Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Непријатност во вагината

Вагиналната непријатност е вообичаеното име за непријатност што жената може да ја почувствува во оваа област. Изразот на овој симптом е секогаш субјективен, бидејќи за секоја жена концептот на непријатност ќе биде различен. Оваа манифестација нема старосни ограничувања и се наоѓа кај девојчиња, бремени жени и постари жени.

Постојат многу предиспонирачки фактори за појава на чешање или горење во вагината , како и други непријатни симптоми. Поради оваа причина, сите причини се поделени во неколку големи групи.

Симптомите на непријатност се доста разновидни и сето тоа е непријатно за жените. Главните клинички манифестации може да се сметаат за изменети секрети од гениталниот тракт, појава на осип и изразен непријатен мирис во препоните област.

За да се утврди коренот, ќе треба да поминете гинеколошки преглед, како и некои лабораториски и инструментални испитувања. Во повеќето случаи, употребата на конзервативни методи е доволна за да се отстранат симптомите.

Етиологија

Широк спектар на предиспонирачки фактори може да придонесе за појава на непријатност во вагината, тие може да бидат патолошки и целосно безопасни.

Болести од гинеколошка природа, предизвикувајќи појава на сличен симптом:

Широк спектар на сексуално преносливи инфекции може да предизвика непријатност, чешање и горење во вагината, меѓу нив:

Непријатност во вагината со разни болести

Непријатни чувства во оваа област за жените за време на менопаузата , односно по четириесет и пет години може да се должи на:

 • Крауроза на вулвата е хронична болест која е поврзана со промени поврзани со возраста во телото на жената;
 • атрофија на обвивката на вагината - не само менопаузата влегува во причината за оваа болест, туку и текот на автоимуните патологии;
 • формирањето на урогенитални фистули - често се јавуваат по раѓањето на детето или по гинеколошките операции;
 • формирање на бенигни или малигни неоплазми, како и цисти во матката, грлото на матката или директно во вагината .

Групата на болести што не се поврзани со гинекологија вклучува:

 • секоја патологија од алергиска природа;
 • текот на дијабетес ;
 • цревна дисбиоза ;
 • ментални нарушувања или оштетување на ЦНС;
 • патологија на бубрезите, ендокриниот систем или црниот дроб;
 • ефектот на хелмините или протозоите;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт, вклучувајќи и појава на надворешни или внатрешни хемороиди, ректални фисури или проктитис ;
 • циститис ;
 • крвни болести, на пример, онкологија.

Кај девојките, причина за појава на таков симптом може да биде:

 • странско тело во проблематичната област;
 • црвска инфекција ;
 • текот на неспецифичниот воспалителен процес.

Меѓу физиолошките фактори на појавата на непријатност во вагината, односно не поврзани со појавата на било какво нарушување, може да се идентификува:

 • емоционален или физички напор;
 • носејќи груба или лош квалитет долна облека;
 • индивидуална нетолеранција на една или друга компонента на производи за лична хигиена, гинеколошки влошки, дезодоранси, парфеми, тоалетна хартија или прашок за перење;
 • пролонгирано прегревање или, обратно, прегревање на телото;
 • употребата на лекови како вагинални контрацептивни таблети;
 • развој на алергиска реакција на подмачкување на кондоми или латекс - ова се најчестите извори на непријатност во вагината по сексот;
 • неусогласеност со личната хигиена;
 • период на раѓање;
 • слаба исхрана - ова може да вклучува почитување на претерано строги диети или зависност од брза храна, како што се масни и зачинети јадења, брза храна и пушено месо, кисели краставички и кисели краставички, слатки или сода;
 • слаб имунолошки систем.

Покрај тоа, често постои чувство на непријатност во вагината пред менструацијата.

Вреди да се напомене дека ако, по елиминацијата на физиолошкиот етиолошки фактор, непријатност во вагината не заминува за три дена, тогаш најдобро е да се консултирате со гинеколог , бидејќи тоа може да укаже на присуство на патологија во телото.

Симптоматологија

Непријатност во вагината вклучува широк спектар на клинички манифестации, продолжената манифестација која треба да биде поттик за барање квалификувана помош.

Најчестите симптоми се:

 • чешање во перинеумот, големи и мали маки;
 • празнење - тие може да имаат различна текстура, боја и мирис. Последниот знак може да биде толку интензивен што честопати го чувствуваат странци;
 • појава на карактеристичен осип на мукозните гениталии или на кожата на лабијата мајора;
 • гори во вагината;
 • чувство на странски објект во проблематичната област;
 • сувост - сличен симптом е најкарактеристичен за жените во постменопаузалниот период. Во такви случаи сувоста и непријатността во вагината се сосема нормални манифестации, но тие мора да се решат;
 • појавата на нечистотии во испуштањето на гној, крв или големи количества слуз;
 • болка во долниот дел на стомакот и перинеумот - најспецифичен симптом, кој се изразува во текот на менструацијата;
 • честа мокрење , во која жената може да почувствува интензивно горење и болка;
 • болка при сексуален однос;
 • оток и црвенило на надворешните гениталии.

Ова се само главните симптоми во кои може да се изрази главен симптом. Меѓутоа, ако вагиналниот непријатност е резултат на болеста, клиничката слика ќе биде надополнета со знаци на одредена болест.

Дијагностика

Без оглед на тоа што предизвика појава на таков симптом, воспоставувањето на точна дијагноза бара интегриран пристап. Така, дијагнозата вклучува:

Колпоскопија
 • детален преглед на послаб пол врз присуството, степен на интензитет и прв пат на почетокот на симптомите;
 • клиничка студија за историјата на пациентот и историја на животот на пациентот - ова може да укаже на еден од етиолошките фактори;
 • гинеколошки преглед;
 • ограда од вагината за определување на микрофлора и бактериска култура;
 • цитолошки тест - да го проучи клеточниот состав на епителот на вагината и грлото на матката;
 • клинички и биохемиски тест на крв - за можно откривање на знаци на воспалителен процес;
 • микроскопско испитување на фекалните маси - за откривање на честички од хелминти;
 • биопсија - ако лекарот се сомнева во онколошкиот процес;
 • колпоскопија - проверка на внатрешната површина на проблематичната област со помош на специјална алатка - колпоскоп.

Во прилог на идентификување на причините за непријатност во вагината, горенаведените дијагностички мерки се во насока на утврдување на промени во киселоста и составот на микрофлората на проблематичната област.

Третман

Тактиката на елиминирање на таков симптом целосно ќе зависи од позадината на она што се чинеше дека е чувство на непријатност, чешање или горење во вагината.

Ако физиолошките причини се причина за таква манифестација, тогаш за да се елиминира неопходно е едноставно да се минимизира влијанието на таков фактор. Ако симптомите се формираат со раѓање или менструација, тогаш доволно е да почекате до крајот на еден или друг период и да ги набљудувате превентивните препораки.

Во однос на терапијата со лекови, во најголем број случаи, на пациентите се прикажува употребата на:

 • антибактериски агенси;
 • антифунгални лекови;
 • антихистамински супстанции;
 • хормонални лекови;
 • антиинфламаторни лекови;
 • лекови против болки и други лекови за ублажување на симптомите;
 • употреба на супстанции како што се ректални супозитории и масти.

Третманот со лекови е индивидуален. Што лекови да се препише, го одредува само гинекологот во личен поредок за секој пациент.

До хируршкото решение на сличен проблем многу ретко се одвиваат и само според индивидуалните индикации.

Превенција

Со цел да се избегне непријатност во вагиналниот дел, се препорачува:

 • да води активен и здрав начин на живот;
 • јаде право и избалансиран;
 • внимателно одберете производи за лична нега;
 • избегнувајте физички и нервни пренапони, како и хипотермија и прегревање на телото;
 • врши редовни хигиенски процедури во гениталијата;
 • носат долна облека направена од природни материјали;
 • избегнувајте незаштитен секс;
 • навремен третман на болести кои можат да доведат до развој на таков симптом. За да го направите ова, мора редовно да посетувате гинеколог.

Навремениот третман за квалификувана помош и усогласеност со превентивните мерки е клучот за комплетна олеснување од вагиналниот непријатност.

Сподели го овој напис:

"Непријатност во вагината" се забележува кај болести:

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција, може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.