Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кисело вкус во устата

Кисело вкус во устата - честа манифестација која пречи многу луѓе. Често, овој феномен се јавува после јадење, особено кисела храна. Сепак, овој симптом може да крие сериозни причини, на пример, различни патологии.

Кисел залак може да се појави во случај на заболувања на гастроинтестиналниот тракт, усната шуплина или на ефектите на разни лекови. Во случај на нарушена функција на панкреасот, таквиот непријатен симптом може да се формира и кај некое лице. Заедно со оваа манифестација, пациентот може да доживее голем број други симптоми, кои попрецизно укажуваат на причините за манифестацијата.

Етиологија

Киселиот вкус му дава на лицето значителни непријатности, бидејќи таквиот симптом често тече заедно со фетусот што може да го одврати другото лице. Кога се открива таков знак, пациентот станува заинтересиран за прашањето зошто има такво чувство во устата, за што е поврзано и како да се ослободи. Пред да започне терапијата, пациентот треба да се справи со етиолошките фактори.

Причината за формирање на болеста може да биде следните фактори:

 • високи нивоа на хлороводородна киселина;
 • патолошки процеси во дигестивниот тракт;
 • болест на усната шуплина;
 • употребата на одредени лекови.

Доста често, киселиот вкус се манифестира кај бремени жени. Овој ефект се должи на ослободување на киселина од стомакот во устата поради зголемен притисок во абдоминалната празнина. Промените напредуваат поради зголемување на матката и притисок врз гастроинтестиналниот тракт.

Ако лицето има кисело вкус и сувост се појавуваат заедно, тогаш причината може да биде нарушување на водниот баланс поради недоволно внесување на вода дневно.

Киселиот и горчливиот вкус во устата се поттикнува од прекумерната употреба на пушените производи, масни и пржени состојки, што создава проблеми во телото во црниот дроб и жолчниот систем.

Идентификување на киселиот вкус во устата, пожелно е веднаш да се утврдат причините за симптомот. Затоа, за било какви непријатни или абнормални манифестации, итна потреба да побарате помош од лекар. По дијагнозата, лекарот ќе може да даде логично објаснување за манифестацијата на таков симптом.

Класификација

Киселиот вкус се формира во устата од различни причини, исто така постојат различни манифестации на овој симптом. Клиничарите идентификуваа четири феномени:

 • кисело со слатка;
 • горчлив во комбинација со кисело;
 • кисело со метал;
 • кисело со солен вкус.

Сладок и кисел вкус во устата значи дека лицето има болести во нервниот систем. Исто така, се појавува од голема количина шеќер во крвта, која се манифестира по јадењето слатки. Понекогаш тој укажува на различни патологии на дигестивниот тракт. Ако пушачот остро го одбие никотин, тогаш тој ќе биде вознемирен од кисело-сладок вкус.

Симптомот е, исто така, формиран од зголемување на бактериската микрофлора во усната шуплина. Симптомот укажува на гингивит , периодонтитис или кариес . Друга причина за формирање на двоен вкус кој мириса на фаул е хемиска интоксикација. Фетидниот феномен исто така се манифестира како несакан ефект од редовното внесување на одредени лекови.

Гингивитис е можна причина за киселост во устата.

Горчивиот вкус со киселост може да се манифестира привремено и редовно. Горчлив кисел вкус во устата често се манифестира наутро. Таквата манифестација го информира лицето дека минатата ноќ јадеше прекумерна количина нездрава храна за вечера. Во такви времиња, оптоварувањето на црниот дроб и цревниот тракт се зголемува и нивната функционалност се влошува.

Понекогаш симптомот се дијагностицира по честа злоупотреба на алкохол во големи дози. Со овој феномен, пациентот ја комплицира работата на црниот дроб, жолчното кесе и стомакот. Етиолошкиот фактор во појавата на симптомот е исто така честа употреба на таблети, алергиски реакции или антибиотици.

Горчината во устата е исто така формирана кај пушачи кои сакаат да злоупотребуваат никотин во текот на денот и пред да заспијат. Исто така, одбивен симптом известува за оштетување на органите на дигестивниот систем и билијарниот тракт. Пациентот во времето на манифестација на таков знак развива холецистопанкреатитис , чир , гастритис , холециститис .

Кисело-метален вкус информира за присуството на крв во устата. Понекогаш луѓето со круни на метална база, протези или пирсинг го чувствуваат овој симптом. Честа причина за симптом е орални заболувања, како што се стоматитис, гингивитис, пародонтална болест .

Во почетните фази на формирање на дијабетес мелитус , едно лице исто така има вкус на метал и киселина. Сличен феномен кај жените често се дијагностицира во случај на хормонални промени, на пример, за време на бременост, менопауза или пубертет. Чести предизвикувачки симптоми на симптом се перзистентна анемија и чир на крварење.

Кисело-солен вкус во устата го означува почетокот на воспалителниот процес во плунковните жлезди. Често е симптом во присуство на ЕНТ патологии. Сличен феномен се дијагностицира кај луѓе со болест на Сјогрен .

Со неизбалансирана исхрана, пациентите често покажуваат сличен симптом. Често феноменот се влошува по силен чај, кафе, сода, енергетски пијалаци. Смразата се манифестира кај оние луѓе кои не пијат доволно течност, што предизвикува дехидрација.

Киселиот и солен вкус истовремено укажува на комбинација од болести, а не само манифестација на проблемот. Затоа, пациентите со оваа манифестација треба итна дијагноза и третман.

Симптоматологија

Причините и третманот на болеста се целосно зависни една од друга, но за да се утврди точната патологија, лекарот треба да ја знае клиничката слика. Непријатниот вкус се развива во телото според различни етиолошки фактори и затоа се манифестира во многу симптоми. Придружени со кисело вкус може да се направат такви индикатори:

Симптоми кои го придружуваат киселиот вкус во устата

Третман

Се повеќе и повеќе луѓе се прашуваат како да се ослободат од киселиот вкус во устата. Може да се одговори само откако лекарот ќе ја дијагностицира. Бидејќи знакот укажува на различни патологии, постојат голем број начини да се елиминира патологијата.

Терапијата треба да се базира на отстранување на причините за формирање на особината. Во тој поглед, пациентот можеби треба да се консултира со општ лекар, стоматолог и гастроентеролог.

Ако киселиот вкус во устата после јадење постојано се загрижува, тогаш лицето треба да ја преиспита својата исхрана и да се придржува кон диетална исхрана. Лекарите ве советуваат да додадете вакви производи во вашето мени:

 • зелен чај;
 • кадри;
 • овошје и зеленчук;
 • млечни производи;
 • зелен грав;
 • печурки

Медицинска исхрана препишана исклучиво од страна на лекарот, во зависност од текот на болеста.

Ако горчлив вкус се манифестира во устата за време на бременоста, тогаш жената треба да му каже на докторот за тоа. Ниту еден сериозен патолошки процес не може да предизвика такви манифестации. Често појавата на овој симптом е поврзана со значително зголемување на матката, која постепено и поинтензивно врши притисок врз органите на гастроинтестиналниот тракт. Затоа, консултација со гастроентеролог нема да ја спречи бремената мајка.

Ако причината за навредлив вкус е кариес, тогаш за да се ослободите од него, морате да го контактирате вашиот стоматолог за лекување.

Кога се појавува кисело чувство во устата, пациентот треба да ги почитува следните препораки на лекарот:

 • се придржуваат до правилна и рационална исхрана;
 • пијат прочистена вода, зелен чај, свежи сокови;
 • исклучуваат никотин и алкохолни пијалоци;
 • следете ја чистотата на усната шуплина;
 • по јадење препорачливо е да одиме малку, а да не одиме во кревет.

Лекарите не препорачуваат при првата манифестација на симптом да почне да го елиминира со раствор на сода. За прв пат народниот лек ќе помогне да се ослободи од нападот, но по неколку часа офанзивниот симптом може да се врати повторно и со уште поголем интензитет.

Сподели го овој напис:

"Кисело вкус во устата" се забележува кај болести:

Ахлорхидрија е гастроентеролошко нарушување, во кое не постои хлороводородна киселина во стомакот. Тоа е, производството на супстанцијата се спушта до критични граници, или е сосема отсутно. Првичниот развој на таков патолошки процес продолжува без симптоми, што доведува до задоцнета дијагноза, како и зголемен ризик од компликации.

...

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

...

Гастропатија е патолошки процес на гастроентеролошка природа, што се манифестира со промени во мукозата на желудникот. Во повеќето случаи, гастропатијата на антрамот на желудникот е предизвикана од внесот на нестероидни антиинфламаторни лекови, но не се исклучува влијанието на другите патолошки процеси.

...

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...

Рефлукс езофагитис е една од најчестите болести кои се релевантни за хранопроводникот. Тоа се јавува како резултат на директен контакт со слузокожата и цревната содржина на езофагеата. Поради карактеристичната киселост на долниот хранопровод, постојат симптоми на горушица, болки и слични нарушувања на дигестивниот систем, кои се карактеристични за рефлуксниот езофагит.

...

Стенозата е болест која се карактеризира со стеснување на лумените од различни структури на телото. Тоа е исто така познат како стриктура. Се карактеризира со симптоми како што се гушење, вртоглавица, болка во погодената област и така натаму.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.