Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Епилептични напади

Епилептичните напади се придружник на епилепсија, што, пак, може да се должи на одредени болести. Со епилепсија се подразбира болест во која нервните клетки (неврони) се прекумерно активни, што, пак, води кон развој на неуронидни испуштања што се дистрибуираат до сите неврони присутни во мозокот. Кога комбинацијата од овие процеси развива епилептичен напад, иако наместо таква дефиниција, вообичаено е да се користи терминот "епилептичен пароксизм".

Речиси секоја болест на мозокот може да ги придружува епилептичните напади, иако ова исто така не е недвосмислена изјава - многу пациенти со такви болести не страдаат од таков "сателит" како епилепсија.

Симптомите на епилепсија се состојат во манифестација на голем број карактеристични состојби, особено, тоа е самиот напад, кој се карактеризира и со појавата на претходните знаци. Таквите знаци се појавуваат нешто порано од самиот напад, и со внимателност кон сопствената состојба, може да се претпостави дека наскоро ќе се манифестира. Ова е ненадејна раздразливост, главоболка, анорексија.

Понекогаш нападот е придружен со аура, која се манифестира на различни начини за секој пациент. Таа трае неколку секунди, тогаш едно лице може да ја изгуби свеста и да падне. Државата од овој момент е придружена со конвулзии - главата се фрла назад, екстремитетите и телото се во состојба на изразена тензија и неприродно истегнување.

Вените во вратот се издува, дишењето е одложено. Лицето станува многу бледо, поради грчевите челусти се многу цврсто компресирани. Ова е тонична фаза, може да трае околу 20 секунди, потоа се појавуваат клонични конвулзии (отсечени контракции на мускулите на вратот, торзото и екстремитетите). Времетраењето на оваа фаза е околу три минути, дишењето станува бучно и рапаво поради акумулацијата на плунката и истовремено тонење на јазикот. Пената може да се појави од устата, најверојатно со мешавина на крв (поради гризење на јазикот или образот).

Понатаму, инциденцата на напади при епилептичен напад е намалена, што е придружено со комплетна мускулна релаксација. Едно лице не реагира на никакви стимулации, без разлика колку се интензивни од природата на влијанието, учениците се прошируваат. Често, поради мускулна релаксација, завршувањето на нападот е придружено со неволно мокрење.

Меѓу болестите на мозокот кои можат да бидат придружени со напади, вклучуваат:

  • менингитис, енцефалитис и други заразни болести кои влијаат на мозокот;
  • малигна формација на тумор во мозокот;
  • имунолошки патологии (мултиплекс склероза, итн.);
  • Паркинсонова болест;
  • Алцхајмерова болест;
  • васкуларна патологија (мозочен удар), итн.

Сподели го овој напис:

"Епилептични напади" забележани кај заболувања:

Астроцитом - малигнен тумор на глијалниот тип, кој е формиран од астроцитните клетки. Локализацијата на интрацеребралните тумори може да биде многу различна - од една хемисфера за да се оштети само мозочното стебло, оптичкиот нерв и така натаму.

...

Аутизмот е конгенитална болест од овој тип, чии главни манифестации се сведуваат на тешкотиите на детето во обидот да комуницираат со луѓето околу него. Аутизмот, чиишто симптоми лежат и во неможноста да се изразат сопствените емоции и неспособноста да се разберат во однос на другите луѓе, е придружено со тешкотии во зборувањето, а во некои случаи и со намалување на интелектуалните способности.

...

Стурумеловата болест е болест во која слабоста почнува да се појавува во нозете. Ова се случува поради зголемен мускулен тонус во екстремитетите. Оваа болест се смета за наследна и може да почне да се развива на која било возраст.

...

Венската дисгемија е патолошки процес во кој се нарушува обратниот проток на крв. Оваа состојба е многу опасна бидејќи невроните не добиваат потребен износ на кислород и хранливи материи. Во медицината, оваа состојба има поинаков име - венски циркулатор. Таквата патологија може да страда и од оние кои никогаш не се жалеле на здравјето. Ако се појават првите симптоми, веднаш треба да побарате помош од специјалист. Само искусен лекар ќе воспостави точна дијагноза и ќе пропише ефикасен третман.

...

Вирусен енцефалитис е воспалителен процес на мозокот, кој е придружен со оштетување на мембраните на 'рбетниот мозок и периферниот нервен систем. Оваа болест е предизвикана од влегувањето на вирусни микроорганизми во оваа област. Во повеќето случаи, причината е вирусот на херпес, како и болестите кои се карактеристични само за децата, особено за мали сипаници, како и за спектарот на бактерии кои се пренесуваат преку убоди од инсекти. Постојат неколку видови на енцефалитис - примарни и секундарни. Често вирусот на енцефалитис не живее долго, но сепак може да стане опасен по живот.

...

Хемипарезите или централната парализа се манифестира во ограничено движење на мускулите на десната или левата половина на телото. Оваа болест напредува поради негативните ефекти врз невроните и аксоните на мозокот. Фазата на лезијата ја одредува лекарот според утврдените симптоми. Патологија на манифестацијата во десната или левата, горните или долните екстремитети.

...

Хипернатремија е болест која се карактеризира со зголемување на серумскиот натриум на вредност од 145 mmol / L или повисоко. Покрај тоа, откриено е намалено количество на течност во телото. Патологијата има прилично висока стапка на морталитет.

...

Идиоцизмот (идиотизмот) е најтежок степен на ментална ретардација (ментална ретардација), во која размислувањето и говорот се речиси целосно отсутни. Некои психијатри сугерираат да не го користат името на болеста, а не да ги повикуваат пациентите "идиоти", бидејќи условите почнаа да бидат навредливи и отиде подалеку од опсегот на медицината.

...

Краниофарингиом е тумор на мозокот со бениген карактер, склон кон дегенерација во малигната неоплазма. Во меѓународната класификација на болести (според МКБ-10) стои под шифрата Д44,4. Патолошката неоплазма произлегува од ембрионски клетки, без оглед на возраста и полот на пациентот.

...

Леукодистрофијата е патологија на невродегенеративна генеза, од која има повеќе од шеесет сорти. Оваа болест се карактеризира со метаболички нарушувања, што доведува до акумулација во мозокот или 'рбетниот мозок на специфични компоненти кои ја уништуваат супстанцијата како миелинот.

...

Лимфомот не е една специфична болест. Ова е цела група на хематолошки нарушувања кои сериозно влијаат на лимфното ткиво. Бидејќи овој тип на ткиво се наоѓа речиси низ целото човечко тело, малигната патологија може да се формира во која било област. Можни оштетувања дури и на внатрешните органи.

...

Лисанцефалија (син. Нежните мозоци) е развојна аномалија која се карактеризира со целосно или делумно измазнување на склоповите или браздите на церебралните хемисфери. Патологијата се смета за ретка, бидејќи се јавува кај 11 деца на 1 милион новороденчиња.

...

Листериоза - болест од инфективна природа, предизвикана од патогениот тип на Listeria L. Monocytogenes. Овој микроорганизам е многу стабилен и може да преживее дури и во неповолни еколошки услови, така што секој човек кој не е одговорно одговара на прашањето за нивната хигиена може да се зарази.

...

Менингиомот е тумор кој се јавува во регионот на 'рбетниот мозок или мозокот од арахноидните пајакови школки. Може да има или сферична форма или форма на потковица, и многу често се поврзува со тврди мембрани на 'рбетниот мозок или мозок, а центарот на растот во него најчесто не е еден, туку неколку.

...

Менингоенцефалитис е патолошки процес кој влијае на мозокот и неговите мембрани. Најчесто, болеста е компликација на енцефалитис и менингитис. Ако времето не се вклучи во третманот, тогаш оваа компликација може да има неповолна прогноза со смртоносен исход. Симптомите на болеста се различни за секој човек, бидејќи сè зависи од степенот на оштетување на централниот нервен систем.

...

Неврофиброма - е бенигнен тумор кој се формира од нервно ткиво во централниот и периферниот нервен систем. Во огромното мнозинство на ситуации, тоа се дијагностицира кај адолесцентите и луѓето од средната возраст.

...

Невросифилисот е болест на венерична природа која се меша со изведбата на некои внатрешни органи, а ако не се третира навреме, за краток временски период може да се прошири на нервниот систем. Често се јавува во било која фаза на сифилис. Прогресијата на невросифилисот се манифестира со симптоми како што се напади со сериозна вртоглавица, мускулна слабост, напади и парализа на екстремитетите и деменцијата.

...

Симптоматска епилепсија е честа невролошка болест која има хроничен тек и се манифестира во форма на конвулзивни пароксизми. Ова е секундарна форма (не конгенитална), поради повреда на електричната спроводливост помеѓу невроните поврзани со различни мозочни лезии.

...

Ангелман синдром е ретка генетска болест кај која постои застој во менталниот и менталниот развој, како и нарушена моторна координација и други абнормалности. Ангелман синдром се јавува кај деца од шест месеци до една година. Поради фактот што ова е генетски дефект, нема лекување со лекови. Како терапија се користат различни методи кои можат да го подобрат животот на еден таков пациент. На пример, синдром Ангелман може да се олесни ако терапевтската масажа и физиотерапевтските процедури се изведуваат уште од рана возраст.

...

Западен синдром е патолошки процес кој се карактеризира со тешки форми на епилепсија. Главната причина за манифестацијата на овој синдром е оштетување на мозокот за време на преминувањето на раѓачкиот канал или други сериозни болести, вклучувајќи и вродена. Првите знаци се појавуваат кај деца под една година, а најчесто во 4-5 месеци.

...

Васкуларна деменција е стекната болест која се карактеризира со ментални нарушувања, имено, интелектот на пациентот се влошува и социјалната адаптација исчезнува. Ова се случува поради оштетување на мозокот како резултат на одредени болести.

...

Субдуралниот хематом (субдурална хеморагија) е акумулација на крв во мозокот кој е локализиран помеѓу цврстата и арахноидната мембрана. Како по правило, овој вид оштетување на мозокот е резултат на повреда. Поради било какви патолошки процеси, ваквите болести се екстремно ретки.

...

Tenioz (teniodoz) е вид на интестинална инфекција, чија појава е предизвикана од тенија: свинска тенија и говеда тенија. Болеста се карактеризира со знаци на цревни нарушувања, манифестации на астено-невротична природа, присуство на патогенот во фекалните маси.

...

Периартеритис нодоза е болест која влијае на садовите со мал и среден калибар. Во официјалната медицина, болеста се нарекува некротизирачки васкулитис. Постои име на периартеритис, болест Кусмаол-Мејер, панартеритис. Како што се развива патологијата, се формираат аневризми, се повторува оштетување не само на ткивата, туку и на внатрешните органи.

...

Факоматоз е мултикомпонентен концепт кој ги обединува бројни вродени патологии кои влијаат врз очите, нервниот систем и кожата на една личност. Типот на наследување на болеста е автозомно доминантен. Факоматозијата предизвикува формирање и прогресија на различни тумори и хематоми - бенигни неоплазми кои се развиваат во органите.

...

Цистицеркозата е паразитарна болест, која напредува како резултат на пенетрација на ларви на свинско масно ткиво во човечкото тело. Таа припаѓа на групата на цетодоза. Ларвите на свинското тенија навлезат во човечкиот стомак и се ослободуваат од нејзината обвивка во неа. Постепено се преместуваат на почетните делови од цревата, каде што ги оштетуваат ѕидовите и се шират низ крвта низ целото човечко тело.

...

Емпиема е патолошка состојба во која се забележуваат големи акумулации на гнојни маси внатре во шуплив орган или во телесна празнина. Причината за оваа болест се најсилните воспалителни процеси кои предизвикуваат оток на мукозната мембрана, што го нарушува одливот на гној. Најчесто, овој процес е локализиран во жолчното кесе, уретерот, во апендиксот или во белите дробови, поретко во мозокот и во параназалните синуси.

...

Енотисот е нодуларен бенигнен тумор од мала големина, кој се карактеризира со ртење во коскеното ткиво или во коскената празнина. Местото на локализација може да биде феморална или кинеста коска, раце, ребра, карлични коски и 'рбетот. Второто име на болеста е остеома. Големината на огништето може да варира од 2 до 20 мм, поретко - до 50 мм. Расте многу бавно.

...

Енцефалит е воспалителна лезија на мозокот. Како по правило, прогресијата на оваа опасна патологија кај децата и возрасните е предизвикана од инфективни агенси. Клиничарите лачат примарен и секундарен церебрален енцефалитис. Примарниот напредок независно, додека секундарниот се јавува во позадина на разни заболувања - мали сипаници, токсоплазмоза, грип и така натаму.

...

Таквата болест како епилепсија е хронична и се карактеризира со манифестација на спонтани, ретко појавени, краткорочни епизоди на епилептични напади. Треба да се напомене дека епилепсијата, чии симптоми се многу изразени, е една од најчестите невролошки болести - на пример, на секои 100-тиот човек на нашата планета се јавуваат повторливи епилептични напади.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.