Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хронична кашлица

Хроничната кашлица се дијагностицира само во случаи кога трае подолго од осум недели. Таквата манифестација нема никакви ограничувања за пол или возраст, поради што често се среќава и кај децата.

Во некои ситуации, дури и за лекарите е многу тешко да се одредат факторите кои предизвикуваат таков симптом. Но, во повеќето случаи, имено во 95%, тоа укажува на присуство во телото на патолошкиот процес. Постојат и неколку предиспонирачки фактори за нејзиното појавување.

Продолжената кашлица не е единствената манифестација на клиничката слика. Дополнителни симптоми директно зависат од изворот на појавата. Да се ​​разјаснат причините поради кои е неопходно да се изврши широк спектар на лабораториски и инструментални дијагностички мерки.

Третманот на хронична кашлица е во конзервативни методи, како и во согласност со општите превентивни правила.

Етиологија

Периодичната кашлица која се јавува од време на време кај секоја личност е сосема нормална појава, која е заштитна механизација чија цел е чистење на респираторниот тракт од слуз или странски честички. Сепак, постојаното кашлање доста често е знак на сериозна болест.

Најчестите патолошки причини за развој на хронична кашлица вклучуваат:

 • Постнасочното истекување е состојба во која мукозната мембрана на носната празнина создава голема количина на слуз што тече надолу во грлото и рефлексно предизвикува кашлање. Во повеќето случаи, ова се случува наспроти позадината на хроничен тек на заразни процеси или на студ од алергиска природа;
 • бронхијална астма ;
 • ГЕРБ - формирана е кашлица поради иритација на киселинските гастрични содржини на езофагеалната мембрана, што доведува до појава на чувство на печење во градниот кош, и тоа е причина за манифестација на главниот симптом;
 • широк спектар на инфекции;
 • хроничен бронхитис - предизвикува појава на хронична кашлица со спутум;
 • ЦОПД;
 • бронхиектазии ;
 • пневмонија или туберкулоза ;
 • дијабетес мелитус ;
 • автоимуни болести;
 • ХИВ инфекција ;
 • тумори на рак во органите на респираторниот тракт;
 • тироидна патологија;
 • кардиоваскуларна инсуфициенција.
Причини за хронична кашлица

Таквите фактори можат да предизвикаат хронична кашлица кај детето и кај возрасно лице. Сепак, постојат неколку извори кои придонесуваат за појава на сличен симптом. Меѓу овие причини за хронична кашлица може да се идентификува:

 • одржување на нездраво начин на живот, особено долгорочна зависност од пушењето цигари;
 • присуство на лице од било кој степен на дебелина ;
 • продолжена употреба на одредени лекови, на пример, инхибитори на ангиотензин-конвертирачки ензим, како и антихипертензиви, антихистаминици, психотропни супстанции или диуретици;
 • намалени нивоа на отпорност на имунолошкиот систем;
 • женски пол. Клиничарите забележуваат дека жените се повеќе подложни на формирање на хронична кашлица.

Класификација

Постојат неколку видови на хронична кашлица, во зависност од природата на нејзината манифестација. Така, сличен симптом е:

 • грубо и лаење ;
 • ретки и чести;
 • гласно и бучно издишување;
 • конвулзивен и конвулзивен;
 • рефлекс и свирење;
 • тврдоглав и монтиран;
 • сува или непродуктивна;
 • ноќ или утро;
 • по јадење храна;
 • кога ќе ја смените позицијата на телото.

Во зависност од степенот на манифестацијата е поделен на:

 • лесно
 • силна;
 • кашлица

Со времетраење на време:

 • епизодичен;
 • пароксизмално;
 • постојан.

Симптоматологија

Бидејќи, во повеќето случаи, хроничната кашлица е манифестација на одредена болест, нејзината клиничка слика ќе биде дополнета:

 • течење на носот;
 • назална конгестија;
 • бучава, отежнато дишење и свирки кога вдишувате или издишувате;
 • недостаток на здив ;
 • ртење со кисело или друго непријатно мирис;
 • појавата на горчлив вкус во устата;
 • спутум - понекогаш со крвни нечистотии;
 • напади на гадење, повремено завршувајќи со повраќање.

За многу сериозни болести, хроничната кашлица може да биде комплицирана:

 • сериозна вртоглавица и главоболки ;
 • зголемено потење;
 • силна слабост на телото;
 • спонтано празнење;
 • нарушувања на спиењето.

Дијагностика

Дијагноза на хронична кашлица

Пред да се препише хронично лекување со кашлица на пациентите, лекарот треба да го испита пациентот. Во повеќето случаи, дијагностичките мерки за утврдување на причините за овој симптом се:

 • проучување на медицинската историја и историја на животот;
 • темелно физичко испитување;
 • детален преглед на пациентот или родителите, во случаи на изразување на хронична кашлица кај дете;
 • општи и биохемиски лабораториски тестови на урина и крв;
 • Х-зраци и спирографија;
 • КТ и МРИ;
 • бронхоскопија и трахеобронхоскопија;
 • FEGDS;
 • имунолошки студии.

Ова се само главните дијагностички мерки. Доколку е потребно, се вршат дополнителни испитувања и се назначуваат консултации на специјалисти како што се гастроентеролог, ендокринолог и ЕНТ специјалист.

Третман

Како да се третира хронична кашлица може да се утврди само од клиничар врз основа на она што служело како предизвикувачки фактор за појава на продолжена кашлица. Често, третманот на хронична кашлица кај децата и возрасните е конзервативен по природа и ги комбинира:

 • лекови;
 • диета терапија - ако причината за кашлање се гастроинтестинални заболувања;
 • физиотерапија;
 • употребата на сипаници и вдишување;
 • употреба на алтернативна медицина.

Терапијата со лекови се пропишува индивидуално за секој пациент, во зависност од тоа која болест предизвика појава на сличен симптом. Меѓутоа, во повеќето случаи треба да се преземат:

 • антибиотици и муколитици;
 • експекторанти и антихистаминици;
 • антитусивни лекови и антациди;
 • IPP и H2-хистамински блокатори;
 • назални кортикостероиди и хормони.

Добри резултати може да се постигнат со помош на методи за лекување на алтернативна медицина. Народни рецепти вклучуваат употреба на:

 • мед и козји масти;
 • топло млеко со мед;
 • лук и кромид. Врз основа на десет кромид и еден лук подготвуваат лушпа во млеко;
 • праз - три парчиња бел дел од ова растение заспиваат со половина чаша шеќер и истурете една четвртина од литар вода. Смесата се става на бавно оган и се вари додека течноста не се згусне. Млекото не треба да се користи наместо вода;
 • кромид и компир инхалации;
 • корен на Тасев биле;
 • чад;
 • лисја од лисја.

Сепак, пациентите треба да запомнат дека третманот со традиционални рецепти за лекови не треба да биде основа на терапијата, туку треба да се користи заедно со други конзервативни методи.

Физиотерапискиот третман вклучува:

 • терапевтска масажа;
 • вежби за дишење;
 • загревање;
 • UHF;
 • електрофореза;
 • акупунктура.

Превенција

Не постојат конкретни превентивни мерки за хронична кашлица, потребно е само да се придржуваат на општите препораки:

 • води здрав начин на живот;
 • одржување или нормализирање на телесната тежина;
 • добро проветрувај ја просторијата за спиење;
 • спиење, така што горниот дел од телото е неколку степени над долната половина на телото;
 • земајте лекови само според пропишаните лекарства;
 • следете ја правилната исхрана и исхраната.

Најважна мерка за превенција е навременото лекување на оние болести кои можат да доведат до формирање на хронична кашлица. Покрај тоа, пациентите не треба да се лекуваат самостојно. Како да се ослободите од хронична кашлица одлучува само лекарот што присуствува на индивидуална основа за секој човек, во зависност од предиспонирачките фактори, природата на кашлицата и возрасната категорија.

Сподели го овој напис:

"Хронична кашлица" се забележува кај заболувања:

Бронхијалната астма денес нема општо прифатена дефиниција, но и покрај тоа, постојат одредени критериуми утврдени во основата на оваа болест, врз основа на која, всушност, е изолирана. Бронхијална астма, симптоми кои ја лачат како хронична рекурентна болест, е придружена со примарна лезија на областа на респираторниот тракт со придружна промена на реактивноста на бронхиите врз основа на влијанието на имунолошкиот и / или имунолошкиот механизам.

...

Берозниот езофагус, исто така познат како метаплазија на Барет, е сериозен тип на компликации што се случиле во контекст на ГРЕБ (односно, гастроезофагеална рефлуксна болест). Покрај тоа, тоа е Баротов езофагус, симптомите на кои ги разгледуваме во оваа статија, се определува како главен фактор на ризик за понатамошен развој на рак на езофагусот.

...

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.