Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Црна кал

Црните измет може да се појават како резултат на едноставни причини, како и да бидат резултат на опасни процеси во телото кои бараат итен третман. Нормално, човечката фекална маса треба да има кафеаво-жолта или темно кафеава боја. Овие нијанси се должат на примеси на жолчката во изметот.

Постојат многу причини поради кои црниот измет одеднаш се забележува кај луѓето. Најчести се употребата на производи, вклучувајќи сливи, земање одредени лекови и крварење во гастроинтестиналниот тракт. Често, оваа функција на испуштање е забележана кај бремени жени - ова се должи на фактот дека витамини или хранливи материи не влегуваат во телото во големи количини.

Во ретки случаи, црниот измет е сериозен симптом кој, доколку е пронајден, веднаш треба да му се упати на доктор, бидејќи постојат голем број на хронични нарушувања во медицината за кои се јавува таква промена на секрецијата.

Етиологија

Постојат неколку групи на причини зошто се појавуваат црни измет. Таканаречените безопасни фактори вклучуваат храна или пијалоци кои го обојуваат празнењето во темна боја. Ако се воздржите од нивно земање за неколку дена, испуштањето ќе биде во нормална боја. Овие производи вклучуваат:

 • сливи;
 • калинка и црна рибизла;
 • боровинки и темно грозје;
 • крв и црн дроб;
 • домати и цвекло;
 • сокови од останатите овошја и зеленчук;
 • високо калорични оброци;
 • Силен црн чај и кафе.

Таквите причини може да предизвикаат затемнување на фецесот не само кај возрасните, туку и кај децата. Ако столче има облик, но не излезе во течна форма, а процесот не е проследен со зголемување на телесната температура, не можете да се грижите. Често, луѓето ги забележуваат црните влакна во изметот и погрешно ги земаат за црви . Но, ова се само бојата на честичките од храната, како што се банана и паразити, ако се наоѓаат во секретите, се со сосема друга боја.

Втората група фактори се лекови:

 • црно активиран јаглерод;
 • лекови кои содржат големо количество железо;
 • витамински комплекси;
 • лекови од горушица;
 • некои антиинфламаторни лекови.

Во упатствата за лекови обично укажуваат дека можат да доведат до промена на бојата на измет. Ова значи дека пред да се примени неопходно е да се запознаете со него и со несакани ефекти, и ако проблемот е во тоа, не можете да одите кај докторот - откако ќе поминете низ третман, фецесот ќе стане нормална боја. Но, ако за време на терапијата црната столица има течност конзистентност, веднаш треба да контактирате со специјалисти за помош.

Понекогаш црна столица е прв симптом на сериозни заболувања, како што се:

 • внатрешно крварење;
 • улцерација;
 • онколошки неоплазми;
 • проширени вени во езофагусот;
 • гастритис ;
 • чума ;
 • Кронова болест , локализирана во дебелото црево;
 • хистоплазмоза и анкилостомидоза;
 • леукемија лимфобластичен карактер.

Често се случува црн измет кај дете, но за разлика од возрасните, во многу ретки случаи тоа е знак на болест. Во основа, причините за изгледот се оние производи кои детето ги дал претходниот ден. Тука спаѓаат овошје и зеленчук, како и сливи. Сите родители се плашат од бојата и конзистентноста на столицата на новороденчето (во првите неколку дена од животот), бидејќи првиот кал-мекониум на бебето е често течна конзистентност и црно, но ова е сосема нормално. Но, тоа ќе потрае малку време и изборот ќе потрае светло-кафеава нијанса.

Можни причини за различни бои на измет

Ако црни измет се појави кај постаро дете, родителите не треба да паничуваат, но треба да се сетите како јадената храна или какви дроги ги зеде. Ако детето е здраво и мобилно, тогаш не грижете се, но во случај кога постои слабост, гадење и интензивна болка во абдоменот, треба да му се покаже на доктор. Мора да се запамети дека кај детето патолошките процеси се развиваат многу побрзо отколку кај возрасните.

Црните измет се јавуваат најчесто за време на бременоста, бидејќи жените се обидуваат да земат повеќе витамини, препарати кои содржат железо и да јадат рационално, односно да јадат повеќе овошја, зеленчук и сливи, што исто така води кон бојата на измет. Ова значи дека ако таквата карактеристика не е придружена со влошување на здравјето, нема причина за загриженост за текот на бременоста и здравствената состојба на детето.

Симптоми

Појавата на црни измет, ако причините се храна, сливи или лекови, не се придружени со специфични симптоми. Но, ако се појават дополнителни симптоми, вреди да не се одложува посетата на медицинска установа. Тие вклучуваат:

 • гадење и повраќање, а повраќаната маса ќе има темна или црвена боја;
 • општа слабост на телото;
 • треска;
 • акутна и интензивна абдоминална болка;
 • појава на крварење од анусот;
 • недостаток на здив;
 • промена на пулсот;
 • губењето на свеста е исклучително ретко и само кај дете.

Дијагностика

Треба само да помине дијагностика при откривање на измет од црна боја само ако не сте во можност самите да дознаете зошто бојата на фецесот е променета и се појавија дополнителни симптоми наведени погоре. Тогаш пациентот треба итно да спроведе испитување на внатрешните органи на гастроинтестиналниот тракт користејќи КТ скенирање, МРИ, проголтувајќи сондата со камера на крајот, рентген, и крвни тестови треба да се земат. Овие методи ќе помогнат да се утврди кои патолошки процеси се случуваат во телото и да се идентификува внатрешно крварење.

Гастрично зрачење

Ако причината за потемнување на фецесот е високата калорична содржина на јадења, овошје, зеленчук, сливи или дроги, неопходно е да се воздржите од нивно користење за неколку дена, а исфрлањето ќе биде во нормална боја.

Третман

Пред третманот, неопходно е да се утврди зошто столицата стана црна. Ако довеле до тоа безвредни околности, нема потреба од терапија. Но, од исхраната не треба целосно да ги исклучиме таквите храни, овошје, сливи и зеленчук - само треба да го намалите количеството и да го следите дневниот внес на калории. Тогаш бојата на измет постепено ќе се врати во нормала. Лековите треба да се ракуваат на ист начин. Промената на бојата на испуштањето во овие случаи не го загрозува здравјето на детето или на возрасните.

Во случај кога затемнувањето на изметот било предизвикано од внатрешните процеси на телото и крварењето, треба веднаш да повикате брза помош, особено ако детето е повредено и отидете во медицинска установа што е можно поскоро. Ако состојбата на детето се влоши пред пристигнувањето на лекарите, неопходно е да се обезбеди мир, да не се јаде и да се пие (исклучок е прочистена ладна вода). Во секој случај, лекарот може да пропише два методи на лекување, во зависност од факторите на појавата - хирургија или лекови. Кога било која терапија е неопходна за да се придржувате кон исхраната со употреба на нискокалорична храна и да останете во кревет.

Превенција

Спречување на појава на црн измет:

 • конзумирање мали количини на храна, како што се црн пудинг, грозје, сливи, боровинки, чај и кафе, како и лекови што може да го испијат празнењето;
 • почитување на урамнотежена исхрана - оброците не треба да бидат високи во калории;
 • при првите симптоми на повреда на работата на дигестивниот тракт консултирајте се со специјалист. Ова треба да се направи што е можно порано ако оваа измет на боја на измет е пронајдена кај децата, бидејќи патолошките процеси во детското тело продолжуваат многу побрзо отколку кај возрасните;
 • редовни посети на акушер-гинеколог кај бремена жена;
 • полагање на испитување во клиниката најмалку двапати годишно.

Сподели го овој напис:

"Црни измет" се забележува кај болести:

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

...

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...

Хеморагичниот гастритис е акутен воспалителен процес кој влијае на гастричната слузница, што доведува до формирање на ерозии и крварење. Во изминатите 10 години, лекарите го забележаа растот на оваа болест. Во главната група за ризик, луѓето кои земале кортикостероидни лекови и страдаат од алкохолизам. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но децата ретко се дијагностицираат.

...

Дивертикулумот на Мекел е конгенитален илеум, кој се јавува во периодот на пренаталниот развој на фетусот. Причината за патологијата е неправилно формирање на проксималниот жолчен канал со формирање на торба (дивертикулум) во долниот илеум на тенкото црево.

...

Гастрично крварење е патолошки процес кој се карактеризира со одлив на крв од оштетените крвни садови на желудникот во луменот на органот. Оваа клиничка манифестација може да биде предизвикана од гастроентеролошко заболување, како и патологија на други органи или телесни системи, неконтролиран внес на тешки лекови и трауми.

...

Леиомиома е бенигна формација на мутираните мазни мускулни влакна. Во повеќето случаи, таков тумор не се претвора во малигнен, меѓутоа, во присуство на предиспозиција за рак, трансформацијата во малигната форма не треба да се исклучи.

...

Рак на жолчното кесе - онколошка неоплазма често во форма на сквамозен карцином или аденокарцином. Прилично ретка болест во која канцерогените тумори влијаат на овој орган. Но, и покрај тоа, туморите за рак на жолчното кесе е една од најчестите патологии на овој орган, и во повеќето случаи болеста е придружена со такви нарушувања како холелитијаза или холециститис. Секој фактор што доведе до првата болест може да доведе до малигни неоплазми.

...

Формирањето на малигнен тумор на ѕидовите на езофагусот придонесува за развој на рак, кој во медицината се нарекува рак. Оваа болест често се среќава кај постарите лица. Претставниците на посилниот пол најмногу се подложни на болест, што првенствено се должи на употребата на алкохол и тутунски производи. Тоа е преку овие недостатоци дека оваа болест е предизвикана.

...

Mallory-Weiss синдромот е гастроентеролошка болест која е предизвикана од надолжните руптури на абдоминалната мукоза на хранопроводот, што доведува до гастроинтестинално крварење. Поради фактот што клиничката слика, во овој случај, се изговара, дијагнозата се спроведува навремено и евентуално лекување со конзервативни методи на терапија и исхрана. Ако постои сериозно крварење или конзервативна терапија не е соодветна, се користи хируршка интервенција.

...

Ерозивниот гастритис е една од најчестите болести на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со појава на ерозии на мукозата на желудникот. Главната разлика помеѓу овој тип на болест и обичниот гастритис е присуството на голем број на мукозни подрачја кои се склони кон ерозија, промена во неговата боја, тешка црвенило и воспаление.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.