Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Крик на вратот

Цртеж во вратот - се карактеризира со манифестација на карактеристични звуци со различен интензитет за време на ротација или навалување. Оваа карактеристика нема ограничувања во врска со полот и возрасната група, што може дури да се изрази кај децата.

Постои широк спектар на причини за фактот дека вратот крие, зошто тие обично се поделени во неколку големи категории.

Таков непријатен симптом, иако самиот е клиничка манифестација, има неколку поврзани симптоми. Најспецифични од нив е болка , вкочанетост и силна вртоглавица . За да се утврдат причините за таквата неудобност, пациентите треба да подлежат на серија лабораториски и инструментални испитувања, чии резултати ќе ја одредат тактиката на терапија.

Етиологија

Несреќата во вратот при вртење на главата не е секогаш трајна и не мора да биде придружена со други манифестации. Причините за неговото појавување може да бидат физиолошки, односно да не се поврзани со текот на секоја болест. Во оваа категорија на предиспонирачки фактори спаѓаат:

 • висока мобилност на зглобовите лоцирани помеѓу пршлените кај оние лица чија телесна тежина е под нормална. Таквата повреда, покрај психолошката непријатност, не предизвикува друга непријатност кај некое лице;
 • дисоцијација на флексорите и екстензорите во вратот на оние кои професионално играат спорт. Ова доведува до враќање на крцкави звуци. Во такви случаи, знакот не бара да се побара квалификувана помош, бидејќи исчезнува по загревањето;
 • недостаток на течност во зглобовите - е главен извор на крвавење во вратот кај бебиња од новороденчиња, бидејќи нивното тело нема време да произведе потребна количина на течност;
 • хипермобилитетот на 'рбетниот зглоб е уште една причина за формирање на овој симптом кај децата. Во таква ситуација, не само на вратот, туку и на колена зглобовите и рамо лопати ќе криза;
 • колапсот на меурчиња кои се состојат од азот и јаглерод диоксид во периартикуларната течност.

Во такви ситуации кога тресењето во вратот е постојано следено и е проследено со манифестација на силна болка, ова често укажува на развој или текот на одредени заболувања, меѓу кои:

 • нарушување на метаболизмот на калциумот - додека постои акумулација на калциумови соли не само во мускулите и лигаментите, туку и во тетивите и коските. Ова подразбира создавање дополнително оптеретување на некои делови од 'рбетот, што подразбира формирање на функционален блок, чија елиминација е придружена со криза;
 • хернијален диск ;
 • широк спектар на патологии поврзани со нарушување на држењето на телото или спиналната кривина . При свиоци во вратот, не само што ќе се слушне не само криза, туку и карактеристични кликови;
 • остеохондроза и спондилоза . Во првиот случај се развиваат патолошки промени во интервертебралните дискови. Во текот на втората болест се забележува раст на коските;
 • Остеохондроза на цервикалниот 'рбет
 • сублуксации на мали зглобови - доведува до нестабилност на цервикалниот 'рбет;
 • патологии на мали зглобови на дегенеративна природа - покрај главната клиничка манифестација, постои израз на голем број непријатни симптоми;
 • патологии во развојот на сврзното ткиво - причина што го повредува и го крши вратот кај децата. Таквото пореметување не бара терапија, но овие деца треба внимателно да се следат;
 • спондилолистеза е дегенеративно-дистрофично заболување на 'рбетниот столб, во текот на кој пршлените се поместуваат напред, што доведува до нарушување во односот меѓу коските;
 • uncovertebral артроза - се карактеризира со развој на дистрофија на мали интервертебрални дискови или зглобови, кои предизвикуваат нервите и крвните садови да се префрлат или притисне во оваа зона.

Без оглед на причините за појавата на овој симптом, најдобро е да се консултирате со клиничар.

Симптоматологија

Ако изразувањето на грлото на крвта е поврзано со физиолошки фактори, тогаш во големо мнозинство од случаите тоа не е придружено со други клинички манифестации. Спротивно на ситуацијата се забележува кога вратот е притиснат на позадината на текот на болеста.

Често главниот симптом не е клиничкиот израз кој предизвикува голема анксиозност кај пациентите, тоа обезбедува само малку непријатност, речиси без никаков ефект врз секојдневниот живот на едно лице. Таа е константна или периодична, многу често се појавува за време на ротацијата на главата, барем - за време на нејзините навалувања. Степенот на интензитет ќе варира од мало триење до изразена криза. Нејзината манифестација е индивидуална по природа и директно зависи од видот на болеста што предизвика нејзиниот изглед.

Еден од главните симптоми кои ја надополнуваат кризата во вратот при вртење на главата, е синдром на болка, кој многу повеќе сериозно го перципираат од луѓето отколку од крцкање.

Морбидитетот може да се опише според следните критериуми:

 • таа е болка, пукање и пулсирање;
 • може да биде локализирана од една страна или да биде засечена;
 • често зрачи на вратот, торакалниот регион или рамената;
 • тоа е краткорочно или постојано загрижено;
 • значително подобрена за време на движењата на главата.

Често, болестите на 'рбетот доведуваат до стегање на' рбетниот корен, па затоа кризата во вратот е често придружена со радикален синдром, кој вклучува такви клинички манифестации како:

 • метеж и горење на кожата. Покрај тоа, површината на лицето и површината на рамената често се вкочанети;
 • намалување на тактилните чувства;
 • нарушување на тетивните рефлекси;
 • бледа кожа;
 • зголемено потење ;
 • црвен дермографизам.
Стегач на коренот на нервите

Зависно од предизвикувачкиот агенс на болеста, степенот на интензитет на радикуларниот синдром ќе се разликува.

Покрај тоа, знаците што го притискаат вратот при вртење на главата се:

Ако кризата во вратот е дополнета со горенаведените симптоми, тогаш ова треба да биде поттик за барање квалификувана помош, бидејќи ова најверојатно укажува на присуство на патолошки промени во телото. Само лекарот може да одлучи што да прави со криза во вратот.

Дијагностика

Како да се ослободите од кризата во вратот, како и да ја дијагностицирате оваа состојба, експерти од таквите области на медицината како што се:

 • неврологија;
 • трауматологија;
 • вертебрологија;
 • ортопедија.

Пред назначувањето на инструментална дијагностика клиничарот треба самостојно да изврши неколку манипулации:

 • да ја прочитате историјата на предметот и историјата на животот на пациентот - да ги идентификуваат факторите за кршење на вратот;
 • да се спроведе темелен физички преглед, при што се испитува состојбата на кожата и мерењето на показателите за крвниот притисок;
 • спроведе детален преглед на пациентот - да го идентификува првиот пат и интензитетот на манифестацијата на двете главни и придружни симптоми.

Лабораториските испитувања на крвта и урината немаат посебна дијагностичка вредност, но може да укажуваат на појава на воспалителен процес или присуство на патологии.

Меѓу инструменталните испити вредни за истакнување:

 • радиографија на грлото на матката, која се изведува во две проекции;
 • МНР и КТ;
 • електромиографија;
 • ЕКГ - се изведува ако левата рака или рамената се вкочанети, за да се исклучат болестите на срцето;
 • ехо или реоенцефалографија - за изразување на сериозни главоболки.
Реоенцефалографија

Третман

Тактиките за отстранување на кризата во вратот ќе бидат одредени за секој пациент поединечно. Често, третманот вклучува:

 • земање лекови, особено антивоспалителни лекови и хондропротектори;
 • физикална терапија;
 • поминува низ курс на терапевтска масажа;
 • рачна и остеопатска терапија;
 • изведува вежби гимнастика;
 • носејќи посебен корсет со хипермобилитет на 'рбетниот зглоб.

Во некои случаи, лекарот може да одлучи за хируршка интервенција, која се изведува во случаи на неефективност на конзервативната терапија, во тешка состојба на пациентот и за други индикации.

Шемата на терапија со лекови и комплексот на вежби ќе се разликуваат во зависност од причината за кризата во вратот, состојбата на пациентот и возрасната група.

Физичка терапија често вклучува:

 • електрофореза;
 • ласерска терапија;
 • бран третман;
 • хидротерапија;
 • магнетна терапија;
 • рефлексологија.

Неопходно е да се третира криза во вратот само во напредни случаи, кога се појавуваат симптоми, што укажува на појава на одредена болест.

Превенција

Појавата на крцкање во вратот може многу лесно да се спречи ако ги почитувате следните превентивни мерки:

 • одржување на умерено активен животен стил, кој е редовна и измерена физичка активност;
 • посета на базенот, бидејќи пливањето помага да се елиминира болката и да се релаксираат мускулите на грбот;
 • рационална исхрана - треба да ја минимизирате потрошувачката на масна храна и да ја диверзифицирате исхраната на храна која содржи големи количества протеини;
 • полагање на курс за физикална терапија и масажа;
 • избегнување на физички замор и ненадејни движења;
 • одржување на нормална телесна тежина;
 • целосно отфрлање на цигарите и прекумерно пиење алкохолни пијалаци;
 • редовен премин на целосен клинички преглед.

Во повеќето случаи, кризата во вратот има поволна прогноза, особено ако се следат профилактичките препораки. Меѓутоа, ако причината за оваа појава е болест, исходот ќе зависи од навременото и фер третман.

Сподели го овој напис:

"Цртеж во вратот" се забележува кај болести:

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...

Спондилоартрозата на цервикалниот 'рбет е дегенеративен процес, што доведува до формирање на раст на коските на рабовите на телото на' рбет на оваа локализација, кое е оптоварено со постепено чистење на дисковите распоредени помеѓу пршлените и зглобовите.

...

Цервикалната остеохондроза, чија концентрација е забележана, како што може да се утврди од името, во вратот, е прилично честа патологија. Цервикалната остеохондроза, чии симптоми не можат секогаш да се сметаат единствено единствено како оваа болест, со оглед на карактеристиките на нејзината локализација и локалните процеси, често доведува до третман на специјалисти во други области, па затоа е контрадикторни овој симптом.

...

Цервикалната спондилоза е патологија на дегенеративно-дистрофична природа која влијае на цервикалниот 'рбет. Бидејќи патологијата има хроничен тек, честопати доведува до непоправливи нарушувања што може да предизвикаат пациентот да се оневозможи.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.