Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Грутка во стомакот

Една грутка во стомакот е симптом кој секој човек доживеал барем еднаш во својот живот. Треба веднаш да се забележи дека ако има чувство дека храната е во ова тело, тогаш тоа не е секогаш показател за присуството на патолошки процеси во него. Најчесто, оваа состојба се должи на доста физиолошки причини (на пример, земајќи голема количина на вода или некои фармацевтски препарати). Во секој случај, ако сензација за присуство на грутка не исчезне, се појавува појаснување, треба да се јавите во медицинска установа за целосна и сеопфатна дијагноза (не треба да се исклучува можноста за патологија).


Осетливоста на грутка може да се појави во апсолутно секое лице, без оглед на неговата полова и возрасна категорија. Најчесто ваквата состојба е забележана кај луѓе од постарата и средната возраст кои не ја следат нивната исхрана или сакаат да јадат добро (особено "нездраво" храна).

Етиолошки фактори

Всушност, чувството дека храната е во стомакот може да се појави поради многу причини. Главните лекари вклучуваат следново:

 • потрошувачка на одредени групи на фармацевтски препарати, особено оние кои содржат железо во нивниот состав. Познато е дека потрошувачката на лекови кои содржат железо влијае врз работата на целиот дигестивен тракт. Луѓето кои ги земаат имаат измет, чувство на грутка во стомакот, запек и горушица . Обично, сите овие симптоми исчезнуваат веднаш штом се прекине лекот;
 • Често причината за чувството на кома во стомакот станува зголемена физичка активност веднаш по оброкот. Во овој случај, станува збор за тоа кој може да се појави ако некое лице добро се јаде и веднаш отиде да игра спорт;
 • потрошувачка на храна "во движење." Лекарите препорачуваат јадење само во релаксирана атмосфера, додека не гледаат телевизија;
 • тежок стрес, исто така, може да дејствува како причина за таков симптом. Причината е дека за време на стресот постои силен негативен ефект врз нервните влакна на централниот нервен систем и на нервните влакна на стомакот. Затоа, ако за време на караница, пцуење или конфликт некој јаде храна, тогаш може да се појави дека има бура, чувство дека храната е во стомакот, мускулен спазам на органот и други непријатни симптоми;
 • ирационална и нездрава исхрана е најчестата причина за појавата на кома во стомакот. Често овој симптом се јавува ако некое лице не јаде во вистинско време, дава предност на пржена, масна и зачинета храна, а исто така ужива и брза храна;
 • патологии на дигестивниот систем и стомакот. Воспалителни болести на желудникот може да предизвика појава на таква сензација, но сепак почесто туморот со бенигни или малигни карактери дејствува како "грутка". Доколку такво чувство се појавува систематски, тогаш вреди колку што е можно порано да се контактира со медицинска установа за целосна дијагноза. На крајот на краиштата, ако причината лежи во туморот, толку побрзо ќе се идентификува, толку е поповолна прогнозата.

Симптоматологија

Важно е да се разбере дека грутка во стомакот е веќе симптом. Но, по правило, ретко се појавува ретко. Обично, други симптоми кои укажуваат на дефект на дигестивниот тракт се појавуваат истовремено. Тие вклучуваат следново:

 • ртење. Бидејќи храната во стомакот е, но е сварлива, појавата често се јавува. Оваа состојба е доста непријатна. Подметнување може да биде кисел содржина или со мирис на храната што пациентот ја консумира;
 • стомачни грчеви;
 • чувство на тежина во епигастричниот регион;
 • понекогаш клиничката слика е надополнета со металоиди.

Ако причината за манифестацијата на кома во стомакот лежи во патологиите на домувањето и комуналните услуги, тогаш клиничката слика исто така ќе биде дополнета со знаци на забна болест.

Дијагностика

Фиброгастродуоденоскопија

Ако чувството на кома во стомакот е ретко, тогаш не треба да се грижите. Но, ако грутка во желудникот, потколениците и другите симптоми се појавуваат систематски, тогаш се препорачува да се обратите во медицинска установа на гастроентеролог за дијагноза.

Дијагностичкиот план може да се состои од следниве активности:

Медицински настани

Можете да ги елиминирате чувствата на кома и поткопување со нормализирање на вашата исхрана. Важно е да се вклучат во исхраната повеќе зеленчук и овошје, за да се намали потрошувачката на зачинета храна. Исто така треба да се јаде во право - по можност во исто време. Оставете ја потрошувачката на брза храна.

Ако причината за овој симптом е патологијата на гастроинтестиналниот тракт, тогаш е задолжително тие да бидат целосно третирани, почесто со лекови. Народни лекови во терапија може да се користат само со дозвола на вашиот лекар и во тандем со методите на традиционалната медицина.

Превенција

За да не се справиш со чувството на грутка во стомакот по јадење, треба да ги следите следниве едноставни препораки:

 • јаде само свежа храна;
 • не прејадување;
 • не консумираат алкохолни пијалоци и не се вклучат во пушењето;
 • јаде подобро во мали делови;
 • во вашата исхрана ја намалувате количината на кисела храна, зачинета, масна и солена храна.

Сподели го овој напис:

"Грутка во стомакот" се забележува кај заболувања:

Синдром на нервозно дебело црево (IBS) е серија на функционални нарушувања поврзани со работата на сите пониски делови на дигестивниот тракт. Во друг, тоа се нарекува синдром на нервозно дебело црево, но не е само таа што страда. Овој проблем се јавува кај половина од светската популација и влијае и на постарите и на децата. Најчесто, синдром на нервозно дебело црево се јавува кај жени.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.