Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Грутка во грлото

А грутка во грлото е непријатно чувство во кое едно лице чувствува притисок во вратот и тежок проток на воздух низ дишните патишта. Тоа не е независна болест, но станува сигнал дека има некои нарушувања во телото. Најчесто се јавува со нарушувања на тироидната жлезда или во случај на отстранување на еден од неговите делови, како и со патологии на ларинксот и невролошките проблеми.

Лице со таков симптом не треба, без консултација со доктор, да ги разбере причините за појавата, а уште помалку да се обиде да се ослободи од него. Бидејќи изгледот фактори се толку различни што само квалификуван специјалист може да направи точна дијагноза и да пропише третман.

Лекарите велат дека самите пациенти се наоѓаат во грлото со најкарактеристични симптоми, како што е чувството на туѓо тело во грлото, неможноста да се проголта, како нешто да се движи, гори и тешка болка во грлото за време и после јадење.

Во зависност од причините, постојат неколку начини за лекување на ова нарушување - главно се употребуваат лекови и се бара консултација со психотерапевт.

Етиологија

Во медицината, вообичаено е да се поделат сите фактори кои предизвикуваат сензација на кома во грлото во две големи групи. Првите се:

 • воспаление на хронична или акутна природа кај болести како што се болки во грлото , фарингитис или ларингитис . Таквите болести може да бидат комплицирани со апсцес или едем, кој целосно може да го блокира снабдувањето со кислород до телото;
 • малигни, ретко бенигни неоплазми во органи како што се гркланот, трахеата или назофаринксот. Тоа е тие што доведуваат до сензација на кома во грлото и тешко дишење. Најдобро е да се ослободат од таквите тумори во раните фази, бидејќи тие можат да бидат комплицирани со ширењето на метастази;
 • прекршување на тироидната жлезда, како и случаи на негово целосно или делумно отстранување;
 • проблеми со цервикалниот 'рбет - најчеста причина за кома во грлото;
 • фрлање на содржината на желудникот во хранопроводот;
 • седентарен и седентарен работа или начин на живот;
 • зависност од алкохол и пушење;
 • метаболички нарушувања;
 • васкуларна дистонија ;
 • компликации после медицинска интервенција.

Многу често, луѓето се чувствуваат грутка во грлото кога голтаат или по јадење - во такви случаи, причина за такво непријатно чувство се проблеми со дигестивниот тракт.

Втората група причини се:

 • стресни ситуации;
 • емоционални нишалки;
 • невроза ;
 • ирационален режим на денот, во кој едно лице нема доволно време за одмор.
Хернија на езофагусот

Покрај тоа, постојат голем број на фактори кои имаат корисен ефект за појавата на кома во грлото:

 • претерано висока телесна тежина;
 • разни повреди што предизвикале поместување на пршлените;
 • присуство во грлото на туѓо тело;
 • земање одредени лекови;
 • ефектите на силна и продолжена кашлица;
 • бременост;
 • хернија во езофагусот или дијафрагмата .

Чудно, најчестите причини за кома во грлото се нарушувања на нервите. Но ова може да се потврди само во оние случаи кога немало проблеми со дигестивниот тракт, тироидната жлезда и респираторниот систем.

Појавата на кома во грлото за време на бременоста не треба да предизвика страв кај жената, бидејќи тоа не претставува закана ниту за фетусот, ниту за перфорацијата на носењето на детето во целина.

Симптоми

Покрај изречените знаци на кома во грлото, во кое е тешко да се дише и болно да се проголта не само храната туку и плунката, постојат и други симптоми, како што се:

 • констрикција;
 • скокање;
 • болно грло по јадење;
 • тешкотии во јадењето солидна храна;
 • постојана анксиозност;
 • промени на расположението;
 • зголемување на притисокот;
 • зголемување на пулсот;
 • недостаток на кислород и, како резултат на тоа, напади на астма;
 • гадење;
 • стомачен вознемиреност;
 • болка во градите и срцето, често се движи кон долниот дел на грбот и назад;
 • мускулна слабост;
 • треска и потење, а во некои случаи, напротив, треска;
 • главоболка со различен интензитет на изразување;
 • чувство на тежина во екстремитетите.

Покрај тоа, едно лице постојано е нервозна, бидејќи смета дека грутка во грлото е онколошки тумор. Така, излегува дека лицето ја влошува својата состојба, бидејќи нервната состојба само го зголемува интензитетот на симптомите.

За време на бременоста, знаците на кома во грлото може да се појават целосно во секое време и да ја придружуваат жената до самото раѓање. Најчесто претставниците на послаб пол што носат дете се однесуваат на лекарите. Ова се должи на фактот дека за време на бременоста сите чувства на една жена се влошуваат и дека во тоа време алармантно е тоа што таа нема да обрне внимание во обичниот живот. Затоа, таа се обидува да ја идентификува причината за таквото чувство и да се ослободи од неа.

Дијагностика

За да се утврдат причините за кома во грлото, неопходно е да се спроведе сеопфатна дијагноза, која се состои од:

Инспекција на гркланот со огледало
 • собирање на детални информации за дневната рутина и исхраната, услови за работа. Запознавање на лекарот што посетува клиничка картичка на пациентот (присуството на одредени болести често е причина за манифестација на оваа непријатна сензација);
 • да дознаеме како бременоста продолжува;
 • одредувајќи кога се откриени првите симптоми на грутка во грлото, кој од нив го загрижувал пациентот. Утврдување дали имало независни обиди да се ослободи од кома и присуство на непријатност по јадење;
 • општ преглед на пациентот, орална празнина и палпација на вратот;
 • општа и биохемиска анализа на крв и урина ;
 • МРИ и КТ скенирање на цервикалните пршлени;
 • радиографија;
 • одредување на нивоата на хормони;
 • Ултразвук;
 • темелна инспекција со guttural огледало;
 • дополнителна консултација со акушер-гинеколог , во случај грлото да му пречи на жена за време на бременоста.

По добивањето на комплетна слика за текот на ова нарушување и утврдување на причините за неговото потекло, лекарот пропишува најефикасен третман.

Третман

Во некои случаи, самите луѓе се обидуваат да се ослободат од кома во грлото, со помош на непотребни лекови кои само ја влошуваат ситуацијата. Покрај тоа, тие имаат голема надеж дека грутка ќе се решат - некои специјално консумираат цврста храна и многу течност, надевајќи се дека ќе го протуркаат. Затоа пациентите се обраќаат кон лекарите, чувствуваат силна болка, недостаток на кислород, некои почнуваат да чувствуваат дека некој се движи. Без оглед на причините, најдобро е да се започне со третман кога ќе се појават првите симптоми, особено ако пациентот е жена која се подготвува да стане мајка.

Во зависност од тоа што предизвикало појава на кома во грлото, различен третман е пропишан, индивидуално за секој пациент. Ако причината е дефект на тироидната жлезда, се препишуваат лекови со висока содржина на јод. Кога хормонално нарушување - соодветните хормони. Во случаи кога проблемите со цервикалните пршлени станаа фактор на манифестација, се пропишуваат специјални терапевтски вежби, ласерска и мануелна терапија. Пациентите се советуваат да се движат повеќе и да јадат балансирана исхрана.

Според резултатите од дијагностичките испитувања, пациентот се припишува на антибиотици и други медицински препарати. Во случаи кога причините за манифестации се нервни нарушувања, се пропишуваат антидепресиви и средства за смирување. Ако проблемите се вкоренети во нарушувања на органите на дигестивниот тракт, секој пациент е индивидуално подготвен со специјална диета.

Тоа е исклучително ретка што туморот за рак го крши грлото. При дијагностицирање, веднаш се пропишуваат соодветни методи на лекување - хирургија или хемотерапија.

Третманот за жени за време на бременоста се состои од:

 • специјални анти-ладни лекови на кои им е дозволено да земаат бремени мајки;
 • билни седативи;
 • спие добро и поминуваат многу време на отворено.

Ако goiter стана причина за кома, на жената му се препишани лекови кои го подобруваат здравјето, но не се штетни за фетусот. Хируршката интервенција за отстранување на зглобовите може да се изврши само по раѓањето на бебето.

Превенција

Главната профилактика е тоа што не треба да се обидувате сами да се ослободите од кома, а при првите симптоми подобро е веднаш да се консултирате со лекар. Покрај тоа, превенцијата е:

 • навремено лекување на болести на респираторниот тракт, гастроинтестинален тракт и тироидна жлезда;
 • избегнување на пренапон на гласниот кабел;
 • одбивање да пијат алкохол и тутун (особено за жени за време на бременоста);
 • рационализација на храната - треба да се збогати со витамини и да не се состои само од масна и зачинета храна;
 • добар одмор - оставете време да спие најмалку осум часа;
 • оди на свеж воздух;
 • редовен, но не силен физички напор;
 • миење на грлото со солен раствор со најмал скок;
 • полагање на рутински преглед на клиниката најмалку двапати годишно;
 • навлажнување на воздух во станбен или деловен простор;
 • Редовни посети на акушер-гинеколог од идните мајки.

Сподели го овој напис:

"Грутка во грлото" се забележува кај заболувања:

Акрофобијата е болест што се карактеризира со страв од височина. Во овој случај, едно лице може да почувствува вртоглавица, гадење и повраќање, а во некои, моторните реакции се вознемирени, па дури и ступор. Различни луѓе предизвикуваат оваа состојба поради различни причини, степенот на манифестација е исто така различен. Но, во сите случаи - ова е голем непријатност за некоја личност. Едно лице не може да се бори со таква патологија самостојно, затоа му треба помош од квалификуван лекар.

...

Автоимуниот тироидитис е автоимуна болест на тироидната жлезда, која се карактеризира со хроничен тек. Како што се развива, се јавува постепено и долгорочно уништување на тироцитите. Како резултат на тоа, состојбата на хипотироиди почнува да напредува. Медицинската статистика е таква што болеста се јавува кај 3-11% од вкупното население.

...

Вагонијата не е најчестата патолошка состојба која се јавува во позадина на зголемениот тон на вагусниот нерв, кој е одговорен за функционирањето на внатрешните органи, крвните садови и ендокрините жлезди. Се среќава кај возрасни и деца.

...

Вертебралната торакалгија е состојба која се карактеризира со појава на болка со различна тежина во градите, но постои повреда на 'рбетниот столб. Причина слично нарушување може да биде како сосема безопасни фактори, и текот на сериозни болести. Најчесто провокатори се седентарен начин на живот, интервертебрална хернија, остеохондроза и 'рбетна кривина.

...

Дивертикулата на езофагусот - деформација на ѕидот на телото, кој комуницира со својот лумен. Појавата на таквото нарушување се карактеризира со зголемување на обемот на слојот на гастроинтестиналниот тракт и нивното вртење кон медијастинумот. Дивертикулата е еден или повеќе додатоци слични на торба.

...

Бубрежна дистопија е конгенитална болест која се карактеризира со повреда на топографијата на органи. Може да биде една или двострана. Клиничарите забележуваат дека таквите конгенитални абнормалности се доста ретки - кај една кај 800-1000 деца. Третманот може да биде и конзервативен и радикален, се користи само со развој на сродни компликации.

...

Дисфагија е нарушување на голтањето кое се јавува кај одредени заболувања на фаринксот, езофагусот или централниот нервен систем. Во повеќето клинички ситуации, овој симптом е забележан во присуство на патологии на хранопроводот (дисфагија на хранопроводот). Езофагусот е еден вид мускулна цевка, чија главна функција е да се движи доаѓањето на храната од задниот дел на орофаринксот директно во стомачната празнина.

...

Хистерија (хистерична невроза) е комплексна невропсихијатриска болест која припаѓа на групата на неврози. Се манифестира во форма на специфична психо-емоционална состојба. Во исто време, не постојат видливи патолошки промени во нервниот систем. Болеста може да погоди лице на речиси секоја возраст. Жените се повеќе подложни на болеста отколку мажите.

...

Нарушување на конверзијата е психолошка болест, исто така, наречена дисоцијативно преобразување, хистерија или хистерична конверзија. Пациентот има нарушени сензорни функции и подвижност. Поради тоа, едно лице постојано открива знаци на различни болести во себе, иако всушност тој е сосема здрав и нема патологии. Сепак, постојат сите знаци на патологија, а општата состојба на пациентот се влошува. Во овој момент, потсвеста ги заменува стресните ситуации со имитација на разни болести.

...

Ларинготрахеитис кај деца и возрасни е воспалителна болест која често се комбинира со оштетување на ларинксот и трахеата. Симптомите на болеста се манифестираат како резултат на пенетрација на разни бактерии и вируси во човечкото тело.

...

Научниците сакаат да го повторат изразот дека сите "болести се јавуваат поради нервите", и ова е вистина, бидејќи нервниот систем ја регулира работата на целиот организам како целина. Со какви било прекршувања на нејзината работа, здравјето на луѓето се влошува, што може да се манифестира со зголемување на бројот на отчукувања на срцето, главоболка, нарушувања во исхраната или фарингеална невроза - ретка состојба, симптоми кои треба да се разгледуваат подетално.

...

Ракот на грлото (рак на гркланот) е исклучително сериозна болест, која се карактеризира со формирање на малигна туморска формација врз основа на ткивата на грлото. Ракот на грлото, чии симптоми се предизвикани од голем број на одредени фактори, претежно е болест што се јавува кај мажи во возраста од 40 до 70 години.

...

Рефлукс езофагитис е една од најчестите болести кои се релевантни за хранопроводникот. Тоа се јавува како резултат на директен контакт со слузокожата и цревната содржина на езофагеата. Поради карактеристичната киселост на долниот хранопровод, постојат симптоми на горушица, болки и слични нарушувања на дигестивниот систем, кои се карактеристични за рефлуксниот езофагит.

...

Субатрофичен фарингит е болест кај која се јавува пролиферација на сврзното ткиво во фаринксот и соседните лимфни јазли. Луѓето погодени од оваа болест се жалат на сериозно влошување на здравјето, раздразливост, непријатност, болка, суво грло, несоница во однос на позадината на овие симптоми.

...

Тироидитис е цела група на болести кои се разликуваат во особеностите на етиологијата и се обединети со еден заеднички процес, што е воспаление на ткивата во тироидната жлезда. Тироидитис, чии симптоми се одредуваат во зависност од специфичната форма на текот на оваа болест, исто така може да се развие во стромит, болест во која зголемената тироидна жлезда се соочува со еднообразно воспаление.

...

Torakalgiya - се смета за патолошка состојба која се развива поради компресија или воспаление на нервите во градната коска. Тежината на болката и нејзината локализација ќе бидат директно диктирани од провокативниот фактор.

...

Фаринголаринтот е воспалителна болест на фаринксот и гркланот предизвикани од разни вируси и бактерии. Карактеристично е сушење на фарингеалната мукоза и отекување на задниот ѕид со црвено грло. Пациентот чувствува болно грло, слабост, мигрена, засипнатост, треска. Се среќава кај возрасни и деца. Се развива поради нацрти, хипотермија или под влијание на инфекции.

...

Ерозивниот езофагитис е гастроентеролошка болест, која се карактеризира со акутен воспалителен процес со оштетување на слузокожата на езофагеата. Во повеќето случаи, оваа болест е секундарна после акутно или хронично воспаление на хранопроводот.

...

Еутиреоидизмот е состојба на тироидната жлезда, во која се нарушува работата на органот, и покрај тоа што нивото на тироидната жлезда и тироидните стимулирачки хормони е нормално. Овој термин обично го користат лекарите за да ги карактеризираат резултатите од добиените тестови. Но, и покрај фактот што клиничкиот еутиреоидизам е физиолошка состојба, сериозните болести, како што е ендемичниот гушак или автоимуниот тироидитис, може да почнат да напредуваат во однос на неговата позадина.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.