Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мирис на кисела пот

Киселиот мирис на пот е симптом кој може да укаже на развој на одредени патолошки процеси во органите и / или целото тело. За да се утврди причината за кисело мирис на пот под рацете може да биде само лекар, откако ќе ги изврши потребните дијагностички процедури. Самолечение или игнорирање на симптом може да доведе до развој на сериозни компликации и нејасна клиничка слика, која исто така е оптоварена со негативни последици.

Етиологија

Ако пот мириса кисело, телото може да ги има следните процеси:

Киселиот мирис на пот кај жените може да се должи на мастопатија и хормонални пореметувања.

Одделно, неопходно е да се издвои етиологијата на кисело мирис на пот кај дете. Во овој случај, причината може да биде следнава:

 • недостаток на витамини и минерали;
 • нарушувања на дигестивниот систем.

За да се утврди точната причина за кисело мирис на пот, може да се јави само лекар по потребните дијагностички процедури.

Симптоматологија

Воопшто не постои општа клиничка слика. Дополнителните симптоми на кисело мирис на пот кај мажите или жените ќе зависат од основната болест.

Во дијабетес, киселата пот ќе биде придружена со следните манифестации:

Симптоми на дијабетес

Причината дека пот мириса кисело млеко може да биде развој на патолошки процес во областа на дигестивниот систем. Во овој случај, можна е следната клиничка презентација:

 • зголемена фреквенција и промени во постојаноста на столицата - чести напади на дијареа;
 • гадење , што може да биде придружено со повраќање . Во повеќето случаи, овие симптоми се појавуваат по ингестија на тешка, масна храна;
 • болка и тежина во стомакот , чувство на пренатрупаност, дури и со мала количина на јадења;
 • диспептични манифестации;
 • губење на апетитот .

Ваквата клиничка слика може да биде манифестација на речиси секоја гастроентеролошка болест, па затоа не се препорачува само-третман.

Една жена потење со непријатен мирис може да укаже на развој на мастопатија. Ако се појави таква болест, симптомот ќе биде проследен со следните манифестации:

 • испуштање од брадавиците , кои по конзистентност наликуваат на колострум;
 • нежност на млечните жлезди, кои можат да бидат и периодични и постојани. Во некои случаи, максималниот интензитет на овој симптом се јавува на почетокот на менструацијата;
 • нодули и пломби во млечната жлезда, кои се лесно палпабилни.

Ако причината за потта во пазувите да има исклучително непријатен кисел мирис е хиперфункција на тироидната жлезда, тогаш можни се следниве симптоми:

Симптоми на хипертироидизам

Треба да се напомене дека зголеменото потење со непријатен мирис е поинтензивен ноќе. Исто така, пациентот има мирис на непријатни нозе.

Ако имате слични симптоми, треба да се консултирате со лекар колку што е можно поскоро, особено ако ова е забележано кај дете.

Киселиот мирис на пот често може да се должи на неправилна исхрана - сличен симптом може да се случи со недостаток на витамини и минерали во телото. Исто така, треба да се забележи дека овој феномен може да се должи на неуспехот да се почитуваат основните правила за лична хигиена.

За да се утврди точната причина зошто пот има таков непријатен мирис, докторот може, по извршувањето на потребните, во овој случај, дијагностички процедури.

Дијагностика

Првиот е објективен преглед на пациентот со појаснување на поплаките, анамнеза на болеста и живот.

За да се утврди главната болест, лекарот може да ги избере следниве лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • општи и биохемиски анализи на крвта;
 • уринализа;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ЕКГ;
 • биопсија на неоплазма (ако е достапна);
 • тест за тумор маркери;
 • хормонални студии.

Во присуство на симптоми на болести на органите на гастроинтестиналниот тракт, се спроведуваат соодветни гастроентеролошки испитувања.

Третман

Тактиката на третман ќе зависи од утврдената примарна болест, во некои случаи, потребна е хируршка интервенција. Треба да се напомене дека во прилог на терапијата со лекови може да биде потребна диетална исхрана. Користењето на рецепти за традиционална медицина е сосема дозволено, но како дополнување на главниот тек на лекувањето и само по консултација со вашиот лекар.

Во прилог на општ третман, не треба да се заборави важноста на почитувањето на правилата за лична хигиена.

Сподели го овој напис:

"Кисело мирис на пот" е забележано кај заболувања:

Рахитис - болест кај која постои повреда на мускулно-скелетниот систем на позадината на недостаток на витамин Д. Рахитис, чии симптоми се предизвикани од нарушен метаболизам на фосфор и калциум, исто така, е придружено со нарушување на коскениот раст. И покрај фактот дека оваа болест не е фатална, таа, во меѓувреме, го предизвикува развојот на неповратната деформација, која е подложена на скелетот на болно дете (имено рахитис), а исто така придонесува за значителна инхибиција на голем број процеси поврзани со неговиот развој. .

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.