Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кашлица на напор

Кашлицата на напор се манифестира со намалено ниво на кислород. За време на вежбањето, лицето треба да дише добро, за да не предизвика непријатен симптом кој ќе напредува во присуство на патологија. Со недостаток на кислород кај спортистот во грлото се суши, што исто така може да предизвика непријатен симптом. Сепак, едно лице може да кашла затоа што инфекцијата, чадот или правот го погодиле носот.

Етиологија

Се појавува кашлица на различни етиолошки основи. Особено често знакот се повторува откако лицето имала акутна респираторна инфекција. Секоја брза вежба може да го врати непријатното чувство, па дури и да предизвика повторување на болеста.

Знак, по правило, се појавува кај оние луѓе кои не биле подготвени за физички напор. Поради нерегулирано дишење и неинвазирано, лицето почнува скратен здив, воспалено грло , што придонесува за појава на кашлица.

Кашлањето исто така може да се појави поради следните причини:

Иритација на респираторниот тракт и појава на сува кашлица може да се активира со вдишување и издишување на воздухот кога се работи или за време на вежбање.

Кашлицата по вежбање кај возрасен има малку различни причини. За здрава личност која ги има завршено вежбите, нормата е забрзано отчукување на срцето, со флеш на лицето и силна пот. Меѓутоа, ако се појави кашлица, ова укажува на негативни процеси во телото.

Лекарите утврдиле дека по вежбањето може да продолжи непријатниот симптом поради следните причини:

  • одредени форми на бронхијална астма;
  • бронхитис, плеврит и акутен тип на пневмонија;
  • пушењето;
  • патологија на срцето.
Бронхијална астма - можна причина за кашлица за време на вежбање

Детето може да има кашлица и за време на вежбањето и после неа. Често, како непријатен симптом укажува на влошување на астмата. Ако децата се занимаваат со велосипедизам, џогирање, фудбал, хокеј или уметничко лизгање, тогаш нападите со кашлање не можат да се избегнат. Меѓутоа, ако правите гимнастика, одбојка, тенис, пливање и други видови светлосни спортови, тогаш бројот на релапси на астма може да се намали.

Третман

Секоја физичка активност е придружена со зголемена телесна работа и некои манифестации. Некои вежби се манифестираат во болеста на мускулите, а некој во кашлица. Таквиот феномен може да биде и физиолошки и индикативен за патологијата. Ако се појави симптом, загрижува лице почесто, а потоа итна потреба да се јавите кај лекар. Обезбедувањето точна и навремена помош може да го спаси пациентот од голем број на компликации и последици.

Спортистот треба веднаш да побара совет од доктор ако имал такви ситуации:

  • половина час по почетокот на тренингот се појавува кашлање;
  • нападите се појавуваат по неколку километри лесен џогирање;
  • ако срцевиот ритам е превисок, пациентот може да има кашлица.

Кога се испитува од страна на специјалист, лекарот ја утврдува дијагнозата и го пропишува третманот. За да се намалат бронхоспазмите и да се ублажи состојбата, едно лице ќе треба да земе лекови во кои има доволно количество магнезиум.

Ако астмата е причина за симптомите, пациентот е пропишан лек за проширување на бронхиите. Самолечението со овие пилули може значително да му наштети на здравјето, така што тие можат да се користат само по назначувањето на лекар.

Ако кашлицата по физички напор е формирана од алергии, тогаш пациентот е пропишан за употреба на антиалергиски лекови. Како такви, во таквите препарати има голем број на хомеопатски компоненти кои имаат позитивен ефект врз имунолошкиот систем, го спречуваат развојот на бронхитис и инфективни заболувања на респираторниот тракт.

Што се однесува до физичкиот напор во астма, лекарите ги советуваат сите спортисти да се грижат за своето здравје, да ги загреваат своите мускули темелно и да прават загревање. Исто така, за да се спречи појава на непријатен симптом, не е пожелно пациентот да работи надвор во студено време. При спортување е забрането да се злоупотребуваат алкохол и никотин.

Исто така, лекарите честопати ги користат народните лекови во терапија. Лекарите советуваат да се мешаат лимон, глицерин и мед. Лимон за рецепт треба малку да се вари на тивок оган за подобро да го притисне сокот и да го притисне во чаша. Во сад додадете неколку лажици глицерин и течен мед и се мешаат целата смеса. Добиениот лек треба да се пие на една лажица во текот на денот 6 пати.

Превенција

Секогаш е неопходно да се запамети дека кашлицата е знак на различни патологии, па затоа причината за нејзиното појавување мора веднаш да се идентификува и да се елиминира. Со цел да се спречи формирање на кашлица, се препорачува да се следат овие правила:

  • не пуши за време на вежбање, бидејќи го зголемува оптоварувањето на срцето и белите дробови;
  • по опоравување од респираторни заболувања во рок од еден месец, се препорачува да се воздржи од напор;
  • за астма и срцеви заболувања, подобро е да се одложат часовите и да се консултира лекар.

Во најмала манифестација на кашлица за време на вежбање, треба да се консултирате со доктор, особено ако симптомот е придружен со дополнителни симптоми.

Сподели го овој напис:

"Кашлица за време на вежбање" е забележана кај заболувања:

Срцева ревматска срцева болест е најчеста компликација по разни заразни болести. Најчесто почнува да напредува поради нецелосно третирана ангина. Кога болеста влијае на сите слоеви на ѕидовите и мембраните на срцето - од ендокардиумот до перикардот. Со навремена дијагноза и соодветен третман, можно е да се избегне ширење на процесот на оштетување на целото срце и да се запре на ниво на промени во структурата на клетките на организмот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.