Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кашлица со спутум

Кашлица со спутум е еден од симптомите на вирусна или заразна болест, која е придружена со експекторентни ефекти и ослободување на спутум од белите дробови. Лекарите го нарекуваат таква кашлица продуктивна, бидејќи вишокот слуз се ослободува. Како правилно да се третира кашлицата, може да се каже само лекар, по испитување и појаснување на етиологијата.

Етиологија

Само по себе, силна кашлица со плунка никогаш не се развива. Најчести етиолошки фактори во развојот на овој патолошки процес се следните:

Треба да се напомене дека бојата на секретираната слуз може да укаже на природата на патолошкиот процес. Во присуство на спутум, потребен е комплексен третман за да се спречи развојот на сериозни компликации. Ова е особено важно ако има кашлица со спутум кај детето, бидејќи детскиот имунолошки систем е послаб отколку кај возрасен и не може самиот да се справи со патолошкиот процес.

Видови кашлица за спутум

Постојат неколку видови на продуктивна кашлица, во зависност од бојата на спутумот:

 • со бела слуз;
 • со зелени секрети - гноен;
 • со крв.
Видови на спутум при кашлање

Во секој случај, треба да се јавите кај вашиот лекар за совет и точна дијагноза, а не само за лекување.

Кашлица со зелен спутум може да укаже на присуство на болести како што се бронхитис, синузитис или пневмонија. Во овој случај, итно треба да побарате медицинска помош, бидејќи тоа укажува на присуство на гној.

Белата кашлица со спутум во утринските часови може да укаже на габична инфекција или туберкулоза во дишните патишта. Габична инфекција може да биде предизвикана од продолжен третман со антибактериски лекови и од позадината на ослабениот имунолошки систем. Целосно транспарентен спутум може да укаже на тоа дека не постои воспалителен процес во телото на пациентот. Сепак, ова не значи дека не е неопходно да се третира кашлица со бел плунка. Акумулацијата на спутумот и зголемувањето на нејзиниот волумен доведува до појава на компликации.

Кашлицата со плунка и крв укажува на сериозен патолошки процес во респираторните органи. Една од најтешките болести е ракот на белите дробови . Со овој симптом, веднаш треба да побарате лекарска помош.

Симптоматологија

Како по правило, кашлицата на спутумот е надополнета со следнава клиничка слика:

Ако кашлицата со плунка не помине во рок од еден месец, клиничката слика може да биде дополнета со следните знаци:

 • болка во градите при кашлање, која може да се прошири на грбот;
 • главоболка, која не е елиминирана од лекови против болки;
 • промени во бојата и вискозитетот на спутумот;
 • масовна загуба;
 • болна личност.

Кашлица наутро со спутум практично нема дополнителни манифестации на клиничката слика. Како по правило, овој симптом најчесто се манифестира кај оние кои пушат.

Клиничарите забележуваат дека кашлица со спутум без треска е малку поретка, но сепак се јавува. Отсуството на оваа карактеристика не треба да се смета за здрава состојба на телото - потребна е консултација со лекар и третман.

Симптоми на кашлица со спутум

Дијагностика

Првиот е физички преглед на пациентот со општа историја на појаснување. Потоа се вршат голем број лабораториски и инструментални испитувања за да се утврди етиологијата и точната дијагноза, имено:

Ако дијагнозата е нејасна, следните дополнителни инструментални методи за испитување може да се доделат:

 • бронхоскопија со цитологија и хистологија за сомнителен канцер;
 • трансбронхијална биопсија на белите дробови.

Пропишува третман може само на присутните лекар по дијагноза и етиологија.

Третман

Третманот на кашлица со спутум ќе зависи од етиологијата на развојот на овој патолошки процес. Општо земено, терапијата со лекови вклучува земање лекови од таков спектар на дејство:

 • експекторанти - промовира отстранување на спутум;
 • protivokashlevye - назначен кога има честа кашлица, што значително го комплицира животот на пациентот;
 • муколитици - се употребуваат за слатка плунка, која слабо се кашла.

Целта на видот на лекот, неговата доза, начин на администрација и времетраење треба да се препише само од лекарот кој го посетува. Самолечение може да води не само кон развој на сериозни компликации, туку и на замаглена клиничка слика, што ја комплицира дијагнозата и, како резултат на тоа, назначувањето на курс за лекување.

Понекогаш е потешко да се третира кашлица со спутум за време на бременоста, бидејќи не можат да се користат сите традиционални лекови. Во овој случај, лекарот може да избере алтернатива од традиционалната медицина. Сепак, како и во случај на лекови, рецептите од традиционалната терапија не можат да се користат без консултации со лекар.

Традиционалната медицина предлага да се третира кашлица со спутум со следниве средства:

 • билни подготовки - по правило, можете да ги купите во аптека во облик на сува билка или во вреќи;
 • банана пулпа - овошје треба да се мелени со шеќер и да се консумира два или три пати на ден;
 • гуска маст меша со кромид - се користи за надворешна употреба во грлото и градите;
 • инфузија на борови пупки;
 • лушпа на кромид.

Исто така, ако нема контраиндикации, можете да го користите вдишувањето. За да го направите ова, можете да купите готови пари во аптеката или да ги подготвите сами, но само на рецепт на лекар.

Со цел целосно да се елиминира не само кашлицата, како симптом, туку и нејзината етиолошка причина, неопходно е да се помине целосен курс на лекување. Многу пациенти со елиминација на кашлица престануваат да земаат лекови, што може да предизвика развој на сериозна компликација.

Превенција

Бидејќи кашлица со спутум е само еден од симптомите на одредена болест, како таква, не постои превенција. Меѓутоа, ако во практиката се применуваат општите препораки на лекарите за спречување на заболувања, можете да го елиминирате развојот на овој патолошки процес.

Општите превентивни мерки се како што следува:

 • навремен третман на сите вирусни и заразни болести;
 • редовни лекарски прегледи;
 • Задолжителна мантуска реакција еднаш годишно за деца и флуорографија - за возрасни;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • умерено вежбање и одење на свеж воздух;
 • правилна исхрана и соодветен одмор.

Примената на ваквите правила во пракса ќе помогне, ако не и исклучи, а потоа го минимизира ризикот од развој на болести со овој симптом.

Сподели го овој напис:

"Кашлица со спутум" се забележува кај заболувања:

Аденокарциномот на белите дробови (рак на желудникот на белите дробови) е рак на не-малите клетки, дијагностициран кај 40% од сите онколошки белодробни заболувања. Главната опасност од овој патолошки процес е дека во повеќето случаи таа е асимптоматска. Мажите од возрасната група 50-60 години се најмногу подложни на болеста. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации.

...

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...

Аспирационата пневмонија е воспаление во ткивата на белите дробови што се развива како резултат на туѓи тела или супстанции што влегуваат во органот. Аспирацијата може да се врши и од механички предмети од надворешната страна и од телесните течности, на пример, од содржината на стомакот или од амнионската течност, што предизвикува аспирациона пневмонија кај новороденчињата. При опишување на оваа патологија, неопходно е да се направи разлика помеѓу аспирационата пневмонија кај возрасните и кај децата, бидејќи причините и механизмите на штетните ефекти во овие случаи се различни.

...

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...

Бактериска пневмонија е инфекција на белите дробови со одредени бактерии, на пример, хемофилусен бацил или пневмокок, но ако во телото се присутни други вирусни болести, вирусот може да стане предизвикувач. Придружувани од симптоми како што се треска, тешка слабост, кашлица со спутум, болка во градите. Можно е да се дијагностицира со помош на рентген, тестови на крв и сеење на спутум. Третманот се изведува со антибиотици.

...

Бронхиолитис е воспалителна болест која влијае само на малите бронхии (бронхиоли). Како што оваа болест напредува, луменот на бронхиолите се стеснува, што може да доведе до развој на респираторна инсуфициенција. Ако третманот на бронхиолитис не се одвива навремено, сврзното ткиво во бронхиолите со различни големини ќе почне да расте и ќе ги заглави пулмоналните садови.

...

Честопати има случаи на лица со бронхитис. Тоа е поврзано со загаден воздух, кој се вдишува од лице. Таквиот воздух содржи голем број на вируси и паразитски бактерии, кои, кога се ингестираат, почнуваат да се "смируваат" таму и предизвикуваат болни рефлекси. Овие рефлекси се слични кај децата и возрасните, но имаат различни степени на сериозност.

...

Бронкоаденитис е воспалителен процес кој влијае на бронхијалните лимфни јазли. Во повеќето случаи болеста се должи на инфекција со туберкулоза, па затоа овој патолошки процес се нарекува туберкулозен бронхоаденитис.

...

Бронхопнеумонија е вид на пневмонија. Оваа болест се разликува од конвенционалната пневмонија во која бактериите и вирусите кои влегуваат во телото, влијаат не само на белите дробови, туку и на гранките на бронхијалното дрво. Често, воспалението се развива како резултат на инфекција на горниот респираторен тракт. Во повеќето случаи, бронхијална пневмонија предизвикува стрептокок и пневмокок.

...

Бронхоспазмот е патолошка состојба која се карактеризира со појава на ненадеен напад на задушување. Напредоци поради рефлексна компресија на структури на мазни мускули во ѕидовите на бронхиите, како и поради едем на мукозната мембрана, придружени со нарушување на празнењето на спутумот.

...

Бронхиектазии - воспалителни процеси во респираторниот систем. Болеста се карактеризира со патолошки промени, експанзија или деформација на бронхиите, како резултат на која во нив се формира голема гној. Ова изобличување на внатрешните органи се нарекува бронхиектазија.

...

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...

Хемосидерозата е болест што спаѓа во категоријата пигментални дистрофии, а исто така се карактеризира со акумулација во ткивата на голема количина на хемосидерин, што е пигмент кој содржи железо. Механизмот на развој на болеста и понатаму не е целосно познат, но експертите од областа на дерматологијата откриле дека причините за формирањето може да се разликуваат во зависност од формата на појавата на таквото нарушување.

...

Хемофилен бацил - во областа на медицината е второто име - инфекција со инфлуенца. Акутната инфекција во поголемиот дел од случаите влијае на органите на респираторниот систем и на централниот нервен систем, а исто така доведува до формирање на гнојни јадра на различни органи.

...

Вегенеровата грануломатоза е подтип на системски некротичен васкулитис, кој главно влијае на ткивата и крвните садови на горниот респираторен тракт. Во главната група на ризик од овој патолошки процес се мажи и жени од 25 до 40 години. Со генерализирана форма на патологија, клиничката прогноза е крајно неповолна.

...

Билатералната пневмонија кај возрасен или дете е прилично тешка пулмонална патологија, во која се засегнати двете бели дробови. Воспалителниот процес се развива поради ефектите на бактериите, најчесто кај пневмококите, и е многу тешко, а компликациите од оваа патологија може да предизвикаат смрт на лицето.

...

Дисеминирана туберкулоза е специфична патологија на бактериска природа, која се јавува со формирање на голем број на фокуси на туберкулозниот воспалителен процес со локализација во ткивата на белите дробови. Се смета за прилично честа болест која се дијагностицира кај 15% од случаите на лезии на респираторниот систем.

...

Лобарна пневмонија е воспаление на белодробното ткиво кое не се шири низ белите дробови, но влијае на еден или повеќе од неговите лобуси. Главната група за ризик се состои од мали деца и постари лица. Главната причина за развојот на болеста е патолошкиот ефект на патогениот агенс (вирус или бактерија), кој може да влезе во телото на неколку начини.

...

Конгестивната пневмонија е секундарен тип на инфламаторна болест која се развива против позадината на постоечките вентилациони и хемодинамски нарушувања. Треба да се забележи дека болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но најчесто се дијагностицира кај постари лица и пациенти со постелнина.

...

Белодробниот инфаркт е патолошка состојба која се развива како резултат на блокада на мали или средни белодробни садови со тромб формиран во пулмоналниот циркулациски систем или земен од периферните вени. Оваа болест е слична по природа со миокарден инфаркт - истиот има брз развој и се карактеризира со смрт на ткивата на погодената област.

...

Циста на белите дробови е празнина која се наоѓа во десниот или левиот лобус на овој орган. Секој човек може да ја развие болеста, без оглед на полот и возраста. Болеста може да биде и вродена и стекната, а тоа значи дека причините за појавата ќе бидат различни. Втората категорија на болеста може да биде заразна и неинфективна.

...

Големата кашлица е таква акутна инфективна болест, преносот на кој се обезбедува со капки во воздухот. Голема кашлица, чии симптоми се карактеризираат со цикличната природа на сопствените манифестации, како и долгорочен кашлица, пароксизмален карактер, особено опасен за децата (особено до две години), иако тие можат да се разболат од луѓе од било која возраст.

...

Големата кашлица кај децата е акутна инфективна болест од бактериска природа. Често, патологијата е многу тешка, но вакцинираното дете има избришана клиничка слика. Болеста најчесто се јавува кај деца од 2 до 10 години.

...

Криптококозата е опасна болест, која се нарекува длабока микоза со хроничен тек. Карактеристична особина на оваа патологија - микозата не влијае само на кожата, туку и ткивата на централниот нервен систем, белите дробови и мускулите. Криптококозата почнува да напредува веднаш по габата, предизвикувачкиот агенс, влегува во белите дробови на лицето со воздухот. Од белите дробови, тој продира во циркулаторниот систем и се шири низ телото. Најчесто, го "напаѓа" мозокот. Оваа болест влијае главно кај мажи од 40 до 60 години. Децата се разболуваат многу ретко.

...

Крупна пневмонија е воспалителна и алергиска болест на белите дробови, која се карактеризира со набивање на еден или неколку лобуси на белите дробови, како и формирање на патолошки ексудат во алвеолите. Како резултат на тоа, белодробното ткиво престанува активно да учествува во процесот на размена на гасови. Предизвикајте ги патогените микроорганизми со опасни болести.

...

Ларингофарингитис е комплексна болест во која има оштетување на горниот респираторен тракт, крајниците, фаринксот и гласните жици. Патолошкиот процес се состои од две болести - ларингитис, во процесот на разгорување на ларинксот и гласните жици и фарингитот (слузницата на горниот респираторен тракт и крајниците се воспалени). Често тие течат истовремено.

...

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...

Цистичната фиброза одредува генетска наследна болест, придружена со специфична системска лезија на егзокрините жлезди. Цистичната фиброза, чија симптоми се одредуваат врз основа на гореспоменатите лезии, е хронична и неизлечива болест, таа е придружена со кршење на респираторните органи, како и нарушувања поврзани со функциите на органите на дигестивниот систем, вклучувајќи и голем број на други истовремени нарушувања.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.