Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Двојни очи

Двоен визија или диплопија е симптом на одреден патолошки процес во телото, што не е секогаш знак на офталмолошко нарушување. Продолжената манифестација на таков знак може да доведе до значително влошување на визијата на лицето. Покрај тоа, луѓето со таква повреда имаат тешкотии во секојдневниот живот. Удвојувањето на некој објект или некој предмет во очите се должи на отстапувањето на визуелната оска.

Етиологија

Треба да се забележи дека набљудувањето на двојните предмети во очите е неспецифичен симптом и затоа може да се манифестира во речиси секоја болест, вклучувајќи повреди на главата. Клиничарите ги идентификуваат следните предиспонирачки фактори за развој на таквото нарушување:

 • механичко оштетување на главата или орбитата, што резултирало со повреда на очните мускули или оптичкиот нерв;
 • парализа или значително слабеење на очните мускули;
 • компресија на окуломоторниот нерв поради аневризма.

Општите етиолошки фактори вклучуваат следново:

 • токсични или труење со дрога;
 • остеохондроза ;
 • психоневроза;
 • психијатриски нарушувања;
 • хиперфункција на тироидната жлезда;
 • заразни болести (најчесто туберкулоза и менингитис );
 • интракранијални тумори;
 • автоимуни патологии;
 • мултиплекс склероза ;
 • компликации по операциите на мозокот или органите на видот;
 • прекумерна употреба на алкохол или земање дрога.

Во некои случаи, удвојувањето во очите може да биде забележано од страна на лице во период на предупредување . Како по правило, како што државата се стабилизира, овој симптом исчезнува.

Симптоматологија

Целокупната клиничка слика, во овој случај, е прилично недвосмислена - сè што доаѓа во предвид го гледа лицето во матно и повеќе начин отколку што всушност е. Сепак, во зависност од основната причина, симптомите може да се надополнат со специфични знаци.

Диплопија Визија

Ако причината за развојот на фактот дека едно лице има двојно гледање е токсично или труење со лекови, може да се појават следните карактеристични знаци:

Со такви симптоми, итна потреба да побараме медицинска помош, како во овој случај не зборуваме за компликации, туку за висок ризик од смрт.

Двоен визија кај остеохондрозата е придружена со следната клиничка слика:

 • двоен вид се појавува периодично, особено кога главата или целото тело се навалува;
 • горенаведениот симптом може да биде проследен со затемнување, дамки или кругови пред очите;
 • слабост и десензитизација во рацете;
 • недостаток на координација;
 • главоболки, вртоглавица;
 • намалување на квалитетот на слухот и видот .

Треба да се напомене дека таквата клиничка слика може да биде присутна со тумор во мозокот . Затоа, неразумно е независно да се споредат причините и да се донесуваат одлуки за третман, бидејќи се можни сериозни компликации.

При заразни болести, симптомите може да се манифестираат во форма на такви специфични знаци:

 • зголемена телесна температура;
 • гадење, понекогаш со повраќање;
 • слабост, замор без очигледна причина;
 • раздразливост ;
 • зголемено потење, особено ноќе;
 • за туберкулоза - кашлица која трае повеќе од 3 недели;
 • со менингитис - тешка главоболка, конфузија , халуцинации.

Без оглед на тоа кои симптоми ја надополнуваат диплопијата, треба да се консултирате со вашиот лекар што е можно побргу. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Дијагностика

Дијагностичката програма може да ги вклучува следните активности:

 • детален физички преглед и собирање на историјата на болеста и животот;
 • преглед на очи во пресечената светилка;
 • офталмоскопија;
 • тест на боја;
 • стандардни лабораториски тестови (крв и урина за општо истражување, биохемиска анализа на крв);
 • КТ и МРИ на мозокот;
 • кардиометрија;
 • електромиографија.
Офталмоскопија

Дијагностичката програма може да варира, во зависност од тековната клиничка слика и проценетиот етиолошки фактор. Важно е - ако пациентот употребил лекови или бил подложен на терапевтски процедури пред да замине на лекар, треба да го известите за ова пред почетокот на дијагнозата.

Третман

Основната терапија ќе биде целосно зависна од дијагнозата. Зошто двојки во очите на дете или возрасен може да се каже сигурно само по испитување.

Во зависност од основната причина, третманот може да биде и конзервативен и хируршки.

Лекот третман на ова нарушување може да го содржи следново:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторно;
 • глукокортикоид;
 • за стабилизирање на крвниот притисок.

Ако причината за двоен вид во очите е неоплазма, тогаш хируршкото отстранување на туморот или хематом се врши прво. Во такви случаи, потребен е дополнителен период на рехабилитација.

Целните методи на превенција, во овој случај, е невозможно да се направи разлика, бидејќи тоа е неспецифичен симптом на одреден патолошки процес.

Сподели го овој напис:

"Двојни очи" се забележани кај заболувања:

Во медицината, амблиопија или мрзлив очен синдром во медицината се однесува на намалување на визијата на еден или двата очи, што нема никаква врска со неточната работа на оптичкиот нерв. Обично за време на дијагностичкиот преглед на окото, лекарот не ги идентификува причините за појава на таква болест. Со прогресијата на патологијата, острината на видот во една од очите се намалува поради нарушување на целосното и правилно функционирање на мозокот и визуелниот апарат.

...

Аметропија - повреда на прекршувањето на окото, кое се карактеризира со неуспеси во фокусот на светлосни зраци на мрежницата. Нормално, светлосните зраци се фокусирани на мрежницата, кога фокусот е изгубен, тогаш овој процес се јавува зад мрежницата или пред него. Како резултат на тоа, човек го гледа светот околу нас со изобличување, заматен и нејасен.

...

Аневризма на церебрални крвни садови (исто така наречена интракранијална аневризма) е претставена како мала абнормална формација во садовите на мозокот. Овој печат може активно да се зголеми поради полнење со крв. Пред нејзиното прекинување, таквото испакнување не носи никаква опасност или штета. Тоа само врши мал притисок врз ткивата на органот.

...

Артеритисот е име на група на патологии во кои се појавуваат воспалителни процеси во крвните садови. Воспалението го ограничува луменот на крвните садови, поради тоа, крвниот проток е вознемирен, а тоа се поволни услови за формирање на згрутчување на крвта. Кога крвотокот е нарушен, органите не го примаат потребното количество кислород и хранливи материи. Ова води кон развој на разни болести. Воспалителниот процес може да се појави во било кој сад - вена или артерија.

...

Астенопија е состојба или оштетување на видот во која сликите или буквите се замаглуваат и стануваат нејасни, што е предизвикано од силен вирус на очите. Промените може да бидат краткотрајни, да исчезнат по одмор, но тие можат да бидат постојани, а подоцна и да се развијат во очни болести.

...

Астигматизмот е прекршување на рефракцијата поврзана со неправилноста на обликот на рожницата или леќата на окото. Астигматизмот, чиишто симптоми лежат во закривената визија на линии и предмети, е најчестата причина за слабиот вид и може да биде кратковидо, долгоочекувана или дури и комбинирана. Во вториот случај, хиперпија е забележана долж една оска на перцепција, и миопија долж другиот.

...

Астигматизмот на очите е визуелно оштетување, во кое се менува визуелниот фокус. Како резултат на таквата повреда, сликата на мрежницата на окото се пренесува со дисторзија - може да биде нејасна, искривена или двојно. Многу често се забележува астигматизам кај децата. Сепак, исто така вреди да се напомене дека астигматизмот кај деца под една година може да биде физиолошки по природа и не бара корекција.

...

Апакија е вродена или стекната болест која се карактеризира со отсуство на леќа во органите на видот. Најчесто, патологијата е секундарна по природа и се развива претежно кај лица постари од 40 години. Недостатокот на терапија води до целосно губење на видот.

...

Вирусен енцефалитис е воспалителен процес на мозокот, кој е придружен со оштетување на мембраните на 'рбетниот мозок и периферниот нервен систем. Оваа болест е предизвикана од влегувањето на вирусни микроорганизми во оваа област. Во повеќето случаи, причината е вирусот на херпес, како и болестите кои се карактеристични само за децата, особено за мали сипаници, како и за спектарот на бактерии кои се пренесуваат преку убоди од инсекти. Постојат неколку видови на енцефалитис - примарни и секундарни. Често вирусот на енцефалитис не живее долго, но сепак може да стане опасен по живот.

...

Вирусот на херпес симплекс (вирусот на херпес симплекс) инфицира повеќе од 80% од светската популација, но во повеќето луѓе тоа е во состојба на мирување и се активира само за време на периоди на низок имунитет. Херпес инфекцијата главно влијае на мукозните мембрани на очите, усните, надворешните гениталии и кожата и на прв поглед се чини дека е сосема безопасна, бидејќи е релативно лесна за лекување, но во тешки случаи на болеста може да ја наруши работата на централниот нервен систем и да предизвика развој на енцефалитис.

...

Хетерофоријата е патолошка состојба на визуелниот апарат во кој се почитуваат дефекти на очните мускули, но бинокуларната визија продолжува. Таквиот дефект има поинакво име - латентен крик. Манифестацијата на патологија може да се види во релаксирана состојба на лицето, кога тој не ги фокусира своите очи на која било тема. Ако ова се случи во обратна состојба, тогаш патологијата се нарекува ортофорија. До денес оваа болест е дијагностицирана многу ретко.

...

Глукозуријата често е конгенитално нарушување, но може да се случи под влијание на други фактори. Карактеризира со фактот дека гликозата се излачува од телото заедно со урината, но, сепак, нивото на шеќер во крвта останува во рамките на нормалниот опсег. Таквиот процес се јавува поради тоа што бубрезите ја апсорбираат гликозата, која влегува во крвта. Оваа болест обично не е придружена со никакви симптоми. Дијагнозата се потврдува врз основа на уринарни тестови, во кои се открива висока концентрација на шеќер. Понекогаш со дијабетес или за време на бременоста, таквата повреда може да напредува.

...

Ремген менингитис е акутна инфламаторна болест која влијае на меката школка на мозокот. Таква опасна болест може да го погоди лицето на речиси секоја возраст. Но, луѓето со ослабен имунолошки систем, кои претходно страдаа од тешки инфективни или воспалителни болести, со повреди на главата, најмногу се подложни на гноен менингитис. Исто така на ризик предвремени бебиња.

...

Диплопијата е патолошко оштетување на видот кога едно лице гледа удвојување на субјектот. Се јавува поради отстапување на визуелната око оска. Главната причина може да се нарече патологија на очното јаболко, во која сликата паѓа на друга точка на мрежницата, а не на централната око јама.

...

Дирофиларијаза - болест предизвикана од паразитирање на црв од родот Dirofilaria во човечкото тело. Кој е типичен, најчесто болеста влијае на миленичиња - мачки или кучиња. Едно лице се пренесува од угриз од комарци. Паразитот го започнува својот процес на живот под човечката кожа, но како што расте, се движи кон органите на видот. Дирофиларијазата е хронична бидејќи паразитот полека се развива во телото на случаен домаќин.

...

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...

Катаракта е една од најчестите очни болести што се јавуваат денес кај постарите лица. Природната леќа на нашето око е леќата, која поминува светлосни зраци преку себе и ги рефлектира. Се наоѓа во окото, помеѓу стаклестото тело и ирисот. Кога станува збор за таква дијагноза како катаракта, чии симптоми се јавуваат поради делумна или целосна опацификација на леќата, таа ја губи сопствената транспарентност, по што окото гледа само на мал дел од светлосните зраци.

...

Кератоконус - од гледна точка на офталмологијата се смета за исклучително ретка болест која ја зафаќа рожницата. Болеста се јавува во иста мера кај двата пола, но децата и адолесцентите ја сочинуваат главната група за ризик. Факторите кои предизвикуваат формирање на патологија се моментално непозната, но лекарите изнесоа неколку теории во врска со неговото потекло.

...

Плод кај деца и возрасни е болест која се карактеризира со нарушување на визуелниот процес во кој учениците се наоѓаат на различни оски во однос на нешто (тие не се спојуваат). Нанадвор, ова е забележливо од локацијата на очите - тие можат да отстапуваат во различни насоки. Strabismus може да има мешани карактеристики. Ова нарушување може да влијае на двете очи. Но, проблемот со страбизмот не е само во надворешни знаци. Овој проблем е резултат на неточна перцепција и однесување на визуелните слики низ целиот систем на визуелниот процес.

...

Мигрената е прилично честа невролошка болест, придружена со тешка пароксизмална главоболка. Мигрена, чии симптоми се всушност болни, концентрирани од една половина од главата главно во областа на очите, храмовите и челото, во гадење, а во некои случаи и во повраќање, се случува без упатување на мозочни неоплазми, мозочен удар и сериозни повреди на главата, иако и може да укаже на релевантноста на развојот на одредени патологии.

...

Мозочниот микроскоп е болест што резултира со транзиторно нарушување на циркулацијата, како и исхемичен напад на мозокот. Симптомите на microstroke се многу слични со симптомите на мозочен удар, но постои разлика меѓу нив. Сите знаци на микро-удар може да траат од неколку минути до 24 часа.

...

Неурома (Schwannoma, невролемма) е бениген тумор кој е локализиран во помошни меки ткива со нервни завршетоци. Сепак, формирањето на оваа природа има тенденција да се дегенерира во малигнен, што е директна закана за здравјето на пациентот, но за живот.

...

Нистагмусот е патологија која се карактеризира со несакани осцилаторни движења на очите, најчесто во една насока. Оваа болест може да биде и вродена и стекната. Во вториот случај, патологијата може да се должи на повреда на главата што резултира од операцијата.

...

Хипофизниот тумор е бенигна неоплазма на предниот лобус (аденохипофиза) или задниот лобус на жлездата (неврохипофиза). Овој патолошки процес многу ретко станува мализен. Симптоматологијата ќе зависи од тежината на процесот, главната манифестација на главоболки, проблеми со видот, хормонални пореметувања.

...

Офталмоплегија е парализа на очните мускули, која се јавува поради дефект на нервните влакна одговорни за регулирање на движењата на очите. Оваа патологија може да биде знак за сериозни невролошки заболувања, развивајќи ги позади различните лезии на централниот нервен систем.

...

Високиот крвен притисок е прилично честа болест, особено кај жени на возраст над 40 години. Оваа болест се манифестира многу бавно. Првично, едно лице има слабост, слаб сон и вртоглавица. Потоа доаѓа брз замор, наплив на крв во главата, прстите се вкочанети и мали "муви" блиц пред моите очи.

...

Пролактиномот е бенигнен тумор на хипофизата, кој е локализиран на предниот лобус и предизвикува производство на голема количина на хормон пролактин. Овој хормон е одговорен за постпарталната секреција на млеко. Исто така се произведува во помали количини од машките претставници. Заедно со други хормони, пролактинот е одговорен за репродукција и сексуална функција. Тоа е причината зошто таа учествува во производството на тестостерон и ја обезбедува активноста на спермата, а исто така го синтетизира естрогенот и ја промовира овулацијата.

...

Птоза или пролапс на горниот очен капак е болест на органите на видот, во која горниот очен капак го покрива ирисот за 2 милиметри или повеќе. Таквото нарушување делува не само како козметички дефект, туку и го попречува нормалниот развој и функционирање на окото.

...

Рабдомиосарком - е неоплазма со малигнен тек и потекнува од скелетните мускули. Наспроти позадината на таквата патологија, се случува неконтролиран раст и поделба на клетки кои ги сочинуваат скелетните мускули и се нарекуваат миоцити.

...

Дивергентна кривогледство (егзопропија) е една од сортите на страбизам. Страбизмот е нарушување кое се карактеризира со неконзистентност во движењата на очното јаболко. Тоа е, очите изгледаат во спротивни насоки, бидејќи визуелните оски не се намалуваат на истиот објект (пријателски различен откриен страбизам). Исто така, се одредува конвергирачкиот страбизам, ова е дефект во кој очите се свртени кон внатре. Постојат многу причини за овој дефект и тие се различни. Монолатералниот страбизам е особено опасен, бидејќи заболеното око брзо станува слепо.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.