Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кашлица

Кашлицата е природен рефлексен феномен кој се јавува кога мукозната мембрана на респираторниот тракт е иритирана од пареа или туѓи тела. Симптом се појавува како дефанзивна реакција, во која дишните патишта се распрскани од плунка или прашина, за да се постигне нормално дишење.

Симптомот се манифестира не само во форма на сува или влажна кашлица. Тој има други карактеристики кои влијаат на состојбата на пациентот. Постојаната кашлица може да се манифестира во патолошки процеси (пневмонија, САРС, бронхитис, итн.) И во случај на механичко оштетување на патеките од храна, прашина или туѓи тела.

Етиологија

Многу луѓе се заинтересирани за прашањето како да се третираат кашлица кај дете или возрасен пациент. Но, пред да побарате од пребарувањето за терапија, лекарот и пациентот треба да ја разберат причината за симптомите. Болното грло и кашлицата се случуваат под влијание на разни фактори, кои во медицината се поделени во неколку категории:

 • механички - туѓи тела во респираторниот тракт, ушниот канал, отечени лимфни јазли, воспаление на трахеата и бронхиите;
 • алергичен;
 • хемиски - изложеност на хемиски испарувања;
 • термички - при ниска температура.

Често, кашлањето не излегува и може да се појави повторно поради причината што ги иритира зони на кашлицата - задниот ѕид на ларинксот, плеврата, разгранетоста на трахеата и бронхиите.

Кашлање кај деца и возрасни не може да се игнорира, бидејќи симптомот може да се појави и потежок кога симптомот укажува на хронични или сериозни здравствени проблеми. Пред да започнете со третман со народни лекови и лекови, лекарите треба да дознаат кој симптом укажува на симптом.

Кашлица која е влажна, сува или од која било друга природа укажува на такви патологии:

 • грип - манифестира кашлица од сува природа, која се развива во влажна;
 • параинфлуенца - лаење кашлица, засипнатост;
 • трахеитис - груб, со тешка кашлица, се чувствуваат тешки болки;
 • акутен бронхитис - тешка кашлица со спутум;
 • пневмонијата е болно кашлање, прво на сува природа, а потоа влажно со спутум;
 • ARVI ;
 • синузитис и ринитис - напади во текот на ноќта, кога испуштањето од носот го иритира грбот на фаринксот.

Што се однесува до новороденчињата, причините за симптомите се разликуваат од возрасните. Често, кашлицата кај доенчињата се јавува по хранење, кога млекото влегува во респираторниот тракт. Таа, исто така, се манифестира при силна плунка, со почетнички. Кашлицата после јадење и со прекумерна саливација не е патолошки процес и затоа не бара третман.

Кашлање механизам

Класификација

Од природата на кашлицата, лекарите идентификуваа два типа на симптоми:

 • сува кашлица - без спутум. Тоа е поделено на две форми - лаење , придружено со болни напади или болно грло, намалување на гласноста на гласот. Како и пароксизмална - карактеристика на трахеитис и бронхитис;
 • влажна кашлица - придружена со искашлување, отежнато дишење, тежина и непријатна сензација во градите. Се забележува кај бронхитис и пневмонија .

За времетраењето на курсот, силна кашлица кај дете и возрасен може да има такви форми:

 • акутен - не повеќе од три недели во случај на заразни болести;
 • хронично - го надминува времетраењето на акутната форма за неколку недели. Овој вид кашлица се манифестира во патологијата на бронхиите и белите дробови, со акумулација на слуз во назофаринксот, со ментални нарушувања и чести лекови.

По утврдена фреквенција:

 • редовни - манифестирани во силни напади, во кои едно лице не може правилно да дише. Дете и возрасни може да имаат таква кашлица пред повраќање, респираторен арест и несвестица;
 • привремено - едно кашлање се вклопува без несакани ефекти.

Сува кашлица

Многу луѓе веруваат дека ако кашлицата не замине долго време, тогаш ова веќе укажува на патологија, но тоа не е така. Овој симптом е заштитен рефлекс за разни стимули.

Во медицината, се верува дека сувата кашлица е најбезбедна и може брзо да се излечи. Кашлицата не се појавува при испуштање на слуз или спутум од белите дробови. Пациентот чувствува само мало болно грло, како и други знаци:

Овие непријатни манифестации не само што укажуваат на развиена болест во телото, туку исто така доведуваат до несоница, главоболки и нервни оштетувања. Лекарите велат дека непродуктивниот, односно сув, нападот е повеќе исцрпувачки за телото од друг тип.

Докторот кој посетува, пред да утврди како брзо да излекува кашлица, мора да ја утврди причината за симптомот. Доста често, таков знак се манифестира кај пушачи на верижни, но има и други основни причини за појава на знак:

 • инфекции на респираторниот тракт;
 • туберкулоза ;
 • алергии;
 • воспаление на фарингеалната мукоза;
 • пневмонија;
 • воспаление во трахеата;
 • бронхијална астма;
 • голема кашлица
 • плеврит ;
 • тумори.
Причини за сува кашлица

Кашлица кај дете без треска може да се манифестира како резултат на пасивно пушење. Лекарите одамна рекоа дека лицето кое стои покрај пушачот е исто така изложено на опасност и чад. Затоа, детето може да развие кашлица која не заминува долго време и не укажува на развој на патологии.

Пред да започне третман со кашлица кај возрасен или дете, пациентот треба да помине низ серија испитувања за да се утврди точната причина за почетокот на овој симптом. По дијагнозата и утврдувањето на точна дијагноза, лекарот може да одлучи како брзо да ја излекува кашлицата дома.

Во текот на навремено започната терапија, пациентот веднаш се подобрува и очигледниот симптом се смирува. За да се елиминира кашлицата се пропишуваат разни методи на третман:

 • употребата на лекови;
 • физиотерапија;
 • инхалациона терапија.

Во рамките на третманот со лекови препишани такви лекови:

 • антиспазмодии;
 • вазоспазам;
 • проширени бронхии;
 • деконгестиви;
 • седативи;
 • antitussive;
 • антибактериски.

Доколку кашлица кај бебето или повеќе возрасен пациент се манифестира од алергија, тогаш пациентите со антихистамин се администрираат како пациенти со сорбенти и бронходилататори.

Влажна кашлица

За да одговори на прашањето како да се третираат влажна кашлица кај детето, лекарот прво треба да ја дијагностицира оваа болест кај некое лице. Тоа може да биде придружено со појава на таква клиника:

 • остри кашлање;
 • недостаток на здив;
 • висока температура;
 • губење на апетитот;
 • отежнато дишење;
 • крв во спутумот;
 • зеленкаст спутум;
 • болка во градите;
 • ноќна кашлица.

Кашлица и нога, кои продолжуваат со други знаци, се карактеристични симптоми на таквите патологии:

 • АРИ и АРВИ;
 • бронхитис;
 • пневмонија;
 • бронхијална астма;
 • алергии.

Флегмата на таков знак излегува на разни видови. Лекарите идентификуваа 6 главни типови слуз:

 • изобилство;
 • со 'рѓосана нијанса;
 • воден;
 • слатка;
 • меша со крв;
 • гноен.

Кога кај пациент се открива кашлица со спутум, се поставува прашањето како да се излечи кашлица дома. Само лекар може да одговори, бидејќи терапијата на особината директно зависи од интензитетот на манифестацијата и видот.

За време на третманот, пациентот може да се придржува кон таквите мерки:

 • Дозволено е да се користат народни лекови, имено топол чај со лимон, малина, мед, сироп од брусница или топло млеко. Секоја алатка е насочена кон разредување на спутумот;
 • редовно се навлажнува.

Што се однесува до дрогата, лекарите препишуваат лекови кои го подобруваат експекторентниот ефект и го намалуваат спутумот.

Изборот на кашлица медицина

Со цел да се излечи кашлица кај дете на 1 година, на родителите им е дозволено да масажа на градите и грбот. Сличен ефект врз белите дробови и бронхиите го подобрува празнењето на спутумот. Кашлањето на бебето исто така може да се излечи со активни игри. Овој процес на терапија се смета за многу подобар од лековите за пиење.

Третирај кашлица кај дете над 3 години препорачано со вдишување. Предност се дава на вдишување преку инхалатор. Овој уред ја спречува терапевтската супстанца со која е наполнета и ја промовира испораката на лекот директно на бронхиите. Сепак, пред лекување на деца, треба да се консултирате со доктор, особено ако детето има 2 години. Инаку кашлањето до повраќање кај детето може да трае долго време.

При изборот на лек за дете, треба да бидете внимателни за да не му наштетат на телото. Во медицината постојат лекови кои можат да ја третираат кашлицата кај двегодишно дете. Сите овие лекови ќе се базираат на растителни екстракти и активни состојки. Исто така, сите лекови за деца на таа возраст се нудат во форма на сируп, што е погодно да се земаат неколку пати на ден.

Кашлица без треска

Луѓето се навикнати на фактот дека ако некое лице се разболи, неговата телесна температура мора да се зголемува, неговата состојба се влошува, кашлица, течење на носот и други знаци. Сепак, лекарите тврдат дека постојат патологии кои се манифестираат со мало зголемување на височината или, генерално, без височина.

Кашлица без температура се јавува со истите патолошки процеси како што е опишано погоре. Сепак, пациентот не е загрижен за еден од многуте симптоми. Кашлица без треска се манифестира во следните патологии:

 • студено;
 • алергија;
 • стрес;
 • онколошка болест;
 • срцеви заболувања;
 • болести на ENT органите;
 • туберкулоза;
 • тироидна жлезда.

Доста често, кашлица без треска се јавува кај деца кои имаат само ARVI. Ова се должи на високиот степен на ранливост и сензитивност на лигавицата на респираторниот тракт. Што да направите во овој случај? Лекарите велат дека во овој процес нема ништо патолошки. Доволно е детето да се придржува до сите препораки на лекарите и да продолжи со текот на лекувањето. Со таква болест, не е пожелно децата да одат во тимот, но подобро е да седат дома два или три дена за конечно да закрепнат од инфекцијата. Во спротивно, детето може да развие хронично воспаление или компликации.

Кашлица за време на бременоста

Кај жените, за време на бременоста, телото станува многу ранливо. Затоа, дури и краток контакт со болни луѓе може да придонесе за болеста. Кашлањето е само симптом на одредена патологија, па кога ќе се најде таков симптом, мора да се бара коренот и да не се обиде да се ослободи од непријатниот симптом.

Ако симптомот е откриен кај жена поради болест, останува прашањето како да се третира кашлица за време на бременоста, за да не му наштети на бебето. Барајте одговор во канцеларијата на лекарот. За да се елиминира знакот на пациентот, се препорачуваат поштеда на сирупи, таблети и витамини. Во никој случај не треба да се става жена на банки и синапни малтери, да се топи бања и да се извалкаат нозете за затоплување. Исто така, треба да бидете внимателни со доза на витамин Ц.

Па, како да се третира кашлица за време на бременоста дома? За сите ограничувања што ги налага лекарот на лекувањето, на жената се препорачува едноставна физиотерапија. Дома, можете да направите инхалација со различни билки, чкртање.

Лекарите не препорачуваат да користат алтернативни методи за лекување, но неколку методи остануваат достапни и дозволени. На приемот, лекарот може да каже како да се третира кашлица со народни лекови и колку често тие можат да се користат.

За третман со кашлица, се советува да се користи:

 • мед - мелење на градите, да се направи компреси, да се јаде неколку лажички, да се додаде во чај;
 • млеко - користете малку загреан, можете да додадете мудрец, овошје од смокви;
 • лук и кромид - сецкан зеленчук за да земеш една лажица три пати на ден.

Превенција

За да се спречи повторно кашлање, лекарите советуваат што да направат за да спречат:

 • јаде здрава храна;
 • не пуши и избегнувајте вдишување на чад од цигари;
 • време да излечи болести;
 • следете ги правилата за хигиена;
 • во ладна сезона не преоптоварување.

Медицинските професионалци советуваат да бидат подложени на профилактична вакцинација против опасни инфекции.

Сподели го овој напис:

"Кашлица" се забележува кај заболувања:

Апсанс (fr. "Отсуство") или мал напад е вид на епилептични напади кои се карактеризираат со краткотрајно губење на свеста или сончева свест во отсуство на видливи конвулзии. Често се комбинираат со други видови на епизофагија. Вклучени во структурата на генерализирана епилепсија идиопатска природа. Децата 4-7 години почесто се болни. Оваа болест првпат беше спомната во 1705, терминот беше воведен во 1824 година.

...

Белодробниот апсцес е неспецифична инфламаторна болест на респираторниот систем, како резултат на прогресијата на која се формира празнина со тенки ѕидови во белите дробови, во која содржи гноен ексудат. Оваа болест почесто започнува да се развива ако се изврши инфериорни третмани на пневмонија - на местото на белите дробови постои топење проследена со некротизација на ткивото.

...

Аденоидитис е воспаление кое се јавува во областа на фарингеалниот тонзил. Процесот на воспаление е инфективен - алергичен по природа, додека аденоититот, чии симптоми се јавуваат по аналогија со воспалителниот процес кој се јавува во ангина, со долг тек и краток третман, може да предизвика појава и последователен развој на срцеви дефекти, болести на бубрезите, органите за варење и други патологии .

...

Аденоидите кај децата е воспалителен процес кој се јавува во фаринџалните крајници и се карактеризира со зголемување на нивната големина. Оваа болест е карактеристична само за деца на возраст од една до петнаесет години, најчести егзацербации се јавуваат во период од три до седум години. Со возраста, овие крајници се намалени во големина, а потоа генерално атрофија. Се манифестира во различни форми и степени, во зависност од факторите и патогените микроорганизми.

...

Актиномикозата е болест на инфективниот тип, која е предизвикана од актиномицети. За оваа болест се карактеризира со формирање на густи грануломи, фокуси на воспаление или фистула на местото на повреда. Сепак, предизвикувачкиот агенс на актиномикозата може да влијае не само на кожата и усната шуплина, туку и на внатрешните органи. Можно е да се открие болеста со присуство на карактеристичен мицелиум од габи за време на сеење.

...

Алкохолната цироза е болест која има хроничен тек и е предизвикана од редовното труење на клетките на црниот дроб со алкохол и нивната последователна смрт. Во денешниот свет, алкохолот е широко достапен, а многу луѓе го користат пред јадење како аперитив. Сепак, малкумина мислат дека редовната консумација на алкохол води до оштетување на клетките на црниот дроб, со последователен развој на цироза. Обично се верува дека само оние лица кои пијат алкохол често и во големи количини може да страдаат од оваа патологија, но всушност алкохолната цироза на црниот дроб може да се развие дури и кај оние кои пијат малку, но редовно.

...

Алергиската астма е најчестата форма на астма, која се јавува кај речиси 85% од детската популација и кај половина од возрасните кои моментално живеат во земјата. Супстанции кои продираат во човечкото тело за време на вдишување, и предизвикуваат прогресија на алергии, наречени алергени. Во медицината алергиската астма се нарекува и атопична.

...

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

...

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот станува задебелено, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...

Аорталната аневризма е карактеристична експанзија на типот на sacciform кој се јавува во крвниот сад (главно артерии, во поретки случаи во вена). Аорталната аневризма, симптоми на кои, како по правило, имаат скудни симптоми или воопшто не се појавуваат, се јавува како резултат на разредување и прекумерно истегнување на ѕидовите на крвните садови. Помимо этого образоваться она может в результате воздействия ряда определенных факторов в виде атеросклероза, гипертонии, поздних стадий сифилиса, в том числе и травм сосудов, инфекционного воздействия и наличия врожденных дефектов, сосредоточенных в области сосудистой стенки и прочих.

...

Анизакидоз считается относительно новым заболеванием гельминтозного типа, поскольку впервые был диагностирован в 1955 году. Болезнь может поразить любого человека: половая принадлежность и возрастная категория не станут ограничениями для проникновения паразита.

...

Антракоз — поражение легких, возникающее из-за вдыхания частиц угольной пыли, вызывая легочный фиброз. Основные симптоматические проявления: болезненные ощущения в груди, одышка, кашель, постоянная усталость. Болезнь может резко прогрессировать. Это профессиональное заболевание шахтеров, рабочих коксохимических заводов и горно-обогатительных комбинатов. Встречается достаточно часто — от 12 до 50 %.

...

Многие люди сейчас даже не имеют понятия о том, что такое аскаридоз. Данный недуг является очень опасным, так как поражает одновременно и взрослых людей и маленьких детей. Аскаридоз – распространённое нематодное глистное заболевание, которое вызывается человеческой аскаридой. Личинки её могут свободно мигрировать по всему организму, поражая органы и системы. Развитие же их происходит в кишечнике.

...

Астматический бронхит – недуг, имеющий аллергическую этиологию, и поражающий преимущественно крупные и средние бронхи. Астматический бронхит — это не бронхиальная астма, как полагают многие. Однако клиницисты отмечают, что данный недуг может стать одним из этиологических факторов развития бронхиальной астмы. Заболевание не имеет ограничений, касаемо возраста и пола, но в основной группе риска дети дошкольного и младшего школьного возраста, особенно если в анамнезе зафиксированы аллергические недуги.

...

Астматический статус – затянувшийся приступ бронхиальной астмы, из-за прогрессирования которого возникает выраженная дыхательная недостаточность. Это патологическое состояние развивается в результате отёка слизистой бронхов, а также спазмов их мускулатуры. При этом нет возможности провести купирование приступа приёмом увеличенной дозы бронходилататоров, которые, как правило, уже принимает больной, имеющий астму. Астматический статус – это очень опасное состояние, которое может привести к смерти пациента, поэтому оно требует оказания неотложной медицинской помощи.

...

Асфиксия — состояние, при котором человек испытывает ограничение поступления воздуха в носоглотку, в результате чего наступает удушье с тотальным кислородным голоданием, приводящее к гибели клеток. Возникает по разным причинам c от насильственных, механических, патологических или психологических действий, когда нарушается газообмен в организме человека, что приводит к параличу дыхательного центра.

...

Асцит брюшной полости (известный под названием водянка живота) – патология, которая является осложнением других болезней. Асцит брюшной полости характеризуется образованием и последующим накоплением жидкости внутри живота, что ухудшает функционирование органов в полости брюшины. Код по международной классификации болезней МКБ-10: R18. Такое заболевание требует немедленного вмешательства специалистов, выполняющих парацентез на высоком уровне и прописывающих специальную диету. Часто для лечения заболевания применяется лапароцентез.

...

Атипичная пневмония – воспалительный процесс в лёгких, этиология которого не является типичной. То есть данное заболевание вызывают не бактерии, преимущественно кокки, как бывает в случаях с типичной пневмонией, а микроорганизмы и вирусы.

...

Атрезия пищевода – врождённая патология, при которой у новорождённого отсутствует часть пищевода, что приводит к эзофагеальной непроходимости. Лечение такого заболевания только хирургическое. Следует отметить, что такого рода патологический процесс встречается как у мальчиков, так и у девочек. При отсутствии раннего хирургического вмешательства эта патология приводит к смерти новорождённого.

...

Бактериальный бронхит – воспаление нижних дыхательных путей и слизистой оболочки, вызванное патологическими микроорганизмами. Основными бактериями, провоцирующими недуг, являются – стафилококк, пневмококк, стрептококк, возбудитель коклюша или гемофильная палочка. Такой тип заболевания не может быть первичным, а всегда возникает на фоне вирусного (по сути, это его осложнённая форма). Болезнь никогда сразу не поражает бронхиальную ткань. На первых этапах инфекция распространяется на такие верхние дыхательные пути, как носоглотка, трахея и миндалины. По мере развития расстройства болезнетворный процесс проникает на нижние отделы, тем самым поражая бронхи. Подобная форма заболевания очень часто встречается у детей.

...

Бессимптомная или скрытая пневмония – довольно опасное заболевание, поскольку не сопровождается характерной симптоматикой данного недуга. Локализация расстройства зачастую наблюдается в отдельном сегменте лёгкого. По причине отсутствия признаков, диагностируется недуг на поздних стадиях. Бессимптомное воспаление лёгких поражает людей любой возрастной группы, в частности и маленьких детей.

...

Болезнь Рандю – Ослера (наследственная геморрагическая телеангиэктазия, синдром Рандю-Ослера) — заболевание врожденного характера, которое характеризуется недоразвитостью эпителия кровеносных сосудов. У больного человека присутствуют частые носовые кровотечения, развивается анемия, не исключено и наличие внутренних кровотечений.

...

Болезнь Стилла (син. юношеский ревматоидный артрит, ювенильный ревматоидный артрит) — аутоиммунное заболевание, которое часто диагностируется у лиц, не достигших 16 лет. Патология относится к категории системных заболеваний, т. е. может поражать внутренние органы.

...

Болезнь Хортона или височный артериит — это острое системное заболевание, в результате прогрессирования которого происходит острое воспаление височной и сонной артерии. Болезнь относится к группе васкулитов. В некоторых источниках данное заболевание именуют как гигантоклеточный артериит. В большинстве случаев оно поражает только людей пожилого возраста. Недуг назван в честь американского врача Хортона, который впервые описал его в 1932 году.

...

Довольно часто встречаются случаи заболевания людей бронхитом. Это связано с загрязненным воздухом, который вдыхается человек. В таком воздухе содержится большое количество вирусов и паразитирующих бактерий, которые при попадании в организм начинают «обживаться» там и вызывать болезненные рефлексы. Эти рефлексы схожи как у детей, так и у взрослых, но имеют различные степени тяжести.

...

Бронхообструктивный синдром – это комплекс симптомов, связанных с нарушением проходимости воздушных масс по бронхам. Следствием патологического процесса является сужение дыхательных путей с увеличением сопротивления воздушного потока при вентиляции.

...

Острое кишечное инфицирование, обуславливаемое бактериальной средой и характеризующееся продолжительностью протекания лихорадки и общей интоксикации организма, именуется брюшным тифом. Это заболевание относится к тяжёлым недомоганиям, в результате чего основной средой поражения является желудочно-кишечный тракт, а при усугублении поражается селезёнка, печень и кровеносные сосуды.

...

Ваготония — не самое распространенное патологическое состояние, которое возникает на фоне повышенного тонуса блуждающего нерва, отвечающего за функционирование внутренних органов, сосудов и желез внутренней секреции. Встречается как у взрослых, так и у детей.

...

Венозный застой — патология, для которой характерно наличие затрудненного оттока венозной крови с нормальным артериальным притоком. Причиной заболевания служат проблемы с эластичностью стенок сосудов, высокой вязкостью крови.

...

Воспаление лёгких вирусной этиологии носит в медицинской практике название вирусная пневмония. Чаще всего такая патология развивается в детском возрасте, а у взрослых при воздействии вирусов на организм пневмония принимает смешанный характер и становится вирусно-бактериальной. Происходит это потому, что вирус ослабляет защитные функции организма, вследствие чего бактериальная инфекция беспрепятственно размножается и вызывает воспаление лёгочной ткани.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.