Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Урински снегулки

Шеќери во урината - симптом кој најчесто делува како манифестација на патологии во урогениталниот систем. Сепак, влијанието на надворешните негативни фактори кои можат да бидат резултат на неправилна исхрана, земање одредени лекови, злоупотреба на алкохол не е исклучено.

Природата на белите снегулки во урината може да се утврди само од квалификуван медицински специјалист со спроведување на инструментални и лабораториски методи за истражување и претходен основен преглед. Третманот, во повеќето случаи, конзервативен, не е исклучок и употребата на традиционалната медицина. Треба да се забележи дека во присуство на бели снегулки во урината за време на бременоста или кај детето, терапијата со лекови е минимизирана.

Етиологија

Заматената урина со снегулки може да биде знак и на надворешни етиолошки фактори и на внатрешни патолошки процеси. Втората група треба да содржи:

Белите снегулки во урината на жените за време на бременоста може да се должат на следните етиолошки фактори:

 • тешка форма на прееклампсија ;
 • прекршување на балансот на вода и сол;
 • секреција на приклучок на слуз, што е природен физиолошки процес неколку дена пред почетокот на трудот.

Белите снегулки во урината на детето можат да покажат такви фактори:

 • нездрава исхрана;
 • баланопоститис ;
 • патологија во областа на бубрезите и уретерите.
Баланопоститис - можна причина за појава на флокулација во урината

Присуството на вакви нечистотии во урината кај доенчињата може да укаже на неправилно воведување на комплементарни храни или употреба на несоодветна мешавина. Дефинитивно, ако постои таков знак, треба да се консултирате со педијатар за совет.

На надворешни причини за манифестација на овој симптом треба да бидат:

 • непридржување кон лична интимна хигиена;
 • употреба на несоодветни козметички средства за интимна хигиена;
 • доминација во исхраната на протеини.

Да се ​​утврди зошто урината е облачно и со бели снегулки, може да лека само по потребните дијагностички мерки. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи може да доведе до сериозни компликации.

Симптоматологија

Присуството на нечистотии од трети страни во урината не е секогаш придружено со дополнителна клиничка слика. Сепак, овој карактер на клиничката манифестација не треба да се смета како позитивен, бидејќи многу болести може да бидат асимптоматски до одреден степен.

Белите снегулки во урината кај мажите можат да бидат знак на простатитис, во кој случај ќе бидат присутни следните симптоми:

 • честа, болна мокрење , потреба да се почести ноќе;
 • непријатност за време на дефекацијата;
 • проблеми со потенцијата;
 • чешање и горење при празнење на мочниот меур;
 • брза ејакулација ;
 • раздразливост;
 • нарушен циклус на спиење ;
 • болка на влечење, лелекачки карактер во долниот дел на стомакот, во препоните област.

Белите снегулки се присутни во урината на жени со заразни болести на урогениталниот систем. Треба да се забележи дека поради физиолошките карактеристики на структурата на уретрата, жените се повеќе подложни на такви болести отколку мажите. Во такви патолошки процеси може да се појави следната клиничка слика:

 • чешање, горење, со локализација во вулвата при мокрење;
 • во хроничен цистит , крвта може да биде присутна во урината за време на егзацербација на болеста;
 • честа желба да се дефекација на мочниот меур, кои не носат олеснување;
 • непријатност за време на сексуалниот однос, може да има сериозна болка;
 • можна повреда на менструалниот циклус .
Знаци на инфекција на уринарниот тракт

Исто така кај жени, оваа клиничка манифестација може да укаже на дрозд, кој се карактеризира со следниов симптомски комплекс:

 • од вулвата се забележува вулгарен исцедок со кисело мирис;
 • чувство на печење за време на сексот, по мокрење;
 • тежок чешање на вулвата.

Треба да се напомене дека кандидијазата не може да дејствува како посебна болест, туку како компликација или додавање на други инфективни процеси во урогениталниот систем. Исто така, не и исклучок и болести кои се сексуално преносливи.

При уролитијаза ќе биде присутно присуство на трета страна во урината во форма на бели снегулки. Третманот на таква болест, во повеќето случаи, се изведува оперативно. Симптомите присутни се како што следува:

Присуството на снегулки во урината може да укаже на бактериска вагиноза. Само жени се подложни на оваа болест, со следните клинички знаци:

Во присуство на таква болест, количината на испуштање може да достигне до 30 mg дневно, во некои случаи може да има промена во менструалниот циклус.

За време на бременоста, снегулки во урината може да бидат знак на тешка прееклампсија, што ги вклучува следните клинички манифестации:

Симптоми на гестоза за време на бременоста

Наспроти позадината на таквата клиничка слика, може да се развие дехидратација , што е крајно опасно и за жената во положбата и за детето. Затоа, веднаш треба да се консултирате со доктор.

Во прилог на патолошки процеси, оваа клиничка манифестација може да се должи на внесувањето на одредени лекови, неухранетост (ако исхраната е доминантна од протеинска храна).

Дијагностика

Ако го имате овој симптом, можеби ќе треба да се консултирате со такви квалификувани лекари:

Првично, се врши физички преглед на пациентот, со општа анализа на анамнеза и појаснување на тековната клиничка слика. Врз основа на резултатите од студијата, се утврдува дијагностичка програма, која може да ги вклучува следниве лабораториски и инструментални методи на испитување:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • биохемиски тест на крвта;
 • вагинален тест за микроскопски преглед;
 • Х-зрачен преглед на абдоминалните органи;
 • КТ и МРИ на генитоуринарниот систем.

За да се утврди етиолошкиот фактор што доведе до овој симптом, и докторот може да избере најефикасна тераписка тактика само по добивањето на резултатите од студијата.

Третман

Третманот може да се спроведе и со конзервативни методи (лекови, исхрана), и радикални (во случај на уролитијаза, се отстранат камењата).

Терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • антибиотици;
 • лекови против болки;
 • диуретици;
 • антифунгални;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • витамин и минерален комплекс.

Ако причината за овој симптом кај жените е габична болест, тогаш, покрај третманот со лекови, треба да следите и диета што подразбира следново:

 • исклучување од исхраната на слатко овошје, бобинки и друга храна со многу шеќер;
 • колачи, тестенини;
 • производи кои содржат квасец и можат да предизвикаат ферментација.

Во принцип, ако третманот се започне навремено, тогаш може да се избегнат сериозни компликации, вклучувајќи го и повторувањето на болеста.

Превенција

За да се спречи таквата клиничка манифестација, треба да се почитуваат профилактички мерки во однос на оние болести кои се вклучени во етиолошката листа. Покрај тоа, треба систематски да се подложите на рутински преглед со лекарите, што ќе помогне да се спречи или веднаш да се дијагностицира болеста во клиниката за која постои овој симптом.

Сподели го овој напис:

"Снегулки во урината" се забележани кај заболувања:

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...

Дијабетичната ангиопатија е патолошки процес кој е компликација на дијабетес мелитус и се карактеризира со фактот дека малите садови се оштетени низ телото. Ограничувања на возраст и пол, оваа болест не.

...

Бенигна хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се напомене дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и не се стреми да се дегенерира во малигнен процес.

...

Протеинуријата е состојба во која износот на протеин кој е значително повисок од нормалниот е прикажан со урина. Ова не е независна нозолошка единица - тоа е еден вид на симптом кој во повеќето клинички ситуации укажува на прогресија на бубрежните патологии. Нормално, еден ден со урина покажува до 50 mg протеини.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.