Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зуи во ушите

А зуи во ушите е манифестација која може да биде од најразличен карактер од мала шумолат до постојана монотона бучава. Карактеристична карактеристика е тоа што не постојат надворешни стимули, односно лицето ги слуша несуштинските звуци.

Трампа во ушите и главата може да биде предизвикана од голем број на предиспонирачки фактори, кои се честопати патолошки и укажуваат на текот на разни болести.

Многу често, главниот симптом е придружен со прилично оскуден симптом, врз основа на кој е болен синдром , а изгледот на испуштање од ушите се смета за најспецифичен.

За да дознае кој е изворот на таков знак, ќе биде потребен интегриран пристап - почнувајќи од испитување на оториноларинголог и завршување со инструментални испитувања на пациентот.

Тактиката на терапија е одредена од етиолошкиот фактор, но често доста доволни конзервативни методи.

Етиологија

Постојат многу околности кои можат да предизвикаат појава на таков непријатен симптом, а не сите од нив се поврзани со патолошки процеси кои се случуваат во слушниот апарат.

Меѓу штетата на надворешното уво вреди да се нагласи:

 • отитис екстерна ;
 • добивањето туѓ предмет во овој орган е најчестиот извор на појава на слична манифестација кај децата;
 • акумулација на голема количина на ушната маст, што доведува до формирање на сулфурен приклучок. Ова се должи на неправилна хигиена.

Болести на средното уво, предизвикувајќи израз на овој симптом:

 • отитис медиа со ослободување на серозни или пурулентни течности;
 • широк спектар на повреди на тапанчето;
 • отосклероза е болест која се карактеризира со абнормален раст на коските во оваа област.

На болестите на внатрешното уво се:

 • Менереевиот синдром - во овој случај постои зголемување на волуменот на течност во оваа празнина;
 • оток на ткивото на аудитивниот нерв;
 • малигни или бенигни неоплазми на аудитивниот нерв;
 • Пресбијакусот е состојба која се карактеризира со промени поврзани со возраста во аудиторните клетки;
 • појавата на воспалителниот процес често е резултат на отитис медиа.

Предвидните фактори за манифестација на таквото нарушување, кои не се поврзани со заболувања на слушно помагало, се:

Причини за зуи во ушите

Покрај тоа, постојат дополнителни причини за зуз во ушите и главата кои не се поврзани со заболувања, меѓу нив:

 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • тежок физички замор;
 • вода што влегува во аурикула;
 • неповолни работни услови во кои едно лице е принудено постојано да контактира со хемикалии и отрови. Поради тоа претставниците на машкиот пол се повеќе подложни на појава на таков непријатен симптом;
 • флуктуација на барометарскиот притисок;
 • продолжено изложување на гласен звук;
 • слаб вестибуларен апарат.

Исто така, појавата на таква манифестација може неконтролирано лекување, вклучувајќи:

 • лекови за лекување на кардиоваскуларни патологии;
 • антибактериски супстанции;
 • диуретични лекови;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови.

Класификација

Бучавата и потпевнувањата во ушите се поделени во неколку сорти и тоа се случува:

 • субјективно - во такви случаи, потпевнувањата се случуваат само од болно лице;
 • цел - гласен бучава се слуша не само од пациентот, туку и од неговиот лекарски лекар. Оваа форма е најретко;
 • вибрационните - надворешни звуци се репродуцираат од самиот слушен апарат. Клиничарот и пациентот може да го слушнат;
 • не-вибрационно-патолошката бучава се слуша само од пациентот, бидејќи тие се појавуваат против позадината на иритација на нервните завршетоци во слушниот апарат.

Во зависност од преваленцата, потпевнувањата во ушите се поделени на:

 • еднострани - звуци се слушаат само во едно уво;
 • Во двата уши се слушаат двонасочни звуци.

Во зависност од времето на појавата е:

 • упорни зуи во ушите;
 • периодичен шум - се јавува само со егзацербација на болеста.

Симптоматологија

Различни луѓе имаат зуи во увото ќе бидат индивидуални. Кај некои пациенти е изразена монотона бучава, а кај други свирење и свирење, а во други - зуењето и ѕвонењето.

Наспроти позадината на главната клиничка манифестација, ќе се појават следните симптоми:

Појавата на такви знаци треба да биде поттик за барање квалификувана помош.

Во прилог на главните симптоми, клиничката слика ќе биде надополнета со оние симптоми кои се најрепрезентативни за оваа болест, која стана извор на шум или тинитус.

Дијагностика

Во случаи кога таков симптом се случил одеднаш, а исто така и не поминал долго време и е проследен со еден или повеќе од горенаведените симптоми, треба да отидете кај оториноларингологот што е можно поскоро. Првото нешто што клиничарот ќе направи е:

 • интервју на пациентот - да се добие комплетна клиничка слика за текот на одредена болест, како и да се одреди степенот на интензитетот на симптомите;
 • да ја проучи историјата на болеста и историјата на животот на пациентот - да ги пронајдат причините за таквото пореметување;
 • ќе ги испита ушите со помош на специјални уреди, како и да ја оцени акутноста на слухот.
Уред за дијагностицирање на шум во ушите и главата

Потоа, потребно е да се спроведат лабораториски тестови, кои вклучуваат:

 • комплетна крвна слика;
 • крвна биохемија;
 • анализа на тироидните хормони;
 • серолошки студии.

Меѓу инструменталните дијагностички постапки треба да се истакне:

 • тонната аудиовиметрија за тон - оската на слухот се мери со користење на уред како што е аудиометар;
 • Тестот на Вебер е уште еден метод за оценување на нивото на слухот. Во текот на оваа постапка, користете вилушка за подесување;
 • радиографија на черепот и цервикалниот 'рбет;
 • допплерографија и церебрална васкуларна реоенцефалографија;
 • CT и MRI скенови се изведуваат кога клиничарот се сомнева во туморскиот процес;
 • КТ скен на черепот со употреба на контраст - за да се побие или потврди присуството на тумори во внатрешното уво.

Третман

Специфичноста на елиминацијата на таков симптом е дека е неопходно да не се ослободиме од тинитус, туку фактор кој го предизвикал. Од ова произлегува дека третманот ќе биде индивидуален по природа:

 • во присуство на сулфурен приклучок, миењето на ушите е доволно;
 • во случај на преоптовареност или стрес , ќе треба да користите заштитни супстанции и антидепресиви;
 • ако изворот е патологија на церебрални крвни садови или хипертензија, тогаш се потребни сложени елиминации на кардиоваскуларните заболувања, лекови за намалување на крвниот притисок и подобрување на церебралната циркулација;
 • Воспалителна патологија на слушниот систем вклучува употреба на антибактериски агенси или употреба на локална терапија. Доколку таквите заболувања се тешки, потребна е хируршка интервенција;
 • во случај на отосклероза, е наведена операција насочена кон протезата на слушните косички;
 • во случај на оштетување на аудитивниот нерв, употребата на слушно помагало се смета за единствен метод на лекување.
Дејства во присуство на зуи во ушите

Добри резултати може да се постигнат со помош на следните физиотерапевтски процедури:

 • електрофореза;
 • магнетна терапија;
 • ласерска терапија.

Понекогаш можете да користите методи на алтернативна медицина. За подготовка на лековити декакции и инфузии се користат:

 • рибизла лисја и јагоди;
 • цвеќиња од елени;
 • јоргованот и детелина;
 • планински пепел и бадем од лимон;
 • семки од копар;
 • корен на рен.

За да добиете капки кои треба да ги погребате во ушите, користете:

 • ловоров лист;
 • репка сок;
 • печен кромид;
 • лук;
 • суровини компири;
 • прополис

Покрај тоа, добри резултати може да се постигнат со изведување на едноставни вежби:

 • вежба за дишење - треба да ги затворите ноздрите со прстите и да се обидувате да вдишете воздух низ носната празнина се додека во вашите уши не се појави карактеристичен "clap". Ако по три повторувања, таквата вежба не дава резултати, тогаш најдобро е да се откаже од тоа;
 • Прислушување на черепот е лесен, но ефикасен начин. Треба нежно да тропнете на главата со прстите. Ако по четириесет кликки бучавата не исчезне, тогаш вежбата треба да престане;
 • стегајќи ги ушите со дланките - сè што треба да направите е да ги затворите двата уши со дланките, притиснете надолу за да се појават чувствата на вакуум и да го ослободите остро;
 • интензивно триење на точката, која се наоѓа два сантиметри од увото во насока на јаболката;
 • прстите се цврсто вметнати во ушите, потоа нагло и истовремено отстранети;
 • палецот и показалецот за една минута да се фаќаат на работ на увото. Неопходно е да се движите од врвот до лобусот и назад.

Превенција

Тинитус не обезбедува присуство на какви било специфични превентивни мерки. Со цел да се избегне нејзиниот изглед, потребно е само:

 • почитувајте ги правилата за безбедност при работа со токсични супстанции и тешки метали;
 • земајте лекови само како што е пропишано од лекарот кој присуствувал со строго придржување до дозата;
 • избегнувајте физички и нервен притисок;
 • целосно елиминирање или минимизирање на влијанието на ушите од гласни звуци;
 • да се осигура дека водата не влезе во ушите;
 • редовно чистете ги ушните канали со памучни пупки.

Бидејќи голем број на широк спектар на болести можат да предизвикаат потпев во ушите и главата, главната превентивна препорака е редовно да се подложува на целосен медицински преглед.

Сподели го овој напис:

"Зуи во ушите" се забележува кај болести:

Неуритисот на фацијалниот нерв е дефиниран како лезија на еднострана природа, формирана во седмиот пар на кранијални нерви. Овие нерви се особено одговорни за движењата произведени од страна на мускулите на лицето на едно лице. Клиничката манифестација карактеристична за таквата дијагноза како невритис на фацијалниот нерв, чии симптоми се изразени во импотенцијата на пациентот во контролирањето на мускулите на лицето во погодената област, е појавата на асиметрија на лицето, која се јавува како резултат на парализа на мускулите или пареза во областа на соодветната половина на лицето.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.