Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кашлање крв

Крвна кашлица е испуштање на крв од внатрешните органи кои го сочинуваат респираторниот систем. Тука спаѓаат бронхиите и белите дробови. Крвта може да биде проѕорлива или да се истакнува како нечистотија во спутумот.

Основните фактори за појава на таков опасен симптом е секогаш повреда на белите дробови, што може да се должи на појава на воспалителни или инфективни процеси, малигни тумори или повреди.

Покрај фактот дека крвта се ослободува при кашлање, во клиничката слика исто така ќе преовладуваат и други знаци.

Лекарот може да направи точна дијагноза само откако ќе ги испита податоците за испитување на пациентот. Елиминирањето на овој симптом вклучува елиминација на основната болест.

Етиологија

Крв од устата кога кашлањето е специфичен знак, но може да се манифестира во апсолутно некоја личност. Родот и возрасната категорија не претставуваат ограничување за овој симптом.

Не постојат физиолошки фактори за формирање на хемоптиза , од ова произлегува дека причините за кашлање на крв се во патолошки извори. Овој симптом може да биде предизвикан од:

 • повреди на органи како што се белите дробови, трахеата и бронхиите. Ова може да се случи и од домашни причини, и да биде последица на неправилно извршени инструментални дијагностички постапки, вклучувајќи биопсија и бронхоскопија;
 • хроничен тек на бронхитис - се смета за таков ако не помине повеќе од три месеци. Кашлицата со крв кај бронхитис се карактеризира со гноен плунка, со присуство на ленти од црвена крв;
 • пневмонија ;
 • апсцес на белите дробови - често е компликација на претходното воспаление;
 • белодробна хеморагија;
 • туберкулоза ;
 • бронхиектазии - таква сериозна болест може да биде вродена и стекнати;
 • рак на белите дробови - ова исто така вклучува формирање на малигни неоплазми кај други внатрешни органи, но во кои има метастази во белите дробови;
 • белодробна емболија;
 • цистична фиброза на респираторната форма - е наследна патологија, против која се јавува дефект на жлездите на белите дробови.

Покрај тоа, во некои случаи појавата на силна кашлица со крвни нечистотии може да се должи на лезијата на не само на белите дробови или бронхиите, туку и на таквите органи:

 • срце;
 • стомакот;
 • езофагус, на пример, проширени вени на овој орган;
 • дуоденум, особено пептичен улкус.

Многу е ретко да се предизвика хемоптиза:

Можни причини за хемоптиза

Симптоматологија

Возрасните и децата може да ги имаат следните симптоми:

 • неразумен замор и постојана слабост на телото;
 • недостаток на здив ;
 • силна сува кашлица , која со текот на времето е придружена со производство на спутум. Може да содржи ленти, нечистотии или згрутчување на крвта;
 • треска ;
 • испуштање на пурулентна течност со ленти од крв;
 • болка во градите. Кај некои болести, болката може да се прошири и на други делови од телото, на пример, кај пневмонија, оди кон грбот;
 • зголемено потење - таков знак може да се забележи кај ракот на белите дробови ;
 • непријатен мирис од устата ;
 • намалување или комплетен недостаток на апетит, што доведува до губење на телесната тежина ;
 • астма напади ;
 • честа изложеност на телото на настинки. Кашлица со крв за настинки е главната манифестација на респираторната цистична фиброза;
 • пенлив плунка со крв при кашлање кај пулмонален едем ;
 • гадење придружено со повраќање . Еметските маси исто така ќе имаат нечистотии од пурулентната течност и крв, и кога болеста напредува, тие ќе ја променат нивната конзистентност, која може да личи на "основи за кафе" или "малина желе".

Ако главниот симптом се појавил поради патологиите на другите внатрешни органи, тогаш симптомите ќе бидат надополнети со знаци карактеристични за оваа или онаа болест.

Покрај тоа, неопходно е да се нагласат симптомите, чија манифестација е неопходна што е можно поскоро да се побара квалификувана помош:

 • тежок кашлање наутро;
 • значително губење на тежината;
 • температурата се зголемува до 39 степени;
 • силен притисок и непријатност во градите, што е придружено со напади на задушување;
 • искашлување на големи количини на крв и гној;
 • продолжена сува кашлица пред која се навлажни влажни.

Дијагностика

Доколку кашлицата со крвни крвни клетки не помине подолго време и е придружена со други клинички знаци, тогаш треба да побарате помош од лекар кој ќе препише лабораториски и инструментални испитувања неопходни за утврдување на етиолошкиот фактор.

Сепак, пред сè, клиничарот треба независно:

 • детално го испитува пациентот за да го одреди првиот пат и интензитетот на изразување на симптомите;
 • да ја проучува историјата на болеста и историјата на животот на пациентот - во некои случаи тоа ќе укаже на причината за кашлање на крвта;
 • врши темелно објективно испитување - за комплетна слика за болест.

Не последното место во утврдувањето на точната дијагноза се игра со лабораториски тестови:

Бронхоскопија
 • општ и биохемиски тест на крв - да се идентификуваат знаци на воспалителна болест кај децата и возрасните, како и да се следи работата на внатрешните органи и системи;
 • бактериска анализа на спутум.

Основата на дијагнозата е инструментални испитувања на пациентот, вклучувајќи:

 • радиографија;
 • КТ скенирање;
 • бронхоскопија;
 • биопсија - е индицирана за рак на белите дробови, што е неопходно за да се потврди или побие присуството на онколошки процес.

Ако експекторантната кашлица со крв се јави поради поразот на другите органи, пациентот може да биде упатен за консултација со гастроентеролог , ендокринолог и кардиолог или специјалист за туберкулоза .

Третман

По идентификацијата на факторот кој доведе до кашлање на крв кај дете или возрасен, на пациентот ќе му се даде индивидуална тераписка тактика.

Индикации за хирургија се сметаат за:

 • рак на белите дробови;
 • формирање на апсцес;
 • бронхиектазии;
 • белодробна емболија;
 • белодробна хеморагија;
 • неефикасност на конзервативните терапии.

Конзервативниот третман вклучува:

 • почитување на одмор во кревет;
 • земање дрога;
 • дневна дренажа;
 • трансфузија на крв;
 • полагање на курс на физиотерапија;
 • примена на рецепти за традиционална медицина.

Антивоспалителни и експекторски ефекти имаат таква растителна и природни состојки:

 • конуси и јајца;
 • оригано и липа;
 • Кантарион и мочурински слезово;
 • дланка и престрелка со дрога.

Треба да се напомене дека рецептите за алтернативна медицина може да се користат како еден од методите на комплексна терапија, и само кога влажна кашлица со крв што се појавила на позадината на студот.

Превенција

Можно е да се спречи крвта од кашлање со користење на следниве профилактички правила:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • избегнување на хипотермија;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • дневни прошетки на свеж воздух;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • рано откривање и елиминација на болести кои можат да доведат до искажување на крв;
 • редовен целосен медицински преглед, вклучувајќи и флуорографија.

Со навремен третман за медицинска помош во случаи на крв од грлото, прогнозата ќе биде поволна. Сепак, неопходно е да се земе предвид дека секоја болест која предизвикува почеток на сличен симптом има свои последици, што честопати претставува закана за човечкиот живот.

Сподели го овој напис:

"Кашлица со крв" се забележува кај заболувања:

Белодробниот апсцес е неспецифична инфламаторна болест на респираторниот систем, како резултат на прогресијата на која се формира празнина со тенки ѕидови во белите дробови, во која содржи гноен ексудат. Оваа болест почесто започнува да се развива ако се изврши инфериорни третмани на пневмонија - на местото на белите дробови постои топење проследена со некротизација на ткивото.

...

Аденокарциномот на белите дробови (рак на желудникот на белите дробови) е рак на не-малите клетки, дијагностициран кај 40% од сите онколошки белодробни заболувања. Главната опасност од овој патолошки процес е дека во повеќето случаи таа е асимптоматска. Мажите од возрасната група 50-60 години се најмногу подложни на болеста. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации.

...

Аспирационата пневмонија е воспаление во ткивата на белите дробови што се развива како резултат на туѓи тела или супстанции што влегуваат во органот. Аспирацијата може да се врши и од механички предмети од надворешната страна и од телесните течности, на пример, од содржината на стомакот или од амнионската течност, што предизвикува аспирациона пневмонија кај новороденчињата. При опишување на оваа патологија, неопходно е да се направи разлика помеѓу аспирационата пневмонија кај возрасните и кај децата, бидејќи причините и механизмите на штетните ефекти во овие случаи се различни.

...

Честопати има случаи на лица со бронхитис. Тоа е поврзано со загаден воздух, кој се вдишува од лице. Таквиот воздух содржи голем број на вируси и паразитски бактерии, кои, кога се ингестираат, почнуваат да се "смируваат" таму и предизвикуваат болни рефлекси. Овие рефлекси се слични кај децата и возрасните, но имаат различни степени на сериозност.

...

Бронхиектазии - воспалителни процеси во респираторниот систем. Болеста се карактеризира со патолошки промени, експанзија или деформација на бронхиите, како резултат на која во нив се формира голема гној. Ова изобличување на внатрешните органи се нарекува бронхиектазија.

...

Вегенеровата грануломатоза е подтип на системски некротичен васкулитис, кој главно влијае на ткивата и крвните садови на горниот респираторен тракт. Во главната група на ризик од овој патолошки процес се мажи и жени од 25 до 40 години. Со генерализирана форма на патологија, клиничката прогноза е крајно неповолна.

...

Дирофиларијаза - болест предизвикана од паразитирање на црв од родот Dirofilaria во човечкото тело. Кој е типичен, најчесто болеста влијае на миленичиња - мачки или кучиња. Едно лице се пренесува од угриз од комарци. Паразитот го започнува својот процес на живот под човечката кожа, но како што расте, се движи кон органите на видот. Дирофиларијазата е хронична бидејќи паразитот полека се развива во телото на случаен домаќин.

...

Криптококозата е опасна болест, која се нарекува длабока микоза со хроничен тек. Карактеристична особина на оваа патологија - микозата не влијае само на кожата, туку и ткивата на централниот нервен систем, белите дробови и мускулите. Криптококозата почнува да напредува веднаш по габата, предизвикувачкиот агенс, влегува во белите дробови на лицето со воздухот. Од белите дробови, тој продира во циркулаторниот систем и се шири низ телото. Најчесто, го "напаѓа" мозокот. Оваа болест влијае главно кај мажи од 40 до 60 години. Децата се разболуваат многу ретко.

...

Митрална или митрална стеноза е опасна болест на кардиоваскуларниот систем. Патолошкиот процес води до нарушување на природниот одлив на крв од левиот атриум до левата комора. Со други зборови, дупката меѓу нив се стеснува. Во главната група за ризик, жените на возраст од 40-60 години. Но, машката половина од популацијата е исто така предмет на овој тип на кардиоваскуларни болести. Според статистичките податоци, болеста се дијагностицира кај 0,5-0,8% од вкупното население на планетата.

...

Цистичната фиброза одредува генетска наследна болест, придружена со специфична системска лезија на егзокрините жлезди. Цистичната фиброза, чија симптоми се одредуваат врз основа на гореспоменатите лезии, е хронична и неизлечива болест, таа е придружена со кршење на респираторните органи, како и нарушувања поврзани со функциите на органите на дигестивниот систем, вклучувајќи и голем број на други истовремени нарушувања.

...

Опструктивниот бронхитис е воспалителна болест која ги зафаќа бронхиите и е комплицирана со опструкција. Овој патолошки процес е проследен со изразен оток на респираторниот тракт, како и влошување на капацитетот за вентилација на белите дробови. Опструкцијата се развива поретко, не-опструктивниот бронхитис е дијагностициран од лекарите неколку пати почесто.

...

Пневмонијата е инфективно воспаление на белите дробови што ги погодува алвеолите или другото белодробно ткиво. Пневмонијата може да се појави од различни патогени - бактерии, вируси, габи. Затоа, постојат голем број на видови на пневмонија, од кои секоја има свои симптоми и карактеристики на перколација. Во белите дробови на здраво лице, одредена количина на бактерии е секогаш присутна. И во повеќето случаи, имунолошкиот систем добро се бори со нив. Но, кога телото е слабо и не може да се справи со нив, постои активен развој на пневмонија.

...

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...

Ракот на белите дробови е болест поврзана со развој на малигнен тумор во белите дробови. Ракот на белите дробови, чии симптоми може да бидат отсутни за долго време, најчесто се должи на пушењето, а неговото откривање, токму поради отсуството на симптоми, без превентивни методи за испитување на предметната област, често се јавува во сериозни фази на процесот.

...

Ревматизмот е воспалителна патологија, во која концентрацијата на патолошкиот процес се јавува во поставата на срцето. Најчесто, луѓето со тенденција да се разболат со оваа болест се на возраст од 7 до 15 години. Само непосредната и ефективна терапија ќе помогне да се справат со сите симптоми и да ја надминат болеста.

...

Силикозата на белите дробови е патолошка состојба предизвикана од пролонгирана експозиција на прашина што содржи силика во човечките респираторни органи. Овој патолошки ефект доведува до пролиферација на сврзното ткиво и формирање на нодули во ткивото на белите дробови.

...

Тератома е тумор во форма на тумор кој се формира за време на бременоста и затоа се состои од ембрионски клетки. Главен фактор на појава е патолошкиот развој на ткивата на идниот фетус. Оваа повреда е причина што таков тумор содржи знаци на некои органи, кои по природа не треба да бидат вклучени во анатомската структура на засегнатиот орган. Често, оваријалниот тератома содржи мали елементи или честички на кожата, косата, мускулите или нервното или лимфното ткиво.

...

Тромбоемболизам или тромбоемболичен синдром не е единствена болест, туку симптом комплекс кој се развива кога згрутчувањето на крвта се формира во садовите или кога крвта, лимфата или згрутчувањето на крвта навлегуваат во нив. Како резултат на оваа патолошка состојба, се развиваат срцев удар, мозочен удар или гангрена. Тромбоемболизмот може да влијае на крвните садови на мозокот, срцето, цревата, белите дробови или долните екстремитети.

...

Белодробната емболија е блокада на пулмоналната артерија со згрутчување на крв или друго туѓо тело (честички на коскената срж, масни наслаги, паразити). Згрутчувањето на крвта може да се формира во венскиот систем, десно или лево атриум, вентрикула на срцето. Ако медицинска нега не е навремено обезбедена, тоа е фатално.

...

Туберкулозата е прилично честа инфективна болест предизвикана од тубуларниот бацил. Туберкулозата, чии симптоми се поврзани со оштетување на белите дробови, исто така, може да влијае на очите, кожата, коските и зглобовите, органите на урогениталниот систем, и честопати продолжува, маскирајќи се како и други болести како што се ладна или пневмонија. Исто така, се случува симптомите да бидат отсутни како такви.

...

Белодробната туберкулоза е болест предизвикана од бактериите од видот Mycobacterium откриени од страна на Роберт Кох во 1882 година. Тие се 74 видови, пренесени преку вода, почва, од болен човек до здрава. Форма на болеста, за која луѓето се најмногу подложни, е прецизно пулмонална туберкулоза, поради фактот што главниот тип на пренос на бактерии е воздушен.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.