на decoctions и инфузии врз основа на:

 • темјанушки и коприви;
 • Тасев биле и репка;
 • валеријана и агримонија;
 • elecampane и смрека;
 • семки од тиква.

Вреди да се напомене дека пред да започнете со ваков третман дома, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Превенција

Не постојат специфични превентивни мерки за појава на пруритус на нозете, рацете, главата и телото. За да избегнете појава на таков симптом, мора:

 • целосно се откаже од зависноста;
 • следете ги правилата за лична хигиена;
 • земајте лекови само како што е пропишано од клиничар и со строго почитување на дневната стапка;
 • внимателно одберете супстанции за перење и чистење, бидејќи многу често предизвикуваат алергии;
 • за збогатување на телото со витамини и за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • обезбеди соодветна влажност во просторијата;
 • избегнувајте продолжено прегревање на кожата;
 • неколку пати годишно се подложени на целосен медицински преглед.

Воопшто, чешање на кожата е поволна прогноза, но е предмет на усогласеност со сите превентивни и терапевтски препораки. Значително се влошува текот на болеста, придружена со таков симптом, може да се лечи со народни лекови, без да се консултира со лекарите.

Сподели го овој напис:

"Пруритус" се забележува кај заболувања:

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

...

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...

Алергиската уртикарија се смета за прилично честа болест на кожата која се дијагностицира кај луѓе, без оглед на полот и возрасната група. Најчесто се јавува во акутна форма, поретко станува хронична.

...

Алергискиот артритис е акутна патолошка состојба која се карактеризира со промена на зглобовите. Оваа болест често е предизвикана од прогресија на алергии на антигени од странско потекло. Се разликува по тоа што има некомплициран курс, лесно се лекува и има поволни прогнози. Заедно со таква болест често се манифестира инфективно-алергиски артритис. Тоа се случува поради фактот дека телото е премногу подложно на патогени во текот на овој период. Ова се две различни нарушувања кои имаат речиси исти симптоми и се разбира.

...

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...

Алергиски дерматитис е воспаление на кожата што се јавува како резултат на директна изложеност на кожата од иритант (алерген). Алергиски дерматитис, чии симптоми се манифестираат во форма на чешање, црвенило на одреден дел од кожата, како и во формирањето на меурчиња со течност во комплексот со ерозии на него, се појавува, како и други видови на алергиски болести, кај оние пациенти кои имаат предиспозиција за овој тип дерматитис, како и кај пациенти кои се предиспонирани за алергиски реакции на алергенот што ги погодува.

...

Алергиската кашлица не е независна болест, туку е реакција на телото на ефектите на алергенот, а тоа е прилично тешко да се ослободи од неа. Алергиската кашлица се јавува доста често и кај возрасни и кај деца, и кај децата, оваа болест страда уште полошо, има тешкотии при дишењето, што е поврзано со структурните карактеристики на нивниот респираторен систем.

...

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...

Анафилактичниот шок е тешка алергиска состојба која претставува закана за човечкиот живот, која се развива како резултат на изложеност на телото на различни антигени. Патогенезата на оваа патологија е предизвикана од моментален тип на реакција на телото, во која постои остриот прилив на супстанции како хистамин и други во крвта, што предизвикува зголемување на пропустливоста на крвните садови, мускулни грчеви на внатрешните органи и други повеќекратни нарушувања. Како резултат на овие нарушувања, крвниот притисок паѓа, што доведува до недостаток на соодветна количина на кислород од страна на мозокот и другите органи. Сето ова води кон губење на свеста и развој на различни внатрешни нарушувања.

...

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...

Билиарната цироза е патологија на црниот дроб, што резултира од долготрајно нарушување на одливот на жолчката поради холестаза или оштетување на билијарниот тракт. Ова е процес на хронично воспаление со автоимуна генеза. Патологијата е секундарна и примарна. Треба да се забележи дека претежно кај лицата со оваа патологија се забележува примарна билијарна цироза.

...

Бластоцистис е паразитска природа на болеста, која е предизвикана од пенетрацијата на бластоцистот во цревата. По некое време, овие микроорганизми стануваат дел од микрофлората, па некое време симптомите може да бидат целосно отсутни.

...

Morgellon-овата болест (Morgellon-ова болест) е болест непозната за науката, која долго време се смета за психијатриско нарушување. За време на патолошкиот процес, едно лице има многу чудни симптоми: чувството дека трети лица се движат под кожата, се формираат сини влакна, поретко од црвена боја, кои се наредени во неразбирливи супстанции.

...

Стилска болест (син Juvenile ревматоиден артритис, јувенилен ревматоиден артритис) е автоимуна болест која често се дијагностицира кај лица под 16 години. Патологијата спаѓа во категоријата системски болести, односно, може да влијае на внатрешните органи.

...

Фабриевата болест (синдромска наследна дистонична липидоза, керамид тригексозос, дифузен универзален ангиокератом, Андерсеновска болест) е наследна болест која предизвикува проблеми со метаболизмот кога гликосфинголипидите се акумулираат во ткивата на човечкото тело. Кај мажите и жените се наоѓа подеднакво.

...

Шамберговата болест (син Пурпура на Шамберг, хемодијагероза на кожата, хронична пигментна пурпура) е хронична дерматолошка болест, наспроти која влијае на васкуларниот ѕид на капиларите, локализиран во кожата, предизвикувајќи карактеристични симптоми.

...

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од пораз на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...

Буллезный эпидермолиз (син. механобуллезная болезнь, болезнь бабочки) — редкое наследственное дерматологическое заболевание, для которого характерно повреждение кожи даже при малейшем травмировании. Патология включает десятки разновидностей. Прогноз в большинстве ситуаций неблагоприятный.

...

Ветрянка (она же – ветряная оспа) – это инфекционное высокозаразное заболевание, преимущественным образом поражающее детей. Ветрянка, симптомы которой характеризуются, прежде всего, появлением пузырьковой сыпи, между тем, может быть диагностирована и у взрослых, в особенности в том случае, если не были сделаны соответствующие прививки.

...

Папилломавирусная инфекция (вирус папилломы человека, папилломавирус) — это заболевание онкогенного характера, которое проявляется в виде сосочковых образований (бородавок, кондилом) на коже человека или в области гениталий. Вирусу практически одинаково подвержены как мужчины, так и женщины.

...

Вирусный гепатит — инфекционное заболевание печени, которое вызывает патологическое воспаление печёночной ткани. Носителем заболевания является сам человек. Строгого ограничения, касаемо возраста и пола, нет. На сегодня в медицине существует пять групп этого заболевания. Каждая из групп имеет свою клиническую картину и этиологию.

...

Витилиго – недуг, поражающий кожный покров, и характеризующийся полным исчезновением пигмента на определённых его участках, а также обесцвечиванием волосяного покрова, расположенного на них. В редких клинических ситуациях такое заболеванием может сопровождаться обесцвечиванием сетчатки глаза. Точные причины болезни на сегодняшний день ещё не установлены, но у учёных есть несколько выработанных теорий на этот счёт. Патогенез витилиго заключается в стремительном разрушении меланоцитов – специфических клеток, основной функцией которых является синтез пигментов, которые и окрашивают кожный покров в определённый цвет.

...

Гельминтозы – группа паразитарных недугов, которые прогрессируют вследствие проникновения в организм различных видов паразитических червей. Данные заболевания не имеют ограничений касательно пола и возраста. Стоит отметить, что более часто диагностируют гельминтоз у детей. Это обусловлено тем, что дети менее соблюдают правила гигиены, употребляют немытые продукты и чаще играют на свежем воздухе (песочница, сад и прочее).

...

Гемосидероз – это заболевание, которое относится к категории пигментных дистрофий, а также для него характерно скопление в тканях большого количества гемосидерина, который представляет собой железосодержащий пигмент. Механизм развития болезни остаётся до конца не известным, однако специалистами из области дерматологии установлено, что причины формирования могут отличаться в зависимости от формы протекания такого расстройства.

...

Хепатитис Д е друг вид на вирусна инфекција на црниот дроб. Неговата карактеристична особина е тоа што најчесто се јавува истовремено со хепатит Б, помалку се смета за компликација на негативните ефекти на ХБВ. Провокатор е специфичен микроорганизам кој често инфицира лице со парентерален пат, т.е. преку крв. Покрај тоа, постојат и други механизми на инфекција.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.