Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Појдете во измет

Пак во фецесот е патолошка состојба во која постои мешавина на зеленикава или жолтеникава пурулентна течност во изметот.

Таков симптом апсолутно во сите случаи укажува на појава на било која болест од воспалителна природа.

Често ваквата манифестација нема да биде единствената во клиничката слика, што е одредена од причината за појавата на таков алармантен симптом. Многу често, заедно со гној, крв и слуз се појавуваат во изметот, како и други симптоми карактеристични за ГИ патологиите.

За да се направи точна дијагноза, неопходно е да се спроведе објективен и лабораториски и инструментален преглед.

Третманот често се изведува со конзервативни методи, но, исто така, може да биде потребна хируршка интервенција.

Етиологија

Слична манифестација може да се забележи и кај детето и кај возрасните, без оглед на полот. Бидејќи секогаш гнојни нечистотии во фецесот укажуваат на текот на болеста, соодветно, причините за нејзиниот развој ќе бидат патолошки.

Меѓу бедни вреди да се потенцира:

Можни причини за гној во измет

Единствениот безопасен извор на измет со гној, слуз или крв е лоша исхрана. Ова значи дека на менито на лицето доминираат масни и зачинети јадења, маринади и пушена храна, солени производи и газирани пијалаци.

Симптоматологија

Во зависност од тоа што предизвика појава на нечистотии на гној во столицата, може да се ослободи и голема количина на слуз и крв. Во повеќето случаи, ваквите симптоми се придружени со следниве симптоми:

 • чешање и горење во анусот;
 • силна болка во абдоменот;
 • горушица и поткопување ;
 • гадење што води до згрозеност. Повраќањето само понекогаш влијае на подобрувањето на пациентот;
 • прекршување на столот - може да се набљудува како доминација на запек или дијареа и промена на таквите знаци;
 • честа желба да се дефецира, во некои случаи тие се лажни;
 • горење и отекување на перианалната зона;
 • мацерација на кожата во анусот. Оваа состојба е омекнување на епидермисот под влијание на продолжената изложеност на кожата на гноен ексудат, крв или слуз.

Овој симптом комплекс е најчестиот, но ова не значи дека горенаведените клинички манифестации ќе бидат забележани кај апсолутно сите пациенти.

Дијагностика

За да се утврди причината за гној во фекалните маси може да се користи лабораториски и инструментален преглед на пациентот. Сепак, пред назначувањето на такви дијагностички мерки гастроентеролог, имено, таков специјалист треба да побара помош за појава на таков симптом, мора:

 • детално да го испита пациентот - да го одреди времето на појава на главниот симптом, присуството и степенот на интензитет на изразување на придружните симптоми;
 • прочитајте ја историјата на случајот и соберете историја на животот на пациентот - ова ќе му овозможи на лекарот да разбере што би можело да биде појавата на патолошки нечистотии во столицата;
 • спроведе темелно објективен преглед.

Лабораториските тестови вклучуваат:

 • комплетна крвна слика;
 • крвна биохемија;
 • уринализа;
 • микроскопско испитување на изметот - ќе покаже не само присуство на нечистотии од гној, слуз и крв, потоа исто така честички од паразити, хелминти или неразбранувана храна, како и голема количина на маснотии;
 • бактериолошки фекалии за сеење - да се идентификуваат патолошки микроорганизми.
Иригоскопија

Меѓу инструменталните испитувања на пациентот се:

 • Абдоминален ултразвук;
 • колоноскопија;
 • сигмоидоскопија;
 • аноскопија;
 • иригоскопија;
 • биопсија;
 • Х-зраци;
 • КТ и МРИ.

Третман

Елиминацијата на овој симптом вклучува елиминација на предиспонирачкиот фактор. Ова значи дека тактиката на лекување ќе се разликува во зависност од причините, на пример:

 • Усогласеноста со штетната исхрана е индицирана за апсолутно сите пациенти, бидејќи овој симптом предизвикува гастроентеролошки проблеми. Само лекарот што присуствува може да состави список на дозволени и забранети производи, да обезбеди информации во врска со подготовката на садовите, како и да пропише примерно мени;
 • земање таблети, како и употреба на ректални супозитории, креми и мази е исто така неопходно за сите пациенти. Ова ќе помогне да се ублажат симптомите и, во некои случаи, да се елиминира причината за гној во изметот;
 • хируршка интервенција - се врши според индикации, особено, неопходно е за хемороиди, онкологија, формирање на цисти и апсцеси.

Што се однесува до терапијата со лекови, пациентите често треба да примаат:

 • антибактериски агенси - ако патогените бактерии, хелминти или паразити станаа фактор во појавата на главната клиничка манифестација;
 • антиинфламаторни лекови;
 • витамински комплекси;
 • супстанции за олеснување на симптомите.

Дополнително, добри резултати може да се постигнат преку употреба на рецепти од традиционална медицина, која вклучува подготовка на лековити Сербси, тинктури, ситс бањи и клизи врз основа на лековити билки.

Превенција

Специфични профилактички мерки кои го спречуваат појавувањето на било какви нечистотии во фекалните маси, не постои. Меѓутоа, луѓето се советуваат да ги следат општите правила, вклучувајќи:

 • активен и здрав животен стил;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • усогласеност со правилата за безбедност при работа со штетни материи;
 • годишен превентивен преглед.

Не е можно точно да се одговори што прогнозата за обновување и животот во случај на појава на фекалии со гној е невозможна - зависи од етиолошкиот фактор и неговата сериозност.

Сподели го овој напис:

"Пак во измет" се забележува кај болести:

Цревниот аденокарцином е рак кој влијае на ректумот. Таа е една од најчестите форми на онкологија на дебелото црево. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 50-70 години. Клиничарите забележуваат дека неодамна аденокарциномот на цекумот има позитивен тренд.

...

Тифусната треска е концепт кој вклучува неколку слични во развојниот и клиничкиот тек на болестите, имено тивок и тифус кој се пренесува преку тифус. И покрај ова, двете патологии се сметаат за независни болести.

...

Криптитисот е воспалителен процес во синусната површина на анусот (воспаление на моргански крипт). Како по правило, болеста се развива поради воспаление на криптите. Ако третманот се започне веднаш, компликациите може да се избегнат. Инаку, криптитот може да предизвика колоректален карцином.

...

Акутен гастритис е акутен воспалителен процес во областа на мукозата на желудникот. Во зависност од етиологијата, може да влијае на двата дел од мукозната мембрана и целата површина. Оваа болест нема ограничувања во однос на возраста и полот, се дијагностицира дури и кај деца од помлада предучилишна возраст. Вториот се должи на фактот дека едно дете може да консумира штетна храна и пијалоци во големи количини. Со навремено лекување започна, прогнозата е поволна, не предизвикува компликации.

...

Паратитисот е воспалителен процес на циркулаторното ткиво во кое се наоѓа голем број на венски и лимфни садови. Во повеќето случаи, болеста се развива во позадината на сложениот абортус или на трудот, воспоставувањето на интраутерински помагала со оштетување на ткивата на матката. Секоја хируршка интервенција само го предизвикува ширењето и развојот на инфекцијата.

...

Сигмоидитис е воспалителна лезија формирана во сигмоидниот дебело црево, односно во еден од крајните делови лоцирани во дебелото црево. Сигмоидната црево е особено склона кон формирање на воспалителни процеси во него, бидејќи физиологијата тука ја предодредува долготрајната стагнација на цревните содржини за последователното формирање на фекални маси во неа.

...

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...

Ешерихиозата е заразна болест која се карактеризира со оштетување на цревниот тракт. Во повеќето случаи, продолжува во акутна форма. Вреди да се одбележи дека не сите видови на E. coli може да доведат до развој на инфективен процес. Возбудливиот агенс на болеста е специфична бактерија, чиј извор е само болна личност. Покрај тоа, постојат неколку начини на пенетрација на микроорганизмот во човечкото тело.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.