Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревно крварење

Цревната крварење е симптом кој се карактеризира со ослободување на крв од долните делови на дигестивниот тракт, што може да се должи на патолошки процес или повреда. Во повеќето случаи, третманот е конзервативен и се состои од отстранување на основната причина и обновување на изгубеното количество крв. Треба да се разбере дека долгорочната манифестација на ваков симптом може да биде опасна за животот на една личност, па затоа итно е да побараме медицинска помош.

Треба да се напомене дека мала количина на излачена крв од цревата не може да има дополнителни клинички манифестации и се дијагностицира само за време на анализата на фекалната окултна крв.

Според Меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија (МКБ-10), на оваа болест му е доделен посебен код К92.2.

Етиологија

Цревната крварење може да биде знак на такви патолошки процеси:

Болести на дигестивниот тракт, предизвикувајќи крварење

Исто така, треба да се забележи дека во околу 10% од случаите не е можно да се утврди етиологијата на цревни крварења.

Класификација

Од природата на протокот постојат две форми на манифестација на овој симптом - акутен и хроничен. Акутната форма на цревни крварења е поделена на следниве видови:

 • профузно - се карактеризира со интензивни симптоми, доведува до сериозна состојба на пациентот;
 • мали - симптомите не се толку изразени, но доведуваат до зголемување на анемија од дефицит на железо .

Од природата на локализацијата се разликуваат:

 • цревни крварења од долниот дел;
 • крварење од горниот дел.

Клиничката слика ќе биде дополнета со специфични знаци, во зависност од формата на симптомот, локализацијата и основната причина.

Симптоматологија

Вообичаените симптоми на внатрешно крварење, во овој случај, вклучуваат:

Во присуство на вакви симптоми, итниот третман треба итно да се побара, бидејќи тешката внатрешна крварење е опасна по живот. Најмало одложување може да биде фатално.

Во гастроентеролошките патологии, може да се појават следните симптоми:

Ако причината за овој симптом е патолошки процес во црниот дроб, тогаш жолтицата на кожата, тежината и болката во десниот хипохондриум може да се додадат на општите симптоми.

Симптоми на заболување на црниот дроб

Симптомите на цревниот сифилис може да ги вклучуваат следните симптоми:

 • синдром на интестинална опструкција ;
 • болка и надуеност ;
 • продолжениот запек може да се замени со остри напади на дијареа;
 • горење и болка во ректумот за време на столицата;
 • во комплексни форми на оваа болест, симптомите на дисфункција на урогениталниот систем може да се придружат.

Кај кардиоваскуларните патологии, може да се појават следниве симптоми:

Цревата крварење во секој случај бара консултација со лекар. Манифестацијата на овој симптом може да биде знак на опасен патолошки процес, кој може да доведе не само до компликации, туку и до смрт.

Дијагностика

Дијагностичката програма може да ги вклучува следниве лабораториски и инструментални методи на испитување:

 • земање мостри за општа и биохемиска анализа на крв;
 • општ уринарен тест;
 • коагулограм;
 • колоноскопија;
 • фиброгастродуоденоскопија;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • анализа на фекална окултна крв.
Фиброгастродуоденоскопија

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот ја утврдува етиологијата на овој симптом и го пропишува правилниот третман. Само-лекувањето со одредени лекови дома е невозможно.

Третман

Во случај на цревни крварења, пациентот може да има потреба од прва помош, која се состои од следниве итни мерки:

 • строг одмор во кревет, нозете на пациентот треба да се подигнат;
 • треба да се стави на студ на стомакот;
 • исклучи храна и внес на вода.

Во исто време, треба да повикате брза помош. Неовластено да земаат лекови е строго забрането, бидејќи тоа може да доведе до развој на сериозни компликации.

Следните инструментални методи може да се користат за да се спречи крварење:

 • хирургија за лигатура на садови;
 • клипинг;
 • лигатура.

Во однос на терапијата со лекови, може да се препишат такви лекови:

 • витамин К;
 • аминокапроева киселина;
 • да се врати обемот на екстрацелуларната течност;
 • еритроцитна маса;
 • свежа замрзната плазма;
 • калциум хлорид.

Времетраењето на приемот на хемостатични агенси, дозата и режимот строго се определува од лекарот што посетува.

Целни превентивни мерки од појавата на цревни крварења не се. На првите симптоми, на пациентот треба да му се даде прва помош и да се јави брза помош бригада.

Сподели го овој напис:

"Цревни крварења" се забележува кај заболувања:

Ангиопатија - поразот на крвните садови со разни болести, поради што нивното целосно функционирање е нарушено и ѕидовите се уништуваат. Патолошкиот процес може да влијае на различни делови од телото и крвните садови од различни големини - од мали капилари до големи садови. Ако ангиопатија напредува во текот на подолг временски период, таа е полн со развој на неповратни промени во органите во човечкото тело (поради хронично нарушување на снабдувањето со крв).

...

Ангиопатија на ретиналните садови е патолошка состојба, која се манифестира со кршење на тонот на крвните садови и малите капилари на фундусот на окото. Како резултат на прогресијата на оваа патологија, тие може да се стесни, прошират или да станат повредени. Наспроти позадината на сите промени, постои кршење на протокот на крв во погодените крвни садови, како и повреда на нервната регулација.

...

Вилсон-Коноваловата болест е наследна патологија, која се карактеризира со нарушување на размената на бакар во човечкото тело. Во исто време, овој елемент има тенденција да се акумулира во различни органи, што доведува до нарушување на нивното функционирање. Оваа патологија влијае и на мажите и на жените. Но, претставниците на посилниот пол се болни од нив 4 пати почесто. Прогресијата на болеста не зависи од начинот на живеење и местото на живеење. Во медицинската литература, таква состојба се нарекува хепатоцеребрална дистрофија или хепатолентикуларна дегенерација.

...

Вирусни хеморагични трески (HF) се недиференцирана група на акутни вирусни инфекции во кои хеморагичниот синдром е најистакнат симптом. Во медицината, познати се 15 подвиди на такви заболувања. Сите се слични во нивниот тек и тие се обединети со хеморагичен синдром (од каде потекнува името на групата).

...

Дивертикулумот на Мекел е конгенитален илеум, кој се јавува во периодот на пренаталниот развој на фетусот. Причината за патологијата е неправилно формирање на проксималниот жолчен канал со формирање на торба (дивертикулум) во долниот илеум на тенкото црево.

...

Дипилоботријаза - болест што се јавува во човечкото тело поради внесување на одреден вид црви - дипилобриотриум. Ова влијае на гастроинтестиналниот тракт. Во областа на медицината, овие паразити се нарекуваат Lentets. Најчестиот предизвикувач на дифиллобротијаза е широка панделка.

...

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...

Кампилобактериозата е заразна гастроентеролошка болест. Причинителот на инфективниот процес е бактерија на кампилобактер. Сепак, треба да се забележи дека во некои случаи предизвикувачкиот агенс на кампилобактериоза зема генерализирана форма, што доведува до пораз на други органи и е придружено со септикемија.

...

Еболата е акутна вирусна, високо заразна болест, т.е. Болест пренесен од болно лице / животно на здрави луѓе / животни подложни на патогенот, во овој случај е вирусот Ебола. Симптомите на Ебола треска се манифестираат во прилично тешка форма, болеста како целина се карактеризира со висок степен на морталитет.

...

Паратифузната треска е акутна инфективна болест која се карактеризира со лезии на тенкото црево. Провокатор дејствува интестинална бактерија од родот Салмонела. Паратифуидни Носачи се болни и емитери на бактерии, за паратифус Б, добитокот може да биде носител.

...

Ракот на главата на панкреасот е една од најнеповолните онколошки патологии, во која прогнозата во повеќето случаи е неповолна, и причината за ова е дека оваа болест ретко се дијагностицира во почетната фаза, бидејќи во овој момент симптомите се отсутни. Во исто време, при откривање на онкологија во рана фаза, што е можно како резултат на случајна дијагноза за време на профилактичко испитување, му дава на лицето можност трајно да се ослободи од болеста - во овој случај, хируршкиот третман кој се состои од ресекција на тумор е многу ефикасен.

...

Фиброзата на црниот дроб е патолошки иреверзибилен процес, поради што клетките на црниот дроб се заменуваат со сврзно ткиво. Вреди да се обрне посебно внимание на фактот дека клетките не се обновуваат. Процесот на замена е бавен. Во првите 5 години клиничката слика речиси е отсутно.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.