Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен течење на носот

Хроничниот ринитис е долгорочен воспалителен процес во носната празнина, што може да биде предизвикано од заразен, воспалителен или друг патолошки процес. Третманот треба да го администрира само лекар, базиран на етиологијата на процесот и индивидуалните карактеристики на организмот. Само капките за нос може да не бидат доволни.

Етиологија

Причината за хроничен ринитис е следнава:

 • заразни болести;
 • алергиски реакции на миленичиња, храна, хемикалии за домаќинства, материјали, производи за лична нега;
 • хормонски нарушувања;
 • тежок стрес или чести нервни пренапони;
 • ниска влажност на воздухот;
 • преосетливост кон промена на температурата;
 • патологија на носната празнина - искривување на назалниот септум , зголемени аденоиди ;
 • несакани ефекти на одредени лекови;
 • хронични заболувања на горниот респираторен тракт;
 • странски тела или тумори во носната празнина.

Треба да се напомене дека течење на носот кај возрасните може да се појави во врска со промените поврзани со возраста. Во секој случај, ако има знаци на хроничен ринит, треба да се консултирате со лекар, а не самостојно да ги споредувате причините и да се лекувате со помош на трети лица препораки. Само-лекувањето може само да го влоши патолошкиот процес и да доведе до компликации што може да се избегнат.

Класификација

Видови на хроничен ринитис

Во зависност од етиологијата, овие видови на хроничен ринит се разликуваат:

 • catarrhal - се развива на позадината на акутната респираторна инфекција;
 • вазомотор - се развива поради постојаната изложеност на чад од тутун, токсични супстанции и слични етиолошки фактори;
 • хипертрофичен - предизвикан од патолошкиот раст на ткивото во носната празнина;
 • атрофичен - поради разредување на мукозната мембрана на носната празнина;
 • лековити - се развива поради неконтролиран внес на вазодилататорски капки.

За да се утврди точната клиничка форма на хроничен ринит е можна само по испитување и појаснување на етиологијата.

Симптоматологија

Хроничен течење на носот кај дете или возрасен може да се надополни со следните клинички знаци:

 • лошо носна дишење;
 • изобилен исцедок од носната празнина;
 • влошување на миризбата;
 • прекумерно формирање на кора во носната празнина;
 • грчењето во сон ;
 • чести напади на кивање.

Исто така, треба да се забележи дека, во зависност од подвидовите на овој патолошки процес и основната причина, клиничката слика може да биде дополнета со карактеристични знаци.

Кога вазомоторната форма на хроничен ринит кај дете или возрасен, општите симптоми се надополнети со следните симптоми:

 • кивање предизвикани од чешање во грлото и носната празнина;
 • нападите на назална конгестија се забележани по спиење или со тежок замор;
 • нарушување на спиењето ;
 • општа слабост.
Симптоми на хроничен ринитис

Хипертрофичната форма ги има следните карактеристики:

Како и за другите форми на хроничен ринит, тие во повеќето случаи се карактеризираат со општа клиничка слика со карактеристични симптоми, кои се предизвикани од етиологија.

Дијагностика

Како да се излечи хроничен ринитис, само еден лекар може да каже, по целосен преглед и конечна дијагноза. Не се препорачува употреба на спонтано капки од хроничен ринитис, бидејќи тоа може да биде зависно.

Првично, лекарот врши физички преглед на пациентот со детално објаснување за историјата. Потоа, се вршат голем број лабораториски и инструментални испитувања за да се утврди етиологијата и точната дијагноза. Стандардната програма може да го содржи следново:

 • земање примероци од крв за откривање на алергени;
 • имунолошки студии;
 • Х-зраци, КТ и МРИ на синусите и горниот респираторен тракт;
 • брис од носот на бакспоев;
 • хистолошко испитување на назалните клетки;
 • општ и биохемиски крвен тест.

Во некои случаи, потребен е хроничен ринит за да се разликува од туберкулоза, сифилис и малигни неоплазми на носот.

Само откако етиологијата на овој патолошки процес е разјаснета и дијагнозата е прецизно направена, лекарот може да утврди како да се излечи хроничниот ринитис.

Третман

Програмата за лекување ќе биде целосно и целосно зависна од дијагнозата. Третман на хроничен ринитис кај возрасни и деца може да се врши на следниве начини:

 • со помош на хирургија;
 • лекови;
 • комплекс, користејќи традиционална медицина.

Лекот за хроничен ринит треба да го избере само лекар, бидејќи постојат можни несакани ефекти во форма на алергиски реакции и развој на компликации.

Терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • вазоконстриктор;
 • антимикробен;
 • антиинфламаторно;
 • антисептици.
Третман на хроничен ринитис

Времетраењето на третманот на хроничниот ринитис со лекови го одредува лекарот, врз основа на клиничката слика и утврдениот фактор на провокација.

Третман на хроничен ринит со народни лекови подразбира следново:

 • решенија за назална употреба на календула и сок од каланхој;
 • кромид сок за инстилација во носната празнина;
 • лушпа на дива роза;
 • нога бања на смрека гранки.

Третманот на народни лекови, како и земање лекови, треба да се координираат со вашиот лекар, со цел да се избегнат непријатни последици.

Како правилно да се третира хроничниот ринит може да се каже само квалификуван медицински специјалист по истражувањето. Употребата на назални спрејови само привремено може да ги елиминира симптомите, а не самата болест.

Превенција

За да се спречи хроничен ринит, треба да ги следите општите препораки за спречување на заболувања кои можат да предизвикаат овој симптом. Покрај тоа, не треба да заборавиме и на превентивните медицински прегледи. Доколку постојат знаци на горенаведената клиничка слика, треба да се побара медицинска помош, а не да се лекови за самолевање.

Сподели го овој напис:

"Хроничен ринит" се забележува кај болести:

Вегенеровата грануломатоза е подтип на системски некротичен васкулитис, кој главно влијае на ткивата и крвните садови на горниот респираторен тракт. Во главната група на ризик од овој патолошки процес се мажи и жени од 25 до 40 години. Со генерализирана форма на патологија, клиничката прогноза е крајно неповолна.

...

Заобленоста на носната преграда е отстапување во кое септумот е поместен на една или на двете страни на средната носна линија. Заобленоста на носната преграда, чии симптоми даваат подобра претстава за тоа што е оваа состојба, се случува многу често, и покрај тоа, нејзините совршено дури и параметри се многу ретки. Ова, пак, укажува на тоа дека, додека одредени манифестации, деформацијата не припаѓа на категоријата на патологии.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.