Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чирови на јазикот

Чир на јазикот - е локализиран центар на воспаление и ерозија, што предизвикува голема непријатност. Вреди да се спомене дека е тешко да се ослободат од нив. Причината за формирање на таков дефект може да биде широк спектар на предиспонирачки фактори кои се далеку од секогаш патолошка основа. Сепак, стоматолошките патологии се најчестите провокатори.

Во повеќето случаи, рани на јазикот се придружени со такви клинички знаци - лош здив , црвенило на погодениот сегмент, појава на плака, која може да биде од различна нијанса, како и чешање и горење.

Тешко е да се направи точна дијагноза, која ќе бара голем број лабораториски и инструментални испитувања. Покрај тоа, информациите добиени за време на физичкиот преглед ќе бидат корисни.

Причини и третман се два фактора кои се директно зависни еден од друг. Терапијата на чиревите е долга, но често се изведува со употреба на конзервативни методи.

Етиологија

Појавата на чирови на јазикот предизвикува широк спектар на предиспонирачки фактори, кои обично се поделени во две големи групи - патолошки и физиолошки, односно не се поврзани со текот на одредена болест.

Најчестите причини за појава на чиреви на јазикот кај возрасен или дете се сметаат за такви патолошки состојби:

 • стоматитис или развој на инфламаторниот процес во усната шуплина, особено во постапки како што се афтозни, херпетични, кандидијални, габични, катаракливи, инфективни, трауматични и алергични. Сличен симптом може да се појави и кај акутно и хронично воспаление;
 • рекурентен некротичен периаденитис;
 • туберкуларна лезија на јазикот;
 • сифилис ;
 • гингивостоматитис;
 • Онкологија со локализација на јазикот - таков извор е најкарактеристичен за женскиот. Лекот за рак е хируршки;
 • ХИВ инфекција и други состојби на имунодефициенција;
 • Афта Беднар е детска болест, што доведува до појава на жолтеникави рани, кои се локализирани во страничниот јазик;
 • Сеттонската афтаза - се разликува од претходната болест, бидејќи чиревите се бели, а нивните фокуси се наоѓаат под јазикот;
 • било какви вирусни инфекции.

Јазлите на јазикот може да се појават поради неговите повреди, кои се:

 • механички;
 • физички;
 • хемиски.
Чирови на јазикот

Механички иританти вклучуваат:

 • повремено гризење на јазикот;
 • оштетување на овој орган со протези или оштетени заби;
 • медицински манипулации на стоматологот;
 • удар на лицето;
 • употреба на тврда четка за заби;
 • прекршување на интегритетот на јазикот со рибини коски, остар нож или вилушка.

Трауматски чир на јазик со хемиска природа произлегува од:

 • зависност од таква лоша навика, како пушење цигари;
 • ефектите од аромата или аромата;
 • неконтролиран внес на лекови, имено антибактериски или антимикробни агенси;
 • употреба на медицински спрејови или таблети за цицање.

Чир на јазикот може да предизвика такви физички повреди:

 • употребата на претерано топла јадења или пијалоци;
 • изложеност на електрична струја;
 • влијание на оган или јонизирачко зрачење.

Класификација

Сличен јазичен дефект е поделен на:

 • трофичен улкус - ова значи дека улцерацијата влијае само на горниот слој на епителот на јазикот. Тие имаат лесни локални симптоми и се полесни за лекување;
 • некротичен улкус - се карактеризира со тоа што се протега до подлабоките слоеви на овој орган. Оваа опција предизвикува многу непријатност и треба долготрајна терапија.

Јазлите на јазикот на детето или возрасните може да се разликуваат по боја, што има прилично голема дијагностичка вредност. Така, таква рана се случува:

 • бела;
 • жолта
 • жолта боја;
 • црвено;
 • зелена

Според локализацијата, ваквите неоплазми се поделени на:

 • чирови на коренот на јазикот;
 • чирови на врвот на јазикот;
 • чирови од една или обете страни на јазикот;
 • чирови во центарот на јазикот.

Покрај тоа, дефектите може да бидат единечни или повеќекратни, а првите можат да се спојат и да формираат големо место.

Чир на јазикот кај возрасен

Симптоматологија

Јазлите на јазикот многу често дејствуваат како прва, но не и единствена клиничка манифестација на болеста, како и трауматска лезија на јазикот. Меѓу најчестите локални знаци вреди да се потенцира:

Покрај тоа, многу често кај деца и возрасни постои едукација не само на рани, туку и на други рани, на пример:

 • мали бели акни;
 • плускавци;
 • меурчиња;
 • цисти;
 • тумори, во волумени кои не надминуваат мал грашок. Во повеќето случаи, ова укажува на развој на рак на јазикот.

Дополнителни клинички манифестации ќе бидат диктирани од акутен или хроничен провокатор на болест. На пример, може да се забележи:

Чирови на јазикот на детето

Треба да се напомене дека горенаведените симптоми се далеку од целиот спектар на симптоми кои можат да ги придружуваат црвените или белите чирови на јазикот.

Исто така, вреди да се нагласат симптомите, во случај кога треба веднаш да побарате квалификувана помош. Меѓу нив се:

 • појавата на прекумерно голем чир е повеќе од еден сантиметар во дијаметар;
 • формирање на голем број на такви тумори;
 • формирањето на нови чиреви пред старите исчезна;
 • честа појава на деформитети, околу еднаш месечно;
 • појавата на една болна бела или која било друга сенка која не лечи долго време.

Сите горенаведени клинички манифестации се забележани кај пациенти без оглед на возрасната група.

Дијагностика

Како да се третира и да се утврди причината дека јазикот е покриен со чиреви, стоматологот знае, кој, пред сè, треба:

 • да се проучува историјата на пациентот - да се открие која акутна или хронична патологија може да доведе до изразување на главниот симптом;
 • да се соберат и анализираат историјата на човечкиот живот - ова е неопходно во оние ситуации кога трофичните чирови се трауматски, хемиски или физички;
 • спроведе темелен физички преглед;
 • детално да го интервјуирате пациентот за да ја одредите сериозноста на главната клиничка манифестација и да подготвите комплетна симптоматска слика.

Често ова е доволно за да се утврди етиолошкиот фактор, но ако тоа не се случи, стоматологот може да го упати пациентот за дополнителни испитувања на:

Во зависност од кој специјалист ќе помине пациентот, комплексот на лабораториски и инструментални дијагностички мерки ќе се разликува.

Третман

Можно е да се ослободи од болки или други болки кои се појавиле на јазикот со помош на конзервативни терапии кои се базираат на лекови и користат традиционални рецепти за лекови.

Третман на лекови е:

 • миење на усната шуплина со антисептички раствори или "Димексид", "Мирамистин", "Фурацилин";
 • третман на чирови со хидроген пероксид и брилијантен зелен;
 • употребата на гелови со лидокаин и кортикостероиди;
 • ингестија на "Ирунин", "Миоксит", "Флуконазол", како и други анестетични лекови и сулфонамиди;
 • се применува на погодената област "Холесала" или "Дексаметозон".

Листата за третман на чиреви на јазикот со помош на алтернативни терапии вклучува:

 • календула и камилица;
 • мудрец и дабови кора;
 • мајчина душица и кантарион

Врз основа на ваквите лековити билки и растенија, неопходно е да се подготват лековити Сербси кои се користат за испирање на устата. Вреди да се напомене дека таквиот третман дома мора да биде претходно договорен со вашиот лекар.

Многу е важно да се запамети дека горенаведените методи на терапија се насочени само кон елиминација на трофични и некротични улкуси, а не на елиминирање на болеста, поради што се појавија.

Третманот за причината за чир на јазикот е избран од клиничарот поединечно за секој пациент и може да биде конзервативен или хируршки, но често е сложен.

Превенција и прогноза

За да се избегне овој непријатен симптом, луѓето треба:

 • редовно вршат постапки за орална хигиена;
 • користете меки четки кои не го трауматизираат јазикот;
 • јадете на собна температура;
 • да се вклучат во навремено лекување на заболувања на забите и елиминација на други акутни и хронични заболувања кои можат да доведат до формирање на сличен дефект;
 • се откаже од лошите навики;
 • спречување на механички, хемиски и физички повреди на јазикот;
 • Посетете го стоматологот еднаш на секои три месеци и неколку пати годишно подложете на целосен превентивен преглед на клиниката.

Без оглед на тоа зошто големи и мали чиреви се појавуваат на јазикот, како и други орални рани, прогнозата често е поволна. Ова се должи на фактот што луѓето не можат да го игнорираат таквиот знак долго време.

Сподели го овој напис:

"Улкус на јазикот" се забележува кај заболувања:

Глоситис е акутна инфламаторна болест на јазикот. Патолошкиот процес е предизвикан од габични организми или вирусна микрофлора. Во повеќето случаи, глоситисот е позадинска болест на стоматитис или се јавува истовремено со него. Ограничувања во однос на полот и возраста, бр. Болеста влијае и на возрасните и на децата.

...

Леукоплакија е болест која влијае на мукозните мембрани во човечкото тело и предизвикува кератинизација на епителот. Обично болеста се манифестира во оралната лигавица, грчеви и уринарни органи. Во медицината, постојат случаи кога пациентот исто така развил езофагеална леукоплакија.

...

Лимфангиом е конгенитална патологија која се карактеризира со формирање на бенигнен тумор лоциран во лимфните јазли. Оваа болест подеднакво се среќава кај момчињата и девојчињата, а вкупната преваленца не е повеќе од 10%.

...

Рак на коренот на јазикот - формирање на овој орган на малигната неоплазма од епителните клетки на нејзината мукоза. Кај болеста, карактеристично е постепено локално или дифузно набивање на ткивата на јазикот, а на него често се формираат и чирови и патолошки процеси со различни големини. Поради фактот што болеста е брзо, со метастази во голем број на локализирани лимфни јазли, дишни патишта, мозок и црн дроб, тој има многу лоша прогноза. Исклучок е неговиот навремен третман во првата или втората фаза, кога симптомите се уште не се изречени и ширењето на метастази не се почитува. Но, во оваа фаза, ракот ретко се дијагностицира.

...

Рак на јазикот - малигна неоплазма формирана од епителните клетки лоцирани на јазикот. Овој тип на онкологија е исклучително редок и влијае главно на машкиот. Просечната возраст на жртвите е шеесет години. На местото на локализација, најчесто се формира на латералната површина или на средниот дел на јазикот, е поретко на коренот, грбот и врвот на јазикот. Откривањето на туморот е доста лесно, бидејќи се формира на видливите делови на органот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.