Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Долна абдоминална непријатност

Долна абдоминална непријатност може да биде манифестација на одреден патолошки процес во телото, како и последица на неисхранетост. Во повеќето случаи, овој симптом укажува на развој на гастроентеролошка болест или проблеми во урогениталниот систем и е придружена со болка. Треба да се напомене дека во некои случаи манифестацијата на таква повреда е само симптоматска пред почетокот на менструалниот циклус или во раната бременост. Во секој случај, ако манифестацијата на таков симптом е хронична, треба да се консултирате со лекар за совет.

Етиологија

Постојат можни етиолошки фактори за развој на овој симптом:

 • патологија за време на бременоста;
 • болести на генитоуринарниот систем;
 • акутен апендицитис ;
 • воспаление на додатоците ;
 • почетокот на менструалниот циклус;
 • формирање на бенигни или малигни тумори во цревата;
 • Кронова болест ;
 • дуоденален дивертикулум;
 • патологии во уринарниот тракт;
 • нездрава исхрана - прејадување, јадење во текот на ноќта, погрешна комбинација на производи; злоупотреба на масни и зачинета храна;
 • ефекти на земање на одредени лекови.

Непријатност во долниот дел на стомакот за време на бременоста, која е придружена со болка, бара итна медицинска помош, бидејќи таков симптом може да укаже на развој на сериозни патологии, што може да доведе до абортус.

Причини за непријатност во долниот дел на стомакот

Симптоматологија

Во овој случај, нема општа клиничка слика, бидејќи абдоминалната непријатност секогаш е знак на одредено патолошко пореметување или недоволна исхранетост. Следствено, во секој етиолошки случај ќе има свои специфични знаци.

За болести на генитоуринарниот систем, клиничката слика може да ги има следните дополнителни знаци:

Покрај тоа, може да има крв во урината , нарушување на менструалниот циклус и намалување на сексуалната желба . Треба да се разбере дека развојот на таквата клиничка слика може да биде и знак на болест на генитоуринарниот систем и одредена венерична болест. Затоа, самодијагнозата и третманот не можат да се разгледуваат. Треба да се консултирате со лекар.

Во гастроентеролошките патологии, овој симптом може да биде дополнет со следните карактеристични знаци на клиничката слика:

Ако манифестацијата на такви симптоми е еднократна, тогаш причината е најверојатно во неправилна исхрана или труење со храна. Меѓутоа, ако состојбата на пациентот не се стабилизира и нема позитивна динамика во рок од два дена, треба да се јавите кај вашиот гастроентеролог . Во случај на дете, побарајте медицинска помош што е можно поскоро.

Не е исклучок, манифестација на таков симптом и формирање на бенигни или малигни тумори. Во вакви случаи, можна е следната клиничка презентација:

Присуството на било која клиничка слика бара лекарска помош. Независно се утврдува болеста според сегашната клиничка слика е невозможна, бидејќи манифестацијата на одредени симптоми е само релативна и не може да се смета за одлучувачки фактор во дијагнозата. Правилен третман може да се препише само од лекар, по лабораториски дијагностички преглед.

Дијагностика

Ако имате таков симптом, треба да го контактирате својот лекар, гастроентеролог или гинеколог. Во овој случај, сето тоа зависи од моменталните симптоми. Дијагностичката програма може да го содржи следново:

Иригоскопија
 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • копрограм;
 • ПЦР за латентни инфекции;
 • култура на урина;
 • Ултразвук на карличните органи и абдоминална празнина;
 • колпоскопија;
 • цистоскопија;
 • иригоскопија.

Дополнителни дијагностички методи ќе зависат од сегашната клиничка слика.

Третман

Основна терапија ќе зависи од дијагнозата и основната причина. Генерално, лекот може да го содржи следново:

 • антиинфламаторни лекови;
 • значи да се подобри подвижноста на желудникот;
 • лекови против болки;
 • антибиотици.

Бидете сигурни да назначите диета терапија, која ги исклучува потрошувачката на масти, зачинета, премногу солена и алкохол.

Ако не е можно да се отстрани патолошкиот процес со помош на конзервативни методи на терапија, тогаш се избира методот на хируршка интервенција. Во некои случаи, ова е единствениот рационален метод за елиминирање на болеста.

Превенција

Не постојат насочени превентивни методи, бидејќи ова е симптом, а не посебна болест. Затоа, неопходно е да се почитуваат превентивните препораки во врска со горенаведените етиолошки фактори.

Сподели го овој напис:

"Абдоминална непријатност" се забележува кај болести:

Цервикална инсуфициенција е патолошка состојба која се карактеризира со недостаток на грлото на матката и нејзиниот истмус. Како резултат на прогресијата на болеста, грлото на матката станува меко и кратко, а исто така се отвора малку, што подоцна може да предизвика спонтан абортус. Медицинската статистика е таква што во 30-40% од случаите оваа болест предизвикува предвремено раѓање, како и спонтани абортуси (обично во вториот триместар од бременоста).

...

Леукоплакија е болест која влијае на мукозните мембрани во човечкото тело и предизвикува кератинизација на епителот. Обично болеста се манифестира во оралната лигавица, грчеви и уринарни органи. Во медицината, постојат случаи кога пациентот исто така развил езофагеална леукоплакија.

...

Прееклампсијата е комплициран степен на токсикоза што се јавува кај жени за време на бременоста во текот на вториот или третиот триместар. Се карактеризира со значително зголемување на крвниот притисок и присуството на протеини во урината. Речиси секоја четврта бремена жена покажува знаци на таква болест. Ризичната група се состои од млади девојки кои го раѓаат своето прво дете и жени постари од четириесет години, под услов бременоста првпат да падне на оваа возраст.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.