Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Заоблување на 'рбетот

Крварење на 'рбетот - повреда во формирањето на природните физиолошки криви на' рбетот. Во процесот на развој на човечкото тело, се формираат четири кривини - торакална кифоза , цервикална и лумбална лордоза , сакрална кифоза. Поради одредени патолошки процеси или како резултат на повреда може да се појават дополнителни свиоци или нарушувања во природната физиолошка закривеност. Во овој случај, побарајте медицинска помош. Невозможно е да се игнорира проблемот, бидејќи е полн со развој на сериозни компликации.

Етиологија

Етиолошките причини за искривување на 'рбетниот столб се поделени во две групи - стекнати и вродени. Вродените фактори вклучуваат следново:

 • генетски абнормалности кои станаа предизвикувачки фактор во патологиите на сврзното ткиво на 'рбетот;
 • генетска предиспозиција;
 • болести кои водат до метаболни и дистрофични нарушувања;
 • вродена патологија на централниот нервен систем.

Стекнатите етиолошки фактори вклучуваат:

Покрај тоа, заобленоста на цервикалниот 'рбет може да се должи на спецификите на човечкиот живот - седи на непријатен или неправилно избран стол може да доведе и до' рбетна кривина и поврзани патологии.

Латералната искривување на 'рбетот се нарекува сколиоза . Ова е една од најчестите патологии, особено кај адолесцентните деца.

Класификација

Клиничарите идентификуваат овие видови на 'рбетен заоблување:

 • сколиоза - латерална патолошка витка;
 • лордоза - патолошка заби напред;
 • Кифоза - аномална назад наведнува.
Видови на 'рбетна кривина

За возврат, кифозата е од следниве видови:

 • arcuate - мазна заоблена деформација на интервертебралните дискови;
 • аголна - издаденост на аглите на еден или повеќе интервертебрални дискови.

Нешто поретко и само како компликација е мешана форма на неколку видови на 'рбетна кривина.

Исто така, се разликува развојот на овој патолошки процес според фазите на развој:

 • Првиот степен е аголот на лакот на закривеност не повеќе од 10 степени. Во оваа фаза не постојат посебни надворешни промени, пациентот не се жали на чувство на лошо;
 • втор степен - агол на свиткување од 10 до 25 степени. За време на продолжениот физички напор, пациентот се жали на болки во грбот;
 • Третиот степен - аголот на закривеност варира од 26 до 50 степени, деформациите се јасно изразени. Недостаток на здив и во состојба на физичка активност и во мирување. Напад на болка во мускулите речиси секогаш се забележува;
 • четвртиот степен - не помалку од 50 степени. Во овој случај, постојат проблеми со функционирањето на кардиоваскуларниот систем, гастроинтестиналниот тракт, горниот респираторен систем. Физичката активност на една личност е минимална, бидејќи секое движење предизвикува силна болка.

Треба да се забележи дека во последната фаза на развивање на овој вид деформитети на прештот, масажата и вежбањето нема да бидат доволни. Затоа, треба веднаш да побарате медицинска помош, а не да се лечи самостојно.

Симптоматологија

Севкупната клиничка слика ќе биде надополнета со специфични знаци, чија природа ќе зависи од локализацијата на патолошкиот процес. Може да се забележи искривување на 'рбетот кај деца или возрасни по следната основа:

 • ако лицето стои точно и едно рамо над другото;
 • физичкиот преглед на грбот јасно покажува испакнати рамо;
 • кога е навалена, визуелизира јасна кривина.
Знаци на сколиоза

Субјективни клинички знаци на искривување на 'рбетот вклучуваат:

 • напади на болка со локализација во грбот, градите, цервикалниот регион, кои се отежнуваат дури и со минимална вежба;
 • вкочанетост на рацете и нозете;
 • мускулна слабост;
 • со локализација во лумбална, сексуална дисфункција кај мажите и дисфункција на јајниците кај жените;
 • главоболки ;
 • срцева болка ;
 • влошување на функционирањето на мускулно-скелетниот систем;
 • вртоглавица .

Во последната фаза на развој на болеста, во клиничката слика за која постои овој симптом, е можно манифестација на знаци на клиничката слика на кардиоваскуларни, гастроентеролошки патологии, болести на генитоуринарниот систем.

Треба да се разбере дека само лекарот може да каже како правилно да се излекува спиналната кривина. Самолечението, особено со употребата на терапија за вежбање или масажа, може само да ја влоши патологијата, што ќе доведе до развој на сериозни компликации, вклучувајќи комплетна парализа.

Дијагностика

Пред сè, лекарот врши темелно физичко испитување. За одобрување на дијагнозата може да се доделат вакви лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • ултразвук на внатрешните органи;
 • КТ скенирање;
 • радиографија.

Општо земено, дијагностичката програма, како и третманот, се пропишува индивидуално, во зависност од моменталната клиничка слика, општото здравје и возраста на пациентот.

Третман

Третманот на рбетната кривина кај дете или возрасен треба да се одвива строго под надзор на лекар. Основната терапија се избира врз основа на дијагнозата. Речиси секогаш, третманот вклучува курс на вежбање терапија. Во напредните фази на операцијата.

Вежби во спинална закривеност

Терапијата со лекови вклучува:

 • лекови против болки;
 • хондропротектори;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • витамински комплекси.

Како дополнителни медицински мерки, се потпишуваат посебни вежби за спинална кривина, масажа, курсеви за мануелна терапија.

За да се коригира закривеноста на 'рбетот дома е можно само во почетните фази на деформитети преку следниве мерки:

 • отстранување на физичка активност;
 • развој на точна положба;
 • аранжман на работното место - столчето треба да биде не само удобно, туку и точно, во однос на физиологијата.

Комплет вежби што може да се направат дома треба да се координираат со вашиот лекар.

Превенција

Многу е полесно да се избегне патолошката закривеност на 'рбетот отколку да се отстранат последиците од таков патолошки процес и придружните болести. Нема специфични превентивни мерки, бидејќи ова е симптом, а не посебна болест. За да се спречи таквата патологија, треба да се применуваат профилактични мерки во однос на етиолошките фактори.

Сподели го овој напис:

"Крварење на рбетот" е забележано кај заболувања:

Амиотрофијата е патолошки процес на вродена природа, која се карактеризира со дегенеративни-дистрофични промени во мускулите со нивната последователна атрофија. Во повеќето случаи оваа болест е неповратна, што ја прави прогнозата исклучително неповолна.

...

Коскената болест на Паџет е патолошка состојба која се јавува како резултат на нарушена реконструкција на коските, што предизвикува нарушување на коскената структура и како резултат на тоа, нивната деформација. Коските со Паџетова болест стануваат порозни и кревки, па дури и мало влијание врз нив може да предизвикаат фрактури.

...

Помпеловата болест (син гликогеноза тип 2, дефицит на киселина алфа-глукозидаза, генерализирана гликогеноза) е ретка болест со наследна природа која предизвикува оштетување на мускулите и нервните клетки низ телото. Вреди да се забележи дека подоцна болеста се развива, толку поповолна ќе биде прогнозата.

...

Шеуерман-Мау-овата болест (синхерманска кифоза, дорзална (јурнална) јуфилна кифоза) е прогресивен деформитет на 'рбетот кој се развива за време на активниот раст на телото. Без навремено лекување може да доведе до сериозни последици.

...

Вродена дислокација на колкот - е една од најчестите развојни аномалии. Неразвиеноста или дисплазијата на зглобот на колкот е еднострано и билатерално. Причините за развојот на патологијата не се целосно разбрани, но лекарите се свесни за широк спектар на предиспонирачки фактори кои можат да дејствуваат како провокатор за болеста, почнувајќи од генетска предиспозиција до несоодветна бременост.

...

Остеохондрозата на градниот кош, која ќе ја разгледаме во нашата статија денес, е еден од видовите на остеохондрозни манифестации - болести на 'рбетот, како резултат на кои меѓувертебралните дискови со' рскавица се погодени во соодветната област на нејзината концентрација. Торакалната остеохондроза, чии симптоми се базираат на концентрација во торакалниот регион, предизвикува развој на секундарни промени директно во пршлените со истовремено негативно влијание врз функционирањето на внатрешните органи.

...

Церебралната парализа (ЦП) е општ медицински термин кој се користи за назначување на група на нарушувања на движењето кои напредуваат кај доенчињата поради трауматизација на различни мозочни области во циркадскиот период. Првите симптоми на церебрална парализа понекогаш може да се идентификуваат по раѓањето на детето. Но, обично знаците на болеста се манифестираат кај доенчиња во доенчиња (до 1 година).

...

Дисплазијата на сврзното ткиво е дефект во формирањето и развојот на сврзното ткиво. Може да се појави по раѓањето, како и во фаза на ембрионален развој. Во медицината, дисплазија се нарекува било неуспех во формирањето на органи и ткива на телото. Повреда може да се појави постнатално или во матката. Се развива поради генетски фактори кои влијаат на фиброзната структура и главната супстанција на сврзното ткиво.

...

Кифозата, како медицински термин, има грчко потекло, неговите компоненти се "свиткани" и "грмки", врз основа на кои читателот веќе може да претпостави дека ова е искривување на држењето кое се манифестира во форма на наведнување. Кифоза, чии симптоми може да бидат не само чисто естетски по природа, туку и природата на тешките клинички манифестации, исто така, доведува до брзо стареење на 'рбетот, како и развој на болести како што се остеохондроза и голем број на поврзани нарушувања.

...

Миопатија е конгенитална патологија предизвикана од одредени мутации во гените. Механизмот на развој на болеста не е целосно проучен, па лекарите не може прецизно да одредат кога болното дете може да се роди на двојка. Исто така, се случува совршено здрави татко и мајка да имаат дете со каква било форма на миопатија. Општо земено, болеста е поврзана со оштетените метаболни процеси во ткивата на мускулите, кои поради тоа го губат креатинот, што доведува до нивна дистрофија.

...

Несовршена остеогенеза (Син. Лобстинсова болест - Зајак, несовршена коскена формација, интраутерински рахитис, кревка коска синдром, "кристално" болест на личност) - е болест на мускулно-скелетниот систем, во кој се забележува прекумерна кршливост на ткивата. Таквото пореметување се смета за ретко генетско нарушување. Главната карактеристика на болеста е тоа што во моментов е неизлечива.

...

Остеомалацијата е болест која почнува да напредува поради нарушената минерализација на коските. Како резултат на тоа, се јавува патолошко омекнување на коските. Болеста во неговата етиологија и клиника личи на болест како рахитис кај деца, што се јавува поради хиповитаминозата Д3.

...

Остеохондропатијата е колективен концепт кој ги вклучува болестите кои влијаат на мускулно-скелетниот систем, а деформитетот и некрозата на погодениот сегмент се јавуваат на позадината. Вреди да се одбележи дека ваквите патологии се најчести кај децата и адолесцентите.

...

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...

Ангелман синдром е ретка генетска болест кај која постои застој во менталниот и менталниот развој, како и нарушена моторна координација и други абнормалности. Ангелман синдром се јавува кај деца од шест месеци до една година. Поради фактот што ова е генетски дефект, нема лекување со лекови. Како терапија се користат различни методи кои можат да го подобрат животот на еден таков пациент. На пример, синдром Ангелман може да се олесни ако терапевтската масажа и физиотерапевтските процедури се изведуваат уште од рана возраст.

...

Клипел-Фејлов синдром е конгенитален аномален феномен на цервикалниот 'рбет, кој се карактеризира со фузија и намален број на пршлени. Главниот изразен симптом на патологија е бавен и краток врат.

...

Синдром на маченка (Lejen синдром) е патолошки процес на вродена природа што е предизвикан од отсуството на фрагмент од кратката рака на петтиот хромозом. Ова име на болеста се должи на карактеристичниот крик на децата, кој е сличен на мачката.

...

Марфанов синдром е наследна патологија, како резултат на прогресијата на која сврзното ткиво е оштетено. Мускулоскелетниот систем и визуелниот апарат исто така се вклучени во процесот. Ткаенината на внатрешното опкружување (сврзувачка) врши многу важни функции, од кои едната е да се поврзат одредени делови од телото, и да се постават темелите за нивниот нормален раст и развој. Во случај на прогресија на Марфанов синдром, дефектите се појавуваат во структурата на ткивото што го спречува да функционира онака како што треба.

...

Олбрајтовиот синдром е наследна патологија со нејасно потекло. Исто така се нарекува псевдохипопаратиреоидизам. Се карактеризира со повреда на коскеното ткиво. Болеста се манифестира главно кај женската половина од популацијата, иако се јавува кај момчињата. Практично кај сите пациенти се забележуваат отстапувања во менталниот и физичкиот развој. Човечките коски почнуваат да се распаѓаат под влијание на метаболичките процеси на фосфор и калциум. Паратиреоидниот хормон го ослободува паратироидната жлезда.

...

Prader-Willi синдромот е прилично ретка патолошка состојба која се наследува. Се карактеризира со фактот дека седумте гени на петнаесеттиот татковски хромозом не функционираат (или не функционираат целосно).

...

Хантер-овиот синдром (мукополисахаридоза од вториот тип, MPS II) е ретка форма на наследна болест на мукополисахаридоза (патологија на сврзното ткиво кое се развива кога се случува нарушување на метаболизмот). X-поврзана рецесивна болест - наследување на дефектен ген, во кој знаците на болеста се јавуваат во ист пол, а другиот се однесува како носители на ген. Се карактеризира со недостаток на лизозомален ензим и акумулација на мукополисахариди (гликозаминогликани) во ткивата.

...

Елерс-Данлосовиот синдром е наследна болест на сврзното ткиво. Поврзан со уништувањето на генот кој е одговорен за кодирање на колаген. Из-за этого коллагеновые структуры различных систем организма меняют модель поведения и развиваются недостаточно, что провоцирует патологии кожного покрова, опорно-двигательного аппарата, глаз и сердечно-сосудистой системы.

...

Сирингомиелия – недуг нервной системы, который развивается вследствие нарушения закладки нервной трубки у плода (во время его пребывания в материнской утробе) или вследствие травм и заболеваний, поразивших спинной мозг. Если у человека прогрессирует данное патологическое состояние, то в веществе спинного мозга формируются участки разрастания соединительной ткани, так называемые глии. С течением времени они распадаются и образуются полости, которые заполняются спинномозговой жидкостью. Опасность заключается ещё и в том, что они имеют тенденцию к стремительному росту.

...

Исторически сложилось так, что многие врачи постсоветского пространства, говоря о том, что такое сколиоз, делают акцент на том, что это фиксированное или не фиксированное отклонение позвоночника от своей оси, однако в современных медицинских энциклопедиях сколиоз позвоночника определяется как трехплоскостная боковая деформация основной части осевого скелета человека.

...

Сколиоз у детей – является патологическим процессом, характеризующимся искривлением позвоночника в боковую сторону. В современном обществе это проблема очень распространена, так как дети проводят много времени не только сидя за партой на учёбе, но и дома, за компьютерным столом. В основном проявляется у детей возрастом от десяти до пятнадцати лет. Это объясняется тем, что скелет ещё не прошёл процесс своего полного формирования, но в этот период подвергается большим нагрузкам.

...

Спастическая диплегия (синдром Литтля) – это одна из самых распространенных форм ДЦП, при которой отмечается полное нарушение мышечного функционирования нижних и верхних конечностей. В данном случае идет речь о поражении не одностороннего характера, а двухстороннего.

...

Фибродисплазия (болезнь Мюнхеймера) – это прогрессирующая оссифицирующая редкая генетическая патология, вызванная мутацией гена ACVR1. Заболевание характеризуется врожденными аномалиями строения скелета человека, вызванными окостенениями соединительной ткани, мышц, сухожилий в разных отделах организма.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.