Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кашлица

Кашлицата е природен рефлексен феномен кој се јавува кога мукозната мембрана на респираторниот тракт е иритирана од пареа или туѓи тела. Симптом се појавува како дефанзивна реакција, во која дишните патишта се распрскани од плунка или прашина, за да се постигне нормално дишење.

Симптомот се манифестира не само во форма на сува или влажна кашлица. Тој има други карактеристики кои влијаат на состојбата на пациентот. Постојаната кашлица може да се манифестира во патолошки процеси (пневмонија, САРС, бронхитис, итн.) И во случај на механичко оштетување на патеките од храна, прашина или туѓи тела.

Етиологија

Многу луѓе се заинтересирани за прашањето како да се третираат кашлица кај дете или возрасен пациент. Но, пред да побарате од пребарувањето за терапија, лекарот и пациентот треба да ја разберат причината за симптомите. Болното грло и кашлицата се случуваат под влијание на разни фактори, кои во медицината се поделени во неколку категории:

 • механички - туѓи тела во респираторниот тракт, ушниот канал, отечени лимфни јазли, воспаление на трахеата и бронхиите;
 • алергичен;
 • хемиски - изложеност на хемиски испарувања;
 • термички - при ниска температура.

Често, кашлањето не излегува и може да се појави повторно поради причината што ги иритира зони на кашлицата - задниот ѕид на ларинксот, плеврата, разгранетоста на трахеата и бронхиите.

Кашлање кај деца и возрасни не може да се игнорира, бидејќи симптомот може да се појави и потежок кога симптомот укажува на хронични или сериозни здравствени проблеми. Пред да започнете со третман со народни лекови и лекови, лекарите треба да дознаат кој симптом укажува на симптом.

Кашлица која е влажна, сува или од која било друга природа укажува на такви патологии:

 • грип - манифестира кашлица од сува природа, која се развива во влажна;
 • параинфлуенца - лаење кашлица, засипнатост;
 • трахеитис - груб, со тешка кашлица, се чувствуваат тешки болки;
 • акутен бронхитис - тешка кашлица со спутум;
 • пневмонијата е болно кашлање, прво на сува природа, а потоа влажно со спутум;
 • ARVI ;
 • синузитис и ринитис - напади во текот на ноќта, кога испуштањето од носот го иритира грбот на фаринксот.

Што се однесува до новороденчињата, причините за симптомите се разликуваат од возрасните. Често, кашлицата кај доенчињата се јавува по хранење, кога млекото влегува во респираторниот тракт. Таа, исто така, се манифестира при силна плунка, со почетнички. Кашлицата после јадење и со прекумерна саливација не е патолошки процес и затоа не бара третман.

Кашлање механизам

Класификација

Од природата на кашлицата, лекарите идентификуваа два типа на симптоми:

 • сува кашлица - без спутум. Тоа е поделено на две форми - лаење , придружено со болни напади или болно грло, намалување на гласноста на гласот. Како и пароксизмална - карактеристика на трахеитис и бронхитис;
 • влажна кашлица - придружена со искашлување, отежнато дишење, тежина и непријатна сензација во градите. Се забележува кај бронхитис и пневмонија .

За времетраењето на курсот, силна кашлица кај дете и возрасен може да има такви форми:

 • акутен - не повеќе од три недели во случај на заразни болести;
 • хронично - го надминува времетраењето на акутната форма за неколку недели. Овој вид кашлица се манифестира во патологијата на бронхиите и белите дробови, со акумулација на слуз во назофаринксот, со ментални нарушувања и чести лекови.

По утврдена фреквенција:

 • редовни - манифестирани во силни напади, во кои едно лице не може правилно да дише. Дете и возрасни може да имаат таква кашлица пред повраќање, респираторен арест и несвестица;
 • привремено - едно кашлање се вклопува без несакани ефекти.

Сува кашлица

Многу луѓе веруваат дека ако кашлицата не замине долго време, тогаш ова веќе укажува на патологија, но тоа не е така. Овој симптом е заштитен рефлекс за разни стимули.

Во медицината, се верува дека сувата кашлица е најбезбедна и може брзо да се излечи. Кашлицата не се појавува при испуштање на слуз или спутум од белите дробови. Пациентот чувствува само мало болно грло, како и други знаци:

Овие непријатни манифестации не само што укажуваат на развиена болест во телото, туку исто така доведуваат до несоница, главоболки и нервни оштетувања. Лекарите велат дека непродуктивниот, односно сув, нападот е повеќе исцрпувачки за телото од друг тип.

Докторот кој посетува, пред да утврди како брзо да излекува кашлица, мора да ја утврди причината за симптомот. Доста често, таков знак се манифестира кај пушачи на верижни, но има и други основни причини за појава на знак:

 • инфекции на респираторниот тракт;
 • туберкулоза ;
 • алергии;
 • воспаление на фарингеалната мукоза;
 • пневмонија;
 • воспаление во трахеата;
 • бронхијална астма;
 • голема кашлица
 • плеврит ;
 • тумори.
Причини за сува кашлица

Кашлица кај дете без треска може да се манифестира како резултат на пасивно пушење. Лекарите одамна рекоа дека лицето кое стои покрај пушачот е исто така изложено на опасност и чад. Затоа, детето може да развие кашлица која не заминува долго време и не укажува на развој на патологии.

Пред да започне третман со кашлица кај возрасен или дете, пациентот треба да помине низ серија испитувања за да се утврди точната причина за почетокот на овој симптом. По дијагнозата и утврдувањето на точна дијагноза, лекарот може да одлучи како брзо да ја излекува кашлицата дома.

Во текот на навремено започната терапија, пациентот веднаш се подобрува и очигледниот симптом се смирува. За да се елиминира кашлицата се пропишуваат разни методи на третман:

 • употребата на лекови;
 • физиотерапија;
 • инхалациона терапија.

Во рамките на третманот со лекови препишани такви лекови:

 • антиспазмодии;
 • вазоспазам;
 • проширени бронхии;
 • деконгестиви;
 • седативи;
 • antitussive;
 • антибактериски.

Доколку кашлица кај бебето или повеќе возрасен пациент се манифестира од алергија, тогаш пациентите со антихистамин се администрираат како пациенти со сорбенти и бронходилататори.

Влажна кашлица

За да одговори на прашањето како да се третираат влажна кашлица кај детето, лекарот прво треба да ја дијагностицира оваа болест кај некое лице. Тоа може да биде придружено со појава на таква клиника:

 • остри кашлање;
 • недостаток на здив;
 • висока температура;
 • губење на апетитот;
 • отежнато дишење;
 • крв во спутумот;
 • зеленкаст спутум;
 • болка во градите;
 • ноќна кашлица.

Кашлица и нога, кои продолжуваат со други знаци, се карактеристични симптоми на таквите патологии:

 • АРИ и АРВИ;
 • бронхитис;
 • пневмонија;
 • бронхијална астма;
 • алергии.

Флегмата на таков знак излегува на разни видови. Лекарите идентификуваа 6 главни типови слуз:

 • изобилство;
 • со 'рѓосана нијанса;
 • воден;
 • слатка;
 • меша со крв;
 • гноен.

Кога кај пациент се открива кашлица со спутум, се поставува прашањето како да се излечи кашлица дома. Само лекар може да одговори, бидејќи терапијата на особината директно зависи од интензитетот на манифестацијата и видот.

За време на третманот, пациентот може да се придржува кон таквите мерки:

 • Дозволено е да се користат народни лекови, имено топол чај со лимон, малина, мед, сироп од брусница или топло млеко. Секоја алатка е насочена кон разредување на спутумот;
 • редовно се навлажнува.

Што се однесува до дрогата, лекарите препишуваат лекови кои го подобруваат експекторентниот ефект и го намалуваат спутумот.

Изборот на лекови за третман на кашлица

Со цел да се излечи кашлица кај дете на 1 година, на родителите им е дозволено да масажа на градите и грбот. Сличен ефект врз белите дробови и бронхиите го подобрува празнењето на спутумот. Кашлањето на бебето исто така може да се излечи со активни игри. Овој процес на терапија се смета за многу подобар од лековите за пиење.

Третирај кашлица кај дете над 3 години препорачано со вдишување. Предност се дава на вдишување преку инхалатор. Овој уред ја спречува терапевтската супстанца со која е наполнета и ја промовира испораката на лекот директно на бронхиите. Сепак, пред лекување на деца, треба да се консултирате со доктор, особено ако детето има 2 години. Инаку кашлањето до повраќање кај детето може да трае долго време.

При изборот на лек за дете, треба да бидете внимателни за да не му наштетат на телото. Во медицината постојат лекови кои можат да ја третираат кашлицата кај двегодишно дете. Сите овие лекови ќе се базираат на растителни екстракти и активни состојки. Исто така, сите лекови за деца на таа возраст се нудат во форма на сируп, што е погодно да се земаат неколку пати на ден.

Кашлица без треска

Луѓето се навикнати на фактот дека ако некое лице се разболи, неговата телесна температура мора да се зголемува, неговата состојба се влошува, кашлица, течење на носот и други знаци. Сепак, лекарите тврдат дека постојат патологии кои се манифестираат со мало зголемување на височината или, генерално, без височина.

Кашлица без температура се јавува со истите патолошки процеси како што е опишано погоре. Сепак, пациентот не е загрижен за еден од многуте симптоми. Кашлица без треска се манифестира во следните патологии:

 • студено;
 • алергија;
 • стрес;
 • онколошка болест;
 • срцеви заболувања;
 • болести на ENT органите;
 • туберкулоза;
 • тироидна жлезда.

Доста често, кашлица без треска се јавува кај деца кои имаат само ARVI. Ова се должи на високиот степен на ранливост и сензитивност на лигавицата на респираторниот тракт. Што да направите во овој случај? Лекарите велат дека во овој процес нема ништо патолошки. Доволно е дете да се придржува до сите препораки на лекарите и да го продолжи текот на лекувањето. Со таква болест, не е пожелно децата да одат во тимот, но подобро е да седат дома два или три дена со цел конечно да се опорават од инфекцијата. Во спротивно, детето може да развие хронично воспаление или компликации.

Кашлица за време на бременоста

Кај жените, за време на бременоста, телото станува многу ранливо. Затоа, дури и краток контакт со болни луѓе може да придонесе за болеста. Кашлањето е само симптом на одредена патологија, па кога ќе се најде таков симптом, мора да се бара коренот и да не се обиде да се ослободи од непријатниот симптом.

Ако симптомот е откриен кај жена поради болест, тогаш останува прашањето како да се третира кашлица за време на бременоста, за да не му наштети на бебето. Барајте одговор во канцеларијата на лекарот. За да се елиминира знакот на пациентот, се препорачуваат поштеда на сирупи, таблети и витамини. Во никој случај не треба да се става жена на банки и синапни малтери, да се топи бања и да се извалкаат нозете за затоплување. Исто така, треба да бидете внимателни со доза на витамин Ц.

Па, како да се третира кашлица за време на бременоста дома? За сите ограничувања што ги налага лекарот на лекувањето, на жената се препорачува едноставна физиотерапија. Дома, можете да направите инхалација со различни билки, чкртање.

Лекарите не препорачуваат да користат алтернативни методи за лекување, но неколку методи остануваат достапни и дозволени. На приемот, лекарот може да каже како да се третира кашлица со народни лекови и колку често тие можат да се користат.

За третман со кашлица, се советува да се користи:

 • мед - мелење на градите, да се направи компреси, да се јаде неколку лажички, да се додаде во чај;
 • млеко - користете малку загреан, можете да додадете мудрец, овошје од смокви;
 • лук и кромид - сецкан зеленчук за да земеш една лажица три пати на ден.

Превенција

За да се спречи повторно кашлање, лекарите советуваат што да направат за да спречат:

 • јаде здрава храна;
 • не пуши и избегнувајте вдишување на чад од цигари;
 • време да излечи болести;
 • следете ги правилата за хигиена;
 • во ладна сезона не преоптоварување.

Медицинските професионалци советуваат да бидат подложени на профилактична вакцинација против опасни инфекции.

Сподели го овој напис:

"Кашлица" се забележува кај заболувања:

Медијастиналниот тумор е неоплазма во медијастиналниот простор на градите, кој може да биде различен во морфолошката структура. Бенигна неоплазми често се дијагностицира, но за секој трет пациент има онкологија.

...

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...

Параинфлуенца е вирусно заболување на горниот респираторен тракт. Најчесто инфекцијата влијае на ларинксот. Главниот пат на инфекција од вирусот parainfluenza е воздушен. Лесно се пренесува од болен човек на здраво лице поради кивање, кашлање, како и бакнување.

...

Parakoklyush - вид на акутна болест со заразна природа. Оваа болест се манифестира со речиси иста клиничка слика како и пертусис, и се карактеризира со поблага форма. Болеста ги совладува и децата и возрасните. Децата на возраст од 3-6 години се изложени на ризик.

...

Паратифузната треска е акутна инфективна болест која се карактеризира со лезии на тенкото црево. Провокатор дејствува интестинална бактерија од родот Салмонела. Паратифуидни Носачи се болни и емитери на бактерии, а за паратифус Б, добитокот може да биде носител.

...

Периферниот рак на белите дробови е опасна патолошка состојба во која туморот се развива од малите бронхии и бронхиоли. Оваа болест е ужасна поради фактот дека првите симптоми се појавуваат веќе кога формирањето расте во големи бронхии и плевра. Тоа е, може да се открие случајно, правејќи рентген за друга болест, или намерно, но во доцна фаза на развој, кога прогнозата е веќе многу неповолна.

...

Алергии на храна - имунолошкиот одговор на некои компоненти кои се содржани во храната. Најчесто, оваа болест е забележана кај деца (особено кај доенчиња) и неколку пати помалку кај возрасни. Јадењето дури и мала количина алерген на храна може да биде опасно по живот.

...

Плевритис е заедничко име за болести во кои се јавува воспаление на серозната мембрана околу белите дробови - плеврата. Болеста обично се развива против позадината на веќе постоечките болести и може да биде придружена со формирање на излив на површината на мембраната (ексудативен плеврит) или фибрин (сув плеврит). Овој проблем се смета за една од најчестите белодробни патологии (300-320 случаи на 100 илјади жители), а прогнозата за третман целосно зависи од сериозноста на примарната болест и од стадиум на воспаление.

...

Сквомозниот карцином е малигна неоплазма од епителното ткиво. Клетките на ракот може да бидат локализирани во белите дробови, на грлото на матката кај жените, во гркланот, на кожата и на други места. Карактеристични манифестации на болеста - брзиот раст на клетките на ракот и пенетрацијата во најблиското ткиво поради метастази.

...

Пневмонијата е инфективно воспаление на белите дробови што ги погодува алвеолите или другото белодробно ткиво. Пневмонијата може да се појави од различни патогени - бактерии, вируси, габи. Затоа, постојат голем број на видови на пневмонија, од кои секоја има свои симптоми и карактеристики на перколација. Во белите дробови на здраво лице, одредена количина на бактерии е секогаш присутна. И во повеќето случаи, имунолошкиот систем добро се бори со нив. Но, кога телото е слабо и не може да се справи со нив, постои активен развој на пневмонија.

...

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...

Право еднострана пневмонија - се јавува неколку пати почесто од воспалителна лезија на левото белодробно крило. Ова се должи на специфичната структура на десниот бронх - таа е помала и поширока, што придонесува за пенетрација на агенси кои предизвикуваат болести. Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот, но има многу други предиспонирачки фактори, меѓу кои одредено место е окупирано од текот на други хронични заболувања. Многу често, десната еднострана пневмонија делува како компликација.

...

Стекнати срцеви дефекти - болести поврзани со оштетено функционирање и анатомска структура на срцевиот мускул. Како последица на тоа, постои повреда на интракардијалната циркулација. Оваа состојба е многу опасна, бидејќи може да доведе до развој на многу компликации, особено на срцева слабост.

...

Ракот на белите дробови е болест поврзана со развој на малигнен тумор во белите дробови. Ракот на белите дробови, чии симптоми може да бидат отсутни за долго време, најчесто се должи на пушењето, а неговото откривање, токму поради отсуството на симптоми, без превентивни методи за испитување на предметната област, често се јавува во сериозни фази на процесот.

...

Формирањето на малигнен тумор на ѕидовите на езофагусот придонесува за развој на рак, кој во медицината се нарекува рак. Оваа болест често се среќава кај постарите лица. Претставниците на посилниот пол најмногу се подложни на болест, што првенствено се должи на употребата на алкохол и тутунски производи. Тоа е преку овие недостатоци дека оваа болест е предизвикана.

...

Канцер на тироидната жлезда е малигна патологија во која формира грутка (нодула) која влијае на тироидната жлезда и се развива врз основа на неговиот фоликуларен епител или парафоликуларен епител. Ракот на штитната жлезда, чии симптоми главно се откриваат кај жени на возраст од 40 до 60 години, се дијагностицира во просек во 1,5% од случаите при разгледување на било кој тип на малигни туморски форми на една или друга област на локализација.

...

Ревматизмот е воспалителна патологија, во која концентрацијата на патолошкиот процес се јавува во поставата на срцето. Најчесто, луѓето со тенденција да се разболат со оваа болест се на возраст од 7 до 15 години. Само непосредната и ефективна терапија ќе помогне да се справат со сите симптоми и да ја надминат болеста.

...

Ретровирус - организам кој припаѓа на семејството на РНК вируси, најпроучуваниот и најчесто се појавува вирусот на хумана имунодефициенција. До крајот на развојот на овој патолошки процес од страна на лекарите сè уште не е проучен, па затоа нема таргетирани превентивни методи.

...

Рефлукс езофагитис е една од најчестите болести кои се релевантни за хранопроводникот. Тоа се јавува како резултат на директен контакт со слузокожата и цревната содржина на езофагеата. Поради карактеристичната киселост на долниот хранопровод, постојат симптоми на горушица, болки и слични нарушувања на дигестивниот систем, кои се карактеристични за рефлуксниот езофагит.

...

Риновирусна инфекција (инфективен ринитис) - инфективна болест на респираторниот тракт на акутен тек кој се шири на носот и назофаринксот, нивната мукозна мембрана. Предизвикувачкиот агенс е вирус на семејството picornavirus. Нестабилен во животната средина, веднаш уништен кога е изложен на неповолни фактори.

...

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...

Белодробната саркоидоза е болест која е класифицирана како бенигна системска грануломатоза. Саркоидозата на белите дробови, чиишто симптоми главно се јавуваат млади луѓе и просечната возраст (во рок од 20-40 години), главно е болест што се јавува кај жените во оваа возрасна група.

...

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...

Серузниот менингитис е акутен воспалителен процес кој се развива во пиатерот. Во некои клинички случаи, воспалителниот процес може да влијае на 'рбетниот мозок. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Тоа е затоа што имунолошкиот систем на оваа возраст не е способен да издржи вирус од ваква природа. Но, болеста може да се дијагностицира кај возрасни.

...

Антракс е зоонозна инфекција, која се карактеризира со оштетување на кожата, белите дробови и цревата. Возбудливиот агенс на антраксот е Bacillus anthracis. Овој патоген продира во човечкото тело преку оштетена кожа, мукозни мембрани на дишните патишта, како и дигестивниот тракт. Оваа болест спаѓа во категоријата на најопасни, бидејќи постои голема веројатност за смрт. Може да влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата.

...

Силикозата на белите дробови е патолошка состојба предизвикана од пролонгирана експозиција на прашина што содржи силика во човечките респираторни органи. Овој патолошки ефект доведува до пролиферација на сврзното ткиво и формирање на нодули во ткивото на белите дробови.

...

Cartagener синдром е вродена комбинирана патологија која се карактеризира со тријада на симптоми: обратен распоред на белите дробови, хроничен бронхопулмонален процес и дефекти на параназалните синуси. Болеста според Меѓународната класификација на болести ICD-10 го има шифрата: Q89.3.

...

Стивенс-Џонсон (Stevens-Johnson) синдром - развојна малигна ексмутативна еритема со можни фатални исходи. Ова е сериозна состојба - инстант алергиска реакција. Се манифестира со формирање на меурчиња на мукозната мембрана и кожата поради смртта на епидермичните клетки. Како резултат на тоа, се случува голема ерозија.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.