Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Абдоминална непријатност

Абдоминална непријатност е симптом кој се манифестира како чувство на абдоминална болка, надуеност поради нестабилен гастроинтестинален тракт. Тоа може да дејствува како знак на одреден гастроентеролошки процес, како и краткотрајно нарушување на функционирањето на дигестивниот систем. Вториот може да се должи на труење со храна, несакани ефекти на одредени лекови или психосоматика. Во секој случај, ако постои постојан непријатност во абдоменот, треба да се консултирате со гастроентеролог за совет, а не за само-лекување.

Етиологија

Предвидните етиолошки фактори вклучуваат следново:

 • злоупотреба на масна, зачинета, премногу зачинета храна;
 • јаде лошо одговараат храна;
 • погрешна диета - јадење во движење, јадење пред спиење или ноќе;
 • цврста исхрана;
 • прејадување;
 • прекумерно пиење.

Што се однесува до патолошки процеси во клиниката кои го имаат овој симптом, треба да се истакне следното:

Честопати болката и тежината на долниот дел на стомакот се забележани пред менструацијата. Манифестацијата на истиот симптом во раната бременост бара задолжително испитување од страна на лекар, бидејќи тоа може да биде опасно не само за здравјето на мајката, туку и на детето. Особено ако болката е придружена со крварење.

Одделно, неопходно е да се нагласат етиолошките фактори на непријатност во стомакот кај деца:

Присуството на таков знак кај дете бара задолжителна консултација со педијатар .

Причини за абдоминална непријатност

Симптоматологија

Клиничката слика дефинитивно ќе биде надополнета со специфични знаци, во зависност од основната причина. Чести манифестации на симптоми вклучуваат следново:

Непријатността на долниот дел на стомакот за време на бременоста може да се надополни со следните знаци:

Присуството на таква клиничка слика на бремената мајка бара итна жалба за медицинска помош, бидејќи веројатноста за абортус е висока.

Во случај на гастроентеролошки патологии, овој симптом може да се надополни со следната клиничка слика:

 • гадење, често со повраќање;
 • надуеност, особено наутро или после јадење;
 • чести напади на дијареја;
 • во фекалните маси може да има честички на непроверена храна или крв;
 • губење на апетитот или недостаток на тоа;
 • ниска одделна телесна температура;
 • зголемено потење ;
 • стомачни болки кои може да се зголемат после оброк;
 • потпирајќи се , понекогаш со непријатен мирис;
 • сензација на непријатен вкус во устата;
 • металоиди ;
 • губење на тежината , без очигледна причина.

Треба да се разбере дека надуеноста во цревата и нападите на болката може да биде манифестација на едноставно труење со храна и одреден патолошки процес. Затоа, само-третманот е неприфатлив заради тоа што без точна дијагноза и утврдување на етиолошкиот фактор, тоа ќе биде неефективно. Покрај тоа, постои голема веројатност за сериозни компликации.

Дијагностика

Со манифестација на ваков симптом треба да се повикаат гастроентеролог. Дијагностичката програма може да го содржи следново:

FEGDS процедура
 • физички преглед на пациентот со палпација на абдоменот и појаснување на општата историја;
 • ултразвучно испитување на абдоминалната празнина;
 • гастроскопија на стомакот;
 • FEGDS;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • копрограм;
 • колоноскопија.

Дополнителни дијагностички методи ќе зависат од тековната клиничка слика, општата состојба на пациентот и анамнезата. Ако пациентот земал лекови пред испитувањето, без рецепт, дефинитивно треба да го известите лекарот пред да започнете со дијагнозата. Неовластената употреба на лекот може да доведе до нејасна клиничка слика, формулација на неточна дијагноза и како резултат на тоа, погрешен третман, кој исто така е полн со последици.

Третман

Основна терапија ќе зависи од основната причина. Ако развојот на оваа состојба едноставно се должи на лошата исхрана, треба да ја нормализирате вашата исхрана. Диета терапија е вклучена во третманот речиси секогаш.

Терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • антиспазмодии;
 • ентеросорбенти;
 • да се стабилизира движењето на желудникот;
 • антигетик;
 • за нормализирање на движењето на желудникот;
 • пребиотици.

Што се однесува до исхраната, се препорачува:

 • исклучи од исхраната состојки кои предизвикуваат ферментација во цревата;
 • минимизирање или целосно елиминирање на свежи колачи, мешунки;
 • елиминира масна, пржена, кисела и премногу зачинета;
 • храна за пареа, вриење или печење без маснотии;
 • конзистентност треба да биде течност или пире.

Потрошувачката на храна треба да биде честа (4-5 пати на ден), во мали порции, но со прекин помеѓу приемите од најмалку три часа.

Третманот со народни лекови е возможен, но само ако е договорено со лекарот кој го посетува. Како по правило, традиционалната медицина може да се користи само како додаток на главниот тек на терапијата или како профилакса.

Превенција

Не постојат насочени превентивни методи, бидејќи ова е симптом, а не специфична болест. Треба генерално да се придржуваат на правилата за здраво јадење и спречување на оние болести кои се наведени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

"Абдоминална непријатност" се забележува кај болести:

Атонија на цревата се дефинира како состојба која е придружена со поплаки од пациентот за присуството на повреди кои се релевантни при обидот да се испразни цревата. Цревниот атони, симптомите кои се особени се манифестираат во постојано зголемување на интервалите помеѓу дефекацијата или во тешката тешкотија во столицата, се карактеризира со присуство на запек. Запек, пак, укажува на целиот комплекс на патолошки состојби или присуство на одредени негативни фактори кои влијаат врз телото.

...

Хиперстимулацијата на јајниците (синдром на оваријална хиперстимулација) е гинеколошко пореметување, чија појава е предизвикана од прекумерна употреба на хормонални лекови со цел да се стимулира овулацијата за да се зачне детето.

...

Дипилоботријаза - болест што се јавува во човечкото тело поради внесување на одреден вид црви - дипилобриотриум. Ова влијае на гастроинтестиналниот тракт. Во областа на медицината, овие паразити се нарекуваат Lentets. Најчестиот предизвикувач на дифиллобротијаза е широка панделка.

...

Запек е проблем кој се претежно засрамен да зборува отворено, проблем на кој било начин презентиран од медиумското рекламирање како дрога чија цел е елиминација, и проблем што значително го нарушува квалитетот на животот и општата состојба на оние пациенти кои ја доживеале. Запек, чии симптоми на еден или друг начин и зачестеноста на појавата се запознаени со скоро сите, има голем број на особини за кои ќе научиме повеќе за денешницата.

...

Мезотелиомот е малиген тумор кој почнува да се формира од мезотелијалните клетки. Често може да се открие на плеврата, перикардот, перитонеумот. Во медицината, оваа болест се нарекува и коеломичен рак. Овој тип на рак е редок.

...

Полихидратацијата кај бремени жени е патолошка состојба која се карактеризира со прекумерна акумулација на амнионската течност во шуплината на гениталниот орган, која во медицината се нарекува и амниотица. Количината на таквата течност во матката за време на текот на целиот период на раѓање се зголемува (во зависност од периодот). И ова е нормална состојба. Амниотичната течност врши многу различни и важни функции - го заштитува фетусот од трауматизација, инфекција, а исто така активно учествува во неговата исхрана. Детето го проголта, по што се излачува во форма на урина. Ако количината на вода се зголемува, тоа значи дека овој природен процес беше нарушен поради некоја причина, затоа е неопходно да се дијагностицира, да се идентификува патологијата што ги предизвика полихидроамниосот и да ја елиминира.

...

Невроциркулаторната дистонија или неврозата на срцето е дефект на кардиоваскуларниот систем, кој е поврзан со оштетена физиолошка неуроендокрина регулација. Најчесто се манифестира кај жени и адолесценти поради влијанието на силниот стрес или тешки физички напор. Многу е поретко кај луѓето на возраст под петнаесет и над четириесет години.

...

Олигуријата, или намалувањето на екскрецијата на урина, не е болест сама по себе, но се смета дека е симптом кој укажува на проблем со бубрезите или уринарниот систем како целина. Се јавува кај деца, адолесценти и возрасни.

...

Парагонимијаза - болест која се манифестира како лезија на респираторниот систем. Причинителот на патолошкиот процес е паразитски организам - белодробни флукови Paragonimus westermani. Обично е локализиран во областа на белите дробови. Ретко, но сепак, може да се пресели во мозокот и другите внатрешни органи. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...

Параваова циста - е тумор на тумори на празнината кој има една комора и е формиран од ткивата на епидидимисот на јајниците. Најчеста патологија се дијагностицира кај жени на возраст од 20-40 години. Обично, хормоналната нерамнотежа или вештачкиот прекин на бременоста делува како активирач. Сепак, гинеколозите испуштаат многу други извори.

...

Полипи од стомакот - е патологија во која мукозниот слој на овој орган се соочува со формирање на тумори кои се бенигни во нивниот тек. Сепак, во некои случаи тие можат да се трансформираат во онкологија.

...

Паполошка состојба со папочна состојба која се карактеризира со поместување на внатрешните органи, како што е цревата и оментумот, надвор од перитонеумот директно преку папокот или папочната врвца. Да служи како предиспонирачки фактор за развој на таква болест може да биде несоодветна бременост, раѓање на дете пред пропишаниот период и неуспех на мускулните ѕидови или сврзно ткиво во перитонеумот.

...

Лепната болест е термин кој се користи за попрецизно да се назначат услови што резултираат во развојот на адхезии во абдоминалната празнина. Обично оваа болест се развива со голем број воспалителни заболувања, трауматски перитонеални повреди, како и по хируршки интервенции.

...

Ентеробиозата е паразитарна болест која се јавува кај луѓето. Ентеробија, чии симптоми се манифестираат кај цревни лезии, чешање што се јавува во анусот, а исто така и во општата алергизација на телото, е предизвикана од изложеност на пинови, кои всушност се предизвикувачи на оваа болест.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.